Forcimi i flokëve në vitamina shtëpi, maska, kujdesin e duhur


Flokë të shëndetshëm - një prej dekoratave kryesore dhe një punë e madhe femër. Për shkak të colorings të shpeshta, ukladok, zavyvok dhe fillesat e kujdesit të pahijshme mund të humbasin të shkëlqejë dhe fuqia jetojnë fillojnë të bien. Si për të ndaluar "volosopad" dhe përsëri të bëjë flokët e trashë dhe e fortë? Le të përballen me atë, që duhet të përfshijë flokët konsolidimin në shtëpi çdo grua.

Përmbajtje

 • Ushqim Prvilno dhe vitamina për flokët
 • Universale forcon maskë bazuar në infusions e piper
 • Firming maskë me gjalpë dhe vezë yolks
 • Maskë e bukë të zezë për forcimin e flokëve
 • Maskë për flokët me vaj me majdanoz
 • Çokollatë forcon maskë
 • Kujdesi për flokët e drejtë!

Shumë ekspertë besojnë se më efektive në trajtimin me pasojat është lloj i ndërlikuar, i përbërë nga tri pjesë - një dietë të shëndetshme dhe vitamina për të forcuar flokët dhe maska ​​të veçanta. Le të konsiderojmë se çfarë janë këto "tre shtyllat".


Duke vënë një "menu" e vitaminave flokëve dhe të zgjedhin

Siç e dini, bukuria vjen nga brenda. Pra, e para e cila duhet të fillojë forcimin e humbjes së flokëve - ushqimin e duhur.

Mundohuni të përfshijnë në dietën tuaj produktet e mëposhtme:

 1. Arra: arra përmbajnë acid alfa-linolenic, një nga omega-3, dhe arrat inde dhe bajame janë të pasura me zink.
 2. Fasule, thjerrëza, fasule dhe fasule janë burimet e proteinave, hekur, zink dhe biotin.
 3. Vaj peshku: salmon, për shembull, acide të ngopura yndyrore omega-3 dhe përmban vitaminë B12, hekur dhe proteina.
 4. Shpendët, tretet lehtë, është një burim i fibra, proteina dhe hekur.
 5. Vezë: të pasura me biotin dhe vitaminës B12, dhe kjo nuk ka rëndësi në çfarë forme ju gatuaj ato.
 6. Produktet e qumështit: burimet e kalcium dhe proteina, kështu e nevojshme për të rritur curls.
 7. Zarzavate: spinaq dhe brokoli, për shembull, përmbajnë vitamina A dhe C, si dhe hekur dhe kalcium.

Siç mund ta shikoni, hani e drejtë nuk është e vështirë! Me këto produkte që ju mund ta bëni lehtë jo vetëm e dobishme, por dietë e shijshme. Dhe për të rritur efektin pozitiv inkurajuar edhe për të marrë një të ekuilibruar komplekset vitaminë-minerale (më shumë për vitamina për flokë). Këtu janë flokët më të popullarizuara dhe të efektshme:

 • Shtesa Fitoval;
 • Pekfektil;
 • Nutrikap;
 • Revalid;
 • Shtesa Merz.

Kështu, të dy komponentët e kujdesin e duhur ne kemi rishikuar. Hapi i ardhshëm është pjesë e fun - një maskë për forcimin e flokëve që curls mbushur forcën tuaj të jetës, pezullojë humbje urryer fillesë dhe për të ndihmuar të rritet shumë më të shpejtë. Nëse doni të mësoni se si të gatuaj në shtëpi? Ne të zbulojë të gjitha sekretet!

Universale forcon maskë bazuar në infusions e piper

Njohur dhe ndoshta maskë më popullore për forcimin e flokëve në shtëpi është përgatitur në bazë të mente infuzion. Infuzion mund të blihen lehtësisht në farmaci apo bëni vetë.

Për përgatitjen e tij ju duhet djegës Bean dhe shishe 0,5-litër vodka. Recetë e thjeshtë - piper bluaj, lidhur me vodka tretësirë ​​dhe thith për të paktën dy javë. Pas lodhje shtëpinë tuaj pertsovka gati për të përdorur!

Pra, të aplikojnë atë në lëkurën e kokës me pads pambuku dhe pastaj të mbuluar me kapak flokët plastike dhe peshqir. Mundohuni për t'i bërë ballë një maskë për gjysmë ore, por në qoftë se djegia është e fortë, menjëherë pije për të shmangur pasojat e pakëndshme.

Kaloni një procedurë e ngjashme dy herë në javë, më së shumti, për një muaj. Rezultati është mahnitëse! Flokët tuaj do të ndalet bien jashtë pa mëshirë, do të rritet më të shpejtë dhe të jetojnë shndrit!

Një bonus bukur e përdorur maska ​​- Normalizimi i gjëndra dhjamor. Kjo është për shkak të faktit se infuzion butësisht dries kokës. Prandaj përfundimi - një maskë është e përkryer për flokët me vaj dhe nuk është e rekomanduar për të thatë dhe i brishtë.

Një sqarim i rëndësishëm - kujdes sigurohuni që gjatë tretësirë ​​piper Procedura nuk e kam marrë në gjatësinë e flokëve dhe mbaron. Kjo maskë vetëm për të përmirësuar qarkullimin e kokës.


Firming maskë me gjalpë dhe vezë yolks

Jo përbërësit maska ​​më të zakonshme për flokët - vaj rodhe dhe vezë e verdhë veze (ju mund të shtoni një limon të vogël). Kjo recetë - nuk është përjashtim!

Thjesht përzierje një lugë gjelle gjalpë dhe vezë e verdhë veze, aplikoni përbërjen për rrënjët e flokëve dhe kokës masazh pesëmbëdhjetë minuta. Maska duhet të vendoset për një orë dhe të larë - ftohtë ujë.

Ky mjet është i përsosur me llojin e flokëve të thatë. Maskë rivendosur flokët pajetë, qull atë dhe moisturize, dhe rodhe naftës nuk përbëhet vetëm pezullon humbje, por edhe të stimuluar rritjen e fillesa!

Maskë e bukë të zezë për forcimin e flokëve

Në mënyrë që të forcojë flokët me yndyrë në shtëpi dhe për t'u dhënë atyre vitalitet, të përshtatshme për recetë e mëposhtme. Për të filluar, të përgatisë një zierje e qepë, pastaj thith atë në një copë bukë dhe shtoni përbërjen rezulton të çdo proteine.

I tërë procesi gatim merr rreth dhjetë minuta, dhe efekti arritur forcimin e flokëve të shquar. Maskë përgatitur të aplikojë në rrënjët e flokëve për gjysmë ore, pastaj pije me ujë të ftohtë.

Ky mjet jo vetëm që do të bëjë flokët e fortë dhe të qëndrueshme, por edhe të ndihmojë të luftuar përmbajtje të lartë yndyrë të kokës, thithjen sebum tepërt.

Maskë për flokët me vaj me majdanoz

Një tjetër mjet i shkëlqyer për forcimin e flokëve përgatitur mbi bazën e majdanoz. Pra, një bandë e madhe e zarzavate të bluaj, dhe mish i grirë edhe më të mirë dhe përzierje me një lugë gjelle vaj pluhur.

Dhjetë minuta më vonë, si një nastoyitsya maskë, ajo duhet të jetë e lehtë fshij si flokët e kokës dhe del me të larë pas gjysmë ore.

Kjo recetë është e përkryer për flokët me vaj në rrënjët dhe ju ndihmon të harroni fillesa brishtë dhe përfundon ndarë. Pra, curls Madhështi joreale e garantuar!

Çokollatë forcon maskë

Kjo maskë e shijshme për rritjen e flokëve dhe për të forcuar përgatitjen në shtëpi poshtë. Ju do të duhet bar të mirë të errët çokollatë, një lugë gjelle vaj vegjetal dhe një vezë e verdhë veze.

Shkrihet çokollatë dhe përzierje me përbërës të tjerë, dhe pastaj, kur automjeti ftohur pak, të aplikojnë atë në rrënjët e flokëve dhe kokës. Përbërja duhet të mbajnë për rreth një orë, pastaj pije me ujë të ngrohtë.


Pas këtyre procedurave ju nuk e dini se flokët tuaj në kuptimin më të mirë të fjalës! Rezultati - shndrit joreale, vëllimi dhe ujdisur mirë fillesat pamjen.

E rëndësishme! Kujdesi duhet të jetë sistematik dhe i rregullt. Në përgjithësi sigurisht përfshin rreth pesëmbëdhjetë procedurat e ndjekura nga një ndërprerje prej një ose dy muaj.

Kujdesi për flokët e drejtë!

Për të ndaluar humbjen e flokëve dhe për të forcuar, jo të mjaftueshme për të marrë vitaminat dhe të bëjë maskë shtëpi. Ju gjithashtu duhet të ndjekin disa rregulla të pashkruara të kujdesit të flokëve:

 1. Lani flokët tuaj duhet të jenë të ujit, e barabartë me temperaturën e trupit - 36-37 gradë;
 2. Nuk rekomandohet për larje të përditshme - jo vetëm që shkakton gjëndra dhjamor, duke rezultuar në zhyrniye flokëve të shpejtë, por edhe lan larg fillesat e ushqyesve dhe lagështi, duke e bërë atë e shurdhër dhe i brishtë;
 3. Përpiquni të përdorni ndonjë pajisje dhe tharëse flokësh vendosjen e më të rralla, dhe në rast të një nevoje të tillë, përdorni mbrojtjen termike;
 4. Një tjetër pikë e rëndësishme e kujdesit - krehër saktë. Mundësi ideale do të ishte një krehër të thjeshtë prej druri me dhëmbë të gjerë të mjaftueshme apo ndonjë kombinezon tjera të bëra nga materiale natyrore. Në asnjë rast nuk lajnë flokët e lagësht është traumatik dhe i prin brishtë! Pse krehje e flokëve ndikon në rritjen e tyre, shih trichology presidentin intervistës Video të Shoqatës në fund. 
 5. Bukuri dhe dendësia e flokëve varet në shëndetin e kokës. Për përmirësimin e qarkullimit duhet të bëni masazh të rregullt - vetëm pak poderhyvayte fillesat, duke shkuar nga balli në qafë, masazh lëkurës me majë të gishtave. Për një pastrim më të plotë dhe largimin e qelizave të vdekura bëjnë kripë javore exfoliating.

Duke ndjekur këto rregulla të thjeshta, ju mund të përmirësojë gjendjen e flokët e tyre dhe për të forcuar ato. Një dietë të ekuilibruar dhe vitamina do të ndikojë brenda, kontrollohen maskë shtëpi - jashtë. Dhe rezultati ... Rezultati ju do të shihni, dhe besoni mua, ajo nuk do të zhgënjej!