Sauna infra të kuqe për të mirën humbje peshe dhe dëm


Ne të gjithë e dimë dush si të dobishme, sigurisht, në mungesë të contraindications. Sa furi komente shkruar tashmë për të Finlandës, turke, banjot tradicionale ruse. Por kompakt infrared sauna, dobia dhe dëmi i së cilës janë ende në mosmarrëveshje privuar padrejtësisht të vëmendjes. Pra, le të shohim në të gjitha tiparet e këtij lloji të sauna, për të vendosur - nëse ky opsion është i përshtatshëm për ju apo jo të përshtatshme.

Përmbajtje

 • Si funksionon sauna infra të kuqe
 • Përfitimet e sauna në shtëpi
 • Kundërindikimet për përdorim
 • Avantazhet sauna infra të kuqe në shtëpi:


Si funksionon sauna infra të kuqe, dhe se si ajo ndryshon nga llojet e tjera të banjot

Procedurat kabinë u shpik në shtëpi pothuajse të gjitha inovacionet teknike - në Japoni, Dr. Tadashi Ishikawa. I njohur në mbarë botën e kapaciteteve të reja të kombit japoneze janë pasqyruar në këtë fushë - për shkak të dush tradicionale japoneze - Ofuro nuk toleron nxitim, dhe, si çdo vend tjetër, kërkon respektimin e ritualeve të caktuara. Dhe sot, ju e dini, është pikturuar çdo minutë ...

Pra, është baza e sauna infra të kuqe japoneze nuk vënë metodë e ngrohjes convection e ndikimit (ndikimi në trupin e ajrit preheated ose ujë), dhe vala që kryhen me anë të sensorë infra të kuqe të montuar në murin e taksi dhe nën vende.

Prandaj, koha që do të jetë e nevojshme për të ngrohur dush duke përdorur ajrit është zvogëluar, sensorë infra të kuqe të fillojnë të ndikojnë në trupin menjëherë!

Përfitimet e ofruara nga sauna infra të kuqe

Ashtu si çdo ndikim nga jashtë, sauna infra të kuqe ka karakteristikat e veta pozitive dhe negative, sepse çdo njeri është i ndryshëm. Le të fillojmë, konsiderojnë përfitimet që do të sjellë seanca e trupit tonë në sauna infra të kuqe:

 • ne mund te kuroje ftohjet. Trupi gjatë një seance është ndezur në 38.5 C dhe më lart, por të gjithë e dinë se në këtë temperaturë vrarë dhe bakteret dhe viruset më të madhe. Nuk është çudi organet tona gjatë lufton ftohjet me ta në këtë mënyrë;
 • ne mund të hiqni problemin e pagjumësi, stres, që është, për të përmirësuar gjendjen e sistemit nervor;
 • ne mund të përmirësojë funksionin e veshkave dhe të stimuluar qarkullimin, falë këmbënguljes të fortë;
 • përveç ndikimit mbi të organeve të brendshme, sauna infra të kuqe jep një efekt të theksuar kozmetike në lëkurë. Në thelb, surprizë - poret e hapur, të heqin qafe e qelizave të lëkurës të vdekur, pastrohen thellë. Ne nuk do të argumentojnë se procedurat e vizitave të përsëritura do të shpërndajë mbresë e vjetër, por kjo është ajo që lëkura bëhet më e butë dhe i përkulshëm - kjo është një fakt!
 • dhe më në fund, efekti shquar që shkon si "bonus" për përmirësimin e përgjithshëm shëndetësor. Sauna infra të kuqe për humbje peshe - është miku ynë, shok dhe vëlla! Imagjinoni Drejtimin dhjetë kilometra, kemi humbur një numër të caktuar të kalorive. Paramendoni? Pra, numri i njëjtë i më famëkeqe, padashur kalorive tona, ne kemi humbur gjatë një seancë në sauna infra të kuqe!

Kundërindikimet për përdorim

E pra, tani një lajm i keq. Çfarë është një infra të kuqe Kundërindikimet sauna, dhe kur është e nevojshme për të menduar mirë para vizitës së saj:

 • në qoftë se ju vuani nga diabeti, është e qartë "jo" duke vizituar i sauna infra të kuqe;
 • e njëjta vlen edhe për ndonjë sëmundje fungale të lëkurës;
 • Zonja me implante silikoni duhet të monitorojë me shumë kujdes koha e kaluar në kabinë sauna - jo më shumë se 20 minuta, që nga ngrohje të fortë, për fat të keq, mund të prishin strukturën e silikonit;
 • njerëzit që vuajnë nga alkoolizmi kronik gjithashtu në rrezik kur vizitojnë sauna infra të kuqe;
 •  çdo sëmundje vaskulare dhe sistemi i përgjithshëm i qarkullimit të gjakut - një ndalim mbi procedurat e vizitës. Në fund të fundit, me anijet tona të forta të ngrohjes zgjerohet shumë, dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundje të tilla i nënshtrohet një rrezik të madh të gjakderdhjes. Në parim, kjo vlen edhe ditët kritike, por pastaj çdo grua vendos për veten - për shkak se asgjë nuk ndodh fatale, përveç rritjes së sekrecioneve, dhe kjo është një çështje e komoditet dhe higjienës.

Në çdo rast, ne kemi nevojë për një qasje të përgjegjshme ndaj vizituar banja, dhe kjo nuk vlen vetëm sauna infra të kuqe. Pas një efekt të fortë termike ka një ndikim të fuqishëm në të gjitha funksionet e trupit.

Nëse ju duhet të keni mundësinë për të instaluar, sauna infra të kuqe në shtëpi - është, natyrisht, alternativë e mirë dhe të përballueshme për të tradicionale. Dizajni përmban kabina janë të tilla se ajo është shumë më e lehtë për të filluar se, për shembull, sauna finlandeze; dhe në aspektin e funksionimit, ajo është më e lirë se sa sauna klasik.

Avantazhet e blerjes dhe instalimit sauna infra të kuqe në shtëpi:

 • kabina kompakte për procedurat e pranimit për shkak të faktit se furra brenda ka nahrevayuschey ajrit, dhe mure shumë të hollë. Në këtë drejtim, ka një kursim të konsiderueshme të hapësirës;
 • natyrat e begatë do të jetë shumë i kënaqur që të dini se në shtëpi sauna infrared përdor më pak energji elektrike se sa një kazan normal! Kjo e fundit ka një konsum prej rreth 2.2 kW, dhe kabina kërkohet nga 1.5 kW. Sigurisht, gjithçka varet nga modeli, një sauna dhe konsumojnë 3 dhe 4 kW, por ende, krahasimi është e habitshme;
 • për të instaluar një kabinë në shtëpi apo apartament, ju nuk keni kurvar leje inspektimit pragjet zjarri për funksionimin e sauna infra të kuqe të kësaj organizate janë të detyrueshme.

Në çdo rast, në mënyrë që të blerë një sauna infrared, ju duhet të peshojnë të gjitha "pro" dhe "kundra". Çmimet fillojnë nga e saj 50 mijë. Dollarë dhe ndryshojnë në varësi të materialit që është përdorur në prodhimin e këtij kabinës, nga fuqia e saj, madhësinë dhe funksionet shtesë.

Modës "zakone të këqija" Të shkuara të tilla si pirja e duhanit, pirja e tepruar, dhe shqetësimi parat për shëndetin e tyre. Le të një njeri tjetër i cili kujdesej për trupin e tij u bë më shumë! Ne sinqerisht ju uroj frymën kurajo dhe trupin, emocionet pozitive, dhe le çdo ditë për ju fillon me të mirë në mëngjes! Nëse ju jeni tashmë në përdorim sauna kështu, ju lutemi ndani përvojën e veprojnë komente - pozitive dhe negative.