Si për të pastruar argjendi në shtëpi nga mërzi


Sipas studiuesve, bizhuteri argjendi i parë u shfaq në Egjipt gjatë periudhës 5000 - 3400 BC. d. Ky metalike vështirë ndodh në natyrë në formë të pastër dhe etërit tanë me vlerë më shumë se ari. Bizhuteri lashtë pajisur atë me kuptim të veçantë, u mendua se ata posedojnë mbinatyrshëm, fuqitë magjike.

Tani në çdo familje ju mund të gjeni bizhuteri argjendi, sendesh ose brendshme. Për fat të keq, me kalimin e kohës, e gjithë kjo bukuri e errët dhe e mbuluar, në varësi të përbërjes, e zezë, e gjelbër ose lulëzim kaltërosh. A është e mundur dhe se si për të pastruar argjendi në shtëpi për t'u kthyer bukuri origjinale dhe madhështi? Le të gjeni.


Përmbajtje

 • Çfarë errësojë bizhuteri argjendi
 • Rekomandime të përgjithshme
 • Si për të pastruar argjendi me mërzi
 • Si për të pastruar argjendi me gurë

Çfarë errësojë bizhuteri argjendi

Ky metal fisnik rezistent ndaj ndërveprimit me acide organike dhe alkalet, por në ajër, sulfide hidrogjeni mund të shkaktojë errësuar prej argjendi me ekspozimit të zgjatur.

Besohet se njerëzit me kryqe varfër argjendi shëndetësor dhe zinxhirët errësojë shpejt. Disa janë kthyer për shtrigat dhe magjistarët për heqjen e "dëmit". Sigurisht kjo bestytni. Por ka një fakt interesant - shkencëtarët kanë vërtetuar se ndryshimi ngjyrë e metalit të çmuar mund të ndikojë në përbërjen e djersës sonë, në njerëz me një përmbajtje të lartë të azotit në trup pak argjendi të errët, dhe tejkalim të këtij elementi si squfur, shpesh shkaktojnë errësuar e stolitë e argjendit në pronarët e tyre.

Rastësisht, squfurit të përfshira në përbërjen e shumë produkteve kozmetike që mund të shkaktojë errësuar nga metali - kushtoj vëmendje për të.

Për të përcaktuar se si të duhet të pastër argjendi delikate dhe produktet e saj në shtëpi duhet të marrë parasysh, nga të cilat aliazh argjendi bërë dekorimin tuaj: nga sprovuar (92.5% argjendi fisnike plus shtesë bakri) chornenoho, filigran, mat apo monedhë. Përveç metodën e pastrimit përbërjen aliazh ndikojnë praninë e gurëve në bizhuteri.

Rëndësishme !!! Produktet me qelibar, perla apo koral më të mirë për të dhënë profesionistëve pastrues. Këto gurë janë shumë tekanjoze dhe e ndjeshme ndaj acideve, alkalet dhe zgjidhjet tjera kimike! Në mungesë të njohurive dhe përvojës specifike ata mendje mund të prishin!

Rekomandime të përgjithshme

 1. Nëse paratë tuaja vetëm pista (rërë, pluhur, kozmetike ose më vonë), t'i lash me ujë të nxehtë me shkumë sapuni. Në vend të sapunit mund të shtohet Fairy. Mbajtja e bizhuteri të vogël argjendi në banjo, ju keni nevojë për një furçë të butë dhëmb sjellë atë në formën e duhur. Ky veprim nuk do të shtojë stolitë shkëlqejë, por ju mund të lehtë argjendi të pastër në shtëpi.
 2. Bizhuteri të zakonshëm pa gurë mund të ndriçohet, duke e vendosur atë në një zgjidhje të 10% të acidit citric ose amoniak. Për zgjidhje më të madhe të efikasitetit mund të jetë e ngrohtë.
 3. Zgjidhje e shkëlqyer popullore për pastrimin e argjend nga patate. Perimeve papërpunuar rubbed në rende dhe të mbushur me ujë, pastaj të zhytur në këtë përzierje e gjermano-argjendi ose argjendi produkteve për disa minuta. Pas lëmuar leckë tyre leshi të shkëlqejë! Ju mund të heq dekoratë prej argjendi në supë zhvishem patate, pastaj të lajë atë në ujë.

Si për të pastruar argjendi me mërzi

 • Nxirë instrumente argjendi takëm mund të pastrohen me një zgjidhje të sode. Vënë paratë në një tas ose pan, e mbuluar më parë me fletë metalike pjekje. Hidhe 2-3 lugë sodë buke dhe vë në krye të një shtresë e fletë metalike. Hidh ujë të valë. Pas 10-15 minuta larë me ujë të ftohtë të rrjedhshëm.
 • Për të përgatitur kripë metodë tjetër të zakonshëm (qoftë të mëdha apo të vogla), sode buke, enë letër varaku dhe dishwashing lëngshme. Përfundojë petë enë, pastaj përbëjnë një shtresë dhe përhapjen e dekoratave në sipërfaqen e tyre. Derdhur kripë dhe sode duke shtuar disa pika të Fairy apo detergjent tjetër. Hidh ujë të valë. Pas 10 minutash, ne do të lajë dekoratave ujë të ftohtë të rrjedhshëm.
 • Një tjetër tip, paste argjendi mund të pastrohen në shtëpi! Të dobishme në këtë rast të zakonshëm gomë gomë klerike me anën e lehta (kjo është më pak gërryes) dhe përfshirja e juaj pak e njeriut. Fshij fut argjendi gomë - nxirje atyre si dora do të xhiruar!

Këshilli! Në vend të kësaj, ju mund të përdorni buzëkuq të rregullt gum. Kjo recetë është e njohur edhe për ata që kanë menduar ndonjëherë se si për të pastruar ari në shtëpi ose të punojnë në plating ari.

Lipstick përmban komponentë të vogël gërryes që ndihmojnë argjend të pastër pa lënë gërvishtjet. Ta themi thjesht kuq buzësh në një leckë të butë dhe polonisht metalike në shtetin e dëshiruar, pas zgjidhjes sapun larë.

 • Një nga më të efektshme, por agresive metodave është përdorimi i përbërje: pastë dhëmbësh ose pluhur, pjekje sode dhe amoniak. Me një furçë të butë bristled aplikoni një përzierje homogjene të këtyre përbërësve, pastaj del me të larë me ujë të ftohtë. Pastë dhëmbësh pastron terri mirë të fortë në argjend, megjithatë, nuk e përdorin atë shumë shpesh, pasi kjo mund të provokojë të çara në metal. Gjithashtu në këtë aksioneve për pastrim më delikate mund të eliminojnë sode.
 • Argjendi vogël pastrohen në mënyrë të përkryer duke përdorur paste, bërë nga një përzierje e shkumës dhe amoniakut. Aplikoni atë në rrjet, me një furçë dhëmbësh të butë pastron, pastaj del me të larë me ujë të rrjedhshëm.

Filigran argjendi Chornene apo nuk duhet të thajë me fanatizëm nga të zeza si prarim fisnike u jep atyre një bukuri të veçantë dhe sofistikimi.

Si mund të pastër argjendi me gurë

 1. Argjendi me gurë të pastrohen mirë duke përdorur lëngje të veçanta të dyqane bizhuteri argjendi të pastër dhe të tjerët të cilët jo vetëm që nuk e dëmtojnë bukurinë e bizhuteri tuaj, por të mbuluar ato me një film mbrojtëse.
 2. Clean gurë inlaid argjendi shtëpi, pa përdorur për të zotëruar bizhuterive do zgjidhje të ardhshëm: shtoni një sapun rroje në ujë kapnuv amoniak pak. Sjellë atë në një çiban, por nuk vlim. Lëngshme ftohur është aplikuar në rrjet apo të shikojnë me një furçë të butë dhe pastron metalike. Rreth errësirë ​​guri hequr duke përdorur një shtupë pambuku ngjyhet në të njëjtën zgjidhje.

Rëndësishme !!! Produktet me qelibar, perla apo koral më të mirë për të dhënë profesionistëve. Këto gurë janë shumë tekanjoze dhe e ndjeshme ndaj acideve, alkalet dhe zgjidhjet tjera kimike! Në mungesë të njohurive dhe përvojës specifike ata mendje mund të prishin!

Nëse jeni duke shkuar për të pastruar argjendi matte në Lëndë gërryese përdorim në shtëpi - sode, kripë ose acid. Thekon sapun tretur në ujë - mjete të mjaftueshme për të pastruar bizhuteri argjendi matte.

Pas pastrimit bizhuteri argjendi jo i çmuar veshje metalike dhe vonesën për disa ditë duhet për të formuar një shtresë mbrojtëse ose natyrshëm mbuluar ato me një argjendar veçantë llak.

Duke përdorur këto këshilla, ju mund të kthehet bizhuteri tuaj argjendi si një simbol i pastërtisë shpirtërore, e cila do të gëzojnë jo vetëm ju por edhe nipër e mbesa të ardhmen tuaj dhe stërmbesë.