Flokët Mumiyo - komente mbi përdorimin e maska ​​dhe receta


Natyra e mençur dhe e pasur me mrekulli. Sekretet e saj janë të pashtershme, dhe këto sekrete ajo ndahet bujarisht me gratë, duke u dhënë atyre të rinjve, shëndetin dhe bukurinë ... Një nga këto sekrete është mumje: të lashtët quhet kjo do të thotë të kuruar të gjitha sëmundjet. Aplikimi flokët mumje ka një histori të gjatë, bukuria e lashtë egjiptian është përdorur në mënyrë aktive atë për qëllime kozmetike, dhe vetëm pastaj-egjiptian i njohur për flokët e tyre. Çfarë është kjo mrekulli do të thotë dhe çfarë përfitimet e saj? Le të përballen me atë.

Përmbajtje

 • pastaj një mumje
 • Flokët them ju falënderoj ju!
 • Maska Recipes mumje flokët
 • Disa këshilla


Pra, çfarë është një mumje?

Shpesh quhet mumje "katran mal", por kjo nuk është mjaft e vërtetë. Dhe, edhe pse ai është prodhuar në të çarat e shkëmbinjve dhe voids ku depozituara në formën e filmave dhe rritje, rrëshirë - jo gjithmonë material kryesor komponenti. Ka disa lloje mumje, liken, fekal, minerale, bitum - një shumë opsione, në varësi të origjinës dhe vendin e nxjerrjes.

Produktet Kjo organo-minerale me origjinë natyrale që përmban më shumë se 50 elemente kimike dhe 30 grupet e substancave organike. Mumje të vërtetë duket si një substancë rrëshinor errët me erën e bitumit në masë, katranit dhe çokollatë. Në farmakologji ekstrakt përdoret mumje që vjen në formën e tabletave dhe kapsula. Kjo "rrëshirë mal" mund të blihet lirisht në barnatore dhe dyqane të specializuara.

Por flokët e pilula e saj efekt mumje nuk do të sjellë të njëjtin efekt si në të vërtetë, e tërë! Prandaj përparësi e mundshme është që të japë një produkt natyral, të punojnë vetëm natyrën, jo njerëz në laboratore!

Mumiyo dhe ka një efekt të fuqishëm obscheozdoravlivayuschee për trupin, forcon sistemin imunitar, është një choleretic shkëlqyer dhe mikrobicidet, në mënyrë efektive normalizes metabolizmin.

Efektiviteti i flokëve mumje kryesisht për shkak të përbërjes së tij, përmbajtja e balancuar e vajra esenciale dhe enzimet minerale lejon një kohë të shkurtër për të kthyer "bisht" modeste në luksoze "mane". Intensivisht vepron në follicles flokët, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut në rrënjët, maska ​​dhe shampoos me mumje shtuar të përshpejtuar rritjen e flokëve dhe kthimin dendësia e tyre dhe duken të shëndetshme.

Flokët them ju falënderoj ju!

Natyra i ka rregulluar në mënyrë që flokëve të njeriut ndër të parët në trup fillojnë të sinjalizojë dështimet. Tale e barbarëve të kujtuar bukurinë? Pra, fol dhe ishte Varvaryniy bukuri. Dhe ndoshta nuk e drejtuar nga Salons Barbara për të ruajtur bukurinë dhe nxori dhe isha i vogël e flokëve në shtëpi. Dhe kjo është e mundur jo vetëm në përrallat, ne jemi në gjendje për të përballuar pa kujdes sallon. Sa më shumë që dimë për një mjet i shkëlqyer për flokët - mumje.

Këtu janë faktorët bazë që ndikojnë negativisht në shëndetin e flokëve:

 • Dëmtimi mekanik, që lidhen kryesisht me kujdes të pahijshme e flokëve: krehje e flokëve lagësht, elektroschiptsy përdorimin e tepruar dhe tharëse flokësh, permanent, për t'u ngjyrosur.
 • Mjedisi. Po, e njëjta Nënë Natyra. Të gjitha qëndrimi ynë i papërgjegjshëm për të planetit në shtëpi tek ne në një ndikim negativ në shëndetin tonë dhe flokët nuk është përjashtim.
 • Uji chlorinated, dielli ndritshme dhe temperaturat ekstreme.
 • Kequshqyerja. Ushqime të ëmbla apo pikante, sasi të mëdha të plumbit kripë në dobësimin e flokëve. Mungesa e vitaminës E, C dhe grupi B, hekur, zink dhe fosforit çon në përkeqësimin e flokëve.
 • Dhe trishtë gjë - mosha. Jo vetëm lëkura humb smoothness e saj, por edhe flokët. Ngadalësuar përditësimin melaninës prodhimin e keratin - flokëve dhe vetëm fillimi për të bie, duke çuar në baldness.

Maska Recipes mumje flokët

Çfarë mund të japin flokët mumje? Me përmbajtjen e saj të lartë të elementeve gjurmë të ndryshme, vitaminave dhe substancave të dobishme organike, mumje rregullon punën e sistemeve të përgjithshme të trupit, duke përfshirë hormonal, imunitar, ndihmon tretjen e ushqimit, mund të marrë për të reduktuar acarim të lëkurës dhe inflamacion - një kauzë të përbashkët të humbjes së flokëve. Mumiyo përmirëson metabolizmin në indet dhe follicles flokëve çon në rrjedhën normale të gjakut.

Maskë e kos për shërim të flokëve

Për të rivendosur ndarje përfundon maskë flokët përshtatet me mumje dhe kos. Për të përgatitur atë, ju keni nevojë për:

 • 100 ml kos;
 • 30 pika vaj të ngrohtë rodhe;
 • gjysma e të dy gram mumje.

Mix përbërësit për të maskuar homogjenitetin, vënë në flokë gjatë gjithë gjatësisë, duke u përqëndruar në këshilla. Dërgo në për 30-40 minuta, pastaj pije. Përveç ndikimit mbi këshilla, kjo maskë një ndikim pozitiv në rrënjët e flokëve, forcimin e tyre. Përdorni një maskë mund të jetë 2-3 herë në javë. Pas rreth një muaj e përdorimit të rregullt flokët shumë më mirë.

Maskë kundër zbokth

Për të hequr qafe mumje zbokth përzier me rrënjë rodhe supë. Supë mund të përdoret në dy mënyra: fshij në lëkurë e kokës, si dhe përdorimi për shpëlarje flokët.

Kjo jo vetëm që eliminon zbokth dhe kruarje, por edhe të japë shkëlqimin e flokëve.

Maskë për restaurimin e flokëve

Një recetë e madhe për një restaurim të plotë të flokëve dhe kokës: në proporcione të barabarta (1-2 lugë) mjaltë të përzier, lëng aloe dhe hudhër me vezë e verdhë veze, duke shtuar në përzierje 1 gram mumje. Maskë është aplikuar në rrënjët e flokëve dhe duhet të jetë gjysmë ore 1-2 herë në javë.

Të përshpejtuar rritjen e flokëve

Të rriten flokët më shpejt zgjidhje ndihmon mumje zakonshëm (ju mund të përdorni tableta). Për këtë mumje nevojë për 4-5 gram holluar në ujë dhe do të spërkatë këtë zgjidhje me llak paktën një orë para se të larë. Ju mund të lënë dhe natën. Është e rëndësishme rregullsinë e procedurës.

Brenda një muaji para nevojës për të përsëritur procedurën çdo moment, pastaj gradualisht rritet intervale dhe të reduktuar në 1 herë në muaj, që do të jetë e mjaftueshme.

Jo vetëm përshpejtimin e rritjes, por japin flokët një shkëlqim të shëndetshme, spërkatje të lehtësuar krehje e flokëve para se larja zgjidhje mumje në kamomil supë apo Calendula.

Mumiyo kundër humbjes së flokëve

Provohet se humbja e flokëve mumje është shumë efektive dhe të sigurt (ndryshe nga transplantimi kirurgjikale e flokëve) do të thotë, në qoftë se humbja nuk ka marrë karakterin patalohycheskye. Brenda një muaji e gjysmë të përdorimit të rregullt të maska ​​që përmbajnë këtë substancë, follicles flokët "zgjohen"; pushimet mes push flokët - flokët e ardhmja e shëndetshme.

Për të përgatitur një maskë të thjeshtë kundër humbjen e flokëve nevojë:

 • 1 pule verdhë veze veze (të papërpunuara);
 • 2 lugë vaj pluhur;
 • Glicerinë 1 lugë çaji;
 • Uthull vere 1 lugë çaji;
 • 1 oz. mumje.

Të gjitha përzierje përbërësit, rrihej deri sa të qetë dhe të fshij në lëkurë e kokës. Pas 45-60 minutash të ekspozimit nën një kapak plastike, lani kokën. Mos harroni: kjo është e rëndësishme për të përdorur individualitet. Kjo lejon efektin e ngrohjes maskë.

Dhe disa këshilla më shumë

Ne nuk duhet të harrojmë se për flokët e thatë ekspozimit mumje zgjatur mund të jenë të dëmshme, gjithashtu të mbajë flokët. Pra, 30 minuta ballë më maskë nuk është e nevojshme. Megjithatë, ky paralajmërim mund të injorohet dhe, nëse maskë është rodhe ose vaj pluhur.

Për mënyrën më dembel nuk është që të kalojnë kohë duke përgatitur maska. Ju mund të shtoni shampo mumje e flokëve që keni përdorur për të shijuar. Nëse ju aplikoni një shampo për flokët tuaj dhe le të qëndrojë 2-3 minuta, efekti do të jetë e dukshme menjëherë. Por ia vlen të kujtohet që mbajnë shampo më - e keqe! Nëse shampo nuk është shtëpi, ai përmban surfactants, të cilat janë të thata flokët!


Përdorimi i rregullt i mumje - një faktor shumë i rëndësishëm për të arritur qëllimin: e bukur, flokët e fortë!

Por mos harroni se të gjitha manifestimet e jashtme të sëmundjes - një tregues i mosmarrëveshje të brendshme dhe shkeljet e trupit të tij të punës. Mumje pritjes brenda kompleksit do të përmirësojë shëndetin tuaj. Megjithatë, para se të përdorni ndonjë, edhe drogat më të dëmshme duhet të konsultoheni me një specialist mjek!

Ëndrra e curls bukura të huaj për të bërë realitet, aq më shumë keni nevojë për diçka për këtë shumë pak: një sasi e vogël e durim, kohë dhe pak e natyrës ... Nëse keni ndonjë recetave duke flokët e tyre mumje - komente, komente dhe sugjerime na lënë, ndajnë sekretet e bukurisë. Kjo është aq e madhe, kur ne jemi të rrethuar nga njerëz të shëndetshëm, të bukur dhe të gëzuar!