Kripë deti gjaku flokëve dhe bukuri


Sol. Thjeshtë, të përballueshme dhe absolutisht e nevojshme. Pa atë, ekzistenca jonë do të ishte e pamundur. Djepi i jetës në planetin ishte ujin e detit të kripur, ajo filloi çështjen e parë të jetesës. Ndoshta sepse kripa e detit është veçanërisht e dobishme për flokët. Ajo mund të japë atyre një jetë të re.

Përmbajtje

 • Një produkt unik dhe të gjithanshëm të natyrës
 • Dhe flokët rriten më shpejt
 • Salt kundër pasojat
 • Deti i Vdekur i jep jetë flokëve


Një produkt unik dhe të gjithanshëm të natyrës

Kripë e zakonshme përbëhet nga dy komponentë: natriumit dhe të klorit. Nga kjo Detare ku e njohur nga klorid shkollë mësimet kimi natriumi (NaCl) të përfshira në to vetëm nga 86%, dhe pjesa tjetër përbëhet nga jod, kalcium, magnez, bromine, kalium, bor, hekur, zink, selen, stroncium dhe elemente të tjera gjurmë. Shumë të dobishme "Kompania" Simbolet kimike për qelizat e gjalla.


Sol ka një pronë e shkëlqyer shpejt depërtojnë thellë në flokë dhe të sjellë atij të gjitha komponentët e dobishme.

Por të jenë të kujdesshëm, flokët kripë mund të jetë një burim i problemeve. Për shembull, nëse ju jeni pas banje deti do të thahet kokën tuaj në diell, pastaj merrni flogged me këshilla e shurdhër flokëve. Kripë do të nxjerr lagështi prej tyre, heq proteina, dyfishojë numrin e radikaleve të lira të dëmshme.

Por, megjithatë, flokët kripa e detit burimi i vërtetë i shëndetit. Pika në kohën e ndikimi i kripës dhe sasinë e tij. Nëse është përpunuar me kujdes (avullohem, copëtuar), traumatik për flokët reduktohet në zero.

Dhe flokët rriten më shpejt

Nëse ju doni të bëni flokët tuaj rriten më shpejt, mbani mend duke kërkuar në kripë që është në të, ndoshta është çelësi për zgjidhjen e problemit.

Edhe të thjeshtë, të shtrirë në kripë guri kuzhinë për punë rritjen e flokëve për lavdinë. Trajnim të veçantë është e nevojshme.

Vetëm të marrë një kripë të thatë dhe fshij atë në rrënjët e flokëve. Çfarë ndodh nëse ndodh kjo?

 1. Fërkim Kristal kripë të kokës, ju jepni një masazh të shkëlqyer të lëkurës. Përmirëson qarkullimin e gjakut, rrënjët e flokëve të marrë ushqim shtesë.
 2. Kristal janë pastrim të shkëlqyera. Ata shtresohem qelizat e vdekura, duke lejuar oksigjen për të depërtuar më thellë në shtresat e lëkurës. Ajo fillon që në mënyrë aktive "frymë". Follicles flokët ndihen shumë më të rehatshme.
 3. Nëse ju aksidentalisht vënë në rroba spot me yndyrë, i pari do ta spërkatë me kripë. Ajo thith yndyrë dhe pasojat e aksidentit fatkeq nuk do të. Në mënyrë të ngjashme, kripë në lëkurë e kokës të absorbuar yndyrë të tepërt, duke hequr shndrit pasaktë e flokëve.
 4. Së bashku me proshutë rritet zbokth bezdisshëm. Klorur natriumi pastron kokës, shkatërrojnë kërpudhat dhe bakteret që shkaktojnë këtë vizitë të pakëndshme.
 5. Pastruar, dezinfektuar, lëkurë breathable mirë dhe për të marrë ushqim të mirë, sepse ajo do të marrë substancat që përbëjnë kripërat: natriumi, kalium, jod dhe të tjerët. Follicles flokët do të jetë mirënjohës dhe do të përgjigjet aktivitetin në rritje. Kjo pa dyshim do të çojë qime aktive të rritjes.

Pa dyshim, kripë për rritjen e flokëve - një mjet i mrekullueshëm. Por ky avantazh erëza më të njohura nga tryezën tonë nuk janë të kufizuara.

... Dhe nuk bien

Kthimi në procesin e fërkim kokës me kripë. Pasi ju kreu rubbed edited directory kripë përmbajtje, veshin një dush kapak ose qese plastike. Prisni 15-20 minuta dhe pije me të ngrohtë mbulimin ujë kripë.

Kjo procedurë duhet të kryhet menjëherë pas shampooing. Trajtimi i humbjes së flokëve me kripë mënyrë aq të lehtë që kërkon 6-10 seanca. Ju do të ndjehen si fillesa të përforcuara të çmuar, u ndal hedh lëng e tyre dhe ata ishin të ndritur dhe elastike.

Ndoshta dikush nuk ka si metodë "thatë" e zbatimit të kripës. Ka opsione të tjera. Humbje e flokëve Salt mund të zbatohen si pjesë e maska. I madh do të punojë për të mbajtur flokët tuaj këtu është një recetë e "shijshme":

 • Banana (shumë të pjekur, e butë, me lëkurë të errët, zavalyavsya kuzhinë);
 • kripë gjelle.

Banana grimcuar në një blender deri qetë, shtoni kripë dhe përzierje mirë. Aplikojeni këtë pastë në lëkurën e kokës. Në krye të mbuluar celofan dhe kreu izolimin. Ne të mbajë një gjysmë ore, pastaj del me të larë me shampon.

Shumë mirë-provuar maskë e kripës për flokët bazuar në kefir. Vetë kefir produkt të dobishme, duke përfshirë edhe për flokët tonë, dhe të kombinuara me vetitë shëruese të kripës vetëm rrit efektin e saj.


Ju mund shumë kos dhe përhapur lulediellit me një kokë zgjidhje. Dhe ju mund të bëni procedura më efikase. Pas kujdesin e tillë jo vetëm të ndaluar flokët bien jashtë, ata do të jenë shumë më të trashë dhe më të harlisur.

Përbërësit:

 • gjysmë filxhan kos të ngrohtë;
 • lugë çaji kripë;
 • 2 teaspoons e ujit;
 • 1 vezë e verdhë veze.

Salt tretur në ujë, shtoni para-whipped verdhë, kos. Përzierje çdo gjë dhe të aplikoni në lëkurën e kokës. Maskë të ngrohtë. Shpëlaj pas 30-40 minuta mënyrë të zakonshme.
Këshillë: Mos maskë kripë para gjumit. Ata shkaktojnë një nxitojnë të gjakut në kokë, e cila mund të bëjë të vështirë për të fjetur.

Deti i Vdekur i jep jetë flokëve

Pavarësisht nga kjo "vdekur" emrin, Detit të Vdekur, ose më mirë ajo shpërndahet në substancat e ujit janë dobi të paçmuar për jetën. Kripë Deti i Vdekur është aplikuar në flokë si përbërësve për shampoos, balms, ngjyra e flokëve.


Ky komponent ndihmon në përmirësimin e kokës, të përmirësuar kapacitetin reheneryruyuschye e flokëve, e plotësoni atë me komponente të dobishme dhe minerale. Pronat e shërimit të produkteve që përmbajnë kripë e detit të vdekur, i bëri tepër popullor në atë që është mjaft i sigurt se duke u përpjekur për drogë në flokët e tyre.

Ndoshta dikush do të duan për të ndarë përvojën e tyre në këtë temë? Mirë se vini, ne hapur "kripë" bukurinë e flokëve të tij!