Si korrigjimi vetull është kryer dhe se si të zgjedhin formën, në varësi të llojit të fytyrës


Vetullat tona kryejnë disa funksione të rëndësishme. Sigurisht, nga një pikë femërore të parë më të rëndësishme prej tyre - estetike. Kjo procedurë si korrigjim vetull, duke i lejuar ata për të ruajtur formën në pamjen estetike ishte me të vërtetë e bukur.

Përmbajtje

 • Metoda asian
 • Mënyra Wax
 • Metoda pintsetnyy
 • Si te zgjidhni formën
 • Tatuazh dhe korrigjimi i saj
 • Paint ose vetullat?

Vetullat mbrojë Mukoza e syve nga marrja e ujit. Kur lagështi (djerse ose të lëngshme të tjera) rrjedhin mbi ballin, kjo nuk do të marrë në sy, dhe vetullat kllapa rrjedh rreth tyre. Përveç kësaj, vetullat të kryer një nga funksionet e rëndësishme jo verbalisht-kommunikativnyyh. Në fund të fundit, kur një njeri i habitur apo frowns mërzitur, e gjithë kjo reflektohet në shprehjet e fytyrës. Vetullat kështu ndryshojnë formën e tyre, duke pasqyruar të gjitha emocionet dhe ndjenjat.


Ka disa metoda themelore të korrigjimit të përdorura në shtëpi dhe në sallon.

 • Aziatike (thread);
 • dylli;
 • mjete (piskatore ose brisk).

Në çdo metodë ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Wax, për shembull, është e rekomanduar për të kryer veten në qoftë se nuk ka përvojë në heqjen e flokëve.

Metoda asian

Në një mënyrë tjetër, kjo metodë është quajtur "korrigjim vetull fije" apo "tridinh." Kjo metodë është shumë i durueshëm dhe i vëmendshëm për njerëzit, për shkak se ajo kërkon përqendrim të madh. Parimi themelor i heqjes së flokëve në vijim:

 1. Vetullat e para zbutur me shtupë pambuku të ngrohtë ose krem ​​yndyrë ushqyes.
 2. Pastaj pambuku kozmetike apo fije të bëjë një lak të vogël, e cila është caktuar për flokët.
 3. Këshilla e sythe lidhin dhe i shtrembëruar në mënyrë që ne mund të bëjë një madhësi më të madhe. Gishtat duke mbajtur si vijon: buzë e brendshme e lak po mbajnë gishtin tregues të njëra anë dhe i madh një tjetër. Unaza e sipërme e hollë duhet të jetë më e ulët.
 4. Kur flokët wedged fort, ajo në mënyrë dramatike është larguar, duke tërhequr skajet e fije.

Veçanërisht, kështu që ju mund të konsoliduar qime të shumta për të hequr ato në të njëjtën kohë. Në shtëpi, të kryejë procedurën shumë të vështirë, por me praktikë vjen dhe aftësitë.

Përparësitë e metodës përfshijnë:

 • pa dhimbje (në krahasim me lëmuar dhe metoda pintsetnyy);
 • Mungesa e stimulimit;
 • efekt të qëndrueshme;
 • rriten qime të bëhet më e hollë dhe paler;
 • të përshtatshme për lëkurë shumë të ndjeshme për shkak se ajo nuk ka ndikim.

Ndër të metat vuri në dukje:

 • kohëzgjatja dhe procedurat kopitkist;
 • jo të përshtatshme për korrigjimin vend.


Mënyra Wax

Korrigjimi i vetullat në shtëpi është metodë e mundur dhe dylli. Ajo është e bazuar në hapat e mëposhtëm:

 1. Së pari, lëkura dhe flokët të pastrohen me ujë të ngrohtë dhe locion.
 2. Në lëkurë të përgatitur vënë një shtresë e hollë e pluhur.
 3. Laps kozmetike shënojë atë zonë që ju doni të mbani të paprekur. Dylli qimet e mbetura butë i shkrirë është aplikuar shtresë shumë e hollë. Shënim: do të thotë shpërndarë gjithmonë në rritjen e flokëve, jo kundër saj.
 4. Në imponojë një leckë apo letër dylli strips që janë të përfshira. E shtrydha shumë të qetë për rritjen e flokëve, jo kundër saj. Presioni i fortë nuk është e nevojshme, në mënyrë që të mos ndikojë në shtresë dylli integriteti.
 5. Rrip lotsjellës kundër rritjes së flokëve befas. Lëkurës dhe ju mund të tërheqë pak të tempujve për lehtësimin e dhimbjeve.
 6. Krem i pasur ndihmon të shpëtoj nga mbeturinat e dylli në lëkurë.

Në metodën, ka një numër të avantazhe:

 • shpejtësia e procedurave;
 • efekt të qëndrueshme;
 • Aftësia për të hequr edhe qimet mikroskopike, të padukshme me sy të lirë.

Të minuset janë si vijon:

 • trajtime dhimbje;
 • jo të përshtatshme për njerëzit me lëkurë të ndjeshme;
 • acarim dhe ënjtje në para 30 minuta e pas korrigjimit.

Është e nevojshme që të jetë i kujdesshëm me këtë lloj të korrigjim, sepse rreziku nuk është vetëm e nevojshme për të hequr flokët, por edhe ato që formuar formën e saktë dhe konceptuar. Për të parandaluar këtë, ju mund të përdorni stencils.


Metoda pintsetnyy

Kjo metodë është më e zakonshme dhe të përballueshme. Ajo është përdorur në shtëpinë e tij. Çfarë ju duhet:

 • piskatore;
 • zbutës;
 • set vetull (pluhur, rimel, furçë).

Procedura është si më poshtë:

 1. Vetullat e para të zbutur mjete të posaçme për të lehtësuar dhimbjen.
 2. Pastaj pluhur është aplikuar për vetullat lehtë, zbutjen e flokëve përmes rritjes.
 3. Formë Hijet është tërhequr, ju doni të mbani.
 4. Piskatore butësisht hiqni qime që janë gjatë shekujve, por linja kryesore e vetullat. Nuk ka flokët të pastër vetëm në raste të veçanta, të tilla si kur kërkohet nga forma e zgjedhur.
 5. Piskatore linjë me kujdes "bishtin" vetullat. Ju mund të lyej kubike akull lëkurës apo qetësues, ju lutem për të lehtësuar skuqje mundshme dhe parehati.

Për të duhet të vyskubuvaty vetullat, jo domosdoshmërisht për të përfunduar kurset e veçanta ose të lexojnë libra. Mjafton një herë në përpjekje për t'i dhënë formë për të vetëm atëherë të rregulluar dhe për të ruajtur kohën e duhur. Në metodë është një pengesë - trajtimet dhimbje. Megjithatë, shumë me shumë sukses të tolerojë ndjesi shpimi gjilpërash pakëndshme dhe ndjesi shpimi gjilpërash. Është e rëndësishme që së pari të tërheqë formë simetrike në të dy vetullave, kështu që ju nuk lidhur me piskatore.

Nuk është një tjetër metodë - teh. Në parim, ajo nuk është shumë e ndryshme nga ajo e mëparshmja, por në vend të përdorimit piskatore teh që ju doni të dezinfektoj. Përgatitja është e njëjtë si kur metodë pintsetnyy, vetëm qimet hequr me një brisk kundër rritjes së flokëve. Ju duhet të jetë tepër i kujdesshëm në mos aksidentalisht dëmtojë lëkurën.

Si te zgjidhni formën

Përveç kësaj, ju duhet të hiqni metodën e zgjedhur flokët, ju së pari duhet të zgjidhni formën e duhur, përndryshe nuk ka asnjë pikë në korrigjim. Ka një formulë të përbashkët për vetullat ideale formë. Natyrisht, shumë varet nga forma dhe lloji i personit (ne do të diskutuar këtë më vonë), por rregulli i përgjithshëm duhet ende të kuptojnë.

Shikoni në foto në të djathtë. Diagrama etiketuar kritike piket formë vetullat. Lines Një dhe E tregojnë kufirin ekstrem. Lines C dhe D vetullat kulmin. Linjë F kufirit të poshtëm.

Ka disa rregulla për të ndihmuar të zgjedhin formën e vetullave, ideale për tipit fytyrë:

 • Round lloj fytyra vetullat e përshtatshme të ngritura lartë, bishtin janë të shkurtër dhe të harmonishëm.
 • Oval lloj fytyra përshtatet çdo formë, pasi asnjë prej tyre nuk do të prishin pamjen estetike.
 • Lloj katror të përballet me të lartë të përsosur ngritur vetullat me një pushim.
 • Për personat formë të cilëve i ngjan një zemër, një raund të mirë të arsyeshme, jo shumë të ngritura shumë vetullat.
 • Një person në një diamant kërkon një pushim me dhe vetullat e ngritura.

Sigurisht, çdo vajzë vendos vetë se çfarë lloj formë që më pëlqen e tyre, por në qoftë se ju ndiqni rregullat e thjeshta, atëherë vetullat gjithmonë do të duken harmonike dhe dekoroj person dhe nuk e prishin.

Zgjidhni fytyrën tuaj të tipit

Femrat me këtë formë të përballet sinqertë, miqësore dhe të hapur. Kjo formë ndryshon ballin e gjerë dhe cheekbones të lartë, të cilat ngushtuar transferohen gradualisht në mjekër. Personi Gjerësia ngushtë se gjatësinë e saj. Veçanërisht vuri në mjekër, por jo aq shumë si për shembull në një lloj trekëndëshi i personit. Vija e flokëve në afërsi të ballit i ngjan një zemër.

Qëllimi kryesor për zonjat me formën e fytyrës - me sy të ngushta me llojin ovale, dhe të balancuar zonën e ulët dhe e sipërme e fytyrës. Ne jemi vetëm pak ngre vetullat për të theksuar zemra-formë fytyrë. Forma është e mirë për të zgjedhur një të rrumbullakosura, por jo shumë i ngushtë. Gjysmërreth bëjë jo domosdoshmërisht edhe më afër në një vijë të drejtë - vetullat duken harmonike.

Gratë me fytyrat e zgjatur e njohur si një krenar, miqësore, serioze dhe me një mendje të zhvilluar. Karakteristikat kryesore janë rrumbullakuar mjekër zgjatur, ballin shumë të lartë. Linja e rritjes së flokëve në zonën e harmonishëm ballin. Mollëzat mund të zgjatet, dhe gjerësia e fytyrës është shumë më pak se gjatësia.

Për këtë formë të fytyrës do të vijë në mënyrë të përkryer horizontale e vetullat. Jo vetëm do të bilancit të gjitha tiparet, por shtoni disa lehtësinë fytyrës. Gjatësia gjithashtu luan një gratë rolin e rëndësishëm që nuk duhet të harroni të bëni vetullat të gjata. Vetullat bisht duhet të drejtohen në krye të veshit, por fillimi - të shkoj në qoshe e jashtme të syrit.

Gratë me fytyrë ovale mund të mbajnë veten me fat, duke pasur formë të përsosur. Ajo është e popullarizuar në arkitekturën dhe artin, ashtu siç është i kënaqshëm për të parë. Ajo është më kujton vezës me kusht përmbysur: rrumbullakosura pak mjekër, cheekbones lartë, një ballit dhe vija e flokëve relativisht të vogël ka një formë të butë, në formën e një gjysmërreth.

Femrat me këtë formë do të përballet me forma të ndryshme të vetullave. Kjo thyerje lakuar, i drejtë dhe i qetë. Arcuate vizualisht reduktuar ballin, dhe sytë e të bëhen më të tenderit, por moderim duhet të jetë gjatësia e vetullat. Linja horizontale do të përballet me më të harmonishëm dhe të shkurtër. Por vetull me një frakturë të butë do të balancojë të gjitha tiparet, por gruaja ende do feminitet dhe seksualitetin.

Pronarët e kësaj forme janë personi i vërtetë, i gëzuar, miqësore dhe karakter të mirë. Formë e rrumbullakët është e karakterizuar nga të buta, deri në një farë mase, linjat e qetë. Chin nuk vepron në krahasim me llojet e tjera të personit. Length mes mollëzat, shumë i gjerë, pothuajse identike me distancë nga mjekër në ballin. Disa gra të përpiqen për të visually zgjasin fytyrën, ngushtimi cheekbones dhe e bëra ballin e bërë pak më e lartë.

Për seks më të drejtë, me një fytyrë të rrumbullakët, i aftë tri lloje vetullat. E para - një vetull e ngritur gradualisht, dhe pak ngritur tip dhe është pak më lart tempullit. Një formë tjetër ndryshon vetullat ngritur, dhe Bending gjatë si një krah pulëbardhë. Gjithashtu, për njerëzit në një rreth të përkryer shkon ballë të rrumbullakosura, ku pika pushim pak zhvendosur në buzë e jashtme të syrit.

Seksi i bukur i formës fytyrë si një shesh me cilësitë e lidershipit, ata janë kokëfortë dhe të qëllimshme. Kjo formë fytyrë është mjekër shumë e rëndë, cheekbones vetull lartë dhe relativisht i ulët, e cila shpesh ka të njëjtin gjerësinë e fytyrës më të ulët. Nofulla më të shquar të ulët, dhe karakteristikat e fytyrës në vend të ngathët. Por më së shumti sytë e tij janë të mëdha dhe ekspresive.

Në fytyrë katrore vetullat parrahur shikoni gjerësinë natyrore, me veçanërisht identifikuar fillimin dhe bisht cepa. Correct ata kanë nevojë në mënyrë që këndi i thyerjes ishte si të afërta me mes të syrit apo edhe pak zhvendosur në buzë e jashtme. Por shprehja më e rrezikshme mund të arrihet me formë izlomlennoy e vetullat kamion. Për sheshin përballet me padi si gjatësi optimale e vetullat dhe më të gjatë.

Femrat me formë të përballet si një trekëndësh me një nivel të lartë të shërbimit të fshehtë dhe kanë tendencë për të marrë vendime të papritura. Kjo formë është e karakterizuar nga një mjekër të hollë dhe mollëzat gjerë. Formë trekëndëshi shumë e ngjashme me një zemër në formë, por pastaj një mjekër të mprehtë.

Pronarët e kësaj forme të personi duhet të zgjedhë formë vetullat me thyerje uniform butë dhe gjatësi të madhe. Për vizualisht shtrembërojnë ekuilibrin e tipareve të fytyrës, nga vija e drejtë duhet të braktiset. Opsioni fitues do të jetë shumë vetullat përkulem lartë. Ajo duhet të përqëndrohet në vendndodhjen e vetullave, që nga fillimi dhe fundi i vetullave duhet të vendoset në të njëjtën linjë. Nëse ju nuk përputhen, pjesa e sipërme e fytyrës do të shfaqet vizualisht shumë më të gjerë se sa në fund.

// Ligt; një" ) .click (Funksioni (e) {e.preventDefault (); (! $ (Ky) .hasClass ('activeface')) {në qoftë se $ ( "#facesgt; Ligt; një" ) .removeClass ('Activeface'); $ (Ky) .addClass ('activeface'); $ ( ".faceinfo: dukshme" ) .slideToggle (); $ ('#' + $ (Ky) .data ( "info" )). SlideToggle (); }}); $ ( "#facesgt; Ligt; një: së pari" ) .trigger ( "klikoni" );}); //]]

Tatuazh dhe korrigjimi i saj

Vetulla tatuazh - një procedurë të veçantë kozmetike në të cilën qime natyrale zëvendësohen imitime profarbovanyh. Kryerja e të gjithë mjeshtër siç kërkohet që të shpojnë lëkurën e një makinë të veçantë, në shtëpi ajo mund të jetë i rrezikshëm dhe traumatike.

Grim të përhershëm kërkon mirëmbajtje të kujdesshëm me kalimin e kohës. Prandaj, korrigjimi i tatuazh vetullat duhet të kryejë master. Pse keni nevojë për:

 • për të korrigjuar pasaktësitë e procedurës (të tilla si ligat pabarabartë pigment);
 • për të sjellë vetullat në formë të përsosur (p.sh., nëse përfundon keq prorysovalys);
 • për të bërë një rrugë të qartë;
 • për të bërë pigment të ndritshme nëse është e nevojshme.

Që të gjitha organizmat individuale, dikush tatuazh veshur pa probleme për një kohë të gjatë, dhe dikush në një zbehet pigment muaj. Korrigjimi mund të korrigjuar këto mangësi. Me këtë, epiteli shpejt përditësuar lartë, aq më shumë do të marrë pjesë mjeshtër i kozmetikë të përhershëm.

Paint çfarë?

Shpesh shoqërohet korrigjimin dhe pikturë. Për shembull, ata që për nga natyra flokët flokëverdhë, mjeshtrave shpesh rekomandohet dhe bojë për vetullat për t'i bërë ato më të ndritshme dhe më të dukshme.

Procedura nuk është për të gjithë, që nga qimet tepër të ndritshme të tërhequr vëmendjen e padëshiruar, dhe ndonjëherë duken shumë vulgare. Korrigjimi dhe ngjyrosje e vetullave - procedurat që mund të kryhen në mënyrë të pavarur në shtëpi. Procedura është si më poshtë:

 1. Vetullat e parë e rregulluar sipas rregullave të zgjedhur metodën.
 2. Pastaj holluar bojë sipas udhëzimeve për të.
 3. Pas bojë është aplikuar në flokë për një kohë të shënuar në paketim të produktit.

Për të zgjedhur ngjyrën, i kushtoj vëmendje të burimit. Ideali është një hije që pak (1-2) ndryshon nga tonet natyrore. Në këtë rast, vetullat janë të gjallë, por jo shumë të dukshme dhe vulgare.