Aplikoni Vitamina A flokët


Është e sigurt se alfabeti fillon me shkronjën A. Në mënyrë të ngjashme, ajo është gjithashtu e vërtetë se shëndeti i flokëve pa vitaminës shënuar kjo letër është e pamundur. Pafundësisht pat flokët e tij, dhe rezultatet nuk janë të dukshme? Për vite të tëra, duke luftuar me këshilla whipped? Dhe tani ju keni vendosur për të apeluar në trichologist dhe gjëja e parë që ai rekomandon - vitaminë A për flokët. Pse?

Përmbajtje

 • Pse kemi nevojë për vitaminë A
 • Si Retinol njom flokëve
 • Disa receta dhe këshilla

Pa një numër të mjaftueshëm të trupit të tij, nuk shihet një pasqyrë ndritshëm shëndetin e flokëve. Prandaj është e nevojshme për të ndryshuar situatën dhe të bëjë miq me vitaminë e rëndësishme.


Pse kemi nevojë për vitaminë A

Secili prej flokut tonë - është një organizëm i gjallë i pavarur. Për ushqyesve të saj duhur funksionimit nevojshme dhe vitamina. Mungesa e një element domosdoshmërisht sjell pasoja. Shumë keq përvoja flokët Mungesa e vitaminës A. Çka e shkakton mungesa e tij?

 • Humbja e flokëve mund të fillojë;
 • Ata humbasin famë e tyre shoi;
 • Një qime e qëndrueshme e thatë dhe kokës;
 • Gjithmonë të jetë i mërzitur ndarje çrregullt përfundon;
 • Është e mundshme zbokth.

Pasojat e tilla të pakëndshme që rrjedhin nga fakti se kjo vitaminë rrit imunitetin e lëkurës, mbështet gjëndra dhjamor normale mbi sipërfaqen e kokës, rregullon formimin e keratin. Një keratin proteina - kjo është kryesore "blloqe ndërtimi" për flokët.

Përveç kësaj, vitamina A mund të parandaluar inflamacion shfaqet në lëkurën e kokës, të përshpejtojë proceset e shërimit në zonat e dëmtuara. Ajo madje ndikon ngjyra e flokëve për shkak se ajo është e përfshirë në sintezën e pigmente.

Bëhet e qartë se pse normalizimi i vitaminës A në gjendjen e trupit të kokës kthehet në normale, është ëmbëlsi e tepruar. Flokët duken të fortë, të shëndetshëm dhe të rritet shpejt.

Nëse farmaci ju kërkoni vitaminë A, ju sjellë një kuti të quajtur "acetate Retinol." Ky emër farmaceutike produkt, nuk ka asnjë ndryshim. Ai paraqet zgjidhje të naftës. Mund të shiten në kapsula, flluska apo kapsula xhelatinë. Për përdorim në shërimin e flokëve aftë tonë të mirë "hedhjes" (në shishe) flokëve Retinol acetat.

Si Retinol njom flokëve

Stock vitaminë A (retinol) ne njeriut është gjithmonë. Ajo qëndron në trup për një kohë të gjatë.

Por sasia duhet të furnizohet vazhdimisht. Ne kemi nevojë vetëm 1 mGy këtë artikull për të mos ndjejnë mungesën.

Furnizuesit Vitaminchykiv Dhe ne kemi disa ushqime, përfshirë ato në dietën tuaj dhe ju do të kurseni vetes mënyrë të natyrshme e mungesës së Retinol. Çfarë duhet të hani?

Duke folur e ushqimeve bimore, ne të merrni një listë të:

 • Flokëkuq;
 • Kungull;
 • Rowan;
 • Të gjitha frutat portokalli apo të kuqe.

Që produkteve shtazore të pasura në Retinol janë:

 • Verdhë veze veze;
 • Mëlçia;
 • Gjalpë;
 • Krem;
 • Qumësht. Ajo gjithmonë duhet të jetë tërësor, e natyrshme. Pluhur rinovuar nuk do të punojë, edhe nëse ajo është vitamina shtesë artificiale.

Ju ndjekim rreptësisht peshën dhe duke u përpjekur për të mbajtur një shifër hollë - mirë, por nuk e fik tërësisht nga dieta e këtyre produkteve të dobishme. Nëse flokët tuaj duket e shëmtuar, imazhin tuaj të përsosur mund të jetë në rrezik.

Në përdorim të brendshëm do të jetë shumë i dobishëm për të ushqyer flokët kokën jashtë. Mënyra më e përshtatshme dhe të përballueshme është maskë.

Disa receta dhe këshilla

Këshilli i parë. Efekti neto i vitaminës A do të jetë edhe më të fortë kur bëhet fjalë për ndihmën e vitaminës E. Ekziston edhe një medikament i quajtur "gëzueshëm", e krijuar për nder të miqësisë së çiftit. Ju mund të merrni atë brenda, gëlltitjes kapsula shell xhelatinoz.

Ju mund të shtoni një vaj kozmetike përdorur për fytyrën dhe trupin. Për vitamina flokeve kujdes se do të jetë shumë e përshtatshme.

Për të arritur ndikim maksimal, retynolovoyi maska ​​mira aplikuar drejtpërdrejt në lëkurë e kokës, rrënjët e flokëve. Vetëm në këtë rast do të jetë e plotë të ushqimit. Pastaj naftës është shpërndarë në të gjithë fillesa gjatësi.

Gabuar ato gra që janë duke u përpjekur për të shëruar ndarjen përfundon, duke shkaktuar vaj me vitaminë A direkt në zonat e problemit. Në këtë rast, qimet vetëm zvolozhatsya pa marrë ushqim. Në fund të flokëve regrown ka enët e gjakut të depërtuar edhe atje elementet më të dobishme nuk janë asimiluar. Procesi i ndarjes qelizore në finale e flokëve të humbur.


Përgatitur për të zgjedhur maskë naftës recetë aplikuar para se të larë kokën. Së pari, përbërja është rubbed në rrënjët e flokëve masazhin, atëherë përdorni një krehër me dhëmbë pak të shpërndara gjatë gjithë gjatësisë. Nëse keni flokë të gjatë, gershetuara ato në një bishtalec dhe të sigurt në pjesën e prapme. Kati ngrënë dush kapak ose kokë të mbuluar me celofan përfundojë. E pra uteplyte mbledhur peshqir flokëve.

Tingëllojë si një pak më të gjatë me një çallmën mbi krye, të paktën një orë. Le flokët duhet promaslyty, të kënaqur rrënjët e flokëve vitalitet, përmirëson qarkullimin e gjakut në lëkurë e kokës dhe flokët follicles të fillojnë të punojnë me forcë të re.

Ndoshta një nga më e lehtë dhe të përbashkët recetë është maskë kaq e thjeshtë - një rrugë të drejtpërdrejtë të qetë, me shkëlqim, flokët e butë me të vërtetë:

 • Vaj ulliri - 1 lugë gjelle;
 • Vitamina A (Retinol acetat) - 1 lugë gjelle;
 • Vitamina E (tocopherol acetate) - 1 lugë gjelle.

Mix mirë përbërësit dhe të aplikojnë për flokët e thatë para se të larë. Pas procedurës për të larë kokën me shampon si shpëlarje e zakonshme dhe të mëvonshëm me balsam.

Vëllimi i tre lugë të përshtatshme, nëse gjatësia e flokëve tuaj në supet. Për më - nevojën për të rritur sasinë e përzierje. Në këto maska ​​nuk do të jetë përmasa frikë shkelje. Ju mund të merrni më shumë se një të naftës, duke zëvendësuar të tjera.

Në vend të kësaj, përdorni ulliri, të tilla si bajame, macadamia, farë rrushi, jojoba dhe të tjerët. Gradualisht, me përvojë prej jush do të zgjedhin për veten e tyre recetë e mirë. Në fund të fundit, ne kemi karakteristikat individuale, vetëm të dëgjojnë për reagimin e trupit të tij.

Është e rekomanduar për flokët e thatë në vijim përbërje:

 • 2 lugë avokado vaj;
 • 1 lugë gjelle vitamina A dhe E;
 • Vaj Ylang Ylang 10 - 15 pika.

Përzierje përbërjen dhe përdorim në përputhje me udhëzimet. Përfundon Split zhduken, do thatësi e tepërt. Flokët do të gjeni një jetë të re të plotë të forcës, energjisë dhe të shkëlqejë.

Baza e maskë flokët me vitamina A mund të jetë jo vetëm përbërësit e naftës. Kos Perfect ose salcë kosi, vajra esenciale, e verdhë veze vezë të freskëta.


Një recetë shumë efektive. Shpëtimi vetëm për ata që humbin flokët. Pas një kursi të plotë të trajtimit, flokët tuaj kurrë nuk do të pjesë me ju para kohe. Caveat vetëm sepse pronarët e kokës recetë shumë e thatë nuk është i përshtatshëm, sepse ajo mund të shkaktojë iritim.

Maskë qepë për flokët me Retinol:

 • Lëng shtrydhur nga një llambë, rreth 1 lugë gjelle (hekura integruar qepë dhe shtrydh lëng, i formuar);
 • Rodhe 1 lugë gjelle vaj pluhur;
 • Tretësirë ​​piper 1 lugë gjelle (në dispozicion në barnatore);
 • Retinol acetate 5 - 6 pika.

Lot përzierje mirë dhe fshij në lëkurë e kokës lëvizjet e fuqishme masazh. Mbani në mend anëtarët e mëposhtme të më shumë se 30 minuta janë të nevojshme. Pije të bollshme e ujit të rrjedhshëm. Nëse jeni të hutuar nga era e qepëve nga flokët pas procedurës, ju mund të shpëlaj flokët tuaj me ujë, i cili shtoi mustardë thatë. Për një erë shkatërrimit të plotë - ujë, i cili shtoi një limon. Nëse nuk ka limoni i freskët, përdorni acid citric, duke shtuar një pluhur pak në ujë.

Të jetë i durueshëm dhe të bëjnë këtë procedurë 30 herë, duke kaluar 1 në çdo 2 ditë. Me kohë të vijë rreth dy muaj. Është e vlefshme. Stop flokët bien jashtë, dhe efekti mund të qëndrojë me ju përgjithmonë.

Hani një karotë, sanduiçe me gjalpë, nuk do të heqë dorë nga yolks dhe mëlçisë. Rregullisht të ushqyer flokët jashtë. Atëherë kurrë nuk largohet nga ju ndiheni krenari në flokët e tyre elegant.