Gjalpë kakao është e përkryer për flokët


Le të Luaj Shoqata me fjalën "kakao": shumica prej nesh e kujton fëmijërinë, nënën e saj dhe duart e saj kujdesshëm gatuar pije të shijshme me qumësht. Tani të përpiqemi fraza "gjalpë kakao".

Përmbajtje

 • Një histori pak
 • Kujdesi për flokët
 • Si te zgjidhni produktin e "duhur"
 • Kundërindikimet cosmetology

Rezultati është edhe më pak: vetëm se cilësia e çokollatë. Për të tillë një produkt të gjithanshëm nuk është e mjaftueshme. Sidomos kur ju e konsideroni se ajo ka qenë prej kohësh konsiderohet si i dobishëm jo vetëm gourmets. Për shembull, flokët gjalpë kakao dhe për t'u kujdesur për përdorim të thatë lëkurës për qindra vjet.


Një histori pak

Shfaqja e këtij produkti popullor kozmetike në formë e zakonshme e blerësit moderne kemi borxh disa Caspar Van Guten. Thuaj Holandezi krijues në 1828 doli me një mënyrë për të hequr hidhërim tepërt çokollatë ndan naftës nga fasule, patentuar dhe projektuar posaçërisht për shtyp hidraulike. Megjithatë, përdorimi i gjalpë kakao dhe nuk kufizohen vetëm në mrekullon ëmbëltore.

Në literaturën mjekësore shekullit XVIII mund të gjeni prova të përdorimit të saj të gjerë në trajtimin e hemorroide, shërimin e frakturave dhe lëndimeve prochyv lëkurës, skuqje pelenë në foshnjat, si cholagogue me Sëmundjet të tjera të ndryshme.

Farmacitë atë kohë ai ka bërë nga shitja e çokollatë me shtimin e shërimit mjekësor, dhe shpesh mjaft të papritura, maj. Kështu, me shtimin e bimëve myshk Islandisht rekomanduara në "dobësi e përgjithshme, suhotke dhe tuberkulozi pulmonar veçanërisht."

Në mes të shekullit XIX ka pasur fabrikë çokollatë në Shën Petersburg dhe Moskë, zonjat kapitale ishin të lumtur për të marrë të reklamohen edhe në revistat e grave "gjalpë çokollatë për të zbutur lëkurën dhe flokët."

Falë pronat e saj rigjeneruese, gjalpë kakao është përdorur në kozmetikë është pothuajse aq gjerësisht si në industri ëmbëltore apo farmaceutike. Përmbajtje të lartë aty stearik, palmitik, acid oleik dhe linolivoy e bën të domosdoshëm në prodhimin e krem ​​të kualitetit të lartë për fytyrën dhe trupin produkteve për kujdesin e flokëve dhe të kuq buzësh të shtrenjta.

Acidet yndyrore ndihmojnë në rikthimin e qeliza membrana mbajë lagështi në lëkurë, dhe përmbajtja e polyphenols jep efekt të fortë antioxidant dhe parandalon shfaqjen e rrudhave të reja. Përveç kësaj, një numër i madh në këtë kafeinë naftës, tanin dhe methylxanthine stimulon qarkullimin dhe normalizes kullimit limfatike në lëkurë, duke lehtësuar ndjeshëm luftën e drejtë seksi me celulitin urryer.

Kujdesi për flokët

Që nga temperatura nën 20 gradë gjalpë kakao mjaft e vështirë, por në lëkurë të ngrohtë shkrihet shpejt, ju mund të marrë vetëm një copë gjalpë dhe ngadalë fshij atë në lëkurë e kokës. Kjo mënyrë e lehtë për t'iu qasur pronarët e flokë të shkurtër. Megjithatë, beauticians rekomandojmë përdorimin e shkrirë në një banjë me ujë të lëngshme gjalpë kakao në kombinim me përbërës të tjerë të dobishme.

Maska e kos

Shumë efektive kur maskë kos me humbjen e flokëve. Për këtë ne kemi nevojë për:

 • Lugë gjelle gjalpë kakao
 • I njëjti vaj rodhe
 • Lugë gjelle kos
 • Një e verdhë veze veze të papërpunuara

Të gjitha këto komponente shpejt, ndërsa nafta nuk është ftohur, përzierje tërësisht dhe fshij në rrënjët e flokëve. Pastaj kreu film izolimin, një peshqir dhe të mbajë të paktën një orë. Kjo maskë mund të përsëritet gjatë ditës.

Maskë për flokët e thatë

Një problem tjetër është shpesh e thatë, flokët e brishtë. Nga kjo problemi mund të trajtojë të përziera:

 • 3-4 lugë gjalpë kakao dhe e njëjta rodhe
 • 5-6 pika vitamina E dhe A
 • 4 pika grejpfrut ose vaj portokalli

Rezulton përzierje jo vetëm që duhet të fshij në rrënjët, por vënë gjithashtu në flokët gjithë. Lani maskë rekomandohet jo më herët se gjysmë ore. Kjo procedurë në javë do të jetë e mjaftueshme, dhe jo më shumë se një muaj flokët tuaj do të jetë subjekt i admirim të përgjithshme.

Maskë me kamomil

Për të ruajtur bukurinë e tyre është flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim që është më e lehtë. Për ta bërë këtë rregullisht mjaftueshme për të bërë një maskë me dy lugë gjalpë kakao dhe 100 ml infuzion i kamomil, acaroj ose rozmarinë.

Përveç kësaj, një bonus shtuar të kësaj procedure do të forcojë vetullat dhe madje edhe qerpikët, veçanërisht në qoftë se ju të shtoni për përzierje një raki pak ose rum. Natyrisht, të gjithë përbërësit duhet të jetë cilësor.


Si te zgjidhni produktin e "duhur"

Para se të blej gjalpë kakao duhet të jenë të vetëdijshëm se ajo është e rafinuar dhe i parafinuar. Kjo e fundit ka një ngjyrë të verdhë ose krem ​​dhe ka një erë të fortë e çokollatë. Kjo është më e dobishme, pasi fasule e saj të prodhimit janë nënshtruar përpunimit minimale dhe pronat e të dobishme për këtë arsye e naftës ruhen në mënyrë të plotë. Por në dyqane të gjeni shumë problematike.

Vaj i rafinuar është - e bardhë dhe pothuajse nuk ka erë. Sepse procesi i pastrimit ngjyra dhe aroma e saj është trajtimi i pazakontë ngrohjes, shumë ekspertë janë skeptikë për përfitimet e saj të mëdha. Ky avantazh i këtij produkti është fakti se ajo është më e lehtë për përzierje me përbërës të tjerë thelbësorë në kozmetikë.

Çfarë tjetër duhet të mbani mend, duke shkuar në dyqan për të blerë gjalpë kakao? Për fat të keq fakti se shitësit e paskrupullt, siç thonë ata, askush nuk e ka anuluar. Një qime mirë thickened artificialisht përzierje e palme, sojë, vaj rapeseed apo edhe margarinë banale nuk do të.

Këtu janë disa këshilla për ata që nuk duan të shpenzojnë para, kohë dhe nerva të çmuar për të blerë të rreme:

 1. A nuk e pajis keq - gjalpë kakao lirë natyror.
 2. I kushtoj vëmendje të ngjyrës - ajo duhet të jetë krem, të verdhë ose edhe kafe.
 3. Nëse në 20 gradë produkt i propozuar është i butë - është më mirë që të përmbahen nga blerja. Gjalpë kakao vërtetë duhet të kujtojmë çokollatë të bardhë prekje.
 4. Vaj me cilësi të lartë duhet erë si kakao. Në qoftë se nuk ka erë përkatës - është ajo rreme ose shumë deodorized, dhe kështu shumë dobi prej saj nuk do të.

Pra, gjalpë kakao mirë kemi gjetur. Tani shtrohet pyetja: sa vlerë blerje të "dy herë jo për të drejtuar?" Ajo duket si një vit të tërë, sidomos në dimër, kur flokët dhe lëkurën e fytyrës që vuajnë nga të ftohtit dhe era. Përgjigje për pyetjen e mësipërme është e thjeshtë - pse kilogram.

Në shtëpi, në temperaturën e dhomës ajo zgjat për 3 vjet. Ju vetëm duhet për të vënë atë në një mbyllur fort, mundësisht qelqi, enë dhe të vënë në një vend të errët. Frigorifer është se nuk do të humbasin pronat e saj të dobishme dhe 5 vjet.

Kundërindikimet cosmetology

Beauticians nuk rekomandojnë përdorimin e kakao gjalpë frutash kujdesit të flokëve për njerëzit me vaj, të prirur për puçrra fytyre, lëkurë. Gjithashtu, kujdes duhet të përdoret alergji. Para se të vendosni një maskë në flokët tuaj, është mirë që të gaboj, ata lyhet një zonë të vogël të lëkurës në dore ose bërryl kthesë dhe disa posposterihavshy orë për reagim ndaj këtij eksperimenti.

Së fundi, në përfundim, duke folur për contraindications, ajo është e dobishme për të përmendur dëmin e mundshme për vete gjalpë kakao. Roztoplyuyuchy në një gjendje të lëngët, ajo nuk duhet të jetë shumë më e ngrohjes - jo më shumë se 45 gradë, në një temperaturë të lartë, ajo fillon të humbasë cilësitë e saj të vlefshme.