Flokët e brishtë - çfarë duhet të bëjmë dhe se si të shpëtoj e seksionit dhe brishtësinë në shtëpi


Për fat të keq, jo çdo njeri magjepsës krenohet me flokë të shëndetshëm dhe të fortë. Ritmi i çmendur i femrave moderne dhe mungesa katastrofike e kohës kryesisht ndikojnë në shenjat e jashtme të shëndetit. Një nga problemet më të zakonshme - flokët e brishtë, çfarë të bëni dhe çfarë metoda që përdorin për të rivendosur atë, ne do të flasim.

Përmbajtje

 • Si për të trajtuar flokët nga kryqëzimin e brishtë?
 • Maska për flokë të brishtë dhe të ndarë
 • Disa këshilla për kujdesin

Si për të trajtuar flokët nga kryqëzimin e brishtë?


Para se ju të zgjidhur problemin, ju duhet ta instaloni burimin e saj. Ky rregull është i vlefshëm për çdo situatë. Për të kuptuar se si për të trajtuar flokët nga seksioni thyerje dhe le të klasifikojnë parakushtet për shkeljet e mundshme të strukturës së flokëve:

 • përdorimi joefikas i pajisjeve të ndryshme për ngrohje (tharje, perms, drejtimi);
 • Procedura permanent;
 • përdorimi i shkujdesur i elementeve të papërshtatshme të kujdesit (kombinezon akute, kozmetike);
 • ekspozimi i tepruar ndaj diellit;
 • ngurrimi për të ndryshuar hairstyles;
 • ushqyerit paekuilibruar dhe dietë.

Arsyet e zakonshme, dështimi i të cilave mund të rezultojnë në një proces të gjatë të rimëkëmbjes.


Me trajtimin e flokëve të brishtë cosmetology modern ofron qindra, megjithatë, ndikimi i të gjitha metodave ekzistuese janë shumë individuale. Kështu, ndër masat e rekomanduara për të rivendosur flokët e brishtë, janë si më poshtë:

 • Çdo grua në arsenalin duhet të jetë një krehër me dhëmbë të mëdha dhe të rralla;
 • blerja e shampo, sigurohuni që ju keni vitaminë B5 në përbërjen e tij, si dhe ushqyesve të tilla si ekstrakt lecithin, karamele mente, gruri, bli dhe kamomil;
 • Nuk duhet lënë pas dore duke përdorur balms të veçanta, të cilat shkojnë mbi gjerë;
 • maskë mjekësore duhet të bëhet të paktën 1 herë në javë, për shkak të efektivitetit të procedurave të veçanta në trajtimin e flokët e brishtë dhe e thatë;
 • shpëtoj e mbaron ndarë duhet pas 1.5-2 muajsh, është thelbësore për të përdorur shërbimet Salons mobiluar ose barbershops, ku shërbimi është në dispozicion duke përdorur gërshërë të veçanta të nxehtë.

Maskë flokët e brishtë dhe të ndarë në shtëpi

Siç u përmend, një nga mënyrat më efektive për të luftuar për shërimin e flokëve është whipped përdorimin aktiv të maska ​​mjekësore. Një nga avantazhet e maska ​​për flokët e thatë dhe i brishtë është disponueshmëria e tyre në shtëpi. Pra, lëvizin nga fjalët në vepra.

Vaj për restaurimin e flokëve

Numri më i madh i kritikat pozitive deri më sot fituar maska ​​përdorur vajra të ndryshme. Ulliri bazë vaj, bajame, Jojoba rodhe apo edhe nevoja pluhur të përdorni banjë me ujë pak të ngrohtë duke përdorur, dhe ju mund të shtoni disa pika vaj ylang-ylang ose razmarina. Më naftës duhet të rubbed tërësisht si lëkurë e kokës dhe të aplikojnë në skajet. Për të rritur efektin duhet mbuluar kokën një qese plastike dhe të mbyllë një peshqir të nxehtë. Koha e rekomanduar për t'i shtyer është të paktën 40 minuta.


Për shkak të vështirësive shtyer naftës në lavazh të mirë, përdorni ujë me lëng limoni. Gjithashtu përshtatet ekstrakte të ndryshme (kamomil, acaroj, karamele mente, thupër llogore etj). Një procedurë e ngjashme si një masë parandaluese duhet të kryhet të paktën 2 herë në muaj. Gjatë trajtimit maskë duhet të bëhet çdo ditë. Kjo është në lidhje me recetave më të thjeshta.

Maskë Veza e brishtësinë

Për të përgatitur maskë tjetër duhet përbërësit e mëposhtme:

 • 1 vezë e verdhë veze;
 • 1 lugë vaj vegjetal;
 • 1 lugë raki;
 • 1 lugë mjaltë.

Të gjitha komponentet e nevojshme për të sjellë poshtë maskë dhe të aplikoni në flokë. Ajo është gjithashtu e ngrohjes e nevojshme shtesë, p.sh. polietileni dhe peshqir. Në mënyrë të ngjashme, maska ​​naftës rekomanduar Ora është 40 minuta.

Recetë maskë kefiric

Recetë shumë e thjeshtë dhe efikase për maskë kos duhet vetëm të shtoni një sasi të vogël të maja. 50 pije g qumësht kërkon pak copë. Për të trajtuar flokët e thatë është e rëndësishme që të përdorin një kos të lartë-yndyrë.

Përzierje duhet të përzierje mirë dhe le të qëndrojë në një vend të ngrohtë për fazën fillestare të fermentimit. Për gjysmë ore para se procedurat Banjë vënë një maskë, dhe pastaj pije shampo c.

Gjithkush e di përfitimet e perimeve, por pak e dinë në lidhje me efektivitetin e lëng lakër konvencionale për të trajtuar flokët. Mjafton atë në proporcione të barabarta deri në tre lëng, spinaq, lakër dhe limon. Rezulton lëngshme ndihmon në forcimin e strukturës, dhe si rezultat, nuk ka brishtësinë.

Disa këshilla për kujdesin e flokët e brishtë

Problemi pse flokët e brishtë dhe është një nga më të zakonshme në industrinë e bukurisë, për fat të mirë, për çështjet për të bërë me brishtësisë dhe kryqëzimin është në përgjigje të një shumëllojshmëri të objekteve dhe procedurave të ngjashëm me petëzim. Por shpesh të shmangur kalimin e flokëve duke përdorur pajtueshmërinë e thjeshtë me shprehitë e caktuara të dobishme. Për shembull, për të braktisur plotësisht tharëse është shpesh e pamundur, por të përdorë mënyra më pak të nxehtë është mjaft e vërtetë.

Në mesin e gamë të gjitha llojet e stolitë shumë e lehtë për të shmangur përdorimin e këmbët që janë të dëmshme flokët Shcherbina. Zgjidhni kursyer bojë pa amoniak, do të përpiqen për të ndaluar në mënyrat e lagështisë dhe të ushqyerit. Përdorimi i konsolidimit kozmetike të llak ose mus më të mirë për të minimizuar.

Dhe më e rëndësishmja, të gjitha gratë, pa përjashtim, pavarësisht nga mungesa e kohës, është e rekomandueshme që të mos lënë pas dore kujdesin për veten, për shkak se duke u kujdesur për shëndetin tuaj - investimi më i mirë!