Seborrhea trajtim kokës dhe parandalimi


Shumë njerëz janë kthyer në dermatologists ankuar për humbjen e flokëve që fillon dhe një nga diagnozat më të shpeshta - seborrhea, njerëz të frikshme me pakuptueshmëri e tij dhe emrin e tmerrshme. Le të gjeni shkaqet kryesore, simptomat dhe trajtimet. Seborrhea e kokës është një sëmundje kronike të lëkurës. Ajo është gjithashtu i quajtur shpesh dermatit seborrheic. Kur ajo është e shqetësuar gjëndra dhjamor dhe mund të ndryshojë përbërjen kimike të prodhuara nga sekretimit dhjamor gjëndër. Duke rezultuar në rritjen ose uljen sekretim të yndyrës, e cila krijon kushte për zhvillimin e sëmundjeve infektive.


Përmbajtje

  • Tendenca për të seborrhea
  • Trajtimit
  • Si për të shmangur dermatit seborrheic
  • Kokës me vaj seborrhea
  • Seborrhea kokës të thatë

Për të diagnostikuar seborrhea dhe të bëjë testin biokimike të gjakut për hormonet, pastaj të shqyrtojë lëkurën tuaj dhe flokët.

Tendenca për të seborrhea mund të shkaktojë

Trashëguar (gjenetike) predispozicion për sëmundje, metabolizmi hormonal, efektet e dëmshme të faktorëve të mjedisit, sëmundje Urological në meshkuj, sëmundjet gjinekologjike në gratë, më shpesh, ovarian, sëmundjet mendore dhe neurologjike dhe sëmundje gastrointestinale që u shfaq e- nga kequshqyerja dhe dieta të ndryshme në modë.

Trajtimit

Seborrhea trajtohet vetëm në kombinim me sëmundjen themelor. Për trajtim të shpejtë dhe të suksesshëm të kujdesit të rëndësishme të lëkurës dhe flokët veten. Për këto qëllime, ajo është e mirë mbi counter shampoos mjekësore të trajtimit dhe ointments. Përvoja gjithashtu i rëndësishëm në trajtimin e seborrhea mjekut specialist.

Kur alopecia seborrheic duhet, nëse është e mundur, më shumë dhe të qëndrojnë pa kapelë më në verë, kur kjo nuk ka contraindications tjera.

Mos ngurroni të kontaktoni mjekët - specialistë. Gjumë më të mirë, duke e ditur se ju keni zbokth shfaq vetëm për shkak të larë keq me kokë shampo.


Si për të shmangur dermatit seborrheic

Në formën e parandalimit mund të ofrojë higjienën personale: laj duhet hershme, kur sapo u zgjua pas operacionit, duke përdorur kremra të veçanta të përshtatshme për llojin e lëkurës tuaj. Shampoos dëshirueshme për të zgjedhur llojin e duhur nën flokët (për vaj, e thatë, pikturuar). Për të shmangur fakes, shampoos mirë për të blerë në farmaci.

Për njerëzit me vaj të trajtimit të lëkurës rekomandohet mjekim të lëkurës apo alkoolit në tretësirat ujore. Efekt të mirë mbi rrezatimit ultravjollcë lëkurës nga dielli, por dielli nuk djeg e nevojshme.

Rregullisht marrin vitaminë A, më së shumti në karrota. Për përthithjen më të mirë nga ana e organit më të mirë të saj për të bërë sallatë karrota të veshur me vaj. Nënshtrohen provimeve të rregullta profilaktike për të zbuluar sëmundje, parandalimin e transformimit të sëmundjes kronike.

Tiparet kryesore të kokës është lëkurë me vaj shndrit, flaking dhe lëkurë itchy, humbje e flokëve, zbokth rënda.

Tipari kryesor i zbokth me vaj është se zbokth mund të ndodhë jo vetëm për shkak të sëmundjes, por një numër arsyesh të tjera nuk shampo të përshtatshme, kujdesit të paktë. Kjo zbokth nuk ndryshon strukturën e gjëndra dhjamor.

Seborrhea kokës është i ndarë në 3 lloje: me vaj, e thatë dhe të përziera.

Kokës me vaj seborrhea

Kokës me vaj seborrhea fillon të shfaqë sekretim si e tepruar të sebum nga rritja e prodhimit të sekretimit dhjamor gjëndër. Ky lloj i sëmundjes seborrhea ndodh më shpesh dhe të shpërndahet shumë.

Simptomet kryesore

Scalp me yndyrat vaj seborrhea, të ndezshme, duket kruajtje, mbuluar me njolla të kuqe mund të duket i trashë, ka një ngjyrë të verdhë. Nëse ju nuk i kushtoj vëmendje për flokët Sala shpejt dhe nuk kërkoni ndihmë me dermatolog, sëmundja do të përparojë.

Shumica sëmundje fillon në fytyrë, kokë e flokëve prekur pastaj. Seborrhea me vaj kokës është i njohur nga të lehtë ziskoblyuyetsya, verdhë, peshore me yndyrë. Flokët është shumë e shpejtë gjatë ditës edhe pas larjes, rrinë së bashku dhe të mbuluar me yndyrë në fillesa yndyrore pa i larë. Njeriu vënë re se flokët fillon të bjerë jashtë në numër të madh. Seborrhea në kokë mund të shoqërohet me të fortë, kruajtje të padurueshme.

Si është një komplikim i rëndë - ju kërcënojnë baldness. Rivendosur rritjen e flokëve pas shërimit jashtëzakonisht të vështirë. Me trajtimin e duhur për një specialist, sëmundja trajtohet menjëherë, pa pasoja.

Trajtimi dhe parandalimi

Përgatitjet në solucion dhe alkoolit të ndihmojnë në trajtimin e këtij lloj sëmundje. Shumica e mjekëve përshkruajnë, brenda një muaji, vazhdojnë fërkim në lëkurë në flokeve zgjidhje 2% e oksid salicili, zgjidhje 60% e naftës Thiosulfate natriumi SULSENOVOE zgjidhje alkoolit paste naftalanskoy.

Këshilla popullore

Metodat popullore japin rezultate të mira në trajtimin e seborrhea në shtëpi vetëm në fazën fillestare, dhe nuk ka garanci se sëmundja nuk do të ndodhë përsëri.

Recetave më të popullarizuara shpesh rekomandohet për trajtimin e kokës me vaj seborrhea - rrënjë rodhe, lisi leh, disa dermatologists rekomandojnë përdorimin e një zgjidhje të sode buke.

Rrënjët e rodhe për trajtimin e seborrhea me vaj

Dy lugë finely copëtuar rrënjët rinj murrizat derdh një gotë me ujë të vluar dhe të qëndrojnë të forta për ngrohje të ulët për rreth 10-15 minuta. Kur infuzion fitilin poshtë, ajo rubbed në lëkurë e kokës në intervale me ditë, për dy javë dhe do të shpëlahet flokët e tyre çdo herë pas larjes. Për seborrhea me vaj është një ilaç shumë i mirë për zbokth dhe në masë të madhe përshpejton rritjen dhe strukturën e flokëve.


Në të njëjtën kohë inkurajuar të ha një përzierje e rrënjë rodhe supë, infuzion hithër dhe tretësirë ​​e pelin dy lugë tri herë në ditë. Infusions, decoctions dhe infusions përgatiten veçmas dhe të shkrihen në një enë në pjesë të barabarta.
Infuzion gati e pelin është shitur në një farmaci. Tretësirë ​​Hithër përgatitur: dy lugë gjethe finely copëtuar derdh një gotë me ujë të fortë zier për 45 minuta, filter.

Fërkim me sode buke

Shpërndajë një lugë çaji sode buke për litër ujë dhe fshij tretet zgjidhje rezulton për 20-30 minuta para fillimit kur planifikon për të larë flokët e mi.

Sode fërkim kokës dhe ndihmë, si për trajtim dhe për parandalimin e seborrhea.

Supë lisi leh

Për trajtimin e seborrhea me vaj rekomanduar për të larë flokët tuaj zierje e leh lisi, çdo 3 ditë për 2 muaj. Për ta bërë këtë, të marrë tre lugë lisi leh, derdh një litër ujë të ftohtë dhe vihet në zjarr, të sjellë një çiban dhe vlim për 15 minuta, pastaj le të qëndrojë 20-30 minuta.

Pasi, ashtu siç duhet, thahet. 1 litër supë mund të jetë e mjaftueshme për të larë se si për kokë, kështu që është e këshillueshme për të përgatitur paraprakisht 2-3 litra.

Pas dy muajve të përdorimit, e njëjta supë duhet patjetër shpëlarje flokët të pastër të thatë pas larjes.

Seborrhea kokës të thatë

Ky lloj i sëmundjes mund të tregojnë ndarjen e reduktuar e gjëndra dhjamor, jo vetëm në kokë, por në fytyrë dhe në trup.

Simptomet e seborrhea thatë

Sëmundja fillon me lëkurë të lëkurës, flokët bëhet i hollë, i thatë, thyer lehtë, humbasin shkëlqimin. Pastaj nuk është e bardhë zbokth, të ngjashme me peshore. Baldness parakohshme braktisur fillon.

Shumë njerëz janë në dijeni se manifestohet si seborrhea, të fillojnë të merren me veten e tyre dhe të kthehet tek mjeku kur për të rivendosur rritjen e flokëve nuk është më e mundur, por për të ndaluar humbjen e flokëve të mëtejshme.

Kur thatë seborrhea dermatologists kokës shpesh rekomandojnë përdorimin e vajrave që përmbajnë squfur, oksid salicili, ointments ndonjëherë hormonal

Trajtimi dhe parandalimi

Kur seborrhea thatë shumë mirë 10% S sulfurik vaj .Maz rubbed në lëkurë e kokës, ndarë flokët në fillesat e vogla, për 3-5 minuta për 8 ditë. Në flokë 9 ditë për të pushuar, dhe në pije 10 ditë tërësisht kreu i zier mund te distiluar, ujë me shampo terapeutik me një shumë të sulfide saj përbërja selen, pyrithione zinkut, katrani, Ketoconazole.

Pas 11 ditë flokët të jenë të përpunuara zgjidhje acid borik (2 teaspoons e acidit borik holluar në 150 ml ujë, të nxehtë deri ne 90ºC t dhe përzierje tërësisht). Gjumit fshij zgjidhje në lëkurë, të përfundojë kokën me një peshqir dhe të lënë gjatë natës. Ajo ka punuar edhe mjete të lira e makarona Sulsena.
Të tilla të përsëritura fërkim për 3 ditë me radhë. Pastaj dhënë prehje kokë për 7 ditë pas trajtimit dhe përsëri shpëlarje flokët. Cikli është i trajtimeve përsëritet me seborrhea thatë 2-3.

Metodat tradicionale të trajtimit të seborrhea thatë

Të plotësoj mungesën e yndyrës në lëkurë mund të rubbed vajra dhe krem ​​yndyrore, por kjo nuk është shumë intensive lëvizjet mprehta, dhe të butë, të mos dëmtojë lëkurën e thatë. Më të njohura të naftës trajtim rodhe dhe perimeve maslel përzierje me lëng limoni. Ata janë të lehtë për të përgatitur në shtëpi.

Fërkim vaj rodhe

Për trajtimin e trajtimit kokë seborrhea thatë tregon rezultate të mira rodhe naftës.

Naftës është aplikuar dhe rubbed në lëkurë e kokës, kapelë të lartë apo shall veshur dhe moshës për 2 orë, pastaj larë kokën e shampo të naftës.

Procedura përsëritet pas 3 ditësh brenda një muaji. Pas 6 muajsh trajtimi duhet të përsëritet.

Fërkim përzierje e vajit të lulediellit me lëng limoni

Për flokët e thatë është shumë i dobishëm 10 minuta përpara se të filloni për të larë masazh kokës me vaj nga gjemb gomari, ulliri ose luledielli. Duhet dhe 3 lugë lëng limoni (1/2 limoni). Vaj rubbed në lëkurë e kokës me lëvizje të lehta masazh në kryqëzimin ndarë nga njëri-tjetri nga 1 cm.

Nëse keni pasur për t'u marrë me këtë sëmundje, ju mund të ndajnë përvojat, trajtimet, informacion në lidhje me sëmundjen. Kjo do të jetë e dobishme për lexuesit tanë.

Të jetë mirë për veten tuaj, të shikojnë shëndetin tuaj!