Kokosit naftës flokët komente, recetave dhe këshilla


Vaj kokosit mund të këndoj një ode për të pafundme, ajo është e njohur si një nga burimet më të mira natyrore për ushqimin e lëkurës. Ajo është përdorur gjerësisht në kozmetikë, Aromatherapy dhe në industrinë ushqimore. Por sot ne do të diskutojnë se si të përdorin vaj kokosit për flokët. Edhe pse devijim të vogël ende duhet të bëni.

Përmbajtje

 • Burimi i Jetës
 • Receta e thjeshtë bukurinë e flokëve tuaj
 • Ku mund të blej?
 • Rishikimet e vaj kokosit

Burimi i Jetës


Vaj kokosit ka qenë prej kohësh i njohur për vetitë e saj antimicrobial, antivirale dhe lipideve-uljen:

 • Kjo ndihmon tiroide për të përballuar me funksionin e tij.
 • Ajo parandalon trashje
 • Eliminon zbokth
 • Ofron mbrojtje nga rrezatimi ultravjollcë
 • Heq simptomat e lodhjes kronike
 • Shkrin gurët në veshka
 • Heq inflamacion
 • Vret morrat, krimbat dhe parazitët e tjerë

Në përgjithësi, si ju mund të shihni atë në përdorim praktik qëllime gjerësisht rekreative.

Dhe ka qenë prej kohësh vërejtur efektet e dobishme të naftës kokosit dhe flokët. Me strukturën e saj të dendur, ajo mbulon plotësisht cuticle flokët, duke mbrojtur nga plagët e ndryshme si kimike dhe mekanike, dhe parandalon humbjen e proteinave të rëndësishme, e cila nga ana e bën flokët të shëndetshëm, të qetë. Por pa përdorimin e duhur të naftës kokosit për flokët, ajo do të mbetet shishe padobishme në dollap me kyç tonë.

Pyetja e përjetshme - çfarë duhet të bëjmë

Para së gjithash, mos harroni një pikë shumë të rëndësishme. Naftës së papërpunuar është shumë i mirë për flokët, por ajo nuk mund të aplikohet në rrënjët, kështu që kontakti i zgjatur me lëkurë e kokës të ndjeshme nuk është e dëshirueshme. Rafinuar mund të aplikohet në lëkurë, si dhe të gjithë gjatësinë e flokëve, por mos prisni të njëjtin efekt nga ajo papërpunuar.

Recipes me vaj kokosit për flokët të shëndoshë

Maskë vaj përmirëson strukturën e flokëve përgjatë gjatësisë, të ushqyer dhe për të mbajtur lagështi e nevojshme brenda, një kondicioner të madhe natyrore që ndihmon në rivendosjen e rritjes dhe revitalizimin e flokëve të dëmtuar dhe të thatë.

Për rritjen e

Për të stimuluar rritjen e flokëve të reja të bëni përzierje të naftës kokosit, hudhër dhe piper:

 • shkrihet 50 gram gjalpë;
 • të shtoni një karafil të hudhër grirë;
 • ¼ lugë çaji piper.

Aplikoni parë një ditë, pastaj dy herë në javë, pastaj një herë në javë. Fshij në rrënjët e flokëve për 20 minuta.

Në pushtet

Nëse flokët tuaj është e thatë dhe i vdekur, recetë pas me vaj kokosit do të japë atyre ushqimin e duhur dhe të gjitha mikroelemente nevojshme.

Vlim gjalpë me lule Hibiscus (100 gram gjalpë -. 1 tbsp lugë lule Hibiscus thata) dhe të përdorin çdo ditë gjatë gjithë gjatësisë së flokëve. Nanosymoy kujdesshëm me numrin e maska. Quite disa pika rubbed në mes duarve tuaja dhe fshij flokët në qoftë se më shumë efekt blerja e rrezikut nuk është plotësisht e qartë kokën. Më shumë receta për flokët e thatë, shih artikullin tonë të veçantë.

Zbokth

Për të hequr qafe zbokth, shkrihet gjalpë në një banjë me ujë dhe një lëvizje rrethore fshij rrënjët e flokëve. Përfundojë kokën 1.5 -2 orë. Pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe shampon për llojin tuaj të flokëve.

Për shkëlqejë

Për të shtuar famë përsosur maskë flokët me vaj kokosit dhe vajra esenciale. Përgatitja në këtë mënyrë:

 1. në një banjë me ujë ose në mikrovalë, shkrihet një gjalpë pak.
 2. Shtoni në disa pika të vajrave thelbësore.
 3. 2 pika pemë rozmarinë dhe çaj.

Pas nxitje shpërndani maskë në flokët e thatë, të përfundojë kokën me një peshqir dhe del me të larë pas 2 orësh.

Maskë për flokët me vaj

Nëse vuani nga maskë me vaj flokët do të ju përshtatet kos bazuar. Në 1 filxhan kos, shtoni 1 tbsp. një lugë vaj ngrohur kokosit. Aplikoni këtë përzierje në flokët tuaj, lidhin kokën me një qese plastike, të përfundojë peshqir, lani e mundur përmes 40-50 minuta.

Ku mund të blej?

Blej vaj kokosit për flokët mund të jetë kudo, por për shkak të faktit se në treg një numër mjaft i mallrave me cilësi të ulët, të poizvoditelya mirë provuar preferoni. Jetë i sigurt për të lexuar etiketën e naftës nuk duhet të përfshijë Parfume, preservatives, Parabens dhe sulfateve. I kushtoj vëmendje të datës së skadimit. Vaj kokosit nuk është ruajtur për më shumë se dy vjet.

Ajo është bërë modë për të përdorur dyqan online dhe një nga besimi më popullor dhe të merituar në mesin e bashkatdhetarëve tanë është iherb.com.

Rishikimet e vaj kokosit

Merrni kohë për të lexuar komente mbi vaj kokosit për flokët, të pranishmit tanë të rregullt. Ndonjëherë Përvoja e dikush tjetër shumë i dobishëm dhe ndihmon të bëni zgjedhjen e duhur.

Nëse naftës është i pranishëm, ai nuk duhet të ketë një erë të "mirat", dhe një aromë shumë të lehtë dhe të këndshme. Unë jam shumë i kënaqur me vaj kokosit, llokoçis në të gjitha maska ​​që e bëjnë ndërtesën: kefir, mjaltë, konjak, etj Që kur kam zbuluar vaj kokosit, ringjallur flokët e mi, ata bëhen me shkëlqim dhe i butë.

Natalia, 34 vjeç

I urdhëroi gjalpë nga Amerika, por në qoftë se ajo është 100% në parim nuk ka dallim se ku për të blerë. Nuk ka maska ​​speciale nuk gatuaj, vetëm nanoshu gjerë kreh flokët, bishtalec flokët e saj dhe të shkoni në shtrat. Rezultati është mbresëlënëse, e njëjtë si pas maska ​​blerë për 1600-2000 rubla. Për mua, vaj kokosit është një kursime të rëndësishme me rezultat të shkëlqyer në flokë.

Nadia, 24 vjeç

I use muajin e tretë, flokët u bë një masë të trashë, më të shpejtë në rritje dhe më pak të thyera përfundon. Një orë para shampooing lubricates këshilla, nanoshu javore gjatë natës, të gjithë gjatësinë. Urdhërohet naftës nëpërmjet dyqan online, doli më e lirë se dyqane lokale. Këtu unë dua të provoni të urdhërojë në të huaj, thonë se nuk është e cilësisë më të lartë.

Irina, 28 vjeç