Bouquets Dasma klasik, avant-gardës, ekzotike dhe sezonaliteti


Për martesë moderne, buqetë, ia atribuojnë jo më pak e rëndësishme se, hairstyle, këpucë apo bizhuteri. Dyqane lulesh ofrojnë bouquets dasmës për çdo shije dhe në stile të ndryshme. Të shikojmë buqetë harmonike, është e nevojshme për të kombinuar komponentët nga pamja e përgjithshme e nuses dhe detajet e veshje e saj. Për shembull, në qoftë se një vajzë e bizhuteri argjendi, buqetë duhet të jetë argjendi, jo detajet ari dekor.

Përmbajtje

 • Bouquets klasik dhe avant-gardës wedding
 • Përbërësit ekzotike në një tufë lulesh
 • Bouquets dasmës sezonale


Bouquets klasik dhe avant-gardës wedding

Buqetë klasike dasmës për të nuses - rrumbullakëta ose lot forma mund të jetë bërë për të Port-tufë lulesh ose hartuar pa të. Porti bandë (në mënyrë të foluri të përbashkët - në mikrofon) mundëson ngjyra të jenë vazhdimisht në kontakt me ujin, duke vazhduar freskinë e tyre.

Trendet në martesë dizajn lules që erdhën nga Evropa dhe Amerika, kanë kontribuar në modë të gjerë për bouquets pa mikrofon. Kompozime të tilla mbajë apel vizuel shumë pak kohë, veçanërisht në mot të nxehtë.

Një tjetër tendencë bouquets dasmës zëvendësim për pajisje të bëra nga materiale bimore. Çanta, shporta, rrathë të bëra nga lule dhe gjethe - duken origjinale dhe liron dorën (qese mund të varur në dore).

Buqetë klasike martesor me trëndafila të lehtë konvertohet në të modës, nëse shtoni detaje interesante. Për shembull, gjethet dhe alokazyy Gloriosa, teli dekorative, apo manaferrat.

Përbërësit ekzotike në një tufë lulesh

Asgjësimin Moderne ceremonitë e dasmës është zgjedhja pothuajse të kufizuar të ngjyrave dhe materialit bimor. Ndonjëherë urdhërimin e një buqetë me lule për martesë, nusja dëshiron kishte një shumë të ngjyrave të pazakonta, në këtë rast përbërja zakonisht humbet.

Lule ekzotike - gjurmët janë elemente që duhet të jetë fokusi. Në floristry quajtur - elementet e rendit të parë. Këto ngjyra duhet të plotësojnë satelitë të dytë dhe të rendit të tretë. Si mbretëreshë e rrethuar komplet, bukurinë lule aq të rralla ekzotike, duhet theksuar bimët më të zakonshme.

Lule ekzotike rendit të parë:

 • Anthurium;
 • Strelitsyya;
 • Orchids (tsymbydyum, kattleya, Wanda, dendrobyum);
 • Hloryoza:
 • Hortense;
 • Proteus;
 • Bimët tufë lulesh nga familja Bromelievye (vrieziya, Guzman, pineapple).

Bouquets dasmës sezonale

Bouquets dasmës sezonale mund të jetë klasike dhe avant-gardës. Pah e bouquets jo vetëm në origjinalitetin e tyre dhe për të krijuar disponimin dhe atmosferën e sezonit të transferimit. Çdo Përbërja mund të jetë pranverë, verë, dimër buqetë dasmës, nëse ju bëni atë në ngjyrat e duhura dhe për të gjetur lule e drejtë dhe dekor.

Tufë lulesh Pranvera

Për kompozimet e këtij lloji të qasjes të gjitha lulet e pranverës:

 • Tulips (të dyfishtë, fringed, zambak, sigurisht);
 • Daffodils;
 • Hyacinths;
 • Violets (përfshirë pansies);
 • Snowdrops;
 • Freesias;
 • Zhabinë (ranunkulyus - emri latinisht, e cila është përdorur shpesh);
 • Peony;
 • Snowdrops (aguliçe).

Kombinuar harmonike me ta do të krahasohen në ton dhe degë të mëdha trëndafila, zambakëve, chrysanthemums vogël, alstromeryya, Gerbera mini, eustoma, Gypsophila. Me përfaqësues të bimëve ekzotike në tufë lulesh dasmës pranverë e orchids mund të përdoret (dendrobyum, tsymbydyum) stefanotys, Hippeastrum, anthurium (jeshile ose rozë).


Në pranverë tufë lulesh nusja duhet të jenë të ngjyrave të pranishëm pastel, dhe nuk përdorin ngjyra të ndritshme të ngurta. Ngjyrat mbizotëruese: krem, rozë, jeshile, të purpurt, dritë të verdhë, të bardhë.

Siç dekorimin ju mund të përdorni ngjyra kasetë pastel, tela argjendi-ngjyrë, rruaza ngjyrat përkatëse.

Shënim: në qoftë se ideja e tufë lulesh - pranverë, atëherë ajo duhet të jetë asnjë manaferrat apo fruta.

Bouquets dasmës Summer

Në një Bouquets rëndësishme ngjyrë të tillë: të pastër, ngjyra të pasura të ngrohtë mund të jetë i holluar pak me hije pastel. Me lule, ju mund të zgjidhni pothuajse të gjithë duke shmangur në fillim të pranverës (Snowdrops, daffodils, primroses, violets). Lule Pranvera tilla si tulips, ranunculus, fresias dhe të arsyeshme për një martesë tufë lulesh të verës, në qoftë se ju zgjidhni varieteteve të bimëve me petals me ngjyrë të ndritshme (e kuqe, portokalli, ngjyra).

Për verë humor për të shtuar një lule tufë lulesh, simbolizon mini Gerbera verore, daisies, Veronica, Sunflowers vogla, hije të ndritshme të u rrit, alstroemeria.
Tufë lulesh martesor Summer mund të bëhet në stilin e "vendit". Në bujqësi, buqetë e verës do të jetë e përshtatshme:

 • Kamomil (si ato qasje zëvendësim romashkovidnaya krizantemë);
 • zhabinë;
 • bizele murine;
 • mua-nots;
 • Këmbanat;
 • gentian;
 • zhabinë;
 • hypsofyla.

Siç dekorimin ju mund të përdorni shirita, pupla, ari dhe tel argjendi.

Summer Lule kostum të ndritshme, nuset emocionale, ata që përdoret për të të jetë në qendër të vëmendjes. Një këngë verore në stilin e "vendit" me wildflowers zbukuro përulur, nusja trembur.

Vjeshtë Bouquet nusja

Tufë lulesh dasmës për nusen e bërë në stilin e vjeshtës - një përzierje e kuqe, portokalli, të verdhë, jeshile, vjollcë, të purpurt dhe ngjyra jargavan. Kërkesë e detyrueshme - një buqetë me lule për të qenë të pranishëm atributet e vjeshtës - fruta, perime, manaferrat.

Si dekor, fruta të përshtatshme thatë dhe lëng:

 • manaferrat Rowan;
 • u rrit hips (ju mund të shtoni ato së bashku me twigs);
 • murriz;
 • manaferrat Cotoneaster;
 • Mollë Parajsa;
 • Fruta ftua Japanese (henomelesu);
 • Wort ose fruta hiperikusa Shën Gjonit i cili gabimisht i quajtur manaferrat;
 • Berries elderberry zi;
 • fruta panje;
 • Physalis fruta (fenerë);
 • dorëzonjë me manaferrat të ndritshme;
 • grupimeve vajzë (të egra) rrushi.

Bien lule që mishërojnë të sezonit: asters, chrysanthemums, Gerbera, dahlias xhuxh, gladioli, marigolds. Ata kombinuar degë dhe trëndafila të vetme, alstroemeria, zambakëve, ageratum, zambakëve calla (e verdhë dhe portokalli), Limonium.

Vjeshtë lule tufë lulesh tufë lulesh theksojnë bimët drithëra - bisht dhelpre, Timoteu, festuka dhe gjethe me ngjyra.

Shënim: përdorin vetëm si dekorata ari. Nuk argjendi, perla dhe sedef.

Dimër tufë lulesh dasmës

Ftohtë - prirje kryesore për tufë lulesh nuses në stilin e dimrit. Blends ftohtë të bardhë me të gjitha nuancat e blu, blu dhe vjollcë.

Përjashtojë: të gjitha hije e portokalli, jeshile, e kuqe të ngrohtë, të verdhë dhe krem.
Tufë lulesh martesor dimrit mund të bëhet në dy çelësat kryesore: e bardhë-blu dhe të bardhë-kuq. Si përdoret argjendi vetëm dekoratë, perla, perla, përjashtuar ari.

Bouquets përbërë në një skemë të ngjashme me ngjyra, dhe të kombinuar edhe me dekor e ngjyrë të artë, por kjo nuk do të jetë një bandë mishëron dimrit.

Marrja buqetë përdorimin racional të bardhë-kuq vjollcë dhe hije burgundy e kuqe. Për thekse të ndritshme mund të marrë berries Rosehip, fruta Cotoneaster dhe Hypericum. Mbuluar llak që simulon dëborë, manaferrat duken veçanërisht mbresëlënëse.

Për kompozime të përshtatshme zambakëve të bardhë të dimrit, trëndafila (hilkovyy dhe të vetme), alstromeryya, zambakëve calla, Orchids (Wanda, dendrobyum) anthurium (e bardhë), krizantemë.

Gypsophila, lule të vogla të bardha jo vetëm të shtoni lehtësuar buqetë martesor, por edhe forcimin e "humor dimrit."


Për të bërë buqetë dasmës për nusen vetëm në bardhë e mundur, por ajo do të shkrihet me fustan të bardhë, dhe mungesa e thekse ngjyra të bërë buqetë interesante jo.