Sapun Si të dobishme tar për flokët dhe rezultatet e shqyrtimeve


Nuk është sekret se shumica e produkteve kozmetike në ditët e sotme "shumë" përbërja kimike. Komponentët e rrezikshme ndikojnë negativisht në gjendjen e flokut tonë. Në luftën kundër humbjen e flokëve, zbokth, kruajtje dhe rritjen e kokës yndyrë të bjerë në duart e butë ... Çfarë duhet të bëni?

Përmbajtje

 • Sapun Aplikime tar
 • Kundërindikimet për përdorimin e sapun
 • Përfitimet sapun tar për flokët
 • Karakteristikat e përdorimit
 • Gatim sapun tar në shtëpi
 • Disa këshilla të vlefshme

Le zadvin flluska larg padobishme! Ejani në ndihmën e sapun tar për flokët.


Tar sapun - një dhuratë bujare e natyrës, e mrekullueshme antiseptik. Gjithkush e di se efektet e tij "të mrekullueshme" në lëkurë, flokë të trupit. Megjithatë, përdorimi i myltse në pensionimin e tij nuk është e gjitha, por më kot!

Mjet ka antibacterial, anti-inflamator, dhe veprime anti thata. Sapuni meritave marrë vlerësime të larta nga përdoruesit! Le të përballen me atë, pse?

Sapun Aplikime tar

Kjo myltse në mënyrë të pasur dhe të gjithanshëm, duke renditur të gjitha fushat dhe metodat e përdorimit të saj mund të vonohet gjatë. Ne zgjidhni ato më të rëndësishmet:

 • trajtimi i plagëve të infektuara të hapura;
 • larje bedsores pacientët qëndron në shtrat;
 • trajtimin e djegieve dhe ngrirja;
 • luftimin e sëmundjeve të lëkurës të tilla si psoriasis, zgjebe, dermatit;
 • efektive kundër mëllenjë;
 • lëkurë të pastër me puçrra fytyre puçrra fytyre dhe;
 • seborrhea;
 • të qenët me morra.

Kundërindikimet për përdorimin e sapun

Ashtu si pothuajse çdo sapun mjetet tar ka disa contraindications, të tilla si:

 • tepër lëkurë të thatë me arna, granatuar;
 • flokët e brishtë, të dëmtuara dhe të thatë;
 • Reagimi alergjik ndaj tar.

Siç mund ta shikoni, zona duke përdorur sapun i gjerë dhe shumëdimensional, dhe shumë pak contraindications. Përdorin atë për të përballuar me një numër të Sëmundjet dhe problemeve! Dhe tani shikoni se si bukur tar ndikon në flokët tonë.

Përfitimet sapun tar për flokët

Flokët sapun Tar ka efekte pozitive në vijim:

 1. Copes me zbokth, lëkurë e kokës itchy heq. Sigurohuni që të provoni këtë mjet, nëse për një kohë të gjatë nuk mund të shpëtoj prej seborrhea.

 2. Ndihmon në forcimin e follicles flokët, dhe si rezultat, flokët bie në minimum, qime të reja. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në pranverë, kur trupi i uritur e vitaminave dhe flokët fjalë për fjalë "sypyatsya" me kokën tuaj.

 3. Një tjetër plus i rëndësishëm në sapun tar thesarit - cheapness saj. Kujdesit të lira dhe efektive e kreut të flokëve - çfarë mund të jetë më të mirë!

 4. Dhe, së fundi, një tjetër kartë atu. Mjet përmban në përbërjen e tij vetëm përbërësit e natyrshme - shpesh 90 për qind është e soaps zakonshme dhe 10 për qind e katranit thupër natyrore. Nuk ka sulfateve, silicones dhe Parabens, armiqtë kokës të shëndetshme.

Karakteristikat e sapun tar për flokët

Përdorimi i bërë i flokëve sapun tar është kjo - ata vetëm të zëvendësojë shampon tuaj të zakonshme. Megjithatë, ne duhet të marrë parasysh disa nuanca. Së pari, nuk e teproj. Mos përdorni sapun një kohë të gjatë - ajo mund të thatë kokës dhe flokët. Ideal - përdorin atë në kurset e vogla.

Së dyti, tërësisht shpëlarje flokët, e pak më të mirë të ujit të ngrohtë zier, jo nga tap. Hapi i ardhshëm - aplikoni moisturizer ose balsam maskë ushqyes. Sapun, ndryshe nga shampoos newfangled nuk përmbajnë një lloj silicones përgjegjës për krehje e lehtë. Prandaj fillesat vetëm duhet të moisturize, përndryshe ata do të duket si kashtë.

Është e rekomanduar pas shampooing Dehtyarnyy sapun, pije zierje flokët e hithër, kamomil, ujë me lëng limoni ose uthull. Kjo procedurë do të zbutur ato, shtoni shndrit natyrore dhe smoothness.

Si rezultat i sapunit tar do t'ju shpëtojë nga humbja e flokëve dhe lajka tepërt e kokës. Në mënyrë efektive TAR sapun për rritjen e flokëve - si tar rrit qarkullimin e gjakut.

Gatim sapun tar në shtëpi

Mos i besoni prodhuesit moderne? Do të bëjë sapun natyral me duart e tyre! Kjo nuk është e vështirë dhe nuk merr shumë kohë. Pra, të marrë në katran të pastër farmaci thupër dhe një pjesë disa sapun fëmijëve konvencionale të. Është e mundur që të përfshijë vajin e zgjedhjes suaj - Tea Tree, livando, ulliri, zhazhoba.

Rub sapun në rende, shtoni disa pika vaj, një gjysmë gotë me ujë dhe të vënë në një banjë me ujë. Kur përzierje është shkrirë dhe të bëhet qëndrueshmëri të butë, të vënë aty një lugë çaji të katranit, përzierje tërësisht dhe të presin për të kur ajo fitilin poshtë pak.

Dorën e fundit - të ngrohtë pour sapun në molds dhe do të lejojë të kalit siç duhet në ajër për disa ditë. Vet kryevepër tuaj sapun është gati!

Disa këshilla të vlefshme për përdorimin e sapun tar për flokët

 1. Mos u shqetësoni nëse pas fillesat e para pastrimit janë të shurdhër, tangled dhe të çrregullt. Të përjetojnë "magjike" efektin e sapunit në flokë, e përdorin atë normat një muaj e gjysmë me një pushim për dy deri tre muaj pas çdo kurs. Flokët do të jetë elastike, të freskëta, me shkëlqim dhe të fortë.
 2. Nëse ju jeni pronari i flokët e thatë ose me ngjyrë, përdorimi i sapunit duhet të braktiset. Si mjetin e fundit, e përdorin atë dy ose tri herë në muaj për të parandaluar.
 3. Shumë pengon më "bërthamore" erë e katranit. Output është gjithmonë atje! Vetëm mbani në një sapun sapun mbyllur tar. Por aroma e flokëve është lënë!
 4. Aplikoni për flokët vetëm shkumë sapuni, në çdo rast nuk fshij një copë sapun, ajo është shumë e rëndësishme!
 5. Sapun llum nuk mund të lahen me ujë të nxehtë, përdorni ftohtë ose të ngrohtë. Përndryshe curls për të qëndruar bastisje milje, ata do të jenë të shurdhër dhe të thatë.
 6. Sapun Tar ka qenë prej kohësh përdorur nga morrat. Tani këto shpërthime të ndodhë më shpesh, por në qoftë se fëmija juaj bie në një situatë të ngjashme, mos harroni se një mënyrë efektive!
 7. Për shkak të raportit "çmim - cilësi" flokët sapun tar ka fituar shumë komente pozitive. Ka, natyrisht, dhe ata që nuk përshtaten mjete që nuk kanë parë efektin e dëshiruar. Por, para se të nxjerrë konkluzione, ju duhet të provoni!

Tani ju e dini se çfarë është përfitimi i flokëve sapun tar, dhe sidomos përdorimi i saj dhe shkathtësi. Nuk ka nevojë për të shpenzuar para në produktet në modë, kozmetike dhe trajtimet, siç është aftësia për të hequr qafe problemet bezdisshëm me flokët me vaj dhe lëkurë e kokës të shpejtë dhe mënyrë të përballueshme.

Poshtë zbokth, yndyrë dhe humbje! Dhe rastësisht mund të përmirësojë lëkurën, shpëtoj nga dermatit dhe Sëmundjet të tjera. Për arsye të mirë tar sapun në antikitet quhet kurë njëqind sëmundje - nuk mund të argumentojnë me atë!