Këna ngjyra e flokëve dhe reagimet themelore


Gratë redheads gjithmonë kanë pasur apel. Bukuritë e zjarrtë curls ngjallur një stuhi e emocioneve nga frika supersticioze e bukurisë padepërtueshëm për të kapur magjinë e shkëlqim dhe ngjyra. Për vite për të ndihmuar ata që natyra nuk ka paraqitur flokët flakërues vjen mënyrë të besueshme - Këna për flokët.

Përmbajtje

 • Çfarë është këna
 • Llojet e këna
 • Si të ngjyroset flokët tuaj me këna
 • Këna përbërë maska
 • I pyetur? Ne përgjigje!

Në fund të fundit, ngjyra gratë e flokëve - kjo është diçka më shumë. Kjo është një mënyrë e shprehjes dhe treguar vetë e saj të brendshme. Red - ngjyra e diellit dhe të jetës, sepse pronari i saj është zakonisht natyra e ndritshme, i gëzueshëm dhe bujar.


Gama ngjyra e kuqe e madhe. Hije e flokëve këna mund të krijojë shumë të ndryshme. Flokët tuaj mund të merrni ngjyrë të diskrete të errët çokollatë dhe flakë zjarri vetëm aluzion në lidhje me botën tuaj të brendshme me diell. Ju mund të shtoni ngjyra e flokëve të butë e artë që hap një romantike zonjë të fshehtë natyrën.

Por, para se të filloni duke krijuar një imazh të ri, magjistare, të mësojnë në lidhje e tyre më.

Çfarë është këna

Produkt unik është bërë nga gjethet e bimëve me të bukur dhe të mirë emrin "Lavsoniya thornless."

Ajo rritet në rajonet e thata dhe tropikale të Afrikës Veriore dhe Qendrore Lindje. Në natën, ajo erë dhe mrekullon banorët Irani, Egjipti, Sudani, afërsia e saj. Gjethet e sipërme kjo shkurre të lartë me aftësi shumë të fortë për t'u ngjyrosur. Ata janë përdorur tradicionalisht për t'u ngjyrosur lëkurën.

Për prodhimin e ngjyra e flokëve të përdorura lë më të ulët. Por aftësitë bojë e tyre është e mjaftueshme për të dhënë flokëve një ngjyrë të qëndrueshme. Marr vetëm gjethet gjatë lulëzuar Lavsoniya. Me lule të bërë vaj, pjesët e tjera të shkurret janë gjithashtu në biznes - e përdorur në mjekësi për prodhimin e ilaçeve të ndryshme.

Vërtetë dhe cilësia këna është një pluhur gjelbër, grimcuar për konsistencën e pluhur. Kur ai bëhet i ngopur steaming ngjyra Marsh. Pas aplikimit slurry në kokë me një bojë ndjerë nxehtësinë e këndshme, kështu që rrit rrjedhjen e gjakut në follicles flokët.

Llojet e këna

Këna disa varieteteve: indiane, iraniane, sudaneze dhe pa ngjyrë. Le të ndalem në secilin prej tyre.

Indian

Kjo do të ndihmojë për të arritur ngjyrën e dëshiruar vetëm nëse ju zgjidhni bojë ngjyrë të drejtë dhe do të ndjekim rreptësisht udhëzimet. Përmirësimi i aditivëve ngjyra duhet të jetë vetëm cilësi e natyrshme dhe të mirë.

Prodhuesi ofron pesë opsione ngjyra:

 • Artë. Ofruar për blondes dhe gratë me flokë kafe e hapur.
 • Për flokët e artë shkëlqeu ndritshme në pluhur këna mund të shtoni kanellë ose shafran i Indisë.
 • Brown. I përshtatshëm për shatenok - Dark dhe gështenjë të lehta. Në qoftë se ju të shtoni në të shafran i Indisë, që ju të merrni një hije të bukur të çokollatë me qumësht.
 • Burgundians. Edhe titulli luan një ton fisnik verë të shtrenjtë. Holluar lëng panxhar pluhur këna dhe për të marrë ngjyrën errësirë ​​e qershi pjekur, duke luajtur rrezet e diellit.
 • Frak. Ky lloj i këna gjithashtu shkon mirë me lëng panxhar. Veçanërisht i mirë "frak panxhar" gështenjë ngjyrë e flokëve. Ju do të merrni një bakrit luksoze me një ngjyrë të kuqe.
 • Black. Emri nuk ju garantojnë një zi të thellë. Get pasur ngjyrë kafe të errët me një aluzion e çokollatë e errët.

Iranian

Paraqitur këtë bojë vetëm një lloj. Por ju të merrni mundësi të jashtëzakonshme për eksperimentim. Nëpërmjet aditivëve të ndryshme mund të shpikin ngjyra të reja, marr ato hije.

Si produkte të ndryshme në kombinim me këna në ngjyra e flokëve?

Ngjyra e dëshiruar Produkte për të shtuar Performanca shtesë shtuar produktit
Errët, në afërsi të zezë Kafe Forcon rrënjët e flokëve, ofron një ndriçim dhe matte hije spektakolare të çokollatë e errët
Çokollatë të errëta Arrëmyshk Nxit rritjen e flokëve thekson kryesore shndrit çokollatë ngjyra
Të errët ngjyrë kafe të zezë Walnut (shell) Forcuar dhe thelluar të naftës errët avokado, me flokë të mirë moisturize
Bojë kafe Leh lisi (supë) Heq kokën tepërt yndyrë, të njëjtin efekt ka naftës dhe hidratues bajame
Ngjyrë gështenjë Kanellë Përmirëson qarkullimin e gjakut, stimulon rritjen e flokëve
Okër Qepë (supë) Forcon rrënjët
I verdhë Shafran i Indisë Ndihmon Rritja e përmirëson strukturën e flokëve
Yellow-portokalli Supa portokalli mandarinë dhe peels Në flokët do të jetë e ngrohtë, hije e butë
Krem Artë Çikore Forcon rrënjët, jep flokëve një hije të butë të ngrohtë
I kuq Lëng boronicë, panxhar, verë e kuqe Dërgo shkëlqim mirë ngjyrë rubin
Ngjyra e kumbulla pjekur Plaku (lëng i manave të freskëta) Toni errët e prunes pjekur
Red Light Xhenxhefil Ajo forcon rrënjët, parandalon humbjen
Dritë Mjaltë lule Acacia Ajo ushqen kokës
Dritë Lëng limoni ose acid limoni Ofron shndrit shtesë për flokët
Brightening efekt Vajra esenciale e majdanoz, pemë çaji, iris fiorentin Heq zbokth
Brightening efekt Supë rrënjë luleradhiqe, kamomil, lë bearberry, rrikë, zambak uji Shto hije e grurit
Efekti i eklipsit Supë hithër Forcon rrënjët
Përcakton ngjyra Hips supë, i urtë Ofron shndrit dhe parandalon zbokth


Përveç kësaj për të ngjyrosur flokët, kur ushqimi shtesë të marra mund të përfitojnë nga vajrave esenciale të ndryshme, duke shtuar ato në përzierje gatuar.
Flokët e shkëlqyer vytamynyzyruet dhe shtoni vaj shndrit kedri, kungull rikthyer flokët e dëmtuar. Vaj macadamia dhe moisturize kërp. Ulliri, bukuroshe, Jojoba forcojë, të kënaqur substanca të dobishme flokëve.

Sudanez

Prodhuar në Arabinë Saudite. Jep një mbushje të bukur me ngjyra të bakrit dhe të gjatë mbajti ruhet më shumë se një muaj. Kjo flokët këna ka edhe shqyrtime të shkëlqyera. Në mënyrë tipike, kjo është cilësi shumë të lartë, pa papastërtitë.

Sidomos popullor në mesin e tifozëve të ngjyra dhe Tint të ndritshme të kuqe ngjyrash me bronz lëng.

Flokët ngjyrë këna

Kjo është tharë gjithashtu dhe grimcuar komponent Lavsoniya, por jo të përgatitur nga gjethet dhe rrjedh e bimëve. Ata nuk kanë pigment për t'u ngjyrosur. Kjo nuk vlen këna për t'u ngjyrosur. Vlera e saj - e shkëlqyer pronat e shërimit.

Vetëm 2 ose 3 trajtime me përdorimin e kësaj substance natyrale, dhe ju kurseni veten nga shpenzimet për parukeri. Flokët e juaj do të jetë i butë, me shkëlqim, voluminoze, të bindur. Efekti do të jetë më keq se pas maskë sallon shëndetësor.

Këna Flokët pangjyrë vetëm në emër, "pa ngjyrë" brenda kuptimit të nuk mund të quhet edhe duke pasur parasysh se ajo ndryshon ngjyrën. Është e vështirë të mbivlerësohet pluhur dobinë përulur për flokët tuaj. Ata që duan të kenë flokë të bukur, kjo ka kuptim për të përdorur një këna pangjyrë. Si dëshmi kemi paraqitur një listë me fushat specifike të veprimtarisë:

 • Forcon follicles flokët dhe parandalon humbjen e flokëve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut në lëkurë e kokës;
 • Në mënyrë aktive promovon rritjen e flokëve;
 • Heq zbokth thatë dhe me vaj;
 • Rregullon lajka e kokës;
 • Të përmirësuar strukturën e flokëve, bën çdo flokët shtrënguar brenda, zbut dhe "ngjitëse" shkallët e jashtme;
 • Bën flokët tuaj të shndritshme, elastike dhe voluminoze.

Aplikimi këna ngjyrë nuk kërkon shumë përpjekje. A qese pluhur përhapur me ujë të nxehtë. Përzierje rezultuar është shpërndarë në mënyrë të njëtrajtshme në lëkurën e kokës dhe të gjatësisë së fijet. Mundësisht kreu është i pastër, pak lagështirë.


Kapak të mbuluar ose pako celofan, të përfundojë një peshqir të ngrohtë në krye. Mbajeni këtë strukturë në kokë 30-60 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë, pa shampon.
Procedura Doreza ju nuk do të duhet një këna pangjyrë nuk njollë duart tuaja. Nëse keni flokë me vaj me shtresë këna shpenzojnë procedurës javore në qoftë se flokët është e thatë - në dy javë.


Si të ngjyroset flokët tuaj me këna

Këna, ndryshe nga bojë kimike nuk depërtojnë thellë në strukturën e flokëve dhe krijon një film mbrojtëse rreth çdo ngjyrë të veçantë. Flokët bëhet e trashë, më të mëdha, të lehtë për krehër.


Për t'u ngjyrosur flokët me procesin këna është e thjeshtë, por kërkon respektimin e rregullave të caktuara.
Para pikturë kalojnë një trajnim pak. Nëse keni mbaron ndarë, ata duhet të jetë prerë. Përndryshe, ngjyra do të jetë i pabarabartë, fundi i dëmtuar prokrasyatsya shumë.


Shef për të larë dhe të thatë pak. Të jetë i sigurt për të kreh me kujdes fillesa.
Përgatitja pluhur këna dhe të gjitha komponentët që ju do të shtoni për përzierje. Në flokë të gjatë kuzhinier 2-3 sachets ngjyroset në qoftë se flokët tuaj është e shkurtër, ju mund të bëni 2-3 lugë. Të shpërndarë pluhur me ujë të ngrohtë në një paste trashë, shtoni përbërësit e zgjedhur.

Përzierje të mbajë 10 minuta, por flokët duhet të zbatohen nxehtë "qull me miell misri." Në mënyrë që të bëjë atë të nxehtë, Vendi tas në një enë me ujë të nxehtë. Aplikoni shpejt deri në bojë nuk është e ftohtë.

Procesi ngjyrosje fillojë nga zona e pasme ku e flokëve të trasha dhe të dendura. Ata kanë nevojë për më shumë kohë errësirë. Zonat flokët e hollë dhe delikate e mësipërme ballin dhe rreth tempujt mbuluara në ochered.Protsedura e fundit të mbajtur në doreza me një furçë të veçantë.

Përfundojë celofan kreu peshqir vorbull film të lartë. Sa më gjatë që ju mbani këtë "hat", e më intensive ngjyra jashtë. Versioni klasik i kohës para se shpëlarje 2 orë. Maksimale që ju mund të mbajnë deri në 8 orë.

Shpëlaj mundur pa shampon. Ajo ka aftësinë për të mbrojtur flokët nga ndotja. Për një kohë të gjatë kreu do të mbetet e pastër dhe të freskët.


Këna përbërë maska

Këna mund të jetë një komponent i madh për maska. Shumë receta. Ju mund të gjeni lehtësisht një të përshtatshme. Ose ju mund të bëni dhe të pista të tyre individuale, duke marrë parasysh karakteristikat individuale.
Këtu janë disa recetave të thjeshta. Ato duhet të zbatohen duke ndjekur metodat standarde aplikojnë maska ​​e flokëve.

Maskë për flokët me këna

Ajo ushqen flokët, duke i bërë ata të fortë dhe të bukur.

Përbërësit:

 • 1 vezë e verdhë veze;
 • 150 ml qumësht;
 • këna 150 gr.

Në qumësht të ngrohtë, shtoni vezë e verdhë veze dhe përzierje tërësisht. Fle këna. Rezultuar përzierje trashë është aplikuar në lëkurë e kokës dhe për të mbajtur maskë për 20 minuta. Pastaj lani në mënyrë të zakonshme.

Maskë kundër humbjes së flokëve

Një zgjidhje e shkëlqyer për humbjen e flokëve dhe për të forcuar ato.
Përbërësit:

 • 2 teaspoons e këna;
 • mustardë thatë 2 teaspoons;
 • gjysmë gotë uji të nxehtë.

Përzierje pluhur këna dhe mustardë, derdh ujë të nxehtë. Lini përzierje për 15 minuta, por mbani atë të ngrohtë në një banjë me ujë. Shpejt vënë në të ngrohtë koka e tij. Shpëlaj pas 15 minutash. Kujdes nga bjerë në përzierje në sytë tuaj!

I pyetur? Ne përgjigje!

Si për të larë flokët me këna?

Në të vërtetë, flokët t'u ngjyrosur pikturë këna është i ndryshëm nga ngjyra konvencionale. Këna nuk depërtojnë në flokë, ajo mbulon atë jashtë, në mënyrë të vendosur zlypayuchys atë. Ngjyra kimike para pafuqishëm saj. Prandaj, për t'i shtyer mund të përdorë mjetet juridike popullore këna.

Këna larë off shpejt nëse ju filloni të bëni maska ​​nga produktet e qumështit (kos, qumësht i thartuar pjekur, ayran, salcë kosi). Shtesë e mirë për ta do të jetë maja dhe bukë thekre. Ju mund të përdorni maska ​​naftës. Flokët përhapur ndonjë vaj perimesh (ulliri, rodhe, liri), të jetë i sigurt për të ngrohur. Mbajeni për 2 orë, kokë përfundoi. Heq me të larë me shampo për flokët me vaj.

Kjo kursyer opsione. Nuk janë radikal. Për shembull, të mbajë flokët në ujë me uthull. Në një pellg me ujë të derdh 3 lugë zgjidhje acid acetik dhe zhyt në flokë për 10 minuta. Ose të flokëve të naftës maskë për të fshirë me alkool (70%) të mbajë locion alkoolit 5 minuta. Uthull dhe alkoolit zbulojë peshore qime, duke i lejuar të lajë këna.

Çfarë mban këna në flokë?

Mban këna mjaft e gjatë, nganjëherë më shumë se ngjyra kimike konvencionale. Vetëm duhet të rritet rrënjët ngjyrë.

Por nuk e përdorin këna shumë intensive. Jo me shume se 1 kohë në 2 muaj. Nga ngjyrosje shpeshta flokëve mund të zbehtë. Për të rifreskoni të aplikuar ngjyra shpëlarje: 1 litër ujë të valë shpërndajë 1 qese me këna kur përzierje ka ftohur, tendosje atë dhe shpëlarje flokët pas larjes.

A humbjen e flokëve këna?

Sigurisht, kjo nuk është një humbje zgjidhja, por përmirëson këna strukturën e flokëve dhe forcon flokët follicles. Një bonus shtuar do të jetë zhdukja e zbokth.

Këna dhe basma se proporcioni për ngjyrën çokollatë?

Në këtë drejtim shumë varet nga trashësia tuaj të flokëve dhe dendësinë e flokëve. Raporti mesatar indeksi është 1: 1 mund të përmirësohet duke shtuar ngjyrë kafe terren natyror. Dhe i hedh një përzierje e këna, Basma kafe të nxehtë dhe verë të bardhë. Get jashtëzakonisht "shijshme" ngjyrë çokollatë.

A Bojra këna flokët gri?

Këna copes me këtë detyrë. Vetëm mos harroni të shtoni Basma, ngjyra nuk ka dalë shumë portokalli.

Jo këna dëmshme për lëkurë?

Për këna lëkurës është absolutisht e padëmshme. Kjo nuk do të shkaktojnë reaksione alergjike, efekt pozitiv në lëkurë e kokës, në disa raste ndihmon për të hequr qafe zbokth.

Është e flokëve të përshtatshme këna për tatuazhet e përkohshme?

Sigurisht, këna - një ngjyrë të madhe natyrore. Arti trupit piktura e Lindjes së lashtë është bërë popullore sot. Ju mund të bëni një tatuazh në kabinën, por ju mund të zotërojnë në shtëpi. Vetëm të jetë i sigurt për të ndiqni udhëzimet.

Këna subjekt të vërtetë pashtershëm. Me një histori të gjatë, kjo dhuratë të veçantë e kërkesës natyrës në kohën tonë. Këna nuk është duke humbur terren. Dhe sekreti i popullaritetit të përjetshme bukurinë e vërtetë dhe natyrore, të cilat ajo i jep për njerëzit.