Maskë smoothness për flokët bazuar në përbërësit natyral


Të shëndetshme dhe të mirë-ujdisur flokët - stoli kryesor i femrave. Poshtë ujëvarë ose vybivshayasya shekuj flirtues boshtin tërhequr admiring shikimet gjysmën e fortë e njerëzimit.

Dërgo flokët tuaj në mënyrë dhe për të mbajtur këtë efekt - punë të madhe. Pajisje Fabrika - shampoos dhe balms nuk mund gjithmonë të zgjidhë të gjitha problemet tona. Dhe edhe një herë pse përdorin kimikate kur maska ​​për flokë të qetë ju mund të përgatisë duart tuaja! Ndihmësit tanë besnikë - vezë, mjaltë, limon, uthull dhe madje edhe banane! Sigurisht, ne do të bëjmë pa vaj, rodhe, pluhur, kokosit, bajame. Dhe sigurisht, ju mund të pasuruar fondet vitamina që janë në dispozicion në çdo farmaci dhe nuk janë të shtrenjta.


Rregullat e pashkruara të produkteve të kujdesit të flokëve

Ka disa rregulla, duke bërë që ju mund të bëni flokët e butë dhe të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e tyre të përgjithshme:

 • Për të nuk tangled flokët, nuk thyer dhe nuk duket si tërheqje, ato duhet të intensivisht moisturize. Përdorni ajer te kondicionuar së bashku me shampon dhe serum nuk duan të larë. Mjetet e tilla për të mbështetur qetë shkëlqejë e flokëve flokët e tyre gjatë ditës, dhe për të lehtësuar krehje. Merrni maskë të paktën një herë në dy javë, kështu që efekti do të jetë i dukshëm.
 • Lani kokën tuaj si ndotja. Larja e shpeshtë thaj flokët dhe stimulon gjëndra dhjamor. Marr shampo në varësi të llojit tuaj të flokëve (e thatë, me vaj, normale, pikturuar, të pabindur).
 • Uji për larjen e kokës duhet të jetë 35 - 40 ° C. ujë shumë të nxehtë rrit prodhimin sebum, dhe, rrjedhimisht, kryetari do të merrni të pista të shpejtë. Pije të dobishme me kokën me ujë të ftohtë, duke mbyllur peshore flokëve.
 •  Është rreptësisht e ndaluar për të krehër, fshij peshqir flokët e lagur në këtë gjendje ata janë më të rrezikuar.
 • Pastruar larg krehër metalike, ata flokët tmerrësisht traumatike. Krehër më e thjeshtë prej druri përshtatet më të mirë.
 • Mundohuni për flokët e thatë të natyrshme si ju mund të përdorni rrallë kaçurrela flokët, hekur. Gjithmonë termozaschytoy në qoftë se ju doni të bëni një stil të mirë të flokëve me pajisje të nxehtë.
 • Trims rregullta ndarje mbaron - flokët do të duken pushim shëndetshme dhe më të gjatë.
 • Mbroni flokët tuaj nga ajri të ftohtë vjeshte, acar e dimrit dhe të nxehtë kapele dielli veror, ndryshe ata do të të bëhet i mërzitshëm dhe i vdekur.
 • Natyra është kurrë e gabuar, kështu që nuk përpiqet për të ngjyroset flokët dhe të bëjë permanent. Bukuri natyrore është gjithmonë në modë.

Maska Recipes për flokë të butë dhe të butë

Pra, të bëjë flokët me shkëlqim dhe të ndihmojnë njerëzit të qetë testuar recetave.

Kamomil për flokë të butë

Mundohuni të shpëlarje flokët pas larjes ekstrakt kamomil - kjo procedurë jo vetëm që do të bëjë flokët më të dëgjueshëm, por do të forcojë ato dhe të japë flokëve një pasqyrim të mirë të lehta.

Përdoreni me kujdes në qoftë se ju keni lyer flokët - pak mund të ndryshojë ngjyrën.

Maskë me banane

Mix në blender yolks, gjysmë banane, një lugë pak lëng limoni, pak vaj ulliri dhe një lugë disa mjaltë.

Aplikoni maskë për gjysmë ore, pije me ujë të ftohtë. Mjaltë dhe gjalpë ngop flokët, lëng limoni do t'u japë atyre smoothness dhe të shkëlqejë.

Vaj rodhe

Merrni një lugë gjelle majonezë dhe vaj rodhe dhe vezë e verdhë veze. Aplikoni në rrënjët e flokëve dhe të gjithë gjatësinë e gjysmë ore. Kjo maskë është e përshtatshme për flokë të ngurtë dhe kaçurrel.

Maskë për konjak

Për të përgatitur maskë e ardhshme do të ketë nevojë katër lugë raki dhe vezë. Aplikoni maskë duhet gjithashtu, siç e mëparshme - nga rrënjët përgjatë gjatësisë së flokëve. Mbani një orë, pastaj pije me ujë të ftohtë me lëng limoni. Kjo maskë jo vetëm rozhladyt flokët dhe t'i bëjë ata mëndafshi, por edhe të bëjë flokët e ndritshme të errët, thellojnë ngjyra dhe të rritur të shkëlqejë.


Këto maska ​​të qetë flokët lehtë për të bërë në shtëpi. Efekti do të jetë i dukshëm pas aplikimit të parë! Për rezultate më të mira, zgjidhni një maskë dhe të bëjë atë rregullisht për disa muaj - flokët është i lagësht, thekon razhlazheny, nuk ka ndarje mbaron.

Petëzim xhelatinë

Maskë smoothness për flokët me xhelatinë thyer të gjitha të dhënat për numrin e tifozëve të tyre. Kjo maskë është referuar si "petëzim në familje." Flokët, pasi të duket vetëm gjobë, si modele në shampon reklamat, dhe efekti zgjat deri në larjen e ardhshëm.

Përbërësit e nevojshme:

 • Xhelatinë - lugë gjelle;
 • Uji - tre lugë (mund të zëvendësojnë supë e bimëve);
 • Balsam flokët - lugë gjelle.

Pra, të shpërndarë xhelatinë në të ngrohtë (jo të nxehtë!) Ujë dhe shtoni një balsam. Nëse keni flokë të trasha dhe të gjatë, duhet të rrisin përqindjen e 3 herë (tri lugë xhelatinë, nëntë lugë ujë, 2 lugë erëza). Nëse papritmas mori gunga mund të shkrihen ato në një banjë me ujë. Aplikoni maskë në flokët para-larë përgjatë gjatësisë, niset rreth një centimetër nga rrënjët, pastaj të vënë në një paketë apo kapak dhe peshqir të lartë izolimin. Mbani maskë duhet 30 - 60 min.

Mos shtoni shumë për të maskuar balsam - është e nevojshme vetëm për të bërë më të lehtë pastaj shpëlarje flokët me xhelatinë. Nëse ju teproj - efekti nuk mund të jetë!

Maska xhelatinë janë pronarë të përsosur të flokëve të hollë - mantelet xhelatinë secili e flokëve, duke e bërë vëllimit të flokëve tuaj.


Një tjetër i pamohueshëm plus xhelatinë petëzim - të lirë. Në sajë të ekzistencës së tij, ju nuk keni për të shpenzuar një shumë të rregullt për trajtimet sallon. Dhe, sigurisht, nuk ka kimikate!

Jo çdo njëri prej nesh mori në curls natyrore bindur dhe të trasha. Sepse flokët bëhen të butë dhe me shkëlqim, duhet të punojnë. Rregullsia dhe durim - se rregullat themelore të recetave. Por pse nuk e bëjmë për hir të bukurisë!