Ambulancë Mezoterapia Flokët me alopecia


Luksoze dhe flokët e trashë - është që pikturon çdo grua. Përveç kësaj, flokë të shëndetshëm pasqyron gjendjen e të gjithë trupit dhe i pari që i përgjigjet çdo proceseve patologjike në të. Një shumë faktorë që mund të çojnë në humbjen e flokëve, humbjen e shëndetit të tyre. Cosmetology moderne mjekësore e di metodat për të luftuar humbjen e flokëve, ndër të cilat zë një vend të denjë dhe Mezoterapia për flokët.

Përmbajtje

 • Çfarë është Mezoterapia
 • Humbja e flokeve
 • Mezoterapia flokeve dhe sëmundje
 • Përgatitjet për Mezoterapia kokës
 • Contraindication
 • Çfarë duhet të presin gjatë procedurës


Çfarë është Mezoterapia?

Mesotherapy - një metodë e përtëritje, trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të caktuara dermatologjike, në të cilat të lëkurës shallowly injeksione janë përgatitjet veçanta komplekse. Në thelb - ajo micronutrients, vitamina, mjetet juridike homeopatik, ushqyesve, aminoacidet, ekstrakte bimore dhe duke shëruar të tjerët.

Injeksione të tilla për të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme të gjitha proceset metabolike në lëkurë, aktivizimin riprodhim dhe rinovimin e qelizave të lëkurës, qelizat epiteliale njom me oksigjen, të nxitur sekretim i produkteve toksike të metabolizmit, rrit prodhimin e kolagjenit dhe fibrave elastin. E gjithë kjo ka një efekt pozitiv mbi gjendjen e të dy lëkurë dhe shtojca e tij (flokët, thonjtë).

Ka dy lloje kryesore të Mezoterapia:

 • chiropractic - Kur injektuar në lëkurë mjeku kryen një gjilpërë e hollë me një shiringë, me kontributin e ekspertëve të pavarur rregullon thellësinë e drogës komplekse, kjo teknikë është ideale kur keni nevojë për të procesit zonë shumë të ndjeshme dhe të paarritshëm të lëkurës (zonën e syve, duart);
 • hardware - Injections janë kryer me një makinë-armë të veçantë (mezoinzhektor), duke pasur parasysh thellësinë e cilësimet gjilpërë para një seance, për procesin zona të mëdha të lëkurës me kohë minimale, gjithashtu mezoinzhektora injeksione janë shumë më pak të dhimbshme.

Humbja e flokeve

Çdo person në ditë bie rreth 50-100 qime. Ky është një proces normal fiziologjik, ky numër ra flokët krejtësisht i padukshëm dhe nuk ndikojnë në pamjen e personit. Por kur follicles flokët e kokës faktorët negative që ndikojnë dhe një numër arsyesh të veçanta, procesi i humbjes së flokëve fillon të mbizotërojë mbi rritjen e tyre, e cila çon në baldness ose alopecia.


Dy llojet më të zakonshme të alopecia:

Gjithsej (Shperndare) - Kur flokët bie jashtë krejtësisht. Në thelb, ky problem është gjenetike në natyrë. Humbja e flokeve i grave është i ndryshëm nga njerëzit.

Në të kaluarën, ky problem ndodh më shpesh dhe në një moshë të re, e cila çon për të përfunduar baldness 50-60 vjet. Restaurimi flokët pas humbjes së flokëve të shkaktuar gjenetikisht - një detyrë shumë e vështirë, e cila është zgjidhur nga transplantimit të follicles flokët.

Kryesor - Kur flokët bie jashtë zonave në mënyrë të barabartë dhe jo krejtësisht të veçanta. Të çojë në një problem të tillë mund të jetë shumë e shumë faktorë, të dy brendshme dhe të jashtme.

Trajtimi i karakterit fokale areata më e thjeshtë, sepse në qoftë se të eliminuar shkakun e humbjes së flokëve, është e mundur për të përfunduar restaurimin e flokëve duke aplikuar metodat konservative e trajtimit.

Shkaqet e humbjes së flokëve:

 • dietë paekuilibruar, dietë të rreptë, mangësi në vitamina esenciale, minerale, substancave antioxidant;
 • gjel pahijshme dhe shumë të shpeshta, tharje tharëse flokësh kryetar, përdorimin e pajisjeve të tjera termike për flokët;
 • Përdorimi i llojit të gabuar e kozmetikës të kokës, kozmetike komponente të dëmshme;
 • sëmundjet autoimune (scleroderma, lupus, etj);
 • patologji endokrine (hypothyroidism, diabet mellitus, sëmundjet e hipofizës, mosbalancim veshkave e hormoneve seksuale);
 • sëmundjet dermatologjike kokës (lezione fungale - trihofitii, microspores, lezionet e tjera që çojnë në shkatërrimin e flokëve follicles);
 • sëmundjet ngjitëse (toxoplasmosis, etj);
 • dehje kronike, të tilla si metale të rënda, kimikatet;
 • shoku thellë emocional, stresi kronik;
 • alopecia shkaktuar duke marrë medikamente të caktuara (drogë për kimioterapia, hormonet glucocorticoid, kontraceptivëve oral, etj);
 • radioterapi.

Baldness Trajtimi kryesisht varet nga shkaku. Në qoftë se ne mund të identifikojë faktor dëshirore, terapi alopecia do të jetë i suksesshëm.

Mezoterapia flokeve dhe sëmundje

Një metodë e tillë e trajtimit të humbjes së flokëve, si Mezoterapia për flokët (reagime, të cilat kryesisht pozitive) është përdorur për një kohë të gjatë në mjekësi. Kjo nuk është një metodë e re e kozmetike dhe të mirë-studiuar dhe testuar për vite me rradhë. Mezoterapia është mësuar në shkollat ​​më të mira mjekësore në botë.

Në mezoterapevticheskie kokës futur kokteje speciale që ngadalësojnë humbjen e qimeve, përmirësimin e lëkurës dhe flokëve krovoobespechenie follicles, të nxitur përhapjen e qelizave epiteliale, shkaktojnë rritjen dhe forcimin e strukturës së flokëve.

Veçanërisht rezultatet pozitive nuk mund të arrihet duke vepruar mbi shkakun e humbjes së flokëve dhe injeksione mezoterapevtychnyh përzierjet. Flokeve duke përdorur Mezoterapia ndihmë për të përballuar me probleme të tilla:

 • ngadalësojë alopecia gjenetike;
 • alopecia hope nga ndonjë shkak;
 • kokës seborrhea;
 • zmadhues;
 • hedh lëng flokët, seksioni i tyre i tepruar;
 • e flokëve të dëmtuara (kozmetikë, bojë të lartë temperaturë, dietë të rreptë pas kimioterapi);
 • përgatitjen e lëkurës për transplantin follicles flokët.

Përgatitjet për Mezoterapia kokës

Kozmetike moderne dhe industrinë farmaceutike ofron një gamë të gjerë të barnave për Mezoterapia kokës. Cosmetologist nuk jenë të përziera në mënyrë të pavarur në përmasa vitamina dhe ekstrakte të ndryshme.

Përgatitjet për Mezoterapia, pavarësisht nga prodhuesit, në përbërjen e tij të ketë të gjitha vitaminat e nevojshme për rritjen e flokëve më të mirë, minerale, ekstrakte bimore, ekstrakte homeopatik një gamë të gjerë aminoacidet, antioksidantë dhe substancave të tjera terapeutike.

Shumica e kokteje të popullarizuara për flokët Mezoterapia:

Hairloss. Ky medikament është një minoksydila përzierje (substancë vasodilator që ka provuar efektin stimulimi në rritjen e qimeve), acid Azelaic, zink, Vitamina B6, D-Panthenol, vitaminë H, xhinko barishte ekstrakt.

Mesopecia. Si pjesë ju mund të gjeni finesterid (një substancë që bllokon hormon shkakton humbjen e flokëve), vitaminë B6, D-Panthenol, vitaminë H, zink, acid Azelaic.

Keractive. Ajo përmban vitamina B2, B6, B1, D-Panthenol, silikon, acid hialuronik, zink, kalcium, magnez, hekur, vitaminë H, biloba barishte, amino acide.

Meso Sistemi Flokët. Ky produkt unik që është projektuar posaçërisht për të aktivizuar rritjen e follicles flokët. Ai përbëhet nga faktorët recombinant rritjen e qelizave (insulinës, faktor i rritjes fibroblast dhe endothelium vaskulare), acid Hyaluronic, coenzyme Q10, një substancë që bllokon hormon shkakton humbjen e flokëve.

Dermaheal HL. Drogës përbëhet nga 56 substanca aktive, të cilat përmbajnë një numër të faktorëve të rritjes, aminoacidet, vitamina dhe minerale.
Në çdo rast mjeku zgjedh përbërjen e nevojshme në mënyrë individuale, duke marrë parasysh shkakun e humbjes së flokëve, shkallën e ashpërsisë, mosha dhe gjinia e pacientit.

Contraindication

Një procedurë e tillë si kreu Mezoterapia kundërindikuar në rastet e mëposhtme:

 • hypersensitivity ose alergji për çdo komponent të kokteje;
 • shtatzënisë dhe laktacionit;
 • kanceri i ndonjë lokalizimin;
 • çrregullime mendore dhe epilepsi;
 • diabeti decompensated;
 • patologji, shoqëruar me gjakderdhje çrregullime;
 • droga antikoagulant pritje;
 • purulent-inflamator dhe sëmundje dermatologjik aktive e kokës;
 • ethe;
 • sëmundje infektive.

Çfarë duhet të presin gjatë procedurës?

Para procedurës, kokës është dezinfektuar një nga antiseptics. Kur përdoret nga metodën manuale, anestezi paraprak shpenzojnë (lyej kokës analgjezik krem). Nëse injeksione kryer duke përdorur mezoinzhektora, anestezi është e nevojshme.

Pacienti shtrihet në një shtrat. Injeksione kryhen në një distancë prej 1-2 cm larg në thellësi të kërkuara (0.5 në 5 mm). Pas përpunimit fushat e nevojshme të kokës, lëkura antiseptik fshij përsëri.


Kreu Mezoterapia duhet të kryhet kurs - 4 trajtimet me një interval prej një jave, pas 4 seanca me një interval prej 2 javësh dhe të mbajë procedurat për 1 muaj për eliminimin e plotë të problemit.

Mos harroni se vetëm procedura kozmetike nuk është gjithmonë e mundur për të hequr qafe të humbjes së flokëve. Në raste të tilla është e nevojshme të mendoni për shkaqet kryesore të alopecia dhe i nënshtrohen një ekzaminim të plotë mjekësor dhe trichologist konsultimit.