Aromatik përqafojë bredhi përdorimi i pyjeve naftës për bukurinë dhe shëndetin


Bredhi, si çdo halor tjetër - bimore relikte. Për qindra miliona viteve të zhvillimit, i guximshëm, i hollë, gjithmonë arrin të diellit, ajo zhytur gjithë fuqinë dhe diturinë e natyrës dhe tani ndanë bujarisht djalin e tyre më të re të tokës - njeri.

Përmbajtje

 • Prona eliksir halore
 • Sekreti Forest Bukuri Mavka
 • Rregullat dhe rekomandimet

Multiple përdorim vaj bredhi, terpentinë dhe kamfor rrjedhin nga këto materiale natyrore të papërpunuara, mjekësi, kozmetikë dhe madje edhe në industrinë kimike e bëjnë atë një tepër të vlefshme.


Vaj esencial bredhi nxjerrë nga distilim me avull e hala i ri i pyjeve fidaneve dhe kone pemë ka një aromë karakteristike me një kontakt të katranit të ngrohtë dhe shënimet e freskëta djegëse. Varieteteve më të popullarizuara për prodhimin e naftës është siberian, e bardhë dhe balsam bredhi që rriten vetëm në zona të pastra e territoreve të mëdha euroaziatike dhe të Amerikës së Veriut.

Fakti historik: Në pes mijëvjeçarit të dytë, në një nga zonat Drevneizrailskoe të lumit Jordan bredhi është përdorur për përgatitjen e ointments, shërimin e plagëve - Bibla është quajtur balsam i Galaadit. Përveç kësaj, emri Tree përmendet në tekstet e librave të shenjtë njëzet e një herë.

Aromatherapist rekomandojmë kombinuar këtë rrjedhë me ndonjë familje vajra halor - pisha, dru kedri, bredh, si dhe me agrume - bergamot, limon, bli, grejpfrut, portokalli dhe mandarinë. Erëza, duke theksuar aromën e bredhi dhe për të rritur efikasitetin e saj - arrëmyshk, kanellë, karafil, piper i zi, qimnon, trumzë dhe rozmarinë, ndër vajrat lule nga më të përshtatshmet për Lavender pishe, heranyevoe, yarrow naftës dhe ylang-ylang.

Prona eliksir halore

Duket për shumicën e çështjeve që lidhen me problemet e trupit të njeriut, ju thjesht mund të përgjigjem naftës bredh. Banja, mbytje, fërkim, vaj - në çfarëdo forme do të jetë efektive.

Drogës ka një gamë të tillë të veprimeve thjesht duhet të jetë në kabinetin e mjekësisë në shtëpi.

 • Baktericid dhe anti-viral. Dezinfekton abrasions të vogla dhe plagët ekzemë, trajton infeksionet e etimologjinë ndryshme dhe vendndodhjen.
 • Anti-inflamator. Heq ënjtje, skuqje dhe acarim, sëmundjet e frymëmarrjes sipërme dhe traktin e sipërm respirator, lëkurës, muskujve dhe indeve lidhës, dhe goja shoqërues.
 • Drain. Vaj Bredhi është përdorur si një expectorant në bronkit, astma, kollës së mirë, sëmundjet e frymëmarrjes akute me kollë joproduktive.
 • Ngrohja. Efektive për reumatizma, radiculitis, e përdorur për ngrirja dhe hipotermi.
 • Tonik dhe relaksuese. Stimulimin e sistemit nervor, vaj bredhi është përdorur si mjet cardiotonic për të rritur oreksin, simptomat e tërheqjes e lodhjes sy, dobësi muskulare, të qenët i përgjumur dhe lodhje të përgjithshme.
 • Immunomodeliruyuschee dhe tonik. Rivendosja forcë fizike dhe emocionale pas sëmundjes dhe stresi, forcon sistemin mbrojtës.
 • Rigjeneruese. Shërimin e plagëve, calluses dhe drithërat, promovon rezorbimit shpejtë të hematomas, pengon formimin e indeve mbresë.

Paqëndrueshme, si të përfshira në avujve halore aromatike, mund të përdoret si një transmetimit profilaktike një sezon të ftohjet dhe infeksionet virale. Medalion qeramike me dy pika vaj, furrë me vaj ose pastrimi i lagësht me frymëmarrjes dezinfektimit natyrore të ndihmojë të përballet me kërcënimet dhe për të krijuar një atmosferë të këndshme.

Të rëndësishme: Përfitimet vajra bredhi në trajtimin e rinitit dhe sinusit mund të aplikojnë për të dëmtuar nëse përdoret ajo paholluar, siç këshilloi shumë receta tradicionale. Cilësinë e produktit të ulët, ndjeshmëri dhe i irrituar i aktivitetit të mukozës të lartë të substancave thelbësore mund të shkaktojnë djegie, ënjtje apo alergji. Për të lyej hundës pasazhe përzierje bredh naftës me gropa gjalpë bukuroshe në proporcione të barabarta.

Sekreti Forest Bukuri Mavka

Në cosmetology naftës bredhi ka gjetur përdorur jo më pak gjerësisht. Ekspertët thonë se efekti i celulitit porositë dhe trupin e përfundon me këtë drogë, si ajo heq lëngjeve të tepërta stimulon sistemin e qarkullimit të gjakut, forcon indet e lëkurës.

Për të përdorur anti-celulitit masazh vaj bajame 15 ml ose arre pyll të pasur përzierje e vajrave thelbësore: 2 pika bredh, 3 pika portokalli, 2 pika rozmarinë.

Për të përgatitur përfundojë mjaltë përzierje aromatik prej tre lugë mjaltë të lëngshme, një kupë kafe terren dhe vajra esenciale: bredhi - 3 pika livando - 4 pikat e limon - 2 pika. Përbërja është aplikuar në fushat me probleme, e mbuluar me fletë metalike dhe del me të larë pas 20-40 minuta me ujë të vakët.

Një tjetër problem, i cili ndihmon për të përballuar bredh rrëshinor - hyperkeratosis folikulare, më i njohur si "gunga patë" që ndikon mbulon në parakrahët, supet, mollaqe, kofshë dhe fytyrë. Në mënyrë efektive heq aknet bredh naftës dhe sëmundjeve të ndryshme të lëkurës.

Sigurisht, nuk ka celuliti, nuk Keratosis, puçrra ose të fitojë një vaj të dështojë, nëse jo për të sulmuar nga një shumëllojshmëri e fronte njëkohësisht: një dietë të ekuilibruar, aktivitet fizik, duke u shpëtoj e zakone të këqija. Një sauna rregullt me ​​aromatik qiparisi fshesë - ndoshta aromaprotsedura më shëruese - do të arrijë rezultate më të mira.

Në mënyrë të barabartë të dobishme të naftës bredhi për flokët, humbi pushtetin dhe vëllim. Humbje dhe madje edhe baldness, lajka i tepruar i kokës dhe zbokth - çështje që zgjidhen me të vërtetë në mënyrë efikase duke përdorur këtë mjet, nëse përdoret në përputhje me rekomandimet e tij.

Maskë për të forcuar dhe për të nxitur rritjen e flokëve: Mix tre lugë lëng qepë, vezë e verdhë veze, një lugë çaji vaj rodhe dhe tri pika vaj bredhi. Apliko për lëvizjet masazh lëkurës, vihet në kapak plastike dhe të përfundojë kokën me një peshqir. Del me të larë pas gjysmë ore.

Për trajtimin e naftës zbokth bredhi të përzier në pjesë të barabarta me pemë çaji vaj, pastaj shtoni një lugë vaj esteret njëjtë pluhur. Mjet është rubbed në lëkurë dy orë para shampooing, por në raste të ndërlikuara - gjatë natës.

Maskë, e cila redukton lajka e kokës: një përzierje të bërë me një lugë gjelle pluhur sinapi, një lugë çaji të bardhë ose të verdhë kozmetike vaj balte lugë çaji kokosit, tri pika lëng limoni dhe dy pika të bredh vaj esencial holluar me ujë për konsistencën e llapa dhe aplikuar në lëkurë e kokës tridhjetë minuta. Shpëlaj me ujë neharyachiy me një shampo të butë.

Vaj Bredhi për fytyrë - një balsam shërimi që i jep të rinjve dhe freski. Pronat e saj antiseptik ndihmojë të përballen me adoleshente reheneryruyuschye probleme - para arsimit plagët, dhe forcimin muret e enëve të gjakut, të reduktojë manifestimet vaj e rosacea. Lëkura bëhet më elastike, rezistente ndaj stimujve.

Essential Oil - shpirti dhe esenca e termocentraleve - një gjaku që jetojnë mbush trupin e njeriut me energji, energji dhe të rinjtë. Bredhi, sipas yogis indiane, mund të japin mundësinë për të gjetur lehtësisht përgjigjet e pyetjeve të vështira, për t'u përshtatur me jetën dhe dinjitetin për të kapërcyer vështirësitë. Në praktikën lindore të naftës shtuar në përzierje për një masazh këmbë dhe banjot ngrohtë këmbë për meditim.

Rregullat dhe rekomandimet

Blerja e vaj esencial bredhi, mbani mend emrin e paketës materiale të specifikuara produkt natyral, nomenklatura e duhur Latine botanik:

 • Abies sibirica - Siberian Bredhi
 • Abies alba - White Fir
 • Abies balsamea - balsam bredhi

Nëse keni ndërmend për të blerë ilaçe të lira në farmaci - të marrë vaj siberian bredh prodhuar në Rusi. Kështu që ju të zvogëlojë rrezikun e bie viktimë e falsifikimet. Përgatitjet bredh varieteteve të tjera të cilësisë së lartë mund të gjenden në dyqanet me reputacion të mirë.

Mos derdh thelbin e shishe origjinale për një tjetër Mbani larg nga rrezet e diellit, të nxehtit dhe, natyrisht, fëmijët. Përzierje gatuar sberehayte një qeramike ose qelqi të errët enë.

Mjet Pak a shumë e pranueshme industriale që mund të pasurojë vajra esenciale, krem ​​për fëmijë me një grup minimal të përbërësit sintetike.
Ju do të vlerësojmë pronat shërimin e naftës bredh, në qoftë se nuk vuan intolerancës individuale komponentët e tij aktive nuk kanë një sëmundje të mëlçisë dhe të veshkave. Në rast se ju jeni në gatishmëri fëmijë të lumtur, të vënë eksperimente aromatik në të ardhmen e afërt.

Femrat - gjithmonë një magjistare pak dhe ga: secili ka vet sekretin e saj të veçantë të bukurisë, shëndetin dhe shpirtrat e mirë. Është koha për të ndarë përvojën e çmuar të naftës bredh me lexuesit e tjerë duke lënë një koment në këtë faqe!