Vaj bajame për eliksir bukurie flokët apo karakter fetar


Rreth ajo legjendat dhe traditat, sakrifikuar perënditë e lashta, ishte konsideruar si një simbol i pasurisë dhe bollëk ... intriguar? Kjo është në lidhje me gjalpë bajame - dhuratat bujare të natyrës, mrekulli e mrekullive. Edhe mbretëresha Kleopatra dhe gruaja e Napoleon Bonaparte e Josephine përdorni vaj bajame për flokët, fytyrën, trupin dhe konsiderohen më të bukura, joshëse dhe të bukura gratë e kohës së tij!

Përmbajtje

  • Një histori pak
  • Çfarë ju duhet të dini në lidhje me gjalpë bajame
  • Vaj bajame në kujdesin e flokëve
  • Maska e flokëve me gjalpë bajame


Një histori pak

Besohet se bajame "erdhi" në vendet e Mesdheut e Azisë Qendrore dhe Kina në Rrugës së Mëndafshit. Për më shumë se tetë mijë vjet bajame përdorin në mënyrë aktive në kozmetike, parfume dhe madje edhe mjekësi! Në ditët e sotme ajo është rritur në Kinë, Azinë Qendrore, në Mesdhe, Krime, Kaukaz.

Emri i tij latin «Amygdalus communis» bajame ishte për shkak të ngjashmërisë zbehtë trëndafili lule me faqet rozë perëndeshë simpatik fenikas e amyhdalyt bukuri.

Vaj bajame fituar nga kokrrat e bajame e ëmbël dhe të hidhur duke shtypur. Me vaj bazë bajame e ëmbël dhe të marra, të cilat mund të përdoren jo vetëm në kozmetikë dhe mjekësi, por edhe ushqimin. Por helm e hidhur bajame, edhe toksik, me të, pas përpunimit të veçantë, të bëjë vaj esencial, i cili ka një erë karakteristike arre. Bajame e hidhur dhe produktet nga ajo është përdorur kryesisht për qëllime mjekësore.

Çfarë ju duhet të dini në lidhje me gjalpë bajame

  • Një tipar dallues i vaj bajame - shkathtësi e saj. Kjo nuk është vetëm kozmetike njohur ndërkombëtarisht, por edhe një të drogës dhe të shijshme salcë të mrekullueshme për salads dhe enët tjera.
  • Blej me cilësi të lartë vaj bajame ëmbël - koprrac paguan dy herë. Ju mund të blini në çdo farmaci apo online. Çmimi i naftës bajame nuk është i lartë dhe ndryshon 50-50 ml per 400R.
  • Të naftës nuk është prishur, të ruajtur atë në një vend të errët dhe të ftohtë. Jeta shelfin e kanaçe të hapur - një vit.
  • Përshtypjet e blerësve të vaj bajame pothuajse unanimisht pozitive. Dikush vënë re një efekt të dukshëm, por raste se, kur nafta përdoret siç ka sjellë është vërejtur ndonjë dëm.
  • Vaj bajame mund të lënë gjurmë në rroba, përshkruaj atë, të jenë të kujdesshëm.

Vaj bajame në kujdesin e flokëve

Vaj bajame nuk duhet të përdoret për njerëzit me alergji ndaj arra dhe gjalpë e tyre. Në ndonjë alergji, gjendja e keqe e pas aplikimit vaj bajame duhet menjëherë të ndaluar duke e përdorur atë dhe të kërkoni këshilla mjekësore.

Krehje me gjalpë

Aplikoni vaj bajame në një krehër druri dhe disa herë në ditë të lahen flokët tuaj të gjithë.

Ju mund të shtoni atë si vajra esenciale, të tilla si vaj flokët limoni aftë, selvi dhe bergamot, dhe e thatë si një portokalli, ylang-ylang dhe dru sandali.

Add to shampo preferuar

Jo të kënaqur me gjithë atë vaj, lani maskë flokët është problematike. Nuk është një mënyrë! Shto kozmetike tuaja të preferuara pak vaj bajame. Kjo do të rrisë efektin e maska ​​dhe balsam dhe të mbrojtur nga shampo agresive.

Duke përdorur masazh

Shumë gra mendojnë se vaj bajame është i përshtatshëm vetëm për flokët e thatë dhe yndyrë vetëm përkeqësojnë gjendjen. Jo, jo dhe jo! Për flokët me vaj të përsosur - kalori, por të lehta ka shërim, dhe rikthen veprimin absorbues.

Duhet të aplikoni vaj bajame në nevojën e flokëve tuaj në këtë mënyrë - të ngrohur disa pika në duart tuaja, anim kokën poshtë dhe masazh kokës tuaj një orë para se të lahet. Ju mund ta përdorni atë pas - flokët tuaj do të shkëlqejë dhe të lehtë për krehër.

Ky masazh do t'i japë forcë flokëve, të parandaluar brishtësinë dhe zbokth tyre. Forcuar qarkullimin e gjakut dhe, rrjedhimisht, në rrënjët e flokëve do të vijnë më shumë ushqyesve dhe përshpejtojë rritjen e flokëve!

Maska e flokëve me gjalpë bajame

Pa marrë parasysh se çfarë lloji juaj flokët - yndyrshëm, e thatë, normale, me ngjyrë, i brishtë, i dëmtuar - maska ​​bazuar në vaj bajame të përshtatshme për të gjithë. Gjëja kryesore është që të zgjidhni përbërësit e duhur shoqëruese. Konsideroni atyre më shumë të ndryshme.

Maskë me mustardë

Merrni një lugë gjelle pluhur mustardë dhe vaj bajame, vezë e verdhë veze dhe nja dy lugë ujë. Të gjithë komponentët duhet të aplikohet në lëkurë e kokës, duke shmangur këshilla që mund të thatë mustardë edhe më shumë.

Flokët të përfundojë dhe të mbyllë një peshqir. Ne të mbajë të paktën gjysmë ore, kokës së pari do të jetë pak "djegur". Kjo maskë nxit rritjen e flokëve, të rritur fleksibilitetin dhe forcimin e tyre follicles flokët.

Gjalpë bajame dhe oats mbështjellë

Ju duhet të përzierje 2 lugë vaj bajame me një lugë gjelle qumësht dhe një lugë gjelle e bluaj Herkulit. Aplikoni maskë në lëkurë e kokës, të përfundojë flokët me një peshqir, të naftës mbetur të ngrohtë dhe të lënë për gjysmë ore. Kjo maskë ka një efekt të reduktuar dhe është e flokëve të mirë, e dëmtuar pas një permanent.

Maska e aloe

Mix tul e lë aloe me vaj bajame në proporcione të barabarta, të aplikojnë në lëkurë e kokës, një masazh të vogël dhe pije me ujë të ftohtë. Aloe ka veprim antimikrobik, ndihmë për të përballuar me zbokth, acarim kokës, kruajtje.

Bajame dhe vaj pluhur

Për t'u kthyer dendësia e flokëve dhe duken të shëndetshme, përzierje dy lugë vaj bajame me dy lugë pluhur, të aplikojnë në lëkurë e kokës, masazh.

Lini maskë në për 1 orë, pije me ujë të ngrohtë. E vetmja negative e maskë - vaj pluhur mjaft e vështirë për të larë off. Por rezultati është vlerë përpjekje!

Almond dhe Olive Oil

Është e nevojshme për të marrë një gjysmë lugë gjelle gjalpë, secili nga një nxehtësi të vogël dhe të aplikoni në flokë. Avantazhi përfundimtare e këtij recetë është se vaj bajame kërkon më pak se mjaft ekonomikisht. Dhe duke vepruar ulliri për flokët nuk është e keqe.

Vaj bajame dhe vezë

Dy trazim dhe përzierje pule verdhë veze me një lugë gjelle vaj bajame, përhapur mbi lëkurë e kokës dhe flokët. Mos harroni se të larë këtë maskë duhet vetëm ujë të ftohtë. Kjo procedurë është i përshtatshëm për vajzat me pikturuar, flokët e thatë dhe të dëmtuara.

Maskë me konjak

llokoçis vaj të nxehtë të përzier me konjak dhe të aplikojnë për herë të parë në rrënjët, pastaj të gjithë gjatësinë. Konjak pak dries kokës me vaj, forcon flokët dhe i bën ata të shkëlqejë dhe hije të bukur të lehta.


Të gjitha të thjeshtë universale. Vetëm një vaj bajame është në gjendje për të zgjidhur dhjetra probleme! Flokët luksoze, thonjtë të forta, rëna trashë, lëkurë të butë - kjo listë mund të vazhdojë pafundësisht! A e dini se vaj bajame ndihmon me urth, zvogëlon rrezikun e diabetit dhe kancerit, promovon shërimin e shpejtë të abrasions? Nëse ndonjë prej jush nuk e kanë provuar vaj bajame - i sigurt blerje, ju do të befasuar këndshëm. Dhe, ndoshta e dua!