Kefir receta maskë flokët dhe komente


Flokë me shkëlqim të shëndetshëm - një pjesë integrale e duket e mirë. Për fat të keq, krenohet me një kokë elegant e flokëve nuk mund të gjithë. Disa njerëz nuk janë me fat me gjenetikën, ekologji fajit diku, dhe më shpesh vetë zonjat "u përpoq të" shpëtoj veten e flokëve të shëndetshme dhe të fortë. Pa marrë parasysh se çfarë e shkaktoi problemin, të kthehet një nga kryesore jashtme shëndetësor dekoratë dhe ndihmë bukuri flokëve kefir maskë. Sot një shumë të flasim për të dhe shkruani, se është koha për ne për të zgjidhur këtë "bukuri sekret."


Përmbajtje

 • Kefir - të thjeshta dhe komplekse
 • Maskë për forcimin dhe rritjen e flokëve
 • Maskë për flokët me dhallë të ngrohtë
 • Maskë për flokët e thatë dhe të brishtë
 • Maskë për flokët me vaj
 • Maskë zbokth
 • Brightening maskë flokët

Kefir - të thjeshta dhe komplekse

Kefir - një produkt të njohur dhe të arritshme. Ndoshta në frigorifer pothuajse çdo familje gjetur një raportim shishe pije, të cilën ajo nuk e di aq shumë sa duket. Në veçanti, fakti se kos ka efekte të dobishme në traktin gastrointestinal dhe zorrëve, i njohur për çdo pak jo një fëmijë, por ajo është gjithashtu një mënyrë unike për të ruajtur bukurinë dhe rininë, nuk mendoj shumë.

Për shembull, maskë flokët me kos përkryer pastron kokës e nënlëkurës yndyrë, rikthen strukturën e flokëve, nxit rritjen, e pengon humbjen e flokëve dhe i mbron ata nga ndikimet negative mjedisore. Tani mendoj se sa të ndryshme kozmetike të shtrenjta do ju përpiqeni të merrni të njëjtin efekt? Aty qëndron unike e produktit - kos në dispozicion, të lira dhe të dobishme.

Maskë flokët me kos - zgjidhja më e thjeshtë dhe universale për problemet e shëndetit të flokëve, si dhe kombinuar kos me komponente të ndryshme, ju mund të merrni shumë prona unike për kozmetikë. Kjo është më vonë, dhe tani ne vërejmë se përdorimi kefir e flokëve maskë mund të gjithë, pavarësisht nga lloji flokëve. Mjafton të respektojnë rregullat, të cilët i yndyrshëm flokët, është për të marrë kos me pak yndyrë dhe është e përshtatshme për produktin e thatë flokët me përmbajtje të lartë yndyrë.

Dhe tani procedojë drejtpërsëdrejti në shumë maska ​​receta mrekulli. Një nga problemet më të zakonshme me të humbjes së flokëve është rritja e tyre të fortë dhe të aktivitetit të reduktuar. "Vrasin dy zogj me një gur" do të ndihmojë kefir kombinuar me kakako.

Maskë për forcimin dhe rritjen e flokëve

Nëse ju - një tifoz i recetave të ndryshme për bukuri natyrore, ju ndoshta e dini në lidhje me përfitimet e kakao për lëkurën. Fasule e tij përmbajnë një numër të madh të substancave që janë të dobishme për flokët, në mënyrë që flokët maskë me kos dhe kakao mund të jetë një litar shpëtimi i vërtetë për ju.

Për të krijuar një maskë ju do të duhet:

 1. Paul dëshiruar filxhan kos për flokët tuaj yndyrë.
 2. Dy lugë pluhur kakao.
 3.  Një vezë e verdhë veze.

Verdhë veze duhet të jetë trokitje e mirë, shtoni kakao dhe një kos të vogël, trokas përsëri deri sa të qetë, shtoni kos dhe mbetet edhe një herë të ndezur të gjithë përzierje.

Këshillë: më e mirë për të bërë këtë me një blender ose mikser, edhe pse mjaft të përshtatshme dhe lëvizje për fshikullim vezë.

Pastaj, procedura për hartimin maska:

 • furçë apo sfungjer për të aplikuar një shumë të flokëve dhe krehër rrënjët në të gjithë gjatësinë e tyre;
 • masazh kokën tuaj me majë të gishtave tuaj;
 • veshin një kapelë bërë nga polietileni (të përshtatshme dush kapak);
 • Përfundojë kokën me një peshqir dhe thith maskë për të paktën tridhjetë minuta;
 • pije maskën me ujë të ngrohtë.

Efekt: Kefir maskë flokët me kakao, jo vetëm moisturizes kokës, por gjithashtu ushqen flokët mbi të gjithë gjatësinë, duke stimuluar rritjen e tyre dhe uplifting, në sajë të erë të këndshme e kakao.

Shënim: në vetvete Kos është një mjet i mirë që pastron si larë shampo kreu nuk është e nevojshme. Megjithatë, ju lutem vini re se kjo maskë flokët kefir, flokët më të vështirë, plus - duke i lënë ata erë të qëndrueshme. Për të lehtësuar flokët fituar një erë shumë të këndshme, ju mund të pije zierje e bimëve. Për shembull, i urtë dhe kamomil. Më shumë maska ​​Recipes shtëpi për forcimin e flokëve, lexoni artikullin tonë të ri.

Maskë për flokët me dhallë të ngrohtë për të gjitha llojet e flokëve

Kjo është më e lehtë, kështu që të flasin - klasik versioni maskë kefiric. Përdoret vetëm produkt të qumështit që duhet të para-ngrohur pak.

Procesi i tërhequr një maskë të ngjashme me versionin e mëparshëm: maskë është aplikuar në lëkurë e kokës dhe të gjithë gjatësinë e flokëve, tjerrje polietileni (ose e dhënë dush kapak), atëherë peshqir ngjyhet për gjysmë ore dhe del me të larë me ujë të ngrohtë.

Efekt: Kjo maskë flokët me kos forcon ata nga rrënjët në këshilla, duke e bërë një të butë, i butë, e bindur.

Maskë për flokët e thatë dhe të brishtë

Kefir maskë flokët vuajnë nga thatësi dhe brishtësinë, bërë duke përdorur mjaltë dhe vaj perimesh. Këto përbërësit duhet të jenë të ndezur me kujdes në butësi ngrohur kos dhe të aplikoni në lëkurën e kokës dhe flokët të gjithë. Mos harroni të masazh kokës tuaj me majë të gishtave tuaj.

Maskë flokët me kos, mjaltë dhe vaj perimesh në kokë duhet të përballojë të paktën 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe lani flokët tuaj, si vaj vegjetal do t'i bëjë ata tepër i yndyrshëm.

Efekt: Flokët bëhet qetë, i butë, i butë dhe i bindur. Flokët forcuar ndjeshëm, rinovohet ngjyrën e tyre natyrale.

Maskë për flokët me vaj

Flokët me yndyrë - një problem i vërtetë. Kërkojnë larje të shpeshta, por një ditë pas shkop në kokë dhe jo të marrë një vështrim të ri. Ne rekomandojmë recetë e mëposhtme kefiric maskë flokët, komente të cilat flasin për efikasitetin e saj të jashtëzakonshme.

Në këtë rast, ne rekomandojmë kos të përzier me mjaltë, vaj rodhe dhe disa pika të vajrave thelbësore. Të përshtatshme për naftë vaj flokët e limoni, portokalli ose rozmarinë.

Kështu, gjysmë filxhan kos, shtoni dy lugë vaj rodhe (në vend të naftës rodhe mund të përdoret dëllinjë), një lugë gjelle mjaltë dhe pesë ose gjashtë pika vaj esencial. Atëherë çdo gjë është e përzier mirë dhe aplikuar në lëkurë e kokës dhe flokët në versionin klasik. Maskë është mbajtur në kokë për 30 minuta, pas së cilës larë tradicionalisht me ujë të ngrohtë dhe shampon.

Efekt: Flokët merr volumin, shndrit, butësi dhe silkiness.

Maskë zbokth

Nëse kos të shtoni thërrime buke thekre dhe vaj gatimi, ju merrni një ilaç të veçantë për zbokth. Kjo maskë do të kefir ringjalljen efekt për brishtë, flokë të dobët. Bërë opsionin tradicionale maskë. Mbajtur, kokën njëzet minuta, del me të larë me ujë të ngrohtë dhe shampon.

Brightening maskë flokët

Kefir ka një tipar unik - ai mund të lehta flokët. Jo, zeshkane bjonde ai nuk e bën, natyrisht, por ngjyra natyrale e flokëve është në gjendje për të ndriçuar tone kat.

Megjithatë, disa shqyrtimet e atyre që tashmë e bëri të ngjashëm ndriçim maskë kefir, dhe ndryshimi ndoshta më aktiv ngjyra - në varësi të llojit të flokëve.

Në çdo rast, ju duhet të përpiqet të bëjë një maskë në qoftë se ju doni një "update" pak për të përmirësuar ngjyra e saj dhe flokët - kos do të japë vetëm një efekt pozitiv.

Për të bërë kefir ndriçim maskë e flokëve duhet të:

 • një filxhan e katërta e kos;
 • lëng të gjysmë limoni;
 • dy lugë vodka ose raki;
 • një vezë;
 • një lugë çaji shampon tuaj të preferuar.

Kjo maskë kefir është aplikuar në mënyrë të zakonshme, por ajo duhet të përballojë më shumë se zakonisht. Besohet se të gjatë - më të fortë efekt të ndriçimit ajo do. Lani maskë duhet të ngrohtë ujë, mund pa shampo. Për efekt të mirë, shpëlarje flokët pas kamomil maskë supë.

Shënim: Si përbërës alkoolike që ju mund të përdorni ndonjë pije tjetër të fortë. Numri i tyre në këtë recetë është e bazuar në flokët e gjatësi të mesme.

Pra, siç e shihni, kos - jo vetëm të pini nga frigorifer. Në duart e një gruaje të mençur dhe e di se kjo mund të jetë një armë e fuqishme në luftën për bukurinë e flokëve. Megjithatë. Jo vetëm ata, por ajo do të ketë receta shumë të ndryshme.