Split përfundon e flokëve - se si të harrojmë rreth tyre përgjithmonë


Me këtë problem e flokëve të cilat përballen shumë gra, veçanërisht të dhimbshme të saj janë ata që ëndërrojnë për një flokë të gjatë dhe të mirë-ujdisur. Më të bezdisshëm Gjë është se ata nuk e vetëm të prishin pamjen, por edhe pengojnë të bëjë një hairstyle të mirë. Sigurisht, ju mund të shkurtojë flokët dhe të harrojmë për kryqëzimin, por ndarje mbaron flokët mbrapa, dhe ende kanë për të zgjidhur problemin në mënyra të tjera. Por, para se ju keni nevojë për të përcaktuar shkakun dhe për të zgjedhur metodat e rehabilitimin e flokëve.

Përmbajtje

 • Arsyet përfundon flokët ndërprerje
 • Si për të trajtuar mbaron ndarë e flokëve?
 • Maska kundër ndarje mbaron flokët
 • Hairstyles që fshehin mbaron ndarë


Arsyet përfundon flokët ndërprerje

Në qoftë se flokët shpesh janë të hutuar, të humbur famë e tyre natyrore filloi elektryzuvatysya dhe të kërkoni të thatë dhe i vdekur, është e mundshme për të fajësuar përfundon ndarë, edhe pse në disa raste të avancuara mund të përhapet procesin e kalimit të gjithë gjatësinë. Pse këshilla e flokëve whipped në grua moderne? Arsyet janë të shumta, por kryesore dhe më e zakonshme - Kujdesi gabuar. Flokët e vështirë për të qëndruar të shëndetshëm në qoftë se ata janë të ekspozuar vazhdimisht ndaj stresit: tharëse flokësh ukladok, darë, straighteners, perming, ngjyrosje, qeth.

Natyrisht, askush nuk është këshilluar që të refuzojë këto procedura plotësisht, por ende ndikimi traumatik i faktorëve duhet të reduktohet në minimum dhe duhet të përdorin agjentët të veçanta mbrojtëse dhe rigjeneruese.
Efekti i rrezatimit ultravjollcë, era e fortë apo të ftohtë - gjithashtu shkakton dëme të flokëve dhe delamination. Kjo është arsyeja pse mjekët dhe hairdressers janë të këshilluar që të veshin një kapelë dimrit, dhe në verë nuk do të vë në dukje flokët për ekspozimit të drejtpërdrejtë të diellit.

Megjithatë, ekziston një grup i caktuar i njerëzve të cilët, megjithë kujdesin e duhur, ende vuan nga një pako e flokëve. Trichology përfshijë ata njerëz në rrezik, sepse problemi qëndron në llojin e flokëve:

 • i përzier. Në këtë rast, rrënjët e flokëve skajet me yndyrë dhe të shpejt të ndotura dhe të thatë, pasi ata nuk kanë naftë. Shpesh kjo hasin ata që kanë flokë të gjatë ose kaçurrel.
 • thatë. Sidomos në qoftë se flokët është ende e hollë. Mbajtësit e flokëve kanë tendencë për të bërë hairstyle më të mëdha dhe më të përpunuar dhe të gëzojnë të gjitha mënyrat e mundshme, duke përfshirë tharëse flokësh. Ky lloj i flokëve dhe ndikimi i ushtruar mbi flokët disa herë të rrisë gjasat e problemeve.

Për të gjitha këto arsye, ju mund të shtoni dietë të varfër, mungesa e vitaminave dhe të zgjedhur në mënyrë korrekte për kujdesin e flokëve.

Si për të trajtuar mbaron ndarë e flokëve?

Vetëm duhet të hedhin poshtë mitin se për të hequr qafe e mbaron ndarë mund vetmja mënyrë radikale - vidstryhty. Sigurisht, kjo mund të bëhet dhe madje edhe e nevojshme, por nuk kufizohen vetëm në këtë të nevojshme. Përndryshe, përfundimisht problemi do të kthehet.

Për të harruar në lidhje me atë ndarje përfundon e flokëve, trajtimi duhet të jetë i ndërlikuar. Flokët do të jetë e qetë, me shkëlqim dhe të shëndetshme vetëm me kujdes të kujdesshëm dhe të vazhdueshëm, i cili përfshin përdorimin e shampoos të zgjedhura siç duhet dhe balms, përgatiten mjetet juridike në shtëpi dhe ndryshimin e dietë.

 1. Shampoos dhe conditioners. Në shenjë e parë e kryqëzimit duhet menjëherë të blerë shampo mjekësore dhe balsam, të cilat përfshijnë lecithin, kamomil ekstrakt, vitaminë B5, karamele mente, embrion gruri, çel bli. Këto përbërës të ushqyer dhe mbrojtur flokët. Farmacitë gjithashtu shesin balms veçanta dhe krem ​​që janë aplikuar vetëm në këshilla e flokëve dhe nuk del me të larë.

 2. Mjetet juridike në shtëpi. Në mënyrë të pavarur të jetë e mundur për të përgatitur mjete të ndryshme për të ndihmuar të heqin qafe e pako. Ajo ofron dy produkte individuale dhe i gatuar në maska ​​recetë përfundon ndarë flokët. Mos harroni kompresa, janë gjithashtu të nevojshme.

 3. Dietë. Siç e dini, problemi me flokët nuk dalin "nga asgjëja". Shpesh me rreziqe të jashtme lidhur dietë të pahijshme që ju doni të shikoni dhe të redaktoni. Së pari, pini të paktën 2,5 litra ujë në ditë, hani arra, ullinj, liri dhe kungull fara, dhe së dyti, rregullisht hani peshk, dhe të zgjedhin harengë, salmon, ton dhe sardelet.

Maska kundër ndarje mbaron flokët

Recipes e shumë maska, disa janë të efektshme, por kërkojnë përdorimi i rregullt, të tjerët mund të përdoren vetëm disa herë. Zgjedhja varet nga lloji i flokëve, kalimin e lënë pas dore dhe kohën që mund t'i kushtohet kujdes të flokëve. Maskë kundër ndarje mbaron e flokëve mund të përbëhet, si një komponent i rëndësishëm, për shembull, një maskë e salcë kosi, dhe të përfshijë disa përbërësit.

 • maskë me vaj rodhe: ju do të duhet: 2 lugë vaj, 1 vezë e verdhë veze, 1 lugë gjelle mjaltë. Të gjitha prodhimet janë të përziera deri qetë, e cila fillimisht rubbed në lëkurë e kokës dhe pastaj shpërndahet në të gjithë gjatësinë e flokëve. Për të rritur veprimi terapeutik mund të mbulojë kokën me një peshqir. Pas 2 orë lani flokët dhe pije me uthull holluar në ujë.

 • Maskë me salcë kosi100 gram e salcë kosi dhe 1 lugë gjelle vaj ulliri (mund të zëvendësojnë perime), përzierje dhe të zbatohet për të gjithë gjatësinë e flokëve, kujdes fshij në skajet ndarë, pastaj lani flokët me shampon. Është e rëndësishme të kujtojmë se një maskë mund të mbahet për më shumë se 2 orë.

 • Maskë me lëng karrote dhe kos: 0.5 litra kos të përzier me 5 lugë lëng të freskët karrota dhe të aplikoni në flokë, duke u fokusuar në këshilla e flokëve dhe kokës, mbani flokët për 3-4 orë, pastaj pije me ujë të ngrohtë.


Hairstyles që fshehin mbaron ndarë

Edhe gjatë këshilla rassloyvshyhsya trajtimit çdo grua dëshiron flokët e saj ishte e përsosur. Kjo do të ndihmojë floktar saj ose stilist i cili do të marr prerë që fsheh të metat e flokëve.
Pronarët më të zakonshme në hairstyle e flokëve të thatë dhe flogged konsideruar si "Bob klasik." Është e lehtë për të përfunduar, pa përdorur shpesh tharëse dhe straighteners, në të njëjtën kohë për të përdorur mjetet e mbaron ndarë. E vetmja negative - kjo kërkon përditësim të vazhdueshëm.

Ndonjëherë stilistët këshillojnë për të bërë një hairstyle të quajtur "Përfundimi Lush." Megjithatë, para se të bien dakord, duhet të kuptojnë se duke shmangur mus dhe tharëse flokësh nuk do të ketë sukses, por ju mund të zvogëlojë efektet e dëmshme në qoftë se ju përdorni të ajrit të ftohtë dhe një krehër druri me dhëmbë të mëdha.

Nëse asnjë konkluzion është e vështirë për të bërë, ju mund të konsultoheni me hairstyle stiliste në "curls të rreme", e cila do të fshehin mbaron ndarë dhe të bëjë një imazh elegant. Ajo mund të bëhet në mënyrë të pavarur: të zbatohet për flokët e lagura një mus pak ose shkumë, dhe pastaj të thatë duke përdorur një diffuser.

Parandaluar flokët ndarë, natyrisht, është më e lehtë se sa për të trajtuar, kështu që të përpiqet për të paguar më shumë vëmendje flokëve, të bërë maska, përdorin mjete të ndryshme të shërimit, balms, herbs, infuzione, që nuk e përdorin tharëse përditshme flokësh, shufër hekuri ose, në tharëse flokësh përfundimin zgjidhni Mënyra e ajrit të ftohtë.

Nëse përfundon ndarë ende atje, pastaj të shpëtoj prej tyre duke përdorur cutting nuk do të funksionojë, kemi nevojë për një qasje gjithëpërfshirëse. Kozmetike Vetëm mjekësore, maskat shtëpiake dhe të ushqyerit e duhur shpëtoj të këtij problemi. Gjëja kryesore për të kujtuar kur privimi që kërkon parandalimin vazhdueshme.