Vaj avokado për flokët - bukuri dhe produkt shëndetësore


Kjo kështu ka ndodhur që për zgjidhjen e problemeve të ndryshme me flokë të grave në vendin tonë përdoret tradicionalisht ose rodhe ose pluhur vaj. Vetëm pak njerëz e dinë se vaj avokado për flokët jep efekt njëlloj mbresëlënëse kozmetike.

Përmbajtje

 • Avokado shumë aspekte
 • Çfarë e shkaktoi pronat e saj të dobishme
 • Këshilla beauticians
 • Dy këshilli para "veprimit"
 • Recipes përdorim në shtëpi vaj avokado për flokët
 • Për tifozët e gatshme produkteve kozmetike

Avokado shumë aspekte


Avokado Atdheu konsideruar në mënyrë unanime që të jetë Meksikë. Për rritjen e saj është një pemë me gjelbërim të përjetshëm dhe ende zgjedh klimë tropikale dhe subtropikale. Pothuajse çdo vend e ka kultivuar këtë fryt, të caktojë se emri i saj.

Duke parë në të gjelbër, lëkurë kodrinore dhe avokado dardhë, afrikanët quheshin ky fryt "dardhë alligator".

Banorët fantazi e Indisë mbante emrin "lopë të varfërve". Detarë përhapur avokadnoy pure mbi biskota - ". Vaj haldemarinovym" shokun e vazhdueshme e dietën e tyre, të quajtur ky fryt
Është ky emër i fundit pasqyron tipar bazë të avokado - ajo është shumë kalori!

Çfarë e shkaktoi pronat e saj të dobishme

Gjalpë "dardhë alligator" është prodhuar nga ftohtë të ngutshme të pulpë frutash pjekur vetë.

Përbërja e këtij produkti është jashtëzakonisht i pasur:

 • vajra esenciale;
 • sërë të pasur të makro dhe micronutrients (e 14 artikujve);
 • proteina, acide yndyrore dhe karbohidratet;
 • vitamina, shumica e të cilave janë jetike për funksionimin e duhur të trupit të njeriut.

Natyra qartë rozschedrylasya, duke i dhënë këtë shije frutash të zbehtë të vendosur, kështu e bukur të komponentëve të dobishme. Me thekshëm pronat e naftës, ata janë transportuar në shtresat më të thella të lëkurës dhe bosht e flokëve.
Pas të gjitha, kjo nuk është pa arsye që e gjelbër, produkt djegëse vaj me aromë badiava, ka kohë që janë quajtur "të naftës e të rinjve dhe bukuri."

Këshilla beauticians

Roli i vaj avokado në industrinë kozmetike është e madhe dhe e larmishme. Por ne do të diskutojmë vetëm ato aspekte të zbatimit të saj që mund të kthehet edhe të dobët, flokë të shurdhër në mrekullueshëm, flokë gaz.

Cilat janë problemet me curls tuaj do të ndihmojë në zgjidhjen vaj avokado?

Sipas cosmetologists, ky produkt aplikohet:

 • nëse është e nevojshme, të rivendosur lokale lëkurës basal imunitet;
 • për rigjenerimin dhe për të ruajtur qëndrueshmërinë e cuticle flokët;
 • për të moisturize dhe për të mbrojtur flokët nga ndikimet negative mjedisore duke përfshirë rrezatimit;
 • për rivendosjen e shndrit, forcën dhe elasticitetin e flokëve;
 • për të neutralizuar veprimtarinë lirë radikal dhe prodhimin e toksinave të ndryshme.

Beauticians Pra, ne kemi identifikuar varg të problemeve që mund të zgjidhen duke përdorur vaj avokado për flokët. Tjetra do të veprojë në të kuptuarit e tij, por duke mësuar nga gabimet e të tjerëve.

Dy këshilli para "veprimit"

Para se të vazhdojë në trajtimin dhe kujdesin e flokëve tuaj të dobësuar të gjitha llojet e telashe me "haldemarinovoho" të naftës, ju lutem të siguruar që ju keni mungesën e alergjisë ndaj këtij produkti. Që ka një mundësi të intolerancës individuale të produktit.

Tani, do të shkojnë për blerjen e këtij produkti në farmaci ose dyqan specialiteti. Ju me siguri mund të punësojë shërbimet e internetit, por atëherë ju nuk mund të bëni të sigurtë që nafta është smerald ngjyrë të gjelbër. Dhe ju duhet të larta të naftës në klorofil, i cili i jep një ngjyrë të gjelbër. Vetëm të sjellë një produkt të curls tuaj të dëshiruar efekt.

Recipes përdorim në shtëpi vaj avokado për flokët

Më shumë se një rekomandim të thjeshtë: në shishe shampon tuaj të preferuar ose kondicioner -9 shtuar 7 pika vaj të frutave ekzotike.
Pas shampooing reduktuar numri i ndarë mbaron si rimodeloj theksuar vaj avokado për efekt këshilla e fillesa e flokëve dhe do të bëhet i brishtë dhe humbin shkëlqimin. Nëse problemi me reagimin whipped ka shkuar shumë larg - ata kurrë nuk mund të del me të larë.

Një tjetër procedurë efektive - të përfundojë flokët: pak podohreem këtë lëng të gjelbër, të aplikojnë në lëkurë e kokës, pastaj u përhap me kujdes fillesa në të gjithë gjatësinë. Për më të madhe të efikasitetit kokë uteplymo. Vaj Shpëlaj duhet të jetë duke përdorur shampo.

Maska e flokëve me vaj avokado

Nëse keni burime të mjaftueshme në kohë - maska ​​besueshme dhe praktike të përgatisë veten. Për më tepër, vaji "dardhë alligator" shkon mirë me perime dhe vajra esenciale dhe komponentëve të tjerë.

Maskë Firming

Firming maskë për flokët me vaj avokado për flokë të dobësuar, duke marrë si bazë 3. lugë të vogël vaj të nxehtë avokado. Shton zhvillua 1 - 2 pika të vajrave thelbësore: kamomil, borzilok, rozmarinë dhe ylang ylang. Aplikoni këtë përbërje aromatik në flokë.

30 Minutes del me të larë në mënyrë të zakonshme. Kamomil vaj esencial mund të zëvendësojnë piper i zi. E tij pak djegia efekt përmirësimin e qarkullimit, dhe kështu furnizimin e flokëve;

Për flokët me vaj

1 tbsp. Baza lugë (vaj avokado), "salcë" 1 h. lugë e pluhur mustardë. Duke përdorur një top pambuku për të aplikuar këtë koktej pastër, kreshtat e thatë. Shpërndan nga rrënjët në këshilla. Mbani maskë vetëm 15 minuta! Kjo është e rëndësishme! Shpëlaj me ujë të ngrohtë vetëm, pa shampoos përdorimit.

Përdorimi i rregullt i këtij mjeti normalizimin gjëndra dhjamor. Pasi flokët të ardhure që ke me yndyrë të dukshme në vëllim.

Maskë komplekse për të shkëlqejë dhe forcën

Oil - themeli përzier me vaj bajame në një raport prej 1: 1, shtoni vaj esencial të rozmarinë dhe gji vaj esencial (PO2 - 3 pika). Kjo përbërje është aplikuar vetëm në rrënjët.

Gjithë gjatësinë e flokëve për të aplikuar përbërjen e ndryshme: një përzierje e pjesëve të barabarta Avocado i naftës, bajame dhe lirin, plus 2 - 3 pika vaj esencial të ylang ylang -. Izoluar me kujdes kokën. Pas 2 orëve del me të larë me shampon. Zierje pije e bimëve, acidifikuara uthull molle.

Rezultatet pozitive mund të shihet brenda procedurave pak, përmirësimin e strukturës së flokëve, ata bëhen të butë, shndrit dhe elasticitet, forcon rrënjët, rritjen e përshpejtuar. Por në formë të pastër për kujdesin e flokëve është në vaj të guximshme lloji nuk duhet të përdoren.

Për tifozët e gatshme produkteve kozmetike

Prodhuesit e kudondodhur të kozmetikës nuk mund të kalojë të tillë një produkt i madh si gjalpë "dardhë Alligator". Ata zhvilluar një galeri të produkteve për bukurinë dhe shëndetin e flokëve.

Ne do të testojë disa shembuj të këtyre produkteve.

 • Flokët Maskë me avokado MAKOD naftës - ajo ofron hidratues kozmetike dhe efekt ushqyes, si produktet e tjera kozmetike. Por ai ka edhe vet "nxjerrë në pah" të saj - shqiptuar qetë. Në fund të fundit, jo të gjithë është i impresionuar curls pavlera ...
 • Maska e gjalpë nga Cutriu tërheq cilësi e saj të dendur, efekt të shkëlqyer hidratues, por edhe mundësinë për të zgjatur fazën aktive të rritjes së flokëve.
 • Për të zgjidhur probleme me zbokth ju mund të përdorni "vaj avokado me ekstrakt farë rrushi." Maska e këtij produkti, jo vetëm të pastruar lëkurën e grimcave të saj tashmë të vdekur, por edhe të eliminuar veprimtarinë e tepruar të gjëndra dhjamor. Përveç kësaj, mjet ka një aromë të këndshme.

Në produktet kozmetike Avokado është një tjetër pronë të shquar - ata do të mbrojë flokët tuaj nga dielli.

Gama e përfunduar produkteve kozmetike të mëdha dhe të ndryshme. Por vetëdija juaj do të ndihmojë për ta bërë zgjedhjen e duhur. Jini të guximshëm dhe të jetë gjithmonë tërheqëse dhe të gëzuar!