Rregulla të mirësjelljes në lindje apo si për të ngrënë me shkopinj


Depërtimit tendencat aziatike gastronomike në kuzhinën tradicionale evropiane ka bërë jo vetëm ekzotike, por edhe çoi në nevojën për të dini më shumë për kulturën e ushqimit aziatike. Siç mund ta shikoni, njeriu modern duhet të dinë se si për të ngrënë me shkopinj, kështu që përdorimi i tyre si takëm është një nga karakteristikat e veçanta të kuzhinës orientale. Por çfarë do të dini rreth tyre?

Përmbajtje

 • Historia e shkopinj
 • Cilat janë shkopinj
 • Si të përdorni shkopinj
 • Tabela rregulla të mirësjelljes

Fakte interesante rreth shkopinj ose nuk e dini se


 • e treta e popullsisë botërore e përdor këtë pajisje për ushqim, një e treta ha lugë dhe forks dhe një pak më shumë se një e treta - duart;
 • disa korporata aziatike praktikuar risi: në vend të një interviste Evropiane për punësimin e punonjësve të ardhmen duhet të mbledhë rruaza të vogla me anë të tyre, duke treguar koordinim të shkëlqyer;
 • Fëmija, që aspirojnë të ngrënë shkopinj përpara në zhvillimin e moshatarëve të tyre, të cilët zotërojnë lugë;
 • Përdorimi i takëm për ushqim promovon rehabilitimin e shpejtë të njerëzve pas një goditje;
 • dieters njohur nutritionists këshillojnë për të krejtësisht braktisin përdorimin e një lugë me një pirun për shkopinj;
 • Procesi i ushqimit përmes tyre - jo vetëm procesi fiziologjik i ngopjes së organizmit, dhe ndjenja e plotë filozofike e veprimit dhe transmetimin e energjisë;
 • ata të shkaktojnë dëme të pariparueshme për natyrën: prodhimi i tyre vjetor është rreth 25 milionë pemë;
 • restorante dhe hotele Pekin refuzojnë shkopinj e disponueshme për shkak të futjes së taksave të larta shtetërore për shitjen e tyre;
 • Japonia është përmirësuar në frymën e kohës sonë - tani ata mund të shkëlqejë;

Por ju shikoni, jo më pak të interesuar në çështjen e vendit të tyre dhe datën e lindjes.

Historia e shkopinj

Debati në lidhje me datën e saktë të lindjes së traditës për të përdorur shkopinj për produktet ushqimore është ende e hapur. Megjithatë, si prototip i këtij takëm. Nuk janë vetëm supozime dhe hipoteza pohojnë se ata kanë përdorur fillimisht për gatim, jo ​​për ushqim.

Problemi është brishtësia e materialit nga i cili ato janë bërë: shkopinj lashta druri nuk mund të mbijetojnë dhe nuk kanë mbijetuar. Por ka prova se në shekullin e XII. BC Kina e dinte se si për të ngrënë me shkopinj. Gjetur gjatë gërmimeve në kryeqytetin e lashtë të shtetit të fuqishëm kinez, shkopinj veçanta bronzi prova.

Është e njohur se përdorimi i tyre kryesor ishte lidhur me ceremonitë fetare dhe vuri në dukje pasurinë dhe fisnikërisë, dhe vetëm në shekujt VIII-IX, duke marrë përhapur, ata hynë në traditën e detyrueshme tryezë.

Shkopinj duke shpikur në Kinë, ishin më vonë, rreth shekullit II pes, huazuar nga Japonia, ku ato përdoren vetëm perandorin dhe aristokraci. Dhe në VIII. BC ata bëhen atribut njohur Ceremonia ngrënie. Miratuar traditën e hahet me shkopinj dhe banorët e Koresë dhe Vietnamit. Në botën e sotme mund të gjenden në çdo vend, në restorante kuzhinë orientale.

Cilat janë shkopinj

A e dini se përhapur në të gjithë Azinë Juglindore, pajisja e përdorur për ushqim është shumë e ndryshme në çdo vend? Le të shikojmë në llojet më të zakonshme ekzistuese sot.

Vendi i shpërndarjes

Kinez - kuaytszy - Thjeshtë për t'u përdorur. Për shkak të gjatësisë saj - 20-25 cm - dhe trashësinë e tyre preferojnë të sapoardhurit, duke besuar lehtësi relative mastering artin të përdorin ato.

Shkopinj Japanese - Hashi - Në të shkurtër të afërmit e tyre kineze, gjatësia e tyre arrin në 15 cm, dhe në fund gjemba. Ata janë të mbështet të veçanta - hasioki ku ata shkojnë përfundon hollë. Hasy në kulturën japoneze - diçka më shumë se vetëm takëm, ritualet e lidhura me to të ushqyerit të parë foshnjore dhe Vitit të Ri festimet, dasmës dhe ceremoni çaj.

Korean - chokkarak - Ka të mirën e të tre llojeve. Ata janë i vetmi bërë nga metali.

Material

Prekur materialit nga i cili shkopinj që përdoren për ushqim duhet të rillogaritjen druri, plastike, kockave, metale.

Made e plastike, ata janë të lehtë për t'u përdorur, të lirë, të lehtë për të pastruar. Por ata nuk janë të rekomanduara për përdorim në kontakt me ushqimin të nxehtë.

Shkopinj të drurit, si një i lirë dhe i përshtatshëm, por jo praktike - ata shpejt humbasin formën e tyre dhe kërkojnë dezinfektimin e detyrueshme, për të mos përmendur dëmin shkaktuar ndaj mjedisit.

Instrumentet Bone, si dhe bëhet në metal të çmuar ka gjasa të atribuojnë ceremonive rituale apo luks. Gone janë ditët kur perandorët e përdorur shkopinj argjendi për të përcaktuar helm në ushqim. 

Metal shkopinj, para se ata janë bërë prej bronzi, tani - çelik inox përdorur vetëm në Kore. Në shtëpi ata janë, edhe pse është e përshtatshme, të qëndrueshme dhe të lehtë për të ruajtur, kanë disa disavantazhe - nxehtë dhe të pakëndshme për shkak të sipërfaqe e lëmuar.

Formë

Ata mund të jetë ose të rrumbullakët, dhe me sheshin, ngushtuar dhe përfundon vuri. Ata janë të ndarë dhe të lidhur. Dru dhe kockave mund të ketë dekoratave gdhendur.

Afati i përdorimit të

Nuk ka shkopinj qëndrueshme dhe varibasi - disponueshme.

Si të përdorni shkopinj

Në Kinë, procesi i të mësuarit përdorimi kuaytszy fillon shumë herët, sa më shpejt që dy vjet fëmija e vjetër e di se si për të ngrënë shkopinj kineze. Evropianët e perceptojnë këtë art shumë më vonë, është e dobishme të dinë kuaytszy teknik ndryshim dhe Hashi ushqimi japonez.

Për vendndodhjen e saktë të shkopinj kineze duhet të respektojnë udhëzimet e mëposhtme:

 • rrinë një fund të një vendi të trashë në bazë të gishtit;
 • pozicioni i tij i hollë në fund të falangës ulët të gishtin e mesëm;
 • të siguruar një pozicion duke shtypur shkopinj gishtin e saj;
 • vendin e dytë një shkop në mes të gishtit të madh dhe gisht tregues.

Hashi Japanese janë pak të ndryshme:

 • kryetar i rrethit të madh dhe gisht unazë, vendos mes tyre një copë dru, që nisen nga një përfundim të tretë;
 • thumb dhe gisht tregues duhet te formuar nje unaze;
 • rregulluar këtë situatë;
 • vendin e dytë paralel shkop magjik për të parë, në një distancë të vogël nga ajo, dhe të mbajë indeksi juaj, të mesëm dhe maja e gishtit.

Treni Bërë la, dhe mos harroni: fortë lodhje gisht pirg, dhe pirg i dobët mund të shkaktojë situatë të pakëndshme, ku ata vetëm bien nga gishtat.

Tabela rregulla të mirësjelljes

Nuk është e mjaftueshme për të dini se si të përdorin shkopinj kineze të shikoni në tryezë në komunitetin kulturor të popullit lindore. Kultura ofron njohuri ushqimit të mirësjelljes kombëtare. Këtu janë disa rregulla për të ndihmuar të shmangur situata të vështirë:

 1. Kuaytszy dhe Hashi destinuara për ushqim, kështu që nuk trokasin ata për të tërhequr vëmendjen e një kamerier apo dikush tjetër;
 2. Mos jepni atyre diçka;
 3. Mos shtrydh grushtin e tij - një shenjë kërcënuese.
 4. A nuk jep atyre ushqimin në tryezën e ulet një burrë tjetër.
 5. Mos kërko nga copa më të mira; duke shkuar nga lart për të marrë paraprakisht pak dohlyanuvshy. Touched në pjesë, ju tashmë duhet të marrë emrin e tij.
 6. Mos u mundoni për të shpoj atyre ushqimin.
 7. Mos e bëj fundin e shkopinj, ata kishin nevojë vetëm për të sjellë ushqim në gojë.

Fundi i vakt, sipas mirësjelljes kineze qetë lojë me birila shënuara drejtuar kuaytszy në të majtë, ndërsa Hashi japoneze rregulla të mirësjelljes bën thirrje për t'i dhënë fund qëndrimit apo pjatë.

Arti i ushqimit kinez me shkopinj nuk është e lehtë, por ju do të bien dakord: për të shijuar atmosferën e Lindjes, provë shijshme ekzotike dhe të ngrejë magjinë e instrumenteve evropiane ... Është më mirë për të paguar disa kohë dhe praktikë për të ndjehen plotësisht njeriun orientale. Provo dhe të ketë sukses. Fat të mirë!