Vaj buckthorn detit Flokët dhuratë e pazëvendësueshme të natyrës


Seabuckthorn përmban një sasi të madhe të ushqyesve, kështu meritave popullore jo vetëm në mjekësi, por edhe në mesin e beauticians, artistë kozmetikë dhe trichology.

Përmbajtje

 • Maska për llojin vaj e flokëve
 • Fytyra e vajit detit buckthorn për flokët e thatë
 • Vaj buckthorn detit për të gjitha llojet e flokëve
 • Luftuar flokët sëmundje
 • Si për të ndryshuar ngjyrën e flokëve duke përdorur vaj

Përdorni detit buckthorn gjithë Hair naftës mund të - kjo është hypoallergenic, e cila është një përfitim i madh i këtij produkti. Përdorimi i saj i rregullt ndihmon të rivendosur strukturën e flokëve, duke i bërë ata jo vetëm të shëndetshëm, por edhe i bindur.


Struktura e naftës përfshijnë:

 • Phytosterols;
 • Carotenoids;
 • Fosfolipide;
 • Acidet yndyrore;
 • Antioksidantë;
 • Vitamina A, E, C, V.

Megjithatë, ne duhet të kuptojmë se secili ka problemet e veta dhe metodat e përdorimit të naftës detit buckthorn në luftën për flokë të shëndetshëm duhet të zgjidhet në mënyrë individuale.

A bit e historisë: quajtur fillimisht Hippophae buckthorn ose "kalë artë". Kjo fabrikë mori emrin, sepse kali leshi është ushqyer degë detit buckthorn, fituar një ngjyrë të artë dhe të shndritshëm në diell.

Fytyra e vajit detit buckthorn për llojin e flokëve me vaj

Për të përmirësuar rrënjët me yndyrë mund të përdorni këto receta për maska ​​flokët:

Vaj buckthorn detit dhe pluhur mustardë

Për të bërë një maskë, thjesht përzierje të dy përbërësit në shtetin e slurry. Zbatojë këtë përzierje në rrenjet për 15 minuta. Procedura e nxit rritjen e flokëve dhe zvogëlon shkallën e yndyrë.

Buckthorn detit dhe të naftës pluhur me vezë e verdhë veze

Për të përgatitur maska, vajra të vijë në pjesë të barabarta (në 1 vezë e verdhë veze 2 lugë çdo gjalpë). Aplikoni cilësi të marra në rrënjët e flokëve për 30 minuta, pastaj larë duke përdorur shampo.

Fytyra e vajit detit buckthorn për flokët e thatë

Në mënyrë tipike, një e flokëve më shumë se çdo lloje të tjera të prirur për të dëmit, verë veçanërisht të nxehtë të thatë dhe dimër të ftohtë. Prandaj, të monitoruar shëndetin e tyre rregullisht.

Ju mund të përdorni këtë recetave të mëposhtme:

Vaj buckthorn detit dhe rrënjë rodhe

Rrënjë rodhe është përdorur si supë të saj, i cili shtoi naftës dhe detit buckthorn. Përzierje rezultuar është rubbed në lëkurë për 20 minuta para shampooing. Procedurë e tillë e rregullt jo vetëm forcimin bosht e flokëve dhe të bëjë ata të bindur, por edhe shton volum ekstra.

Deti buckthorn naftës, salcë kosi dhe vezët

Për të bërë një maskë, ju duhet të marrë në pjesë të barabarta vaj ulliri dhe detit buckthorn, vezë, lugë yndyrë krem ​​kosi dhe përzierje e tyre. Perberja rezulton është jo aplikohen vetëm në rrënjës, por gjatësia e bosht flokëve. Kjo maskë jo vetëm që forcon flokët, por edhe paralajmëron seksionin këshilla.

Vaj buckthorn detit për të gjitha llojet e flokëve

Deti buckthorn naftës Hair - një mjet i domosdoshëm për të gjithë të rëndësishme, sepse në qoftë se qëllimi është vetëm për të forcuar follicles flokët, ajo mund të shtohet për të shampo (disa pika), por pastaj duhet të përdorni kondicioner balsam ose kondicioner. Gjithashtu, ajo mund të jetë përzier me pluhur, rodhe dhe eukalipt vajra. Kjo përzierje duhet të zbatohet për rrënjët e saj para-nxehtë.

Lani maskë me shtimin e detit buckthorn shumë më të lehtë dhe zierje më të dobishme e kamomil ose acaroj.

Luftuar flokët sëmundje

Shpesh shkaqet e curls zbehtë janë të llojit të rëndë të sëmundjes. Diagnostikojnë dhe të përshkruajnë trajtim, natyrisht, duhet një specialist. Megjithatë, për të shpejtuar procesin e shërimit duke përdorur maska ​​të veçanta bazuar në buckthorn detit dhe vajra të tjera.

Alopecia (humbja e flokëve)

Alopecia rajonale ose shpesh ndodh për shkak të sfondit hormonal, kështu kontaktoni gjëja e parë që një endokrinolog, i cili jo vetëm që të zbulojnë shkaqet e dështimit në sistemin endokrin, por edhe përshkruajë trajtimin e duhur.

Megjithatë, shkalla e trajtimit të tillë të gjatë të mjaftueshme. Duke përdorur vaj buckthorn detit për rritjen e flokëve mund të jetë i ngadalshëm në këtë rast, intensiteti i humbjes së tyre. Për këtë mjet që do të aplikohen në rrënjët në formë të pastër ose, edhe më mirë, përziejnë atë me "dimexide."


"Dimexidum" - një bartës i drogës nxit depërtimin e ushqyesve në qelizat e kokës.

Vini re se "dimeksid" dhe vaj buckthorn detit duhet të përdoret me shumë kujdes, duke ndjekur të gjitha rekomandimet ndaj drogës. Përgatitjen e nje perzierje e dy komponenteve, përqindja duhet të jenë si vijon: medikamentin në 3 pjesë përbërësit e tjerë. Mask mbajë jo më shumë se 15 minuta, pastaj - kujdes larë.

Seborrhea

Seborrhea (zbokth) është larg nga një prej sëmundjeve më të zakonshme të lëkurës Glova. Për të ndihmuar në luftën kundër kësaj sëmundjeje mund të tonë të naftës buckthorn detit. Përdorimi i këtij ilaç për zbokth është se ajo është shtuar në bazën e maska.

Përbërësit e mbetur mund të jetë çdo të mëposhtme:

 • Supë me rrënjë rodhe, celandine dhe Wort Shën Gjonit;
 • Vajrat (pluhur, ulliri, rodhe, eukalipt);
 • Krem kosi;
 • Veza;
 • Supë kamomil;

Më mirë të përgatitur maska ​​të naftës në pjesë të barabarta, dhe broths - 2 herë më shumë.

Sëmundjet e bosht e flokëve

Hirsutism dhe hypertrichosis - një sëmundje në të cilën shqetësuar integritetin e follicles flokët dhe shkopinjtë në përgjithësi. Kjo shufra sëmundje të bëhet i brishtë, duke rritur intensitetin e humbjes së flokëve.

Maskë flokët me gjalpë dhe detit buckthorn duke shtuar pluhur të jetë shumë i dobishëm në trajtimin e sëmundjeve të tilla. Përgatitja e një maskë mund të përziejnë këto vajra në pjesë të barabarta dhe të shpërndahet në përzierje rezulton e vitaminave "festive". Fshij kokës rezulton qëndrueshmëri duhet të jetë me shumë kujdes në mënyrë që të mos dëmtojë flokët veprim shumë mekanike.

Si për të ndryshuar ngjyrën e flokëve duke përdorur vaj buckthorn detit?

Tepër, duke përdorur buckthorn detit mund të ndryshojë ngjyra e flokëve. Sigurisht, dallimi në mes të vjetra dhe ngjyra të reja do të jenë të ndryshme vetëm për disa tone, por procedura "pikturë" mund të kryhet rregullisht.

Flokët ndriçim

Ka disa recetave në mënyrë që të ndriçohet fillesat duke përdorur vajin e buckthorn detit, dmth:

Lighting duke përdorur të naftës dhe kanellë

Për të ndriçohet flokët duke përdorur këtë metodë duhet të jenë të përziera në pjesë të barabarta: vaj buckthorn detit, lule, mjaltë (e natyrshme) dhe shampo ose balsam.

Mbajeni këtë maskë duhet 4-4,5 orë. Përzierje është aplikuar lehtë jo vetëm ndriçon, por edhe ushqen rrënjët e substancave të dobishme.

Peroksid dhe buckthorn

Ndoshta më e zakonshme ndriçim mënyrë është - peroksid. Ideja se peroksid mund të dëmtojnë rëndë flokët - mjaft të përshtatshme. Është më mirë për të përdorur provuar rrugën e padëmshme, pra në 4 lugë vaj detit buckthorn, ju shtoni 3 lugë kos, lëng limoni 1 lugë çaji dhe jo më shumë se 10 pika të peroksid.

Kjo përzierje duhet të aplikohet në flokë për 3-4 orë, polietileni ukutuyuchy qendrore dhe peshqir.

Ne u japim flokët një ngjyrë të artë

Për të kanë marrë flokët e artë maska ​​hije duhet të shtoni vaj buckthorn detit dhe 1 lugë gjelle raki. Kjo është mënyra më e padëmshme për të jo vetëm "ozolotyt" flokët, por edhe të forcojë strukturën e tyre.

Dhe në fund ... Ka shumë mënyra për të përdorur vaj buckthorn detit për flokët. Shqyrtime për këto metoda nga, zakonisht pronarët e curls bukura të shëndetshme dhe pozitive. Por udhëhiqet nga parimi i "gjalpë qull nuk do të prishin" ende nuk ia vlen, kështu që nuk do të bëjë maskë më shumë se 2-3 herë në javë, dhe vënien e tyre para se të ngjyrosur flokët. Dhe më mirë të mos përdorin receta diskutueshme në përgjegjësinë tuaj në ndjekje të rezultateve të shpejta.