Lëkurë e flokëve - e maskë-lëkurë për flokët në shtëpi


Beautiful stil i shëndetshëm e flokëve - një ëndërr e çdo gruaje. Ka shumë produkte kozmetike të krijuara për këtë. Por ajo që për ata që natyra nuk ka paraqitur një flokë të shëndetshëm dhe gjithçka që është - zbokth, i brishtë dhe përfundon të ndarë?

Përmbajtje

 • Çfarë është e dobishme dhe kur të bëni peels
 • Karakteristikat e kësaj procedure në kabinën
 • Çfarë ju duhet të dini në rrjedhën e tyre
 • Salt lëkurë e flokëve
 • Cilat materiale të tjera mund të përdoret

Shumica kozmetike nuk japin veprimin e duhur në këtë rast. Kjo është për shkak se grimcat sebum epidermë, styling dhe madje edhe pluhur depozituar në lëkurë e kokës dhe jo të gjitha shampoos larë ato plotësisht. Ndihmojë këtu mund të zhvishem flokët. Jo të gjitha gratë e di se çfarë është dhe se si kjo procedurë mund të ndihmojnë në rikthimin e flokëve të shëndetshme.


Çfarë është e dobishme dhe kur të bëni peels?

 • Ajo në mënyrë efektive pastron kokës e yndyrë të tepërt, peshore e lëkurës dhe produktet e ekuilibrave të kujdesit;
 • kur lëkurë shtresa e lartë e lëkurës përmirëson gjendjen e saj dhe sëmundjeve të kuruar të ndryshme, të tilla si zbokth, dermatit ose lajka tepruar. Kjo është për shkak se qarkullimi i përmirësuar i gjakut dhe stimulon rigjenerimin;
 • Peel përmirëson gjendjen e flokut. Sepse oksigjen dhe ushqyesve më të lehtë të depërtojnë në rrënjët, ata rriten më mirë të mos bien jashtë dhe të bëhet më e fortë;
 • pasi procedura shumë më efektive Ndikimi i produkteve të ndryshme mjekësore dhe kozmetike.

Është e rekomanduar 1-2 herë në muaj. Lëkurë më të dobishme për flokët me vaj, sepse privon lëkurën e yndyrë të tepërt. Por gratë me flokë normal ose madje edhe të thatë mund të mbështetet në ndihmën e tij, megjithatë, ju duhet të përdorni mjete të tjera dhe të bëjë atë shpesh.

Procedura është e mundur në çdo moshë. Por kjo është veçanërisht e dobishme për të rinj, flokët shpesh me yndyrë në rrënjë dhe e thatë në këshilla. Në këtë rast është shumë e vështirë të guess kozmetike - lëkurë e flokëve është në gjendje që të shpëtoj të këtij problemi. Bëjnë atë mund të jetë në shtëpi, por në qoftë se ju nuk jeni të njohur me karakteristikat e tij, hera e parë që ju mund të kalojë atë në beautician.

Karakteristikat e kësaj procedure në kabinën

Flokët profesionale lëkurë të ndryshëm nga shtëpia jo vetëm duke përdorur kozmetike të veçanta. Shpesh, kjo maska ​​që përmbajnë acide frutash, të cilat përmirësojnë qarkullimin dhe butësisht pastruar lëkurën. E gjithë procedura zgjat rreth një orë dhe kontribuon në rigjenerimin e suksesshëm të lëkurës dhe rivendosjen e flokëve të shëndetshme.

Master parë ndani flokët tuaj të lagësht në procesin lamtumire lëkurës dhe të ngrohjes-up. Pastaj, me një shiringë të veçantë me lëkurë të lëkurës është aplikuar shumë e ulët në fruta dhe oksid salicili, si dhe ekstraktet e bimëve. Këto substanca janë në kokën tuaj për 10-15 minuta dhe gjatë kësaj kohe të rivendosur microcirculation e lëkurës dhe ushqyer follicles flokët.

Pastaj porositë beautician kokën tuaj me një sapun të veçantë. Siç mund ta shikoni - asgjë komplekse në qoftë se ju e dini fazat kryesore të procedurës, ju mund të bëni vetë.

Çfarë ju duhet të dini se gjatë shtëpi lëkurë

 1. Procedura është e kundërindikuar në njerëzit që janë në lëkurën e kokës dëme, scratches ose ulcerat. Padëshirueshme gjithashtu bëjnë lëkurë e flokëve në shtëpi pas ngjyrosje ose permanent.
 2. Nuk rekomandohet për atë shumë shpesh. Pronarët flokët me vaj mund të kryejë procedurën e një herë në javë dhe të thatë kjo mund të bëhet vetëm pas 10 ditë.
 3. Në qoftë se ju përdorni kozmetike të veçanta, mundësisht e tyre të para-holluar në ujë dhe pastaj aplikuar në lëkurë. Ajo duhet të lexohet me kujdes në mënyrë që të dini të contraindications e mundshme dhe efektet anësore.
 4. Kur ju bëni lëkurë për flokët me vaj në shtëpi, ju mund të përdorni çdo mjet: kripë, bodyaga, kafe, kënaqur, balta dhe të tjerët. Por shumë janë lëkura shumë e thatë, flokët e thatë në mënyrë që pronarët duhet të marrin depo të tjera. Shpesh ata shtuar vaj, por ju gjithashtu mund të përdorni kos, salcë kosi, vezë e verdhë veze ose mjaltë.
 5. Mos harroni se procedura duhet të kryhen para se të larë kokën. Pra, ajo nuk ka dëm më flokët të jenë të mbrojtura yndyrë lëkurës.

Salt lëkurë e flokëve

Ky është mjeti më i zakonshëm për pastrimin dhe rigjenerimin e kokës. Kripa është e mirë për të marrë të vogël apo të mesme bluaj për të shmangur dëmtimin e lëkurës. Ju mund të përdorni një ndikim të thjeshtë, por më efektive është kripa e detit.


Për procedura e parashikuar jo vetëm pastrimin e veprimit, por edhe përmirësuar lëkurën tuaj, kripë mund të jetë përzier me substanca të tjera. Për ata që kanë flokë të thatë, ajo është e mirë për të shtuar vaj ulliri ose rodhe. Ndonjëherë kripë të përziera me kos, mjaltë ose shampo.

Si e kripë lëkurë e flokëve?

 • Ju mund të përdorni një kripë të thatë, por ju mund të përziej në pak ujë për gjendjen e slurry;
 • pak njomet flokët, përndryshe kripë thjesht do të fle;
 • Mocioni i butë fërkim të aplikojnë atë në kokë. Mundohuni të mos dëmtojë lëkurën. Ky masazh duhet të zgjasë të paktën 10 minuta;
 • nuk e larë kripë, kreu përfundojë me një peshqir apo mbyllur plastike që u mbajt në fuqi të ngrohtë. Pra, ne duhet të ulemi 15-20 minuta;
 • pije me ujë të ngrohtë kripë dhe lani flokët tuaj me shampo. Megjithatë, është e rekomandueshme para larjes aplikoni ndonjë maskë ushqyes. Pas procedurës, kripë lëkurë kokës intensivisht absorbuar ushqyesve si poret e hapur.

Salt lulëzim për flokët e thatë nuk mund të bëhet më shumë se një herë në dy javë, sepse kripa lëkurë shumë të thatë. Për të zbutur ndikimin e tij mund të përziejnë atë me gjalpë ose salcë kosi.

Padëshirueshme gjithashtu kryejnë këtë procedurë për njerëzit me lëkurë të ndjeshme, ato mund të shkaktojë iritim. Dhe për të rritur efektin e procedurës mund të qesh kripë me banane apo vezë e verdhë veze. Ajo jo vetëm që pastron, por edhe ushqen lëkurën.

Një tjetër opsion - maskë-lëkurë për flokët. Merrni një det qelqi ose kripë jodizuar, përziejnë atë me një gotë mjaltë dhe shtoni gjysmë gotë me raki. Përbërja duhet të insistojnë në një vend të errët për dy javë. Pas duke përdorur këtë maskë flokët është e trashë, i fortë dhe i shëndetshëm, si dhe të rritet më shpejt.

Cilat materiale të tjera mund të përdoret

Peels profesionale flokët janë mekanike dhe kimike. Efekti spastrim mund të arrihet duke përdorur microgranules veçanta exfoliating ose substanca.

Ndonjëherë ata shtuar komponentët terapeutike zbokth dhe kërpudhat, si dhe shtesa natyrore bimor. Më shpesh kjo është e naftës apo jojoba pemë çaj ekstrakte thelbësore të gruri, oriz dhe alga deti.

Që nga kohët e lashta si një agjent pastrimi përdorur ngjyhet crusts bukë që janë mirë të ushqyer flokët dhe i bën ata të butë dhe i butë. Maskë-lëkurë shumë e mirë për flokë të errët me kafe. Për të përgatitur atë, ndonjë balsam blerje shtuar kafe terren, pak vaj ulliri dhe disa pika të vajrave thelbësore të eukalipt dhe rozmarinë. Kjo përbërje efektive pastron flokët e yndyrë të tepërt, stimulon rritjen e tyre dhe e bën atë më të shëndetshëm;

Pastron vetitë e sode. Shto një lugë të ndonjë shampo të butë dhe të bëjë, si dhe me maskë kripë. Sode, përveç për pastrim, të përkryer stimulon rritjen e flokëve. Vetëm për flokët me vaj !!

Të njëjtat efekte kanë disa tableta aspirina. Përzier me ndonjë balsam ose shampo, ata zëvendësojnë komponimet kimike që përdoren në kabinë;

Një tjetër recetë në dispozicion maska ​​Lëvozhgë për flokët me vaj është përgatitur duke përdorur balta apo bollgur terren.

Kjo procedurë nuk ka marrë shumë kohë dhe çdo grua mund të përmirësojë flokët e saj. Nëse ju kujdeseni për shëndetin e lëkurës së tyre, ka shumë të ngjarë që ju keni një recetë për përbërjen shkurreve. Share përvojën tuaj mund të ndihmojë dikush këshillën tuaj.