Shea Butter Hair - maska ​​recetave dhe këshilla për përdorimin e Karite naftës


Në Afrikë të nxehtë të nxehtë, në pjesën qendrore të pemës rritet Shi, të fortë, të gjatë dhe të shkëlqyer. Frutat e saj janë si kumbulla të vogla, kanë kohë që janë përdorur për të bërë vaj të mrekullueshme të përshtatshme për ushqim dhe për kujdesin.

Përmbajtje

 • Njihuni me gjalpë Shi
 • Si të dobishme të naftës për flokët
 • Maska shtëpi me flokë gjalpë Karite bukurie
 • Mënyra të tjera të përdorimit të vajrave
 • Si te zgjidhni një gjalpë të cilësisë Shi

Ajo mund të zëvendësojë dhe moisturizer dhe maskë zbutës dhe ushqyes. Por popullariteti i madh i përdorimit të gjalpë Shi për flokët.


Njihuni me gjalpë Shi!

Shea Butter është një burim i pasur i lagështi, vitamina dhe yndyrna natyrale për lëkurën tuaj dhe flokët. Vaj i mrekullueshëm është bazë për shumë produkte kozmetike apo përdoret si një nga përbërësit.

Për të përmirësuar gjendjen e flokëve mund të përdoret edhe në mënyrë të pavarur dhe si pjesë e maska ​​ose pasurimin e kozmetike blerjes. Komponentët kryesorë të naftës - oleik, stearik dhe acid linoleik.

Gjalpë Shi ose ngjyrë kafe, ka dy lloje - i rafinuar dhe i parafinuar.

Naftës së papërpunuar nuk është nënshtruar trajtimit të ngrohjes dhe trajtim shtesë, dhe, prandaj, ka mbajtur të gjitha ushqyesve dhe minerale që natyra ka dhënë. Vaj i rafinuar është plotësisht i lirë nga erë që vetëm kanë nevojë për ushqim dhe industrinë mjekësore.

Si të dobishme gjalpë Shi për flokët?

Për flokët bukuri Shea Butter - një gjeni të vërtetë. Njëri i tij do të jetë i mjaftueshëm për të përballuar me një numër problemesh:

Soothes kokës inatosur

Ndihmon në lehtësimin e kokës itchy, hiqni ndjenjën e ngushtësi, ka efekt anti-inflamator. Naftës është zhytur shpejt në lëkurë dhe nuk bllokoj poret, e cila është e rëndësishme.

Përmirëson përfundon kusht ndarë

Ilaç përkryer moisturizes dhe ushqen flokët mbi gjithë gjatësinë, e cila është veçanërisht e rëndësishme për curls nënshtrohen ngjyrosje shpeshta ose efekte termike. Me ndihmën e ndarë mbaron duken më të gjallë dhe i zoti.

Përmban SPF natyrore

Shea Butter ka aftësinë për të mbrojtur flokët tuaj nga rrezet UV të diellit. Sigurisht, kjo është e dobishme për ngjyrë ose të prirur flokeve permanent.

Ajo zbut dhe zbut fillesa

Brown është e madhe për flokë të vështirë dhe të brishtë. Si kondicionuar natyror, nafta mbulon çdo flokët, duke e bërë fillesat i urtë, krehje të butë dhe të lehtë.

Efekti terapeutik

Ironikisht, gjalpë Shi është përdorur me sukses në probleme të tilla kokës si psoriasis, ekzemë dhe dermatit.

Mbrojtjen termike

Nëse ju pëlqen për të krijuar një hairstyle krijuese me të nxehtë apo pajisje nuk imagjinoni jetën tuaj pa një tharëse, të jetë i sigurt për të mbrojtur flokët nga temperaturat e larta. Gjalpë Shi është i përshtatshëm për këto qëllime të mira.


Pets maskë me Shi flokë bukuri gjalpë

Nëse jeni të lodhur për të luftuar këshilla flogged, të vënë me fillesa të thyer dhe vuajnë nga kokës të thatë, provoni këto maskë flokët me gjalpë Shi, të cilat janë të lehtë për të përgatitur në shtëpi.

Hidratues maskë për flokët e thatë dhe të dëmtuara

Merrni dy lugë gjalpë i parafinuar Shi, një lugë gjelle vaj ulliri dhe disa balsam të preferuar për flokët.

Chi Battery shkrihet rreth ngrohjes ulët, ose në mikrovalë, pastaj shtoni përbërësit e mbetur. Aplikoni përbërjen e të gjithë gjatësinë e fillesa e kokës, masazh dhe të lënë gjatë natës.

Revitalizing maskë pikturuar pas permanent

Për të përgatitur intensiv "kurë" për flokët tuaj kanë nevojë për një lugë gjelle e curries naftës dhe vaj kokosit, një lugë çaji vaj amly dhe Aloe Vera lëng dhe një gjysmë lugë çaji vaj bajame.


Si gjithmonë, gjalpë Shi shkrihet në mikrovalë, shtoni komponentëve të tjerë dhe, duke përdorur një shpatull druri, përbërja trazim. Pasi ju të merrni një kondicioner të trashë natyrore që mund të përdoret gjatë natës, dhe si maskë të shpejtë para se të larë kokën.

Maskë për flokë

Siç u përmend më herët, gjalpë Shi ka efekt të shkëlqyer anti-inflamator, heq acarim dhe kruarje. Në kombinim me vajra esenciale dhe është në gjendje që plotësisht të hequr qafe të urryer "krizë të bardhë."

Kështu, shkrihet një vaj nja dy lugë dhe shtoni 3-4 pika e livando efirki (ju gjithashtu mund të marrë një pemë çaji, rozmarinë, pishe). Aplikoni massaging e kokës dhe flokët rrënjëve të, duke shmangur gjatësinë dhe përfundon veçanërisht të thatë.

Përfundojë kokën me polietileni dhe peshqir të strukturës vepruar mirë, dhe një shampo orë shpëlarje pastron flokët. Përdoreni këtë recetë rregullisht 2-3 herë në javë, dhe jo vetëm të shpëtoj zbokth, por edhe normalizojë prodhimin e sebum.

Mënyra pashlyeshëm flogged këshilla kujdesit

Mos harroni se një avantazh i rëndësishëm është mundësia e flokëve Shi gjalpë në formë të pastër. Vetëm të marrë një mjet të vogël, ngroh paraprakisht atë në mes të shuplakat tuaja dhe të aplikojnë për të lagur fillesa e flokëve nga mesi.

Por nuk e teproj atë, përndryshe ajo do të duket kokën çrregullt të flokëve! Kjo tërheqje nuk është vetëm moisturize flokët dhe për të parandaluar shfaqjen e kalimeve, por edhe të mbrojë flokët nga mjedisi.


Mënyra të tjera të përdorimit të gjalpë Shi

Një tipar karakteristik i pothuajse të gjitha vajra natyrore është shkathtësi dhe shkathtësi e tyre. Heroi i nenit sotme tonë pa përjashtim:

 • gjalpë i parafinuar Shi është një trajtim efektiv për djegien nga dielli, skuqjen e lëkurës, plagët, shënon shtrirje, ngrirja, djegiet dhe madje edhe spazma e muskujve.
 • perime përmban antioksidantë të tilla si vitamina A, E dhe catechins. Ato mbrojnë qelizat nga efektet negative të radikaleve të lira dhe të mjedisit dhe parandalimin e plakjen e saj të parakohshme dhe të stimulojë prodhimin e kolagjenit.
 • pjesë e ointments anti-inflamator përdoren për të trajtuar plagët, ekzemë, pigmentim, psoriasis, puçrra fytyre, vlon. Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës A promovon shërimin dhe dezinfektimin, dhe soothes lëkurën pas pickimin e insekteve.
 • gjalpë Shi është zhytur shpejt pa clogs poret dhe është ideale për kujdesin e çdo lloj të lëkurës.
 • nuk përmban kimikate, dhe, për këtë arsye, e përshtatshme të përkryer për kujdesin e foshnjave. I përshtatshëm për luftimin skuqje pelenë ose ekzemë në foshnjat lëkurë të ndjeshme.
 • vepron si lip balm, mbrojtjen e lëkurës hollë dhe delikate nga moti i ftohtë dhe i thatë, tërhoqi çara dhe plagë.
 •  përmirëson elasticitetin e lëkurës. Ajo është përdorur në gratë e viteve të pjekur për të reduktuar peshën e rrudhave dhe të japin fytyrë ton.

Si te zgjidhni një vaj të cilësisë?

Përdorni gjalpë Shi mund të jenë të ndryshme, por ju duhet të zgjidhni vetëm produkt më të mirë. Cilësia e frutave, metodë nxjerrjen e naftës, një mënyrë e jetës - të gjithë luajnë një rol të rëndësishëm në përcaktimin e klasën e naftës. Për të marrë këtë mjet të madh, Shi kalter fruta të mbledhura, të thata dhe grimcuar.

Pasi arra janë copëtuar, të ziera ato për mjaft kohë. Oil ngrihet ngadalë në sipërfaqen e ujit, ku shter saj dhe lejohet të ftohtë.style ="display: inline-bllok; width: 728px; Lartësia: 90px"
Të dhënat-ad-klient ="ca-pub-3206351915372280"
Të dhënat-ad-slot ="8378573595"gt;

Gjalpë Shi i pastër duhet të jetë i butë me ngjyra butë ngjyrë bezhë, të trasha dhe të dendura, me një aromë tipike delikate e arra. Një produkt me cilësi në temperaturë dhome ngjan gjalpë të zakonshëm, por më pas shkrihet nga duart prekëse.

Blej naftës nuk është e vështirë - ajo mund të gjendet në dyqanet e specializuara në kozmetikë organike, disa dyqane ushqimore dhe për të blerë çmimin në internet në internet buxhetit. Kjo, rastësisht, është shumë i përshtatshëm - produkt i përzgjedhur do t'ju sjellë direkt në shtëpi ose të dorëzohet në zyrën postare. Mbetet vetëm për të shkuar dhe të vini ta merrni!

Pra, kur blerja e gjalpë Shi sigurohuni që keni të bëni me një markë me reputacion. Është e këshillueshme për të blerë atë në sasi të vogla, për këtë arsye, nuk duhet të shqetësohen për atë që do të thotë ose të korruptuar zhirkne. Përdoreni këtë dhuratë të vlefshme tokat e nxehtë afrikane rregullisht dhe të shohim se si çdo ditë flokët tuaj të kthehet marrjen e butësi, forcën dhe shkëlqimin natyror!