Vaj esencial i sekreteve ylang-ylang të bukurisë dhe shëndetit


Në pyjet tropikale të pemës Azisë Juglindore rritet Kananga, lartësia e të cilit arrin deri në 33 milion në kohë. Megjithatë, ai është i famshëm jo për shkallë dhe lule erëmirë të verdhë ngjyrë të saj. Banorët vendas e quajnë Kananga lule "ylang-ylang", që do të thotë "lule të të gjitha ngjyrave." Dhe kjo nuk ishte në erë saj aromatik dhe shkëlqimi gjallë, dhe në një shumëllojshmëri të pronave të shërimit, e cila ka vaj esencial ylang-ylang.

Përmbajtje

 • Pronat e dobishme e vajrave thelbësore
 • Rregullat e ylang-ylang
 • Vaj flokët Përmirësimi i ylang-ylang


Pronat e dobishme e vaj esencial të ylang-ylang

Përdorimi Spektri i naftës i ylang-ylang është jashtëzakonisht e gjerë për shkak të karakteristikave të tij aromatike dhe medicinale. Shumica pronat e dobishme u zbuluan nga njerëzit lokal shumë vite më parë dhe me sukses të përdorura në kozmetikë moderne, parfume dhe mjekësi.

Ky vaj esencial nuk është vetëm një pjesë e produkteve të ndryshme, por gjithashtu mund të veprojë si një njësi tërësisht të pavarur. Pra, çfarë është drejtimi i veprimeve të tij?

Pronat mjekësore:

 • Nuk është një antidepressant e shkëlqyer në një bazë natyrore, duke ndikuar pozitivisht në gjendjen psiko-emocionale. Shpejt suppresses nervozizëm dhe heq ankth dhe merak.
 • Ndihmon për të përballuar me një dhimbje koke të shkaktuar nga rritja e presionit të gjakut.
 • Mund të përdoret si antispasmodic, apo e madhe me sukses parandalon dhimbje.
 • Mund të lehtësojë ndjeshëm simptomat e sindromi premenstrual dhe normalizimin ciklin mujor të femrave.
 • Përdoren shumë si një ndihmës për inhalacion e semundjeve respiratore.

Pronat kozmetike:

 • Mjet efektiv të kujdesit për lëkurën e problemit. Produkte moderne kozmetike, sidomos prodhuesit kryesorë, shpesh është shumë e shtrenjtë për gamë të gjerë të konsumatorëve, ndërsa çmimi i naftës së ylang-ylang është në dispozicion për shumë.
 • Heq skuqje, kruajtje ose flaking lëkurës, nxit rritjen e shpejtë të qelizave të reja.
 • Eliminon flokët e thatë, ushqyes dhe hidratues të gjithë gjatësinë e bosht e flokëve.

Pronat parfume:

 • Karakteristikat thelbësore dhe pronat e vaj esencial të ylang-ylang lejojë përdorimin e saj si një nxitës i cili dukshëm përmirëson partner epsh.
 • Shënime ëmbël e ngjyra të ngrohta Kananga të përdorura në shumë kompozime parfum.


Rregullat e vaj esencial të ylang-ylang

Nëse keni vendosur në përvojën e tyre të përjetojnë të gjitha vetitë e mrekullueshme të vajrave të ylang-ylang, atëherë ju duhet patjetër të marrë parasysh rekomandimet e nevojshme për përdorimin e saj:

 1. Lule Kananga kanë një aromë të ëmbël dhe disi cloying edhe se jo të gjithë bie për shije. Për më tepër, një mbidozë e vaj esencial, megjithatë, si çdo tjetër, mund të shkaktojë në të mirë, marramendje dhe vjellje, dhe nganjëherë madje edhe një reaksion alergjik të mundshme.
 2. Në asnjë rast nuk mund të përdorin vonesën në mjet, ndryshe në vend të pronat e shërimit ajo merr karakteristika mjaft toksike.
 3. Mos përdorni në lëkurën e paholluar përsëri për të shmangur efektet alergjike.
 4. Shmangni vajra esenciale të lëkurës mukozës.


Vaj flokët Përmirësimi i ylang-ylang

Aplikoni thelbësor flokët vaj ylang-ylang mund pa marrë parasysh se çfarë lloji janë, më e rëndësishmja, për të zgjedhur recetë e duhur. Në çdo rast, kjo është një kurë mrekulli tepër të dobishme për flokët, përkatësisht:

 • Efektivisht përballimin me problemin e ndarjes brishtë përfundon flokët;
 • Ka shumë lagështi të nevojshme për flokët e thatë, duke i bërë ata të shëndetshëm dhe me shkëlqim;
 • Ajo përmirëson gjendjen e kokës, duke parandaluar formimin e zbokth ose eliminuar plotësisht prej saj;
 • Eliminon problemet e ndryshme të gjëndra dhjamor;

Përdorni vaj e flokëve ylang-ylang mund të jetë, duke shtuar disa pika direkt në shampo ose shpëlarje me ujë pas shampooing. Nuk ka efekt është më i vogël dhe i kokës masazh, por mos harroni të përzierje vaj të ylang-ylang me ndonjë vaj bazë (ulliri, rodhe, etj).

Megjithatë, rezultati më pozitiv do të japë maskë hydrating me shtimin e naftës. Ia vlen të përmendet se përbërja e maska ​​paksa të ndryshme në varësi të llojit të flokëve.

Maskë për flokët me vaj

Përgatitja e një përzierje të naftës (1 lugë gjelle vaj jojoba 1kaplya thupër, 2 pika vaj rozmarinë dhe 2 pika vaj esencial të ylang-ylang), shtoni 1 vezë e verdhë veze, përzierje tërësisht dhe të aplikoni në flokë. Mbani një pak më shumë se gjysmë ore.

Maskë për flokët e thatë

Pure avokado një fryt që shkoi rreth kupën e tij të brumit, shtoni 2 pika vaj kamomil dhe 3 pika vaj ylang-ylang. Kjo maskë është e aftë të me përdorim të rregullt edhe të rikthyer flokët e dëmtuar përshëndetur apo mbulim.

Prandaj, çdo grua mund të gjejë një përdorim të mirë kjo do të thotë me të vërtetë të mrekullueshme. Përdorime të ndryshme të naftës mrekulli ylang-ylang të ndihmojë në forcimin e shëndetit, përmirësimin e lëkurës dhe flokëve.

Është e mundur që ju do të gjeni sekretet e saj të bukurisë dhe ju do të jetë në gjendje për të ndarë asnjë recetë më pak efektiv në bazë të vajrave thelbësore të ylang-ylang.