Përdorimi i thelbësore naftës pemë çaji për flokët


Pemë çaji Australian takon myrtle familjes. Bimë është gjetur në Malajzi dhe Australi (por vetëm vetëm në një rajon të jug-lindje të kontinentit).

Përmbajtje

  • Prona të naftës
  • Kërkesë
  • Maska mjekësore
  • Trajtim morrat

Dëshmi e një shkencore pronat baktericid natyra e bimëve të çuditshme për herë të parë prezantoi A.Penfold, përsëri në 1925. Kjo është kur ai botoi veprën e tij, të cilat kanë provuar se vajrat e efektivitetit antiseptik tetë herë më i fortë se sa acid fenik, dhe pothuajse pesë herë më i fortë se alkooli. Pas publikimit të këtij vaj esencial kanë qenë përdorur gjerësisht në Evropë dhe Amerikë në lezione të ndryshme fungale dhe bakteriale të lëkurës dhe mukozës.


Ekstrakt bërë nga industriale nga 1930. Absolutisht të padëmshme, efikas, me vaj natyral - antiseptik natyral. Pemë çaji vaj aplikuar kozmetike aktive për flokë dhe lëkurë. Praktikisht i vetmi vaj esencial, për t'ju ndihmuar të heqin qafe e sëmundjeve kërpudhore.

Një avantazh i rëndësishëm do të thotë që shërbejnë mungesën e plotë të çdo rezultateve negative negative të tilla si një lëkurë të pakëndshme të thatë, ose, për shembull, lëkurë mund të shkaktojnë kruamje, këto efekte unike të drogës sintetike. Tree çaj nontoxic dhe shumë të këndshme në erë.

Prona të naftës

Karakteristikë e veçantë e këtij vaji është për shkak të kombinimit absolutisht unik të më shumë se dyzet specieve ai përmban biologjikisht substanca aktive. Por pronë shumë e rëndësishme e naftës - aftësia e saj të mahnitshme për të shkatërruar mikroorganizmave të dëmshme.

Në lidhje me antivirale, antibacterial dhe antifungal efekt zbatimi i këtij vaji është shumë i gjerë. Në veçanti, përdorimi i pemë çaji vaj për flokë jo vetëm përshpejton rritjen e tyre, por edhe ndihmon në pastrimin e follicles flokët dhe ushqen rrënjët e flokëve.

  • Ajo ka antiseptik;
  • Ofron efekt të fuqishëm anti-inflamator;
  • Çon në normalizimin e gjëndra dhjamor;
  • Heq infeksioneve fungale të lëkurës;
  • Heq zbokth, duke përfshirë vaj;
  • Ofron një efekt stimulues në follicles flokët.

Kërkesë

Mënyra më e lehtë për t'u përdorur pemë çaji vaj është për të shtuar atë në shampon tuaj për përdorim të përditshëm.

Sigurisht, ju mund të blej të gatshme shampo, e cila është pjesë e këtij përbërës, por ajo është shumë më mirë për të blerë cilësi të naftës, dhe mbi flokët larëse konvencionale vetëm të shtoni një shërbejnë e cleanser tuaj dy ose tre pika të pemë çaji, dhe pastaj se si të përzierje.

Pastaj ju vetëm të lani flokët tuaj, si gjithmonë, butësisht fërkoni lëkurën tuaj. Kjo metodë me përdorim të vazhdueshëm ndihmon të shpëtoj zbokth dhe parandalon humbjen e tepërt të flokëve, si dhe normalizimin e metabolizmit yndyrë.

Përveç kësaj, ju mund të përgatisë infuzion për ekspozim të rëndë. Kjo duhet të marrë 50 mg alkool mjekësore dhe shtoni tridhjetë pika vaj esencial. Pastaj përzierje duhet të shpërndahet në 50 ml ujë. Ajo është e mirë për të përdorur distiluar. Ky infuzion duhet të rubbed në lëkurë në kokë me majë të gishtave mbrëmje tuaja në ditë. Ky medikament është veçanërisht i mirë në salootdeleniya ngritur (e flokëve me yndyrë).

Ju mund përzierje 50 gram rodhe ose vaj pluhur me dhjetë pika e pemë çaji, dhe pastaj fshij këtë vaj për 30 minuta para se të larë flokët tuaj. Në krye duhet të vihet në një kapelë dhe të mbyllë atë me një shami. Pas maskë ekspozimit, larë atë me shampo të zakonshme.

Maska mjekësore

Për trajtim intensiv dhe restaurimin e flokëve janë maska ​​të mira dhe përfundon. Të gjitha produktet e rekomanduar të maskuar origjinën organike. Ata zakonisht kanë tashmë në shtëpinë tuaj. Face pas aplikimit zakonisht kërkojnë izolimin lloj pastrimi kokën për komponentët më të mirë.

Zahalzmitsnyuvalna maskë

Nxehtësia 60 gram vaj ulliri në mikrovalë për 20 sekonda (ose banjë me ujë) dhe përzihen me 20 gram mjaltë. Lejoni të ftohtë në temperaturën e trupit, vetëm pastaj shtoni gjashtë pika të pemë çaji, dhe pastaj aplikoni në flokë për njëzet minuta.

Maskë për flokët me vaj.

Nëse flokët tuaj është shumë i yndyrshëm, ju mund të përdorni këtë maskë. Mix 50 gram pa yndyrë kos, dhjetë gram lëng limoni dhe gjashtë pika të pemë çaji. Kjo maskë aplikuar 30 minuta para se të larë flokët. Rastësisht, kefir dhe të shpërndarë vajra të ndryshme thelbësore, dhe mund të bëhet mbi këtë bazë maska ​​të ndryshme për flokët dhe lëkurën e qafës dhe fytyrës.

Maskë për shkëlqejë

Maskë, forcon rrënjët e flokëve dhe i jep të shkëlqejë për flokët. Mix 40 gram vaj ulliri të mirëfilltë dhe një avokado të butë. Convert këto dy produkte në drithëra dhe të nxehtë për temperaturën e trupit. Shkruani pesë gram tona të pemë çaji, dhe të aplikoni këtë maskë për 30 minuta.

Maskë për rritjen e flokëve dhe forcimin

Mix një vezë e verdhë veze, pesë gram vaj rodhe, tre pika vaj kedri dhe tre pikat e pemë çaji. Kjo të bëjë maskë një herë në javë për tre muaj.

Për flokeve Rritjes

Stimulimi maskë për brunettes. Maskë përbëhet nga dy bardhë veze dhe një filxhan kafe të fortë të zi. Beat përzierje, shtoni pesë pika të pemë çaji vaj dhe të aplikoni për 20 minuta.

Për flokët e relaksuar

Maskë flokët me qumësht dhe mjaltë për flokë të dobësuar nga ngjyrosur ose permanent. Ju do të duhet të përzierje njëzet gram mjaltë, një filxhan qumësht dhe pesë pika të pemë çaji vaj. Përzierje është rubbed në flokët nga rrënja deri te maja. Pastaj të lënë atë në flokë për 15 minuta.

Maskë zbokth

Mix 50 gram kos dhe 30 gram pluhur ose vaj ulliri. Në këtë përzierje të shtoni tetë pika vaj rozmarinë, gjashtë pika vaj tonë dhe të njëjtën gjë kedri naftës. Trajtimi kryhet vetëm një herë në javë për tre muaj, të lënë maskë në për 30 minuta.


Trajtim morrat

Pemë çaji vaj është pjesë e shumë barnave tepër të efektshme për të trajtuar këtë sëmundje. 40 gram e pikëza të naftës kërp hyjnë në njëzet pemë çaji dhe dhjetë pika vaj karafil. Fshij një ditë.

Një tjetër recetë: numri i vaj kërpi edhe dhjetë pika eukalipt dhe Tea Tree naftës dhe pesë pika livando.

Aplikoni për flokët e kokës, veshin një kapelë, dhe për të mbajtur ngrohtë për dy orë. Para larje krehër krehër. Shpenzimet trajtim dy javë. Përveç kësaj, përdorni një infuzion shtesë në recetë e mësipërme, të cilat shtojnë ujë për shpëlarje. Në vitet e fundit, parazitët janë bërë rezistente ndaj shumë barnave, por rezistenca kundër vajrave thelbësore në to është e ulët.

Tani që ju, të dashur miq, blerë pemë çaji vaj për të përmirësuar flokët tuaj në fund disa fjalë për pronat e tjera të këtij produkti të shquar. Naftës është e madhe për problemet sinus, aplikoni vetëm një rënie në zonën përreth hundës - inhaling vajra Krem bllokuar rrugën. Shtoni disa pika në banjë, apo një llambë të veçantë - dhe të lehtë të heqin qafe e ftohjet e vazhdueshme dhe kollë. Përdorimi i rregullt i pemë çaji vaj në mënyrë efektive trajton astma, bronkit, kollë, sinuzit dhe madje edhe tuberkulozit.

Naftës Tea pemë është një droge e shkëlqyer dezinfektues. Por të jenë të kujdesshëm. Edhe pse ajo nuk shkakton efekte anësore, disa njerëz mund të jenë të ndjeshëm ndaj saj. Dhuratë e mrekullueshme e natyrës ka një gamë të tillë të gjerë të veprimeve që janë të pamundur për të përshkruar. Shpresojmë se ne do të shtoni në komentet e lexuesve që kanë marrë tashmë një rezultat pozitiv.