Çfarë ndodh nëse keni flokë me vaj dhe shampoos zakonshëm nuk ndihmojnë


Shumica e grave të pakënaqur me flokët e tyre - dëshmi e kësaj është se sondazhet e shumta. Një nuk ka si ngjyrën natyrale, të tjera, kështu që të flasin, formë fillesat e tyre.

Përmbajtje

  • Shkaqet e flokët me vaj
  • Ne zgjidhur problemin veten
  • Karakteristikat e kujdesit për flokët me vaj

Pronarët e të dhënave Nënë Natyra flokët me këmbëngulje për t'u patur zili duke u përpjekur të shpjegoj ato i dha të njëjtën flokët e drejtë të shpenzojnë shumë kohë dhe përpjekje duke u përpjekur për të marrë curls mrekullueshëm kaçurrel. Ata pafat sa të ketë flokë me vaj ndërsa ndoshta mendoni se me sa duket, kështu që unë do të ketë probleme të tilla!


Shkaqet e flokët me vaj dhe se si ajo kërcënon

Para se të filloni për të luftuar me sulmin lartpërmendur, ajo është e dobishme për të gjetur se ku të gjithë ranë në kokën tuaj. Vendin e parë ndër shkaqet që rrisin aktivitetin e gjëndra dhjamor të lëkurës, merr androgen hormon.

Në mënyrë tipike, niveli i saj rritet ndjeshëm gjatë ndryshimeve të hormoneve në trup gjatë adoleshencës. Gjithashtu, nivelet e hormoneve mund të ndikojë në mënyrë të konsiderueshme faktorë të tillë si metodë kontraceptive, mbipeshë dhe madje edhe stresi të shpeshta.

Në vendin e dytë u vendos me besim të kujdeset për flokët e gabuar. Edhe normale larja e përditshme e flokëve mund të konvertohet në yndyrë. Me këtë metamorfozës trishtuar ndoshta të njohur me ata puna e të cilit përfshin komunikim të vazhdueshëm me të huajt dhe të duket si çdo ditë është e thënë të jetë një markë. Rezultati i parë justifikon shpresat, por trupi nuk mund të urdhërojë - në gjëndra dhjamor përgjigje, mbrojtjen e kokës të fillojnë të punojnë me një hakmarrje. Si rezultat i kësaj, flokët shpejt të bëhet i yndyrshëm dhe në mbrëmje duken spërkatur në mëngjes të gjithë të rrinë së bashku.

Sigurisht, ata duhet të lahen sërish, dhe problemet janë në rritje si një mbledhje.
Megjithatë, flokët me vaj shpesh vijnë dhe të tilla, do të thotë probleme si flokë të dobësuar dhe zbokth. Ky i fundit është formuar përsëri nga trupi, por për të hequr sebum tepërt sekretuar me bollëk, qelizat e lëkurës vdekur e cila zhytur.


Rezultati është vaj zbokth - shkallët preprotivnym në kokës, të cilat më pas i dhuruan bujarisht supet tona. Dhe nëse ju merrni në konsideratë dhe, rrjedhimisht, shkërmoqet flokët - lloj që do të vazhdojë të! Pra, është më mirë të mos fillojë këtë problem. Në shampo fazën fillestare për flokët me vaj mund të ndihmojë, por vetëm shpresoj se kjo nuk është e vlefshme. Dhe çfarë të bëni nëse bukuria nuk është koha apo të holla?

Ne zgjidhur problemin veten

Për të filluar, të kthehet në recetave provuar dhe kujtojnë maska ​​më efektive për flokët me vaj në shtëpi, ende përdoret nga gjyshet tona.

Maskë shpëlarje me herbs

Për 25-30 minuta para se të larë fshij në lëkurë e kokës lëng karrote, aloe apo kosi - kjo është për dark-flokë. Blondes kanë tendencë për të përdorur vaj pluhur kombinuar me lëng qepë.

Pastaj, pas maskë është larë larg sapun para Dehtyarnyy janë të inkurajuar për shpëlarje flokët të pastër, nën zierje ngjyra e hithrat, rigon, nënës dhe njerkës, ose kamomil, Calendula dhe HOPS.

Maskë me mustardë

Qepë, si dhe lëng tradicionale hudhër, sigurisht, një alternativë shumë efektive, por ajo është shumë e vështirë - një erë mohon të gjitha përpjekjet. Pra, çfarë është e ardhshëm në renditjen e mjeteve juridike popullore për të ndihmuar të heqin qafe e flokëve me vaj, zë një pozicion të zakonshme kryesor në dukje mustardë.

Paraardhësit tanë të urtë në këtë rast shpërbë dy mustardë madhe copëtuar në një gotë të ngrohtë, por jo të nxehtë, ujë dhe pastaj aplikuar në masë rezulton e flokëve dhe lëkurës. Mbajtur maskë për rreth gjysmë ore, atëherë larë Dehtyarnyy është relevante dhe sapun.

Maskë për flokët me vaj me vodka dhe Aloe

Duke folur për traditën - për të mos përmendur dhe vodka. Pra, të marrë 100 gram dhe mbush ato pesë të madhe, para-copëtuar, gjethet e aloe. Kjo barishte këmbëngulin javë në një vend të ftohtë të errët, pas të cilit disa pika mund të shtohet për çdo maskë për flokët me vaj - alkoolit dhe pronat antiseptik prona unike shëruese lëng aloe sigurisht që do të japin efektin e dëshiruar.

Efekti mrekullueshme dhe të japin locion, bërë nga 200 gram vodka dhe 4 lugë lëng limoni çdo mëngjes rekomandohet të fshij në rrënjët.

Maskë me lëng patate

Gjithashtu për patate jo shumë larg për të kërkuar. Ajo është e mjaftueshme për të marrë një çift të patate të papërpunuara, shtrydh lëng prej tyre dhe përziejnë atë me një gotë të ulët-yndyrë kos.

Përzierje rezultuar kishte mbetur në flokë për të paktën 30 minuta, pastaj të lajë si zakonisht.

Maskë me mjaltë

Mos harroni në lidhje me ushqimin, kur vuan flokët me yndyrë. Ruani atë në o'ёme ndihmë të plotë definitivisht përbërësve të dobishme të tilla si mjaltë, dhe e verdhë veze vezë të papërpunuara.

Është e dëshirueshme që ata janë në shtëpi, atëherë 50/50 maskë e mjaltë dhe vezë e verdhë veze mund të largohet edhe brenda natës.

Locion me kafe gjelbër

Nëse ju nuk keni kohë në mëngjes, ju mund të përgatisë locion gjatë natës. Për atë, ne kemi nevojë për një filxhan çaj të gjelbër, një lugë çaji lëng limoni dhe 30-40 gram vodka. Saj më të mirë për të fshij në lëkurë e kokës pas dush.

Bukë të zezë kundër flokët me vaj

Për lëkurë shumë të ndjeshme do të ndihmojë maskë infuzion flokët me vaj nga bimeve dhe bukë. Për përgatitjen e saj do të duhet një lugë gjelle e hithër, bli dhe kamomil derdh një gotë me ujë të valë.

Shkrimi mbush për gjysmë ore, thahet, të shtoni në supë bukë kafe dhe pas 10 minutash slurry rezulton vënë në flokë. Mbajeni këtë maskë duhet të jetë rreth një orë, pastaj pije me ujë, shampo prandaj nuk duhet të përdoren.

Uthulla e Molles

Rezultate të shkëlqyera në trajtimin e flokët me vaj jep uthull molle holluar me ujë në një raport prej gati 1/3. Për efektin mirë mund të përdoret në vend të ekstraktit ujit nga një përzierje e rozmarinë, horsetail, trumzë dhe sherebelës.

Një infuzion gotë kemi nevojë për rreth 40 ml uthull. Kjo shpëlarje flokët zgjidhje edhe pas larjes.

Sode për flokët me vaj shumë

Një nga mjetet më të qasshme dhe të efektshme në këtë mënyrë është e sode thjeshtë ushqimi. Apliko mjaft thjesht, një sode pak, aplikoni në flokë dhe fërkoni shpërndarë në të gjithë.

15 minuta do të absorbuar yndyrë akumuluar, pas së cilës ajo mund të lahen me ujë të ngrohtë. Nëse flokët shumë të yndyrshëm, ½ lugë çaji sode pjekje shtuar në shampon, por kjo metodë nuk është e rekomanduar për të përdorur një herë në javë.

Karakteristikat e kujdesit për flokët me vaj

Dëshirojnë të heqin qafe e flokëve me vaj, shumë larë përditshme poshtë. Një rol kryesor është luajtur shampo zgjedhur siç duhet - ajo nuk duhet të përmbajë silikoni, i cili formon një film në lëkurë dhe në këtë mënyrë kontribuon në shpërndarjen më të madhe të sebum. Në fakt, ekspertët nuk e rekomandojmë shpesh lani flokët tuaj edhe shampoos të veçanta. Nëse e dëshiruar, do të thotë për të larë flokët mund të gatuaj vetë. Për këtë qëllim, 150 g ujë të ngrohtë shtoni një lugë gjelle sode buke, një vezë dhe 2 lugë vodka.


Siç u përmend më lart, larja e shpeshtë e flokëve nuk e zgjidh problemin, por e kundërta - vetëm rrit. Si të painlessly paraqitja në një mënyrë më të butë?

Cosmetology moderne ofron një zgjedhje e shampoos thatë që lehtësojnë kujdeset për flokët me vaj dhe shpesh një shkop magjik të vërtetë në rast emergjence. Nga rruga, në vend të shampo të thatë është talk gjobë ose pluhur baby zakonshëm - të mjaftueshme për të vënë atë në rrënjët e flokëve, prisni derisa të zhytur urryer yndyrë, atëherë hiqni.


Pra, si rrallë mylit flokët e tyre shumëvuajtur ne vendosur. Megjithatë, maska ​​dhe mënyra e pranueshme nga larëse trajtimit të flokëve me vaj nuk është i kufizuar. Jo roli i luajtur nga dietën tonë, kështu që unë duhet të heqin dorë nga të hahet me erëza dhe yndyrore ushqime, mish, kafe, alkool dhe, fatkeqësisht, çokollatë.

Rregullat e mëposhtme kur u kujdesur për flokët me vaj ndoshta do të duket e çuditshme - kreh flokët tuaj më shpesh. Scalp të gjitha edhe një herë më mirë mos prekni: Jo masazhet, të përfundojë fillesat gishtin dhe zakone të ngjashme. Stimulimi i kokës, ne kështu provokojnë përzgjedhje më të bollshme e gjëndra dhjamor yndyrë.


Një rezultat i mirë jep biozavivka apo ngjyrosur flokët. Ngjyra dhe kimike Përbërja tharë flokët me vaj, por jo mënyra më e mirë ndikon në lëkurën - kështu që është e rëndësishme të mos e teproj.

Duke ndjekur udhëzimet e mësipërme të thjeshta, ju mund të shpëtoj problemet dokuchayuchoyi muaj dhe të harrojmë për flokët me vaj.