Mjete më të mira popullore për rritjen e flokëve


Pothuajse çdo sot dytë përballet me probleme të tilla si zbokth, brishtësisë, kryqëzimin dhe humbjen e flokëve të pamëshirshme. Çfarë faji është kjo - një mjedis i keq, zakone të këqija, trashëgim apo dembelizmi banal? Si të shpëtoj nga problemet me flokët rriten flokët të shëndetshëm dhe me shkëlqim, ju kërkoni?

Nëse keni probleme me flokët patologjike dhe ju nuk mund të përcaktojë shkaqet e tyre, sinqerisht - mjetet juridike popullore për rritjen e flokëve nuk do të të ndihmojë, në të vërtetë ju rrezikojnë të humbasin kohë të çmuar të angazhohen në vetë. Mos hezitoni të shkojnë në trichologist që përshkruajnë ekzaminimin dhe të prodhojnë për ju një sërë masash për të rikthyer flokëve.


Nëse ju e dini se çfarë çoi në përkeqësimin (kjo shpesh është kujdesur nepravlenyy, lindjes, stresi) këtu ju plotësisht në gjendje për të përballuar me ndihmën e Nënë Natyra.

Përmbajtje

  • Lëng qepë
  • Lëng patates
  • Aloe Vera
  • Komponentët Ayurvedycheskye
  • Fenugreek Farërat
  • Piper tretësirë
  • Vajra themelore dhe esenciale
  • Dietë e duhur

Pra, mendja juaj duket të lartë 8 mundësitë më efektive të cilat jo vetëm që do të bëhet pronar i flokëve i mrekullueshëm, por edhe për të zgjidhur problemet që lidhen me flokët. Këto receta janë të thjeshta, me kosto të ulët dhe të pamatur. Le të fillojmë!

Lëng qepë

Po, keni dëgjuar të drejtë! "Aromatike" qepë jo vetëm shton një shije nxitës enët tona në kuzhinë, por copes me humbjen e flokëve, stimulon folikulat e fjetura flokëve dhe përshpejton rosn. Fakti se onions përmbajnë vajra esenciale, të pasura me squfur. Se ka dhe efekt ngacmues, duke stimuluar qarkullimin e gjakut në lëkurë e kokës.

Si të përdorni një hark për rritjen e shpejtë e flokëve? Të gjitha banale - marrin dy qepë të mëdha dhe hekura në rende. Rezultuar slurry u butësisht të aplikojnë në lëkurë e kokës, masazh dhe të lënë për gjysmë ore. Pastaj pije shampo fije floku të butë.

Nëse keni frikë se onions shkaktojë iritim të syve, ju mund të përdorni metodën alternative e mëposhtme.

Imët pres qepë dhe hedhje katër në ujë të vluar. Prisni pesëmbëdhjetë minuta, pastaj hiqni enë nga të nxehtit dhe të ftohtë. Supë tensionuar, të përdorur për shpëlarje pas curls myatya. Onions jo vetëm të përshpejtojë rritjen e flokëve, por edhe u jep atyre një famë mahnitëse.

Mos kini frikë se pas trajtimit qepë flokët tuaj do erë të keqe. Për të parandaluar këtë, pije me ujë me një lugë gjelle uthull, ose të njëjtën sasi e mustardë.

Lëng patates

Një tjetër mënyrë efektive për të përshpejtuar rritjen e flokëve nga kopshti - patate. Kjo perime është e pasur me vitamina A, B dhe C, në mënyrë të domosdoshme për shëndetin dhe forcën. Lëng patates mund të përdoret për të hedh lëng flokëve dhe madje edhe humbjen e flokëve!

Pra, fshij në një rende disa patate të mëdha peeled, shtrydh lëng nga masa që rezulton dhe fshij në rrënjët e flokëve dhe kokës. Njëzet minuta më vonë ju mund të filloni për të larë zakonshme.

Llapa nga patate mund të përdoren si maskë anti-inflamator per lëkurës me vaj, si dhe qafës dhe duarve në kombinim me përbërës të tjerë.

Aloe Vera

Mjetet e ardhshme efektive për rritjen e flokëve shumë prej jush do të gjeni të drejtë në dritareje.

Lëng bimore përgjithmonë jeshile Aloe Vera ka aftësinë për të trash flokët, të rivendosur rritjen e flokëve të reja në vend tullac formuar për të parandaluar skajet thatë dhe ndërprerje e tyre dhe rivendosjen e një curls të shëndetshme shkëlqim.

Vetëm shtrydh lëng prej një ose dy gjethe aloe dhe të aplikojnë në massaging kokës, dhe gjysmë ore flokët shpëlarje me ujë të ngrohtë dhe vend të thatë të natyrshme.

Të bësh këtë procedurë para çdo lani kokën, dhe ti harrojmë për zbokth, i brishtë dhe flokët e thatë. Nëse ju nuk jeni një lule e madhe rritet, ju mund të blej xhel natyrore aloe në tubat përshtatshme apo kanaçe. Çdo ditë ju do të jetë më afër ëndrrës së tyre të luksit "ujëvarë" e flokëve të gjatë!

Komponentët Ayurvedycheskye

Amla (indian i tretë) - një dhuratë nga perëndia e vërtetë për ata që ëndërrojnë për një flokë të gjatë dhe të fortë. Pluhur Amly është një burim i vitaminës C (dhjetë herë më shumë se portokall) dhe antioksidantë, mbron kokës nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira, përshpejton rritjen e tyre dhe i bën një hije të thellë.

Në kohën tonë, të blej një ilaç për rritjen e flokëve, si Amla, mund në shumë dyqane indian apo stola, nëse ata janë në qytetin tuaj.

Çmimi mbi buxhetin - rreth dyqind nga njëqind gram. Do të thotë multifunksionale dhe mund të përdoret jo vetëm në maskë flokët, por në supë restauruese për një person për të forcuar thonjtë dhe madje edhe brenda me problemet e stomakut, anemi, tension të lartë të gjakut dhe sëmundjet e frymëmarrjes!

Si të përdorni këtë dhuratë të natyrës jashtë shtetit, ju kërkoni? Është shumë e thjeshtë - përzierje pluhur me lëng limoni dhe fshij në lëkurë e kokës, holluar me ujë, të bëjë broths për shpëlarje.

Një tjetër universale, e natyrshme dhe efektive mënyra ayurvedicheskoye - shykakay ose sapun fasule. Të shpëtoj zbokth, flokët e yndyrshëm, i brishtë, puhnastosti duhet të bëni të thjeshtë shykakay pluhur maskë apo edhe të zëvendësojë shampo.

E rëndësishme! Mbani maska ​​dhe decoctions e shykakay nuk bien në sy, ose acarim të rënda jo të shmanget.

Pluhur fituar nga gjethet e thara të bimëve tropikale Lavsoniya, gratë indiane kanë qenë prej kohësh përdoret si një ngjyrë natyrale. Në pronat e ngjyrosur, efektet këna dobishme në densitet, lartësi dhe elasticitetin e flokëve, lufton zbokth.

Ju mund të përdorni atë maskuar ose i holluar me ujë - si ju preferoni. Nëse keni frikë të prishin ngjyrën e flokëve, të blej një Multifunction këna pangjyrë. Nga rruga, ajo është e përkryer duke luftuar me skuqjen në lëkurë, pastron poret, zvogëlon rrudhat dhe i jep duart butësi.

Fenugreek Farërat

Kush do të kishte menduar se centrali bathë që është erëz erëza, dhe mjetet më efektive të stimuluar rritjen e flokëve! Në vezullim joreale dhe rritjen e përshpejtuar, fara fenugreek të përkryer duke luftuar me seborrhea dhe kruarje e kokës.

Sekreti qëndron në përmbajtjen e lartë në niacin bimore dhe proteina. Blerë këtë mjet mund të gjenden në farmaci për çmimin e buxhetit prej rreth njëqind rubla dhe rendit në internet.

Për të kontrolluar në një pronat e mrekullueshme e fenugreek, të marrë dy ose tre lugë fara, thith ato në ujë dhe të lënë gjatë natës. Ditën tjetër bluaj fara fryrë në një blender derisa shteti fytyrë dhe të aplikoni në skalp një orë. Një tjetër përdorim opsion - supë shpëlarje flokët pas larjes.

Piper tretësirë

Gjithkush e di se djegia "pertsovka" stimulon rritjen e flokëve, follicles flokët irrituese dhe rritjen e qarkullimit të gjakut. Getting më shumë oksigjen dhe micronutrients dobishme, fillesat jo vetëm rritje të shpejtë (deri në katër centimetra në muaj), por edhe trashet strukturën e flokëve.

Brenda dy javësh të përdorimit ju do të vini re shfaqjen e re "antennok" dhe do të shënojë efektin e përgjithshëm konfirmohen.

Për maska ​​mund të përdoret si blerjen dhe ilaç në shtëpi. Përgatitja ajo nuk është e vështirë të mjaftueshme për të mbushur një pod vodka piper i kuq dhe të insistojnë në një enë të mbyllur për rreth një muaj.


Normat e gatshme infuzion duhet të përdoret një herë në javë. Para se të aplikoni mjetet e rekomanduara të naftës ose të holluar me ujë në raport me njëri-tjetrin në mënyrë që të mos djegur lëkurën.

Vajra themelore dhe esenciale

Vajra aromatike natyrore janë përdorur gjerësisht në kujdesin e flokëve, trupit, fytyrë dhe flasin rreth tyre mund të jetë shumë e gjatë. Në një pikëz e vogël përmban shumë ushqyesve, vitamina dhe minerale.

Ne ju këshillojmë që të i kushtoj vëmendje të naftës e livando, i urtë, rozmarinë, pemë çaji.

Ju mund të përziejnë ato me shampo dhe kondicioner, shtohet maska ​​blerjes, peels pasuruar kripë ose përzier me vaj bazë dhe aplikohen direkt në lëkurë e kokës.

Nga të njëjtat vajra bazë, të domosdoshme për kujdesin, përfshirë ulliri, jojoba, liri, bajame, gropa kajsi. Këto fonde kanë antioxidant, duke ndihmuar për të luftuar dy përmbajtje të lartë yndyrë e flokëve dhe thatësi, parandalimin e kalimit, dhe, natyrisht, të kontribuojnë në fillesa dhe rritjen e tyre të shpejtë.

Dietë e duhur

Dhe së fundi, ajo që unë do të doja të përqëndrohet në çështjen e forcimit dhe rritjes së flokëve - ushqim. Për të parafrazoj një thënie të famshme, mund të themi se kjo: "Më tregoni se çfarë ju hani dhe unë do t'ju them kush je." Në të vërtetë, asnjëra prej të cilave të pështyj rrip nuk është jashtë diskutimit, kur ushqimi juaj është i mërzitur, përputhet në mënyrë të parregullt apo edhe të përbëhet nga ushqime dhe komoditet ushqimeve të shpejta.

Për të marrë më afër ëndrrës së tyre të flokëve të shëndetshme përfshijnë menu proteina më sozherzhaschih produkt, të ashtuquajtur "blloqe ndërtimi" për flokët. Kjo mund të jetë vezë, pulë, fasule, fasule. Hani një vitaminë A-pasur karrota, kumbulla të thara, portokall. Kjo vlen për të përdorur burime të tilla të vitaminës B, si bollgur, banane, peshk.

Është e dobishme për flokët follicles vitaminë E, e cila është tharë kajsi, arra, det-buckthorn, salmon, spinaq. Dhe perimet jeshile përmbajnë një numër rekord të dëshiruar shëndetin dhe bukurinë hekuri.

Pas këto këshilla drejtpërdrejtë, ju përmirësojë ndjeshëm gjendjen e flokëve dhe peshkimit e dëshiruar kështu gjatësinë, hap pas hapi i afrohet gjithnjë e më afër ëndrrave isha i vogël!