Shërimi argjile të bardhë për flokët


Rritja mjetet juridike natyrore janë duke fituar besueshmëri në fushën e bukurisë dhe shëndetit. Dhe me të drejtë. Nuk ka përbërësit artificiale nuk janë në gjendje për të fituar njohuri në natyrën e njeriut dhe për të kuptuar problemet tona.

Përmbajtje

 • Çfarë kaolinë
 • Më balta flokët ndihmë
 • Flokët balte të bardhë të ndryshme
 • Receta për flokë të bukur

Ne të gjithë jemi pjesë e natyrës dhe kanë kohë mësuar për të zgjedhur kujdesin e duhur për veten e tyre. Një prej asistentëve më të mira në rastin e vetë-përmirësimit është një balte të bardhë për flokët.


Ajo ekspertë të zgjedhur dhe profesionale bukurinë dhe përdoruesit e zakonshëm si një nga mjetet më të mira për përmirësimin e gjendjes së bizhuteri të gruas.

Çfarë kaolinë

Kaolinë - një "mashkull" version i emrit të heroinës së historisë sonë. Balta e bardhë ka një emër të dytë me të drejtë, sepse përbëhet nga kaolinite mineral natyral. Formuar nga procesi erozion (shkatërrimin) e shkëmbinjve që zgjat mijëra vjet. Edhe më shumë kohë është e nevojshme për të edukimit shkëmbinj themelore të ekspozuar ndaj shkatërrimit dhe ndarjen e këtyre kaolinë.

Natyra e ka pajisur bujarisht cilësitë e dobishme balte. Ky shkëmb shumë të mirë-trashë sedimentare përmban shumë komponentë që ndikojnë tërësisht trupin. Për më tepër, ajo ka efektin e efekteve mekanike dhe kimike.

Të bardhë balta - një "kockë e bardhë" të gjitha shkëmbinj balte. Ajo ka cilësitë që nuk janë në "të afërmit" e saj të tjera. Për shembull, pa kaolinë nuk krijohet kryeveprat e mëdha porcelani, as nuk do të kemi gëzuar çaj me filxhan hollë rrethuar me mure. Nëse keni letër në duart e cilësisë më të lartë, kështu që nuk ka argjilë e bardhë nuk është kostoja e saj të prodhimit.

Kjo balta nuk është aq plastike, si të tjerët, por ka absorbues (thithjen) aftësi të jashtëzakonshme. Ajo përfshin aftësinë e tij për të neutralizuar substancave të dëmshme dhe helmet.

Më balta flokët ndihmë

Shumë vite më parë, ati ynë, e përdorur argjile të bardhë si një shampo. Ajo përballoi edhe me larjen e flokëve dhe ka treguar veten si një ilaç. Efekti pozitiv në kujdesin e flokëve, i ndotur paraardhësit, duke u bazuar në vetitë unike të argjile të bardhë.

Kryesore "atu" kaolinë - naturalness e tij të plotë. Aftësia për të plotësoj flokët dhe lëkurën e kokës minerale tretshëm natyrore. Grimcat më të vogla të depërtojnë në flokët, duke e çuar atë kalcium shumë të nevojshme, fosfor, silic, zink, magnez dhe shumë sende të tjera.

Balta e bardhë të përkryer ushqen dhe zbut flokët. Ajo mund të përdoret edhe nëse kokës nuk është e shëndetshme: ka plagë, gërvishtjet, acarim. Përgatitja mineral ka veti antibacterial dhe ndihmon të shëruar plagët. Ajo do të zbutur lëkurën, e bëjnë atë të pastër dhe të shëndetshme.

Në disa raste, argjilë e bardhë do të jetë zgjidhja e domosdoshme dhe shpëtimtar?

 • Diatez rëndë në fëmijët ku kokës është e ndezur, të mbuluara me crusts përgjakshme dhe kruarje;
 • Kruhet dhe acarim të kokës që ndodh urryer nga të gjithë seborrhea, zbokth thjesht;
 • Rritja e ngadaltë dhe humbjen e flokëve aktive lidhur me dobësimin e gjëndër;
 • Flokët ëmbëlsi pabarabartë (këshilla thatë e rrënjëve dhe yndyra), për shkak të mosfunksionim të gjëndra dhjamor të kokës - Rritja e aktivitetit të tyre;
 • Struktura Broken (integriteti) të flokëve dhe urgjentisht e nevojshme "blloqe ndërtimi" për objektin riparim.
 • Për të përdorur mineral fisnike të bardhë praktikisht nuk ka contraindications, ajo do të ndihmojë të dy fëmijët dhe të rriturit. Megjithatë, ka disa përjashtime:
 • Sëmundje fungale të lëkurës apo infeksion i rëndë;
 • Dëme serioze në lëkurë në fushat e aplikimit të produktit.

Vlen të kontrolloni tolerancën e tyre të lëkurës e produktit. Holluar me ujë dhe një slurry pak balte vënë këtë në pjesën e prapme të parakrah, ku lëkura është e tenderit dhe të ndjeshme. Nëse pas disa minuta e acarim kontaktit duket, ju mund të sigurtë përdorni pluhur natyrore të bardhë.

Flokët balte të bardhë të ndryshme

Shitja Clay në çdo farmaci, është mjaft të lira. Kjo zakonisht e bardhë, gri ose të verdhë pluhur, zhyrnuvatyy në prekje, ka një erë të lehtë. Nëse ngjyra e balta e bardhë, kjo nuk do të thotë se ajo mund të përdoret vetëm blondes. Përdorur me sukses grua produkt natyral me flokët e çdo ngjyrë dhe çdo strukturë.

Nëse papritmas pas aplikimit balta tuaj curls flokëverdhë pak shoi ose humbasin ngopjes ngjyra, ngjyrë, përdorni shampo ose balsam dhe çdo gjë do të jetë në rregull.

Balta Shumë të dobishme të bardhë për të përmirësuar gjendjen e flokëve të thatë. Zakonisht ata janë të brishtë, dhe përfundon sichutsya kreu i flokëve duket i sëmurë. Për të adresuar këto çështje janë shumë të dobishme "ndërtimin" aftësia e materialit natyror, pasqyrë e saj unik në thellësinë e qimeve për të ofruar lagështi, rrënjët dhe këshilla të ushqyerit.


Argjilë në mënyrë të barabartë të dobishme të bardhë për flokët me vaj. Në këto raste, kryesore "modë" të bëhet thithjen e tij talente minerale. Ajo përkryer thith vajin e tepërt dhe eliminon flokët pakëndshme ëmbëlsi. Lëndët e rregullta, përdorni kaolinë eliminuar seborrhea me yndyrë kokës të përkryer të shëndetshme.

Pronari fat e flokëve mund të jetë pa probleme, si parandalimin dhe forcimin e flokëve i mrekullueshëm duke përdorur balta si një moisturizer dhe shtesa ushqimore flokët. Ajo kurrë nuk do të jetë i tepërt.

Receta për flokë të bukur

Mënyra më popullore për të përdorur flokët kaolinë është që të përdorin atë si pjesë e maska. Ka shumë receta të ndryshme dhe çdo grua mund të vini të preferuar e tyre që do të përshtaten me nevojat e saj individuale.


"Balta" maskë është aplikuar mirë për flokët e thatë dhe kokës para se të larë. Përgatitja e një maskë, të aplikojnë përbërjen për flokët dhe të mbajë 20-40 minuta. Jetë i sigurt për të përdorur izolimin, të mbuluar film celofan koka (ju mund të vihet në një dush kapak) dhe të mbyllë atë me peshqir të ngrohtë. Pas procedurës, lani kokën me shampo dhe pije balsam.

Përgatitja e një maskë duke ndjekur këto rregulla të thjeshta:

 • Kaolinë holluar me ujë të ngrohtë, trazim tërësisht për të eliminuar gunga;
 • Qëndrueshmëri duhet të jetë i trashë, si cilësi kosi krem;
 • Balta holluar në qeramike, qelqi apo enë plastike. Llokoçis me një shpatull druri apo mistri;
 • Përbërësit shtesë të bëjë kur themeli është gati dhe homogjene.

Maskë e thjeshtë me argjilë të bardhë për flokët: shpërndajë ujë mineral pluhur pa gaz (por jo domosdoshmërisht të ngrohtë).

Atëherë - sipas udhëzimeve. Ju mund të zëvendësojë zierje me ujë mineral të bimëve që ju mendoni se e përshtatshme për flokët tuaj. Kjo procedurë e thjeshtë që ju të bëni flokët dhuratë e tij të çmuar.

Ju mund të bëjë atë edhe më të lehtë, në qoftë se ndonjëherë ka. Bëni shpëlarje me balte. Dy gota e ujit për të shpërndarë 1 lugë gjelle e balta. Nëse flokët tuaj është e gjatë, ju mund të rrisë sasinë e ujit, duke mbajtur aspekt. Në këtë zgjidhje për shpëlarje flokët dhe prisni 20 minuta ose për aq kohë sa kohë të mjaftueshme. Shpëlaj nën ujë të rrjedhshëm. Çdo gjë!

Disa receta të thjeshta që ju mund të përdorni në shtëpi.

Për flokët e thatë

Ne kemi marrë një të vogël, por mishi piper zile dhe grimcuar atë në një blender. Shtoni 2 lugë kos të freskët. Plus 1 lugë gjelle përgatitur balta.

Për flokët me vaj dhe shumë vaj me seborrhea

Holluar 2 lugë kaolinë ujë të ngrohtë, dërrmuese ka 2 karafil të hudhër dhe shtoni 2 lugë uthull molle. Kjo maskë nuk zbatohet më shumë se 2 herë në javë dhe për të mbajtur kreun jo më shumë se 20 minuta.

Forcimi i të gjitha llojet e flokëve

Race 3 lugë balta. Shto vezë e verdhë veze 1 veze dhe 1 lugë gjelle vaj rodhe.

Secili prej nesh është një mundësi e madhe për fonde për të blerë mrekullinë simbolik të bardhë që mund të ofrojnë ndihmë të paçmuar në përmirësimin e cilësisë së flokut tonë. Le të përdorin atë dhe pastaj të shkëmbejnë përshtypje.