Vaj farë rrushi për flokët - Shqyrton dhe maska ​​receta


Në "magjike" pronat e vajra natyrore kozmetike ndoshta dëgjuar secili. Vajrat kanë një gamë të gjerë të veprimeve, me dhunti të shumta dhe të aftë për të zgjidhur shumë probleme për t'u marrë me të cilat nuk mund vjet.

Përmbajtje

 • Si funksionon vaj rrushit
 • Maskë për flokët e thatë, i brishtë dhe të dëmtuar
 • Maskë Firming
 • Maskë për butësi dhe shkëlqim të shëndetshme
 • Maskë për flokët me vaj
 • Përfitimet nuk janë vetëm për flokët

Sot ne tregoni rreth një prej tyre, i njohur shumë prej seksit të drejtë - vaj rrushit. Dhe ju e dini se sa e vlefshme farë rrushi të naftës për flokët?


Ky vaj kozmetike është prodhuar duke shtypur farë rrushi. Kjo metodë është e ftohtë, dhe për këtë arsye të gjitha substancave të vlefshme, elementët gjurmë dhe vitamina të mbetet e paprekur, që nuk është degraduar nga nxehtësia.
Mjet ka një efekt të pasur dhe hidratues, por jo i yndyrshëm dhe të zhytur shpejt. Por, kur të naftës kthehet flokët! Le të shohim se çfarë është e mirë për flokët tanë.

Si farë rrushi të naftës ndikon në flokët?

Vaj grapeseed nuk është për asgjë, është një nga mënyrat më të mira për flokët, dhe këtu e pse:

 • pronarët e mëdhenj kokës yndyrshëm aq lehtë absorbohet, nuk ka lënë një film që ngjitet, kreshtat nuk vështira dhe poret;
 • rikthen kapilarët dëmtuara, i bën enët e gjakut më shumë elastike, heq sedimente të rrezikshme dhe substancave toksike. Kjo përmirëson qarkullimin dhe forcon flokët follicles;
 • Vitamina E gjendet në përbërjen e ushqen të naftës dhe të shërojnë kokës dhe ndihmon në luftën kundër seborrhea, përmirëson gjendjen e dëmtuar përfundon flokët;
 • bën fillesat elastike, mbron kundër thyerje dhe rikthen shndrit dhe parandalon humbjen e flokëve. Në asnjë kohë flokët tuaj do të duken të shëndetshme dhe të bëhet i pastër!

Siç doli, vaj nga farë rrushi të përshtatshme për flokët e vetëm të përsosur! E pra, tani lëvizin nga teoria në praktikë - le të shohim në maska ​​më të efektshme dhe popullore receta shtëpi, përbërës kryesor i të cilit do të jepet për të naftës.

Vaj maskë ushqyes për flokët e thatë, i brishtë dhe të dëmtuar

Për të përballuar me thatësi e kokës, brishtësisë dhe errësira e flokëve, të përgatitur në vijim maskë ushqyes. Ju do të duhet vaj jojoba, farë rrushi dhe embrion gruri në proporcione të barabarta - rreth një lugë gjelle. Mix këto përbërësit dhe të aplikojnë për ilaç kokës dhe të gjithë gjatësinë, përfundoi film celofan kokë ose kapelë.

Dan maskë është bërë më e mirë para gjumit, duke i lënë gjatë natës dhe në mëngjes - shpëlarje flokët me një shampo të butë. Ju do të befasuar këndshëm nga transformimi i "tërheqje pa formë" në valët e butë dhe me shkëlqim!

Firming maskë për flokët e dobët dhe e hollë

Doni të bëni më shumë fillesat trashë dhe e fortë? Ju mund të ndihmoni këtë recetë: Mix një lugë gjelle vaj ulliri, vitamina A dhe E, vaj farë rrushi dhe dhjetë pika vaj esencial të rozmarinë.

Aplikoni në përbërje të pastër të përgatitur dhe flokët të thata dhe të lënë për 10 minuta, të mbështjella me letër varaku dhe të lartë me një peshqir. Pas kohës shpëlarje flokët të caktuar me ujë të ngrohtë dhe shampon tuaj të preferuar. A këtë procedurë dy herë në javë dhe ju do të shihni rezultate të jashtëzakonshme!

Maskë për të bërë flokët e butë dhe të shëndetshme shkëlqim

Kjo maskë flokët me vaj farë rrushi është e përkryer për të gjithë dhe të bëjë flokët tuaj të shndritshme dhe të gjallë. Si të ketë recetë mund të jetë shumë e dobishme në qoftë se ju doni të shpejt të freskohem para një ngjarje të rëndësishme.

Procesi i gatimit është shumë e thjeshtë - ju duhet tre ose katër lugë gjalpë dhe një lugë uthull molle. Maskë butësisht përzierje dhe vënë në flokë të pastër lagur.

Pastaj vihet në një kapak plastike dhe të presin për gjysmë ore, pastaj shpëlarje flokët me ujë të ngrohtë dhe lani flokët tuaj.

Pas kësaj procedure do të bëhet kreu i famë flokëve, ndarje mbaron zhladyatsya duket volumin dhe shkëlqimin vizuale!


Maskë për flokë të prirur për lajka

Me problemin me yndyrë e flokëve me të cilat përballen shumë. Në mënyrë që flokëve dhe lëkurës mbeten të freskëta gjatë dhe i bindur, do të përgatisë mjet tjetër.

Mix dy lugë vaj farë rrushi, tre lugë balta blu dhe pika çift vaj esencial e trumzë. Përbërja zbatohen për të kokës dhe rrënjët e pa ndikuar prej kohësh presin dyzet minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë.

Kjo maskë të përkryer të përballen me të gjitha problemet e flokëve me vaj e natyrshme - të ngushta poret dhe të çojë në prodhimin normal të sebum, përballen me lëkurë e kokës kruarje dhe zbokth me yndyrë.

Si tjetër mund të përdorni vaj farë rrushi për t'u kujdesur?

Për të forcuar rëna duke përdorur brenda natës naftës. Vetëm pour pak do të thotë një larë thjesht nga tub mbi dhe të aplikoni bojë për vetulla çdo ditë para se të shkojnë në shtrat për qerpikët. Me qerpikët e rregullta aplikimit bëhet e trashë, e fortë dhe më tërheqëse. Rastësisht, ju mund të zëvendësojë zakonshme qumësht gjalpë Makeup Remover tuaj.

Shumë shpesh në gratë gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes së fëmijës duket shtrirje. Farë rrushi të naftës është një mënyrë shumë efektive për t'u marrë me to.

Natyrisht, të urrejtëshme hequr tërësisht shënon shtrirje nuk ka gjasa të ketë sukses, por për t'i bërë ato më pak të dukshme ose të parandaluar këtë proces është edhe më herët të jetë e mundur - masazh terapeutik, përfundon trupit dhe krem ​​shtëpi, i përgatitur në bazë të vajit të mrekullueshme, të japë rezultate të shkëlqyera.

Për të mbajtur të elasticitetit dhe dekoltin bukuri mund të përdoret për masazh vaj gjirit ose në formën e fasha. Për të rritur efektin e rekomanduar për përzierje vaj bazë me pika çift të vajrave thelbësore (p.sh., ylang-ylang, patchouli).

Me forcon naftës mrekullueshme mund të kryhet dhe anti-celulitit masazh ushqyer lëkurën e thatë dhe të plasaritur në këmbë, bërryla dhe gjunjë, në vend që të përdorin hidratues locion trupi ose krem ​​nate për fytyrë.

Njomet cuticles dhe për të forcuar thonjtë mund të zëvendësojë vaj krem ​​farë rrushi për duart ose duke përdorur një dush të ngrohtë me vete.

"Magic" të naftës, e cila është bërë një hero të nenit tonë nuk është përdorur vetëm në industrinë kozmetike, por edhe në mjekësi, dhe këtu e pse:

 • përmban vitamina të dobishme makro-dhe micronutrients,, protsianin natyrore antioxidant, taninet dhe omega;
 • tregon trupin e substancave toksike dhe radikalet e dëmshme, forcon sistemin imunitar;
 • forcon enët e gjakut, kështu parandalimin e arteriosklerozës dhe sëmundjeve të tjera të sistemit kardiovaskular;
 • përmirëson microcirculation dhe metabolizmin, duke u shpëtoj e yndyrë të tepërt - shënim për ata që janë duke luftuar me mbipeshë;
 • Vitamina E mundëson për të forcuar prodhimin e qumeshtit, e cila është jashtëzakonisht e rëndësishme për nënat gji;
 • ul kolesterolin në gjak dhe, rrjedhimisht, parandalon zhvillimin e sëmundjeve të zemrës për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit linoleik;
 • naftës dhe ndihmon në luftimin e pamjaftueshmërisë kronike venoz dhe edemë;
 • normalizes sheqerit në gjak, përmirëson vizion dhe zvogëlon frekuencën e acarimin e sëmundjeve kronike të sistemit të tretjes;

Grapeseed naftës jashtë maskë të thjeshtë dhe efektive shtëpi, por ka gjetur pak përdorim në të naftës dhe të lëkurës kujdesit. Siç mund ta shikoni, nuk është e nevojshme për të shpenzuar "thyejnë bankën" në të gjitha llojet e produkteve kozmetike - vetëm një shishe të naftës e mrekullueshme mund të zëvendësojë shumica e tij! Merrni përparësi të asaj që natyra na ka dhënë, sepse ajo kurrë nuk është e gabuar!