Maskë për flokët e thatë - të trajtuar flokët në shtëpi


Çfarë flokët e thatë? Përgjigja është e qartë - në të cilat flokët i mungon lagështi. Por ajo që redukton përmbajtjen e ujit në strukturën e flokëve? Ka disa faktorë.

Përmbajtje

 • Rregullat themelore të kujdesit për flokët e thatë
 • Maska për flokë të thatë dhe të brishtë
 • Së fundi, pak shampo për flokët e thatë

Flokët jonë posedon pronave hidrofobik dhe thithin ujë nga mjedisi. Përmbajtja e ujit ndryshon në varësi të lagështisë nga 6% deri 14%. Është vërejtur se prona hidrofobike janë plummeting gjatë përpunimit flokët me ajër të nxehtë. Përmbajtja e ujit është restauruar vetëm pas Veting ose të mprehtë rritje lagështia. Pra, shkaku i parë i thatësi - temperatura konstante të larta dhe të kujdesit të pahijshme.


Por nuk thithin ujë, ai duhet ende të mbajë. Për ta bërë këtë, gjëndra dhjamor të fshehtë një follicles flokët të fshehtë, e cila zbut sipërfaqen cuticle dhe ndihmuar flokët mbajnë lagështi dhe për të ruajtur elasticitetin. Pra, arsyeja e dytë për thatësi - gjëndra dhjamor të pasakta, duke rezultuar në humbjen e flokëve lagështi shumë shpejt.

Prandaj, gjendja e përgjithshme e shëndoshë, vetëm të ushqyerit, kreu kujdesit të lëkurës, të zgjedhur me kujdes dhe si duhet kujdesur për flokët e objekteve me përbërësit natyral mund të zgjidhin këtë problem të vështirë. Maskë të veçantë për flokët e thatë kanë në këtë rast nuk mund të jetë mënyra.

Rregullat themelore të kujdesit për flokët e thatë

Të dëmtuara, flokët e thatë dhe të vdekur kërkojnë vëmendje. Përveç maska, gatuar në shtëpi, e cila do të diskutohet më poshtë, duhet të ndjekin rregulla të thjeshta, mund të përmirësojë në mënyrë të konsiderueshme. Kështu që ju duhet të mbani mend se:

 • e dëshirueshme për të lidhur flokët e thatë brishtë me trajtim të ngrohjes
 • rekomandohet të paktën një herë në këshilla të thata Një muaj zistryhaty
 • lani flokët e thatë shumë shpesh nuk ka nevojë (ju lani vaj)
 • pikturë duhet të jetë jo më shumë se një herë në çdo dy muaj dhe gjithmonë ngjyrat butë me përbërësit natyral
 • maskë për flokët e thatë mundësisht aplikuar të paktën dy herë në muaj
 • për shampo është e mirë për të përdorur shampoos të veçanta dhe balms që përfshijnë përbërësit ushqimore dhe hidratues
 • ekspozimi i zgjatur në diell pa kapelë dëmshëm për flokët e thatë. Nën rrezet e diellit direkte flokëve bëhet më i mërzitshëm dhe i brishtë.

Maska për flokë të thatë dhe të brishtë

Pronarët thatë rrënjët e flokëve kanë një avantazh të veçantë - një e flokëve nuk kanë nevojë për të larë shpesh. Edhe pas një deri në dy javë të mbetet e pastër e flokëve dhe hairstyle nuk duket i lëngshëm dhe dhjamë. Kjo, ndoshta, pro fund.


Në mënyrë tipike, flokët e thatë me vështirësi të mëdha duke shkuar për flokët, e cila përpiqet të shkërmoqet dhe krehër keqe dhe elektrizuar vazhdimisht. Arsyeja kryesore për rrënjët e flokëve të thatë dhe të gjithë gjatësinë është aktiviteti i ulët i gjëndra dhjamor të kokës. Për të stimuluar ky proces mund të përdoret rregullisht maska ​​që ju mund të gatuaj në shtëpi.

Për përmirësim të rëndësishëm dhe të dukshme të flokëve duhet të jetë efekt i ndërlikuar, i cili përbëhet nga katër faza:

 • fikje
 • ushqim
 • restaurim
 • forcim

Maskë hydrating Flokët bazuar në përzierje të qumështit

Kjo maskë është efektive në strukturën e flokëve, duke parandaluar shtresimit, dhe formon një film padukshme mbrojtëse në sipërfaqe, duke e mbajtur jetëdhënës lagështi brenda.

Përbërësit:

 • Kos ose kosi
 • Thekre ose bukë e zezë
 • Li, vaj ulliri ose rodhe

Përgatitja e një maskë është një punë e lehtë. Ky proces nuk ka marrë shumë kohë dhe përpjekje dhe nuk kërkojnë përbërësit komplekse e kërkimit. Thith thekër kore buke apo një kos ose kefir. Në përzierje të shtuar një lugë i ndonjë vaji, të tilla si liri.

Aplikoni për të kokës dhe butësisht të shpërndarë nga rrënjët të gjithë. Pas gjysmë ore - pije maskë pa përdorur shampo dhe balsam. Duke përdorur këtë thjeshtë maskë flokët hidratues garantuara për të dhënë butësi e flokëve dhe fuqinë shëruese.

Maskë flokët ushqyes nga verdhë veze veze dhe salcë kosi

Ushqyer energjinë jetike për të ndihmuar në një maskë hydrating popullore përdoret për flokët, kur keni nevojë për një shërim të shpejtë dhe efektiv. E curls të bëhet i butë, i butë dhe i bindur.

Përbërësit:

 • Salcë kosi
 • Veza e verdhë veze
 • Vaj ulliri
 • Vaj bajame

Verdhë veze ndarë nga proteina dhe e vënë atë në një tas të thellë. Ka edhe të shtoni një lugë gjelle salcë kosi, një lugë çaji dhe një lugë gjelle e vajrave të ullirit bajame. Kujdes llokoçis. Me kujdes të shpërndarë në të gjithë gjatësinë, nga rrënjët, vëmendje, duke i dhënë këshilla.

Më të afërt 20-30 minuta të angazhuar në biznesin e tyre, pastaj lahen me shampo dhe balsam. Ndoshta pas naftës së parë të larë, i përbërë maskë ushqyes, nuk e bëri menjëherë zmyyutsya. Prandaj nuk është e rekomanduar për të bërë këtë proces në një ditë kur ju do të jetë ngjarje përgjegjës. Por në tjetër, shampooing pas përsëritur, efekti do të jetë.

Revitalizing Maskë për flokët e thatë dhe të dëmtuara

Për shërimin e thellë duhet të kalojnë tre procedura të aplikojnë mjete, mesatarisht, çdo dy ose tre ditë. Një qime javë duhet të jetë e ndritur, më pak të brishtë dhe nuk elektryzuvatysya.

Përbërësit:

 • Kernelit arre
 • Vaj ulliri
 • Lëng limoni

Kernelit arre bluaj në një mulli kafeje ose pure në një mortajë. Për maska ​​nevojë për dy lugë arre milled (mund të zëvendësojnë gjalpë), një lugë çaji lëng limoni dhe dy lugë vaj ulliri.

Çdo gjë është e përzier dhe e vendosur në një banjë me avull. Përzierje duhet të sillen në një temperaturë prej rreth 40 gradë. Maskë është aplikuar për flokët e lagura janë larë për 30 minuta, pastaj larë nën avionëve të ngrohtë drejtimin me shampon.

Firming Maskë për flokë të dëmtuar

Problemi u përball me të shpeshta të humbjes së flokëve shumica e grave. Sidomos kjo vuajtje pikërisht ata që kanë flokë të thatë brishtë. Sipas statistikave të fundit, të përballur me këtë problem për rreth 60% të seksit të drejtë.


Për të forcuar follicles flokët dhe të ndaluar rënien, e bëjnë përdorimin e mirë të recetë e mëposhtme të thjeshtë. Merrni onions, hekura në rende, shtoni 200 ml vodka dhe të lënë slurry rezulton për disa orë. Pastaj tendosje dhe fshij tretësirë ​​rezulton në lëkurë e kokës. Ajo është një mjet i provuar në mënyrë të përkryer të forcuar follicles flokët dhe së shpejti ju do të vini re pozitive.

Çdo vajzë e di se vuajnë më skajet e flokëve, të cilat përbëjnë ndikimit dhe shufër maksimale darë. Split, i brishtë, i pabarabartë, ato shpesh prishin disponimin e zonjë. Natyrisht, mënyra më e thjeshtë dhe më efektive është grooming rregullt.

Por që duan të rriten flokët e gjatë dhe ende kanë të shëndetshme-looking këshilla do t'ju ndihmojnë maskë për flokët e thatë përfundon. Struktura e këtij produkti përfshin: lëng të gjysmë limoni dhe një lugë gjelle pluhur dhe vaj ulliri. Përzierje rezultuar është aplikuar për këshilla për rreth gjysmë ore dhe si zakonisht, larë me shampon.

Mbani në mend se aplikimi i ndonji maska ​​duhet të përfundojë me kokë izolimin kapak ose qese plastike dhe rotacionin peshqir. Kështu, do të thotë efikasitet rritur shumë herë.

Disa mjete të përgatitura në shtëpi, mund të ruhen në frigorifer dhe të përdoret disa herë. Megjithatë, më të mirë të freskëta çdo herë për të përgatitur një maskë të re dhe menjëherë e përdorin atë.

Së fundi, pak shampo për flokët e thatë

Në sezonin e ftohtë flokët kërkon vëmendje të veçantë. Ndryshimet e temperaturës të ndikojë negativisht në gjendjen dhe pamjen e flokëve. Në këtë kohë jashtëzakonisht të rëndësishme për të siguruar që flokët të mbeten të shëndoshë dhe të fortë. Përveç kësaj për të përdorur maska ​​për flokët e thatë dhe i brishtë, është e dëshirueshme që të përdorin shampon e duhur dhe conditioners.

Kujdesen për zgjedhjen e këtyre fondeve i kushtoj vëmendje të përbërjes. E pra, në qoftë se ajo do të përfshijë substanca të tilla si carnitine dhe kreatinë. Këto dy komponentë janë shtuar të energjisë, e rëndësishme për të forcuar rrënjët e flokëve, të stimuluar formimin e follicles flokëve të reja dhe ngadalësojnë procesin e humbjes së flokëve dhe hedh lëng. Një maskë shtëpi do të jetë një shtesë e madhe në rrugën për të përsosur e flokëve të bukur me shkëlqim. Mos të jetë dembel për të paguar vetëm gjysmë ore në javë, dhe flokët tuaj do të jetë krenaria dhe admirim.