Përdorimi i vajit kamfuri për flokët - këshilla, receta, këshilla


Flokët - një nga elementet kryesore të bukurisë femërore. Por si për t'i mbajtur ata në kushte moderne të jetës? Ekologji keq, të ushqyerit dhe tension konstant të luajë një rol destruktiv. Hidhe për t'u ngjyrosur përhershëm, styling përdorur tharëse flokësh dhe ployok - dhe se flokët e tashmë whipped, hedh lëng, fillojnë të humbin shkëlqimin e tyre.

Përmbajtje

 • Çfarë kamfuri vaj?
 • Përdorimi i naftës për kujdesin e flokëve
 • Recipes Bukuri

Dyqane kozmetike raftet janë plot me të gjitha llojet e mjeteve: shampoos, conditioners, balms dhe maska, kombinezon speciale dhe fondet termozahysni. Kushton nuk është i lirë, por ata janë të efektshme? Në vitet e fundit, femrat janë gjithnjë e kthyer mjetet juridike popullore, e cila e kryera shërbim të mirë për të gjysheve tona.


Vaj kamfuri për flokët - një nga mjetet më të zakonshme që ndihmojnë jo vetëm për të ruajtur shëndetin, por edhe të rifillojë flokët tashmë të dëmtuar mjaft.

Çfarë kamfuri vaj?

Vaj kamfuri marra nga druri e pemëve kamfor që rriten në territorin e vendeve të tilla aziatike si Japoni dhe Kinë. Vaj kamfuri në pronat e saj i takon kategorisë së vajra esenciale. Kjo është një lëng mjaft trashë me vaj, zakonisht i pangjyrë, nganjëherë të verdhë i zbehtë. Por më e rëndësishmja, vaj kamfor ka një erë të veçantë dhe të njohur.

Vaj kamfuri ka qenë prej kohësh i njohur për vetitë e saj dhe është përdorur jo vetëm në kozmetikë, por edhe në qëllime mjekësore dhe shtëpiake. Por pse është e dobishme për flokët?

 • rikthen strukturën e flokëve;
 • mbushur me vitalitet;
 • bën që të shkëlqejë e flokëve;
 • ushqen flokët;
 • moisturizes kokës;
 • ka veti anti-inflamator;
 • përmirëson qarkullimin dhe stimulon rritjen e flokëve.

Qëllimi kryesor i naftës kamfor - maskë flokët. A kanë nevojë çdo ditë, kështu që është alternativa më e lehtë. Ju mund të përdorni atë për të krijuar një shampoos në shtëpi, por të shpeshta shampooing mirë të alternativ me mjetet e zakonshme.

Përdorimi i naftës për kujdesin e flokëve

Vlen të përmendet se shumë përzierje profesional të rinisë përmban flokët përfshin vaj kamfor bashku me vajra të tjera thelbësore.

Në mediat shtëpi vaj kamfuri është përdorur kryesisht si një maskë e flokëve dhe shampoos shtëpi. Bëni këto mjete popullore mund të jetë vetes të gjithë përbërësit e nevojshme blihen lehtësisht në një dyqan apo farmaci.

Pavarësisht vaj kamfor dobi, ne nuk duhet të harrojmë se edhe mjeti më i dobishëm në zbatimin e gabuar mund të shkaktojë dëme. Vajra esenciale, duke përfshirë kamfor, mund të bëjë një efekt të dëmshëm në të mukozës dhe lëkurës.

Ne duhet të kujtojmë edhe rregulla të thjeshta të sigurisë:

 • vaj kamfor mund të përdoret në sëmundjeve të tilla si hipertension, epilepsi dhe marrja. Ajo është gjithashtu e mundur origjinalitet dhe reaksione alergjike. Nganjëherë ata nuk janë menjëherë të dukshme, por në qoftë se pas dy ose tre aplikacione të vajit të kamfuri ndjerë kokës itchy ose zbokth duket, e cila nuk ka ekzistuar më parë, është një sinjal i qartë se ju keni nevojë për të gjetur mjete të tjera;
 • vaj kamfuri asnjëherë nuk është përdorur në formë të pastër, ose ju mund të merrni një lëkurë të rëndë djegur;
 • vaj kamfuri është përdorur nga jashtë vetëm, përndryshe ju mund të bëni një helmim të fortë;
 • nëse gjatë aplikimit për maska ​​e flokëve, vaj kamfor aksidentalisht merr në sytë tuaj, ju duhet menjëherë shpëlaj me ujë. Për të shmangur të tilla momente të pakëndshme maskë duhet të jetë mjaft i trashë;
 • më të mirë për të vënë një maskë në flokët pak të lagur dhe të pastër;
 • vaj kamfor nuk është e rekomanduar për të përdorur më shpesh dy ose tri herë në javë, përveç nëse tregohet ndryshe.

Vaj kamfuri, si vajrat e tjera, në përgjithësi, është një mjet i sigurt, i nënshtrohen rregullave të zakonshëm dhe rekomandim. Vetëm atëherë naftës do të jetë një mjet i shkëlqyer për bukurinë dhe shëndetin e flokëve, jo burim i problemeve.

Recipes Bukuri

Për shumë gra kamfuri naftës dhe plotëson kozmetike Shop. Si për të kuptuar se nafta është e drejtë për ju? Është shumë e thjeshtë - në qoftë se era nuk ju shkakton ndonjë emocion, kjo nuk është vaji juaj. Në qoftë se në të kundërtën - që ju mund ta provoni. Ju lutem vini re, ne nuk po flasim vetëm për reagimet pozitive - të naftës nuk mund të pëlqen ju në fillim, atëherë ajo duhet të shtyjë dhe të kthehet në atë pas një kohë.

Marrja shampo me vaj kamfor

Shampo me vaj kamfor do pastron dhe ushqen mjet i përsosur për të dy yndyrë dhe për flokët normale. Për të krijuar një të tillë shampo shtëpi duhet një vezë e verdhë veze, gjysmë lugë çaji vaj kamfor dhe dy lugë ujë. Beat vezë e verdhë veze me ujë për të formuar një shkumë.

Pastaj shtoni vaj kamfor, shtyn për uniformitetin. Shampo gati. Si shampo të zakonshme nga dyqan për të vënë mjetin në flokët e lagur, fërkoni fshij në rrënjët dhe të shpërndarë në të gjithë gjatësinë. Del me të larë me ujë të ngrohtë.

Nëse flokët tuaj është shumë e overdried, shampo mund të shtoni më shumë vaj. Merrni verdhë veze veze, dy lugë vaj bajame (ju gjithashtu mund të përdorni rodhe), dhe një lugë çaji i tretë i pemë çaji vaj dhe vaj kamfor.

Mix mirë, duke përdorur një shampo normale. Të përshtatshme jo vetëm për kokës të thatë dhe zbokth dhe prania ose inflamacion.

Credstvo për rritjen e flokëve

Vaj kamfuri dhe përmirëson qarkullimin. Duke përfshirë atë në maska ​​për flokë, ne inkurajojmë rrjedhjen e gjakut për të follicles flokët për të ndihmuar në forcimin dhe aktivizuar procesin e rritjes së flokëve.

Më të mirë në raste të tilla ndihmon maskë. Praktika jonë dikton se efekti më i fortë është një kombinim i naftës kamfor dhe lëng limoni. Shtrydh një limon, shtoni një lugë çaji me vaj kamfor, përzierje. Në flokët lëvizjet masazh të aplikohet vetëm në rrënjë. Shpërndani gjithë gjatësinë është e nevojshme. Cover kokën tuaj me diçka të ngrohtë dhe të lënë gjatë natës.

Kjo maskë mund të bëhet shpesh, por me efikasitet të kryer shkallën: çdo ditë për dy javë. Atëherë të jetë i sigurt për të marrë një pushim për një muaj.

Ne luftojmë humbjen e flokëve

Saves ose vaj kamfor nga humbja e flokëve? Në mënyrë indirekte - Po! Qarkullimi i përmirësuar i jep forcë për të follicles flokët, nuk ka rol të vogël dhe shëndetin e përgjithshëm të kokës.

Një mjet i shkëlqyer është maskë e verdhë veze veze, lëng i një limoni, një lugë çaji vaj kamfor dhe një gjysmë lugë çaji pemë çaji vaj. Të gjithë përbërësit përzierje, të aplikojnë për të lagur flokët dhe të mbajë të paktën një orë. A maskë çdo dy ditë për tre deri në katër javë, pastaj të japë flokëve një muaj për të pushuar. Nëse është e nevojshme, të përsëris përsëri kursin.

Maskë ushqyese për të gjitha llojet e flokëve me vaj kamfor

Përgatitni rrugën për fuqinë e flokët e kokës mund të jetë, pa ndihmën e cosmetologists profesional. Mix vezë e verdhë veze me një lugë gjelle vaj pluhur, shtoni gjysmë lugë çaji tretësirë ​​e piper dhe vaj kamfor djegur. Përzierje e mirë për homogjenitet. Fshij në rrënjët e flokëve, izolimin dhe për të mbajtur për 40-45 minuta. Del me të larë me ujë të ngrohtë.

Maskë jo vetëm mirë ushqyer kokës dhe i bën flokët pamjen i pastër, por edhe ndihmon të luftuar zbokth dhe kokës itchy. Maskë është e rekomandueshme të mos përsëritur më shumë se tri herë në javë.

Vaj kamfuri, si vajra të tjera natyrore esenciale janë ilaç i mirë popullore për të rivendosur dhe ruajtur bukurinë e flokëve. Me aplikimin e duhur dhe respektim të rreptë e udhëzimeve në një muaj ose dy do të ketë ndryshime të dukshme pozitive. Mos u mundoni për të përshpejtuar procesin e rritjes së numrit të maska ​​aplikuar, ajo vetëm mund të përkeqësohet gjendjen e flokut.

Të gjitha produktet kozmetike, duke përfshirë shtëpi kërkon dy gjëra: moderim dhe rregullsinë. Pas të gjitha rekomandimet për përdorimin e naftës kamfor, ju mund të arrijë rezultate të shkëlqyera dhe të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e flokut edhe pas ngjyrosje ose ndikimet termike.