Vajra esenciale janë kujdes flokët aromatik


Fakti që vajra esenciale për flokët dhe lëkurën e dobishme ishte i njohur në kohën e Egjiptit të lashtë, Roma dhe Greqia. Lordëve, policët dhe të bukur thjesht nuk kishte asnjë ide jetën e tij, jo për të vajosur aromën e tij të trupit. Kjo nuk ishte vetëm një pjesë e banjë dhe një shkencë për shëndetin, seksualitetin dhe aromamahii.

Përmbajtje

 • Mirë të dihet
 • Maskat me vajra esenciale
 • Maska e flokëve: të ushqyerit dhe shkëlqim të shëndetshëm
 • Të lehta dhe të freskëta
 • Gjatë dhe të trashë

Vajra të dobishme në se ata mund të përmirësojnë flokët e ushqimit, t'i bëjë ata të shkëlqejë, forcën, të përshpejtojë rritjen dhe të ndaluar humbjen e flokëve. Kjo është një nga mjetet më efektive të ndihmojë vërtetë flokët tuaj nga Nënë Natyra.


Mirë të dihet

Flokët thelbësore të naftës nuk duhet të përdoret në formë të pastër. Sipas rregullave të Aromatherapy është e nevojshme për përzierje me bazë, pasi përqendrimet shumë të larta mund të çojë edhe për të djegur kokën indeve. Vlera do të varet nga lloji i vajit të përdorur, qëllimin e tyre dhe si të përdorin kozmetikë.


Para se të përdorni ndonjë vaj esencial, ju duhet të kontrolloni nëse ju keni një alergji për të. Për ta bërë këtë, lëkura e sipërfaqen e brendshme të bërryl vënë atë të bjerë 2% zgjidhje. Shfaq kruajtje, skuqje, skuqje, siklet mund të interpretohet si një reagim i keq ndaj drogës. Gjithashtu, mos e përdorni vajra shumë të dobishme edhe në qoftë se ju nuk jeni si aromë e saj.

Mënyra më efektive dhe të dobishme për të përdorur vajra janë:

 • Aromorasschesyvanie;
 • Maska e flokëve;
 • Balms dhe shampoos.

Krehje - të lehtë rrugën kujdes të flokëve. Ne kemi nevojë për të vënë një pak vaj (disa pika) në një krehër druri ose furçë flokësh me shpohet natyrore dhe rozchesatysya ngadalë.

Maskat me vajra esenciale

Për të krijuar një maskë të dobishme, ju duhet të zgjidhni vajra esenciale që do të përshtaten llojin tuaj të flokëve është, vaj-bazë.

Si bazë mund të shërbejë luledielli, kokosit, bajame (lexuar një artikull të madh në lidhje me përdorimin e vaj bajame në kujdesin e flokëve), vaj ulliri, jojoba, avokado, bukuroshe, farë rrushi të naftës dhe embrion gruri.

Zgjedhja e vajrave thelbësore

Leximi përshkrimin e veprimit të një produkti që ju do të vini re se pothuajse të gjithë mund të përdoret për kujdesin e flokëve. Kjo nuk do të thotë se ato janë të destinuara për çdo lloj të flokëve, veçanërisht në qoftë se të naftës vënë shpresë në zgjidhjen e problemeve të tyre shëndetësore.


Nëse ju keni zbokth, ajo është e mirë për të zgjedhur nga vajrat e borzilok, nenexhik, selvi, efvkalpta, patchouli, rozmarinë, trumzë, pemë çaji, barbarozë, kedri, pisha, kamomil, livando, Neroli, dëllinja, arrëmyshk urtë, çdo agrume.

Është e rëndësishme të mbani mend se zbokth ndodh kur kokës të thatë dhe me vaj, kështu që ju duhet të zgjidhni të përshtatshme do të thotë një herë për dy pika. Kjo vlen edhe në zbokth dhe flokë me yndyrë, ndërsa (p.sh., selvi, dëllinjë, urtë, etj).

me yndyrë vajra efektive flokët e eukalipt, atlasskoho kedri, trumzë, ca balsam, oe limon, limon, i urtë, selvi, bergamot, livando, karafil, xhenxhefil, pisha, lulemine, karamele mente, pemë çaji, patchouli, grejpfrut, barbarozë, rozmarinë, dëllinjë palisandër.

Humbja e flokeve trajtohen vaj xhenxhefil, rozmarinë, kedri, nenexhik, borzilok, shafran, mirrë, me pisha, pemë çaji, ylang-ylang, flamurin e ëmbël, Beu, palisandër, petithreyna, koriandër, dafinë, selvi, lulemine.

I dëmtuar flokët e thatë shpëtuar vaj ylang-ylang, patchouli, kedri, Clary Sage, palmorozy, portokalli, dru sandali, mandarinës, mirrë, temjan, kamomil, barbarozë, i urtë.

Rritjen e flokëve stimuluese vaj karamele mente, trumzë, pishë, flamurin e ëmbël, Verbena, petithreyna, pemë çaji (më shumë mbi pronat e dobishme e pemë çaji mund të lexoni këtu http://ladymadonna.ru/масло-чайного-дерева), ylang-ylang, Clary urtë, selvi, mirrë, palisandër, dëllinjë, balsam limon, bredhi, kanellë, karafil.

Përfundon Split vajra të përdorura Vetiver, dru sandali, barbarozë, kamomil, palisandër, ylang-ylang.

Maska e flokëve: të ushqyerit dhe shkëlqim të shëndetshëm

Vajra shumë të dobishme esenciale për flokët e thatë në kombinim me vaj i rafinuar avokado. Ajo ndihmon në eliminimin e brishtësinë, posichenosti, flokët paklevoy skruchennosty.

Receta:
15 pika vaj esencial të ylang-ylang;
3. l. avokado vaj si një bazë.

Maskë duhet të zbatohet për të palarë, por kërkuan me kujdes flokët, fërkim të parë në rrënjët e tyre, dhe pas - shpërndarjen e të gjithë gjatësinë dhe tip.

Nëse gjatësia e bishtalec bishtalec flokët lejon më pas aplikoni maskë, të jetë i sigurt për të mbuluar kokën me polietileni me vaj esencial zhdukur. Më mirë të largohet përzierje brenda natës në flokë, por në qoftë se koha nuk e lejon, ju mund të larë atë pas një ore.

Të lehta dhe të freskëta

Për flokët me vaj edhe perime të dobishme dhe vajra esenciale, por ata duhet të jetë e lehtë. Ushqen dhe njëkohësisht normalizojë gjëndra dhjamor janë bazat në gjendje: jojoba, macadamia, fara rrushit, farat e susamit, bajame; vajra esenciale: eukalipt, limon, pemë çaji, nenexhik, kedri, xhenxhefil, pisha, balsam limon, selvi, i urtë.

Nëse keni flokë të arritur në mes të pasme, përqindja e vajit përdoren për maska ​​kundër yndyrë mund të jenë:

 • 6 pika e selvi dhe urtë vajra përzierje me 3 lugë vaj farë rrushi;
 • 6 pika vaj karamele mente dhe eukalipt + 1 st. l. vaj jojoba dhe 2 tbsp. l. bajame;
 • 6 pika vaj të balsam limon dhe limon + 1 ff. l. Ulliri + 1 st. l. vaj makadami.


Gjatë dhe të trashë

Janë vajra esenciale që përdoren gjerësisht për rritjen e flokëve dhe densitet. Çdo stresi, mungesa e gjumit, lodhje, sëmundjet e organeve të brendshme, dietë e varfër reflektuar menjëherë në shëndetin e lëkurës, e flokëve dhe thonjtë.

Këto tri pëlhura kanë një paraardhës, kështu që nuk do të jetë i befasuar nëse flokët tuaj bie në mënyrë paralele do të zhvillojë dhe derivatet e tjera ektodermës.

Përveç këtyre shkaku shkakton humbjen e flokëve mbinxehje ose overcooling rrënjët e flokëve, përdorni bojë me cilësi të ulët, tonics dhe kozmetike të tjera, shamponit për larjen shumë të shpeshta.


Së fundi, flokët vidroschuvannya gjatë dhe të trashë në gratë takohen dhe hormonet femërore, kështu që në disa periudha të ndryshimeve hormonale, ju mund të humbni një shumë të flokëve për shkak të një rënie të estrogjenit në gjak. Ky është një proces normal, por është më mirë për të ndihmuar veten e tyre.

Recetë №1:

 • Për 3 pika të vajrave thelbësore të rozmarinë dhe kedri;
 • 2 lugë e ullirit;
 • 1 tbsp. l. mjaltë;
 • Një vezë e verdhë veze.

Në mjaltë duhet të shpërbëhet vaj, pastaj përziejnë atë me përbërësit e mbetur. Në qoftë se në masë më shumë i dendur, aq më mirë është ndezur në një banjë me ujë. Maskë është aplikuar për të pastruar flokët, të mbuluar me polietileni, të përfundojë kokën me një peshqir dhe për të mbajtur rreth gjysmë ore. Mask del me të larë me ujë, ju mund të përdorni shampo për flokët me vaj që mbetet e naftës dhe vidmylysya.

Recetë №2:

 • Për vajrat 3 pika rozmarinë dhe livando;
 • 2 pika - timyanovoho dhe kedër;
 • 4 h L. farë rrushi të naftës.
 • 0.5 h. Vaj jojoba L..

Të gjithë përbërësit për përzierje, aplikoni në rrënjët e flokëve, kokës. Ky masazh është bërë më e mirë brenda 2-5 minuta, pastaj të mbuluar me polietileni flokëve dhe peshqir. Kjo maskë mund të lihet në mënyrë të sigurtë në flokë gjatë natës, pastaj të lajë duke përdorur shampo.

Recetë №3:

Për pika vajra esenciale e rozmarinë, piper i zi, borziloku dhe ylang-ylang Mix dhe të zbatohet në rrënjët e flokëve, që të qëndrojnë 30 minuta dhe pije me shampon. Kjo maskë është shumë e mirë qarkullimin e gjakut rritet dhe, rrjedhimisht, fuqia e flokëve.

Duke bërë maskë flokët një herë në javë është e dobishme për parandalimin, por nëse rasti juaj vjen në trajtim, procedura mund të kryhet më shpesh 2-3 herë. Në qoftë se koha për përgatitjen dhe zbatimin e fondeve të tilla nuk është e mjaftueshme, ju mund të pasurojë të dobishme për ju esencial shampo vaj apo balsam. Për këtë është shtuar 2 pika vaj për çdo 15 ml.

Mos harroni se vetëm me anë të kujdesit të rregullt, qëndrim kujdes të flokëve dhe të ushqyerit mbikqyrjes dhe shëndetin në përgjithësi mund të arrijë rezultate të mira!