Si për të mbajtur shkopinj kineze


Shkopinj kineze - një takëm tradicionale përdoret në Azi. Tani, kur kuzhina ekzotike aziatike fituar popullaritet të madh në të gjithë Evropën dhe hapën shumë bare sushi, shumë njerëz veten - si për të mbajtur shkopinj kineze e drejtë?

Përmbajtje

  • Historia e shkopinj kineze
  • Si është e shkopinj kineze sipas mirësjelljes
  • Disa fakte interesante rreth shkopinj kineze

Shumica e restoranteve shërbejnë shkopinj të vetme prej druri apo plastike, shpesh unsplit. Se si të përdorin ato? Së pari, ata duhet të jenë të ndarë. Pjesa e poshtme e pajisjes nuk është punuar ndonjë - it i palëvizshëm gjatë ngrënies. Të gjitha manipulimet janë kryer të lartë - duke punuar.


Arsyeja fund shkopinj vënë në pushimet mes furçë dhe gishtit tregues dhe në fund të hollë shtyn një gisht për gisht unazë gozhdë falangë. Sipërme (duke punuar) të mbajë si dorezë. Për më shumë informacion se si për të mbajtur shkopinj - Shikoni videon:


Në fakt, ka kaq shumë thjesht, gjëja kryesore - shkathtësi. Dhe ju e dini se kush e parë filloi për të ngrënë nëpërmjet tyre?

Historia e shkopinj kineze

Bëni disa purteka të materialeve të ndryshme - dru, kockë. Në kohët e lashta, argjendi është përdorur edhe pajisje - për të shmangur ushqim të helmuar, sepse nga argjendi arsenik errësohet. Ata janë zbukuruar shpesh - pikturuar, aplikuar modele të ndryshme, të mbuluara me smalt.

Shkopinj parë kinez u shfaq në Kinën e lashtë. Sipas legjendës, paraardhësit e tyre shpikur kinez Yu kur duke u përpjekur për të marrë një copë të mishit nga kazan të nxehtë. Në Kinë quhen "kuaytszy."

Në Japoni kuaytszy goditi periudhën Yayoi, ku u bë i njohur si "Hashi". Hasy Japanese shenjtë subjekt thjesht personale - ato nuk transmetojnë të tjerëve për përdorim, në mënyrë që këto restorante i shërbejmë, është e papranueshme takëm bërë e materialeve të qëndrueshme: metali, qeramika, etj Kjo është arsyeja pse në bare dhe restorante sushi shërbejnë ekuivalentet e tyre një kohë - varibasi.

Siç mund ta shikoni, kjo takëm ekzotike shumë vite! Gjatë kësaj kohe, natyrisht, i formuar qëndrueshme rregullat e tyre. Pra, si duhet shkopinj kineze për të ndjekur mënyrat rregullat tryezë?

Si është e shkopinj kineze sipas mirësjelljes

Kur përdorni Hashi të rëndësishëm jo vetëm për të dini se si për të mbajtur ato! Ju gjithashtu duhet të respektojnë rregullat themelore të mirësjelljes:

  • Mos plug ushqim Hashi (ata rrinë me oriz vetëm në funeralet);
  • takëm bëj - forma e keqe (në fakt, si të gjitha kulturat e tjera);
  • nëse ju prekni një pjesë - kjo duhet të hani. Vënë atë në tas është e papranueshme;
  • Ju nuk mund të dërgoni ushqim për fqinjët në tryezë (ky rregull është i vlefshëm vetëm në Japoni);
  • Ju nuk mund të luajnë dhe ritëm Hashi mbajtur ata në grushtin e tij (gjest i armiqësi), lëvizin ata takëm, telefononi deri kamerier.

Siç mund ta shikoni, rregullat janë mjaft të thjeshta dhe në shumë mënyra të ngjashme me ato evropiane. Parimi kryesor - jo për të tërhequr vëmendjen e fqinjëve në tryezë.

Disa fakte interesante rreth shkopinj kineze

Në Japoni, ka Hashi të veçantë për të qëndruar - hasioki (Oka - folje vënë). Ata janë bërë nga druri, bambu dhe qeramika; shpesh ata janë vlera artistike dhe janë shpesh subjekt i mbledhjes.

Në Kinë, për mbrojtjen e mjedisit në vitin 2006 ishte një taksë mbi përdorimin e takëm tradicionale për shkak të faktit se prodhimi i saj konsumon shumë dru. Përmes futjes së kësaj takse, shumë hotele kanë refuzuar të gjitha varibasi konvencionale druri.

Shumë prodhues Lindore në punësimin e sjelljes stafi testimi koordinimin duke përdorur të gjithë të njëjtën Hashi e! Për të kaluar testin, ju keni nevojë për një ritëm të shpejtë për të mbledhur rruaza tyre.

Në ditët e sotme këto takëm ekzotike në rreth dy miliardë njerëz në planet: popullin e Japonisë, Kinës dhe Koresë. Për më tepër, në Evropë dhe Amerikë, ata kanë bërë shumë popullore, sepse duke e ditur se si të përdorin shkopinj kineze, nuk do të ju duket injorant në shoqërinë e sjellshme!

Më shpesh hani përdorur këtë takëm pazakontë - ai trajnon aftësive motorike gjobë, e cila, nga ana tjetër, të zhvilluar të menduarit të mirë. Pra, i ulur në një bar sushi, mos harroni: ju merrni vetëm kënaqësinë e të ngrënit, por rozvyvayetesya! Gëzojnë oreksin tuaj!