Maskë qepë për flokët - një recetë e thjeshtë për bukurinë dhe shëndetin


Zonja, gjysma e suksesit tonë - në flokë! Në qoftë se ajo është e kombinuar organike me kozmetikë, pamjen lloji, veshje, modës është i përsosur. Një berber aftë për të ndihmuar me zgjedhjen, të drejtën prerje, styling, por kushti kryesor për flokët mirë do të jetë flokë të shëndetshëm dhe i pastër. Ndihmës i mirë në luftën për bukuri mund të bëhet maskë qepë për flokët - të thjeshta, të përballueshme dhe efektive.

Përmbajtje

 • Cilat janë përfitimet e qepë
 • Më të mira Recipes qepë maska
 • Si të shpëtoj e erë


Cilat janë përfitimet e qepë


Qepë të ndihmuar nga shtatë sëmundje! Ai ka vendosur afat veten si një bimë medicinale gjithanshëm. Flokët maskë me qepë, mbi të gjitha, minerale fuqishme kokës ushqyerit, vitamina, të cilat në numër të madh të përmbajtura në këtë produkt unik.

Qepë normale ruan për ne vitamina C, E, B6, B2, PP1, minerale zink, bakër, mangan, kalium, fosfor, fluorit, jod dhe të tjerët. Lëng të pasur carotene, biotin, acid folik, malic dhe limoni, keratin dhe shumë vajra esenciale.

Ne vetëm duhet të përfitojnë nga dhuratës sublime e natyrës dhe të fillojnë për të përmirësuar cilësinë e flokëve. Maskë për flokët hark moisturize, të ndaluar humbjen, përmirësimin e strukturës dhe të përshpejtuar rritjen e tyre.

Ajo përherë mund të shpëtoj zbokth bezdisshëm, të parandaluar flokë gri, të bëjë flokët e shëndetshëm dhe të shëndetshme.

Është e rëndësishme që maskë natyrore përkulet përshtatshme për të gjitha llojet e flokëve. Kjo është një alternativë e madhe për të blerë kozmetike.

Më të mira Recipes qepë maska

Për kokë e flokëve ishte i trashë dhe i shëndetshëm, ju duhet të mbani të gjitha flokët.

Maskë qepë për humbjen e flokëve

Në lëngjet e frutave të një qepë të madhe (rreth 2 lugë të plotë) të shtoni një lugë gjelle:

 • mjaltë;
 • majonezë;
 • vaj ulliri.

Përzierje rezulton është rubbed në kokës. Pastaj veshin një kapelë. Kapak Perfect për dush.

Kati Përfundojë një peshqir apo të butë kokën uteplyte cap. Hold orë, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Kjo maskë mund të ndryshojë pak përbërjen. Në vend të bërë majonezë 2 lugë vaj pluhur, anëtarët e saj të shkojë linoleik, oleik, stearik dhe palmitik acide të cilat njom rrënjët e flokëve dhe për të promovuar rritjen e tyre të shëndetshme

Maskë qepë për rritjen e flokëve

Kjo recetë është e madhe për forcimin dhe stimulimin e rritjes së flokëve.

Përbërësit e nevojshme:

 • lëng karrota;
 • lëng limoni;
 • lëng qepë;
 • rodhe naftës;
 • vaj bajame;
 • maja e butë.

Lëng të freskët e qepë, limon dhe karrota përzierje në pjesë të barabarta. Rreth 2-3 lugë. Shtoni 1 lugë çaji vaj lugë. Në dy shekuj. lugë ujë të ngrohtë holluar me 1 lugë çaji maja. Duke shtuar në përzierje. Gjithçka është mirë të përziera.


Aplikoni maskë në lëkurën e kokës. Veshin një dush kapak, izolojnë kokën me një peshqir dhe të lënë për 50-60 minuta.

Maskë flokët me kos dhe qepë

Shkëlqyer në mënyrë aktive të ndihmojë të rriten flokët dhe qepë tuaj maskë me kos. Kjo maskë është shumë e mirë për të përdorur, përveç kësaj, maska ​​kos erën e qepëve.

Përbërësit:

 • Lëng i 1 qepë (rreth 1 lugë gjelle)
 • Kos 1 lugë gjelle;
 • vezë e verdhë veze.

Mix përbërësit. Aplikoni për kokës shembullin maska ​​tashmë të përshkruara. Ne të mbajë rreth një orë, del me të larë me ujë të ngrohtë.

Struktura mund të shtoni një lugë vaj rodhe. Ndoshta bëjmë dhe shkurtesave Përbërja: lëng qepë plus kos. Në kërkesën tuaj.

Maskë për të nxitur rritjen me mjaltë

Speed ​​up rritjen e flokëve dhe këtë maskë të thjeshtë: Grate qepë në një rende gjobë ose pres mënyra të tjera (p.sh. një blender), shtoni mjaltin me llapa. Luka marrë 4 pjesë një mjaltë. Rub masazhin në lëkurë e kokës dhe të lënë për 40 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë, pa shampon.

Nëse jeni alergjik në mjaltë, pastaj aplikoni një maskë nuk është i rekomanduar.

Maskë qepë kundër zbokth

Ka qepë recetë maskë flokët dhe për të luftuar dukuri të tillë të pakëndshme si zbokth.

Për kokës me vaj të përgatisë një përzierje e lëng qepë dhe vodka në një raport prej 1 deri 2. lëvizje rrethore fshij në lëkurë e kokës dhe të lënë për gjysmë ore. Nëse kokës është e thatë - Add për përzierje një lugë gjelle çdo vaj perimesh. Aplikoni 1 herë në javë.

Hudhër-qepë Musk

Dhe në qoftë se ju kërcënojnë baldness, dhe ju pashë atë shenjat e para - të ndihmojë efektive maskë hudhër-qepë. Ajo promovon rinovimin e follicles flokët dhe e mban folikulat e flokut.

Përbërësit:

 • Lëng qepë;
 • lëng hudhër;
 • raki;
 • 1 vezë e verdhë veze;
 • vaj rodhe.

Përgatitja e një përzierje e 2 lugë lëng qepë dhe lëng hudhër, 1 tbsp. lugë raki dhe vaj rodhe, 1 vezë e verdhë veze. Fshij atë në rrënjët e flokëve dhe të mbajë në kokë 30-40 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.

Lëkurë qepë të përkryer në gjendje për të ndihmuar në forcimin e flokëve dhe lehtësimin e zbokth. Ne kemi nevojë për të bërë një zierje e qepë në një banjë me ujë. Zierje 20 minuta, cool, tendosje. Shpëlaj kokën tuaj pas larjes. Flokët do të jenë të shëndetshme dhe me shkëlqim.


Heqin qafe e keqe

Kur përdorni shërimin qepë pyetje të kuptueshme pyetja: se si të shpëtoj e erë kur duke përdorur maska ​​qepë e flokeve? Mos kini frikë nga kjo. Ka një të besueshme, zgjidhje provuar të problemit:

 1. Mundohuni të mos përdorin qull me miell misri qepë dhe lëng. Kjo është më e lehtë për të larë off postimet dhe nuk lë erë.
 2. Mos shpëlarje maskë ujë të ngrohtë, në mënyrë që të mos përkeqësojnë erën e qepëve. Është më mirë nëse uji është i ngrohtë.
 3. E pra heq erë qepë kos. Pas maskë, të aplikojnë atë në flokë, një të mbajë të vogël dhe pije me ujë të ngrohtë.
 4. Shpëlaj kokën pas infusions bimor maskë (rodhe, kamomil, hithër).
 5. 3-4 pika vaj esencial holluar në një litër ujë dhe pije flokët. Vajra të frutave agrume (limon, portokall, grejpfrut) më të mirë të përshtatshme.
 6. Përgatitja shtëpinë tuaj për erë kondicioner: Mix ujit (2 pjesë) dhe uthull molle (1 pjesë). Ky kondicioner gjithashtu eliminon erë.

Për të arritur maska ​​qëndrueshme pozitive rezultat duhet të përdoren qepë të paktën 2 herë në javë. Bëni 30-40 procedurave. Kjo do të thotë thjeshtë dhe modeste t'ju bëj dhuratë të vërtetë mbretërore. Luksoze flokëve - është pasuria e çdo gruaje!