Duart e veta shampo të thatë


Nëse jeta juaj është plot me kthesa të papritura të ngjarjeve dhe do të jetë e madhe për të mos varet nga bezdi të brendshëm. Paaftësi ujë të ngrohtë, udhëtime të gjata, një ndryshim të mprehtë të planeve - se ka arsye për të parë të tmerrshme, kur në dorë është një shampo e mirë e thatë. Kjo ju lejon të shpejt flokët rregullt, lani flokët tuaj kur mënyrë tradicionale të mundshme.

Përmbajtje

 • Komponentët kryesore për shampo të thatë (50-100%)
 • Aditivëve mbrojtur (5-50%)
 • Aditivëve aktive (5-10%)
 • Përbërësit aromatizues shampo të thatë (1-3%)
 • Këshilla për gatim shampo të thatë

Ju mund të vini deri një mjet të gatshme në formën e llak - varg kohët e fundit një tepër të gjerë. Prodhuesit janë duke u përpjekur për të përmbushur kërkesat e çdo grave konsumatorëve, duke ofruar ruajtje për lloje të ndryshme të flokëve dhe ngjyrave. Por kënaqësia nuk është i lirë në të gjitha, dhe një shishe do të zgjasë fjalë për fjalë disa aplikacione.


Mund të ju shmangur shpenzimet e panevojshme ose zhgënjimin nga blerjen e produktit me cilësi të ulët? Sigurisht! Përgatitja e një shampo të mrekullueshme të thatë, duke zgjedhur përbërësit në diskrecionin e saj.

Përveç kësaj duke ndihmuar në situata të jashtëzakonshme, ajo do t'ju ofrojë shërbime shtesë:

 • Koka ime pak, ju mund të zvogëlojë ëmbëlsi e saj.
 • Flokët me ngjyrë të mbajë më gjatë ngjyrën origjinale.
 • Komponentët e kujdesit do të kujdeset për shëndetin e flokëve tuaj.

Duket se të përgatisë një mënyrë të tillë - e thjeshtë. Pra, kjo është, por për ta bërë atë të përsosur, ju duhet të zgjidhni me kujdes përbërësit. Përveç kësaj, shumë substanca natyrore mund të shkaktojnë reaksione alergjike - të jetë i vëmendshëm për ndjenjat e tyre.

Këshilla për gatim shampo të thatë

Qumësht, krem, likopodiy (sporet pluhur mosses klub) - këto substanca vetë përmbajnë shumë yndyrë, kështu që ata nuk duhet të shtohet.

Bëhu praktike: të krijojë një strukturë që do të ketë funksionet dhe deodorant të thatë për trupin dhe këmbët, pastrim të butë apo maskë për flokët dhe fytyrë. Të jenë shumë të kujdesshëm në zgjedhjen e përbërësve dhe përqendrimit të tyre.

Një enë të përshtatshme për këtë produkt mund të jetë piper apo erëza të tjera për një gotë me kapak shpuar. Përveç kësaj, ju mund të ruajë atë në një shishe dhe të tërheqë atë në copë garzë qafa e çorape najloni ose inde të tjera melkosetchatomu. Një tjetër opsion - një enë me pluhur të lirshme. Aplikoni shampo të thatë përshtatshme lulëzim, furçë të madhe për turpërim apo sfungjer pambuku konvencionale.

Shampo të thatë me sheqer

Përbërësit:

 • Thekër miell - 1 lugë gjelle
 • Niseshte patate - 1 tbsp
 • Çikore pluhur i tretshëm - 1 lugë çaji
 • Ekstrakt i xhinko biloba - 0,25 lugë çaji
 • Hidroksyetyltselyuloza - 0, 25 teaspoons
 • Raspberry Ketone zgjidhje - 2 pika
 • Vaj esencial limoni - 2 pika

Miell për të analizoj me shoshën të vogël të lidhur me përbërësit e tjerë të thatë. Shto keton dhe vaj esencial, kujdes bluaj lugë.
Shampo është gati!

Mos kini frikë të eksperimentojnë - komponentë e ndryshimeve në tuaj. Lehtësinë e përgatitjes dhe mundësi për të treguar imagjinatën e tyre me siguri e bëjnë shampo hapi juaj i parë për kozmetika më komplekse prodhuese.

Komponentët kryesore për shampo të thatë (50-100%)

Struktura shampo shtëpi mund të përfshijë shumë substanca që ndihmojnë të pastër flokët nga yndyrë të tepërt. Disa prej tyre kryejnë vetëm funksionin thithjen, të tjerët janë të dizajnuara për të dhënë volum flokëve, i treti - refresh pajisura katërt me vetitë shëruese, përbërja e pestë të japë ngjyrën e dëshiruar.

Përbërja kryesore e pluhurave shampo të thatë janë zakonisht të hidrokarbureve - niseshte apo miell me origjinë të ndryshme. Ata thithin sebum - sebum - dhe, flokët enveloping, për t'u dhënë atyre vëllim shtesë. Miell - sidomos vakt përmban grimca të mëdha - nëse krehje me ta nga koka hequr dhe i poshtër. Disavantazhi i këtij komponenti është neproznachnost e saj, kështu që është më mirë të përdorni një shampo për blondes.


Amidoni ka një strukturë të mirë, plotësisht uninstall mbetet e pamundur për të krehër. Por ai nuk e kishte ndjerë të prekur nga flokët dhe yndyrë të seeping sekret bëhet gati transparent. Përvoja tregon se më e mirë është përdorimi i njëkohshëm i këtyre komponentëve. Grimcat e miellit të hiqet lehtë, sepse niseshte bën flokët e duhur.

Ndonjëherë si bazë për shampo të thatë në shtëpi dhe minerale komponimet janë përdorur:

 • Talk. Kjo substancë është përdorur për prodhimin e pluhur fëmijën. Grimcat e saj janë shumë të vogla, të thithin lagështi dhe yndyrë përmban silic dhe magnez. Ajo ka një tipar të theksuar të tharë për shkak se përdorimi i zgjatur mund të shkaktojë flokët e brishtë dhe të kokës i krisur. Përveç kësaj, besohet se inhalimi i rregullt i pluhurit Talkov mund të çojë në kancer.
 • Sode. Në dispozicion, por e keqe komponent. Përdorimi i shpeshtë mund të shkaktojë acarim të lëkurës, thaj, dhe thyejnë strukturën e flokëve. Nëse ata janë të dobësuar dhe të prirur për kalim, mos e përdorni sode buke për gatim shampo të thatë, për më tepër, se ajo krijon një pluhur nuk është ndjesi shumë të këndshme prekshëm.
 • Balte kozmetike. Kaolinë është përdorur gjerësisht në kujdesin e flokëve - ajo ka shumë substanca të dobishme për ta, shëron zbokth, redukton yndyrë, heq acarim, forcon rrënjët. Si bazë e shampo për balta e thatë nuk është aq i mirë - shumë qartë praninë e saj në flokë. Nëse ju doni të shtoni atë në përzierje tuaj, përdorni flokët e duhur ngjyrë në sasi të vogla. Paleta e argjila kuzhinier mjet mundëson për blondes, dhe redheads dhe brunettes.

Aditivëve mbrojtur (5-50%)

Pluhur të bardhë mund të shihet në flokë të errët. Përfundimisht ulur intensitetin e ngjyrës së saj, por ju mund të përgatisë një hije të thatë shampo të ngushtë për të kërkuar.

 • Kakao. Quite një përbërës i zakonshëm në recetave shtëpi shampo të thatë. Ky pluhur çokollatë thith jo vetëm një yndyrë, por edhe shton shije ëmbëltore flokëve. Pluhur përmban një numër të mineraleve të dobishme dhe vitamina. Mos shtoni atë shumë - rreziku për të pikturuar dhe kokës, jastëkët dhe pillowcases, dhe veshje të lehta. Për më tepër, ajo është më mirë të mos bien nën shi nuk për të shpjeguar të tjerëve pse ju drips çokollatë mbi ballin.
 • Kafe. Kafeina është definitivisht e dobishme për flokët - ajo stimulon rritjen e tyre. Pluhur i tretshëm thatë shampo formë e mirë, por pengesë e saj kryesore - erë intensive. Pa marrë parasysh se sa i bukur aroma e kafesë, kjo nuk është gjithmonë e përshtatshme - veçanërisht në kombinim me parfum tuaj.
 • Çikore. Çikore e çastit thatë nuk erë aq i bezdisshëm si komponentët e mësipërm. Është pak më e keqe tretshëm në ujë të ftohtë, sepse gjysma perbehet nga inulin. Kjo substancë si dhe niseshte, polysaccharides dhe i takon të njëjtës pusi thith ndotjes. Përveç kësaj, ajo është përdorur shpesh në kozmetikë si një emulsifying dhe ruan komponent lagështi. Në përgjithësi, rrënjë çikore ekstrakt ka një efekt të mirë në flokët - forcon follicles atyre nga skajet, shëron lëkurës inatosur ka tharë efekt dritë.
 • Pluhur bimor. Në shampo të thatë, ju mund të shtoni grimcuar në bimët e pluhurit të thatë. Quite përdorur gjerësisht për këtë këna pangjyrë. Ajo ka veti magjike që forcojnë flokët. Kjo gjelbër pluhur, por ajo është e flokëve të padukshme. Po aq popullor dhe të dobishme komponent - pluhur i "rrënjë vjollcë". Në fakt, e ashtuquajtura rrënjë iris tharë, vetëm aroma e vjollcës është shumë i ngjashëm. Rastësisht, kjo aromë rafinuar do t'ju shoqërojë dhe, në qoftë se ju shkruani një pjesë shtesë të produktit tuaj. Përveç këtyre pluhurat përdorur pluhur amly, çaj, rrënjë ëmbël flamurit dhe madje edhe mustardë, por mund të zgjasë flokët shumë të thatë. Të gjitha pluhur bimor është më pak nevojë për të analizoj me një sitë për të me flokët tuaj nuk është ngjitës pjesë të pajisjeve.

Një dashnor i eksperimenteve: shampo lyer mund të përdorni hije zakonshme sy, aktivizimit të karbonit, pigmente të veçanta kozmetike. Të jenë të kujdesshëm, ata mund të pikturoj kokës.

Aditivëve aktive (5-10%)

Për shampo të thatë, të bëra nga duart, flokët kusht jo vetëm pastërtia e dukshme, por edhe forca, është e nevojshme për të shtoni përbërësit të veçanta kozmetike. Ata mund të blihen në dyqane të specializuara.

 • Ekstrakte të thata. Flokët sjellë ekstrakte maksimale përfitojnë nga bimët - hithrat, bli, rodhe, xhinko biloba, amly, xhensen, grurë, bearberry. Përveç kësaj, nuk janë ekstrakte të Propolisi, havjar kuqe ose të zi - thjesht nuk e listuara. Pick shtojcave për llojin tuaj të flokëve dhe humor. Mos kini frikë për të shtuar një pak më shumë se tregohet në paketë - në përzierje të thatë e komponentëve të sillen shumë passyvnee.
 • Mëndafshi amino ose keratin. Këto përbërës çast të bëjë flokët e duhur, dhe të butë, si dhe përdorimi i zgjatur i mirë për të shpëtuar dhe për të forcuar kokës tyre nga acarim. Duke shtuar një sasi të vogël mëndafshi të lehtësuar heqjen e lehtë të grimcave të mëdha në krehje shampo.
 • Proteinat e orizit apo grurë. Një komponent i shkëlqyer për shampo të thatë - ekstra absorbues, e cila në atë mbron dhe forcon flokët.
 • Mikrosferat silikoni. Në kompozime thatë shfaqin veti të shkëlqyera matyruyuschye.
 • Hidroksyetyltselyuloza. Kjo heleutvoryuvach natyrore shampo të thatë do të ndihmojë për të hequr ndotjen yndyrat, por të kujdeset që kokës dhe flokët nuk ishin tepër të thatë.
 • Pluhur mineral. Oksidet e zink, alumini, titan; Mikë Mika, perla dhe komponimet e veçanta kozmetike - Matlake Opa, Covabead qelqi, bor Glow. Këto aditivëve japin smoothness e flokëve, të përmirësuar efektin e pastrimit, të mbrojtur nga rrezatimi UV. Disa prej tyre kanë një shkëlqim të lehtë.
 • Oksid salicili. Acid pluhur duhet të përdoren në përqendrime minimale. Kjo do të ndihmojë për të shmangur inflamacion në lëkurë e kokës dhe kanal bllokim, zvogëlon sekretimin e yndyrës.
 • Raspberry Ketone. Përbërës aromatik kokrra të kuqe që nxit rritjen e flokëve aktiv. Për të përgatitur përdorimin kozmetike në formën e zgjidhjes alkoolit interes.

Përbërësit aromatizues shampo të thatë (1-3%)

Nëse shampo juaj e thatë nuk është erë veçanërisht e këndshme, të korrigjuar atë duke përdorur aditivëve aromatike. Përbërësit e lëngshme janë shtuar rënie nga rënie dhe njëpasnjëshëm kujdes - kështu pluhur do të thithin aromë dhe lagështi të zhduket.

 • Erëza. Kanellë terren, karafil, kardamom, anise. Ata duhet të shtoni një përmasa modeste, pasi ata mund të shkaktojë iritim.
 • Vaj esencial. Shije ndoshta më mirë. Për shampo të thatë dhe vajrat e përshtatshme e limon, bergamot, livando, karamele mente, selvi, dëllinjë, rozmarinë, Clary, yarrow, trumzë, mirrë, kedri - ata mos provokoni sebuma tepërt të prodhimit.
 • Flavors sintetike. Great zgjedhje erë intensive, çmim të ulët - të gjitha avantazhet e shtojcave të tilla.
 • Parfum i preferuar. Për shije nuk e kundërshtoi flokët me parfum tuaj, ju mund të shtoni një rënie e parfum në shampo e tij pluhur. Sigurohuni që përfundimisht erë përzierje nuk është shndërruar në diçka të papërshtatshme.

Rezervat Salcë duhet të mbani në një enë të mbyllur fort.