Disa këshilla se si për transplantin e orkide në shtëpi


Lule të mrekullueshme, mahnitëse dhe shumë e bukur e Orchids gjithmonë shkaktuar efekt simpatik të njerëzve. Mbajtësit e këtyre bimëve të bukura të marrë kënaqësi estetike nga lulëzuar gjatë, sy kënaqshëm dhe shumëllojshmëri të tone dhe hije, madhësive dhe formave të luleve dhe e lë. Në këtë artikull ne do të flasim për kujdesin e duhur si orchids transplantin dhe kur ta bëni atë më të mirë.

Përmbajtje

  • Blej dhe orchids parë transplantin
  • Lotim duhur dhe zgjedhja substrate
  • Përgjigja në pyetjen

Ka një mendim që të mbajë Orchids (ne do të flasim për Phalaenopsis) në kushte normale janë shumë të vështira bimore, kapriçioz kërkon kujdes të kujdesshëm dhe të vazhdueshëm, kërkon një lotim të veçantë dhe ndriçim. Unë do të doja të theksohet se ky informacion nuk është plotësisht e saktë. Sigurisht, të ardhurve të cilët vendosën për të blerë fabrikën e para se të blini lule ju lutem lexoni informacion mbi karakteristikat e llojeve si orkide të ujit dhe të marrë parasysh kushtet e kultivimit të saj, lexoni si të rimbjell.Së pari dhe më e rëndësishmja, çfarë për të kërkuar - një unike të këtyre bimëve dhe ndryshim e tyre në të gjitha lulet e tjera. Në natyrë, këto bimë jetojnë në pemë subtropikale apo shkurre të mëdha, dhe rrënjët përkundur lirisht zhvillojë dhe të ushqyer lule.

Mos harroni:

  • bimët nuk më pëlqen rrezet e diellit direkte, në anën e diell nuk mund të bëjnë ata;
  • Bimët nuk tolerojnë harton dhe rrjedhave të ajrit të ftohtë, mbajtur ata larg nga burime të ngrohjes
  • nuk jetojnë në tokë, ata kanë nevojë për një substrate të veçantë;
  • ata kanë nevojë për një shumë të ajër me lagështi - por ju nuk mund t'i mbani ato në ujë;
  • nuk ka nevojë për të vazhdimisht korrigjoj ato në një vend tjetër;
  • bimët nuk më pëlqen rritur vëmendja nuk duhet të jetë pa nevojë transplantin - jo shpesh lule ngacmuar, admirojnë nga një distancë.

Besoni mua, në qoftë se ju të gjithë mend, Orchids do të kënaqet me të bollshme, të gjatë dhe të bukur lulëzuar.

Hapësirë ​​Scenery këto bimë dhe Orchids transplantimit

Së pari, të gjetur shtëpinë ose banesën tuaj vend për lule dhe pastaj blej - të mëdha, të mesme ose bimore miniaturë.

Edhe në qoftë se planet tuaja shpërndajë mbledhjen e Orchids, ose dekoroj këto ngjyra, të fillojë me një fabrikë. Vëzhgoni lule, zhvillimin e saj dhe të lulëzuar, të mësojnë të kujdesen, ujë, repot Phalaenopsis dhe për të mbajtur shtëpinë e tij.

Dhe këtu ju keni blerë apo ju dha këtë lule të mrekullueshme mbretëror. Vendi lule në gatuar atij një vend, në qoftë se centrali është shitur në tenxhere, të lënë atë për 3 javë. Bimore duhet të acclimate në shtëpinë tuaj, vendosni tenxhere në mënyrë që rrjedhin e lule nuk u mërzit mbyllur perde, por ju gjithmonë mund të admirojnë këtë bukuri.


Përmbajtja më e mirë e orchids në vazo qelqi. Kjo nuk është vetëm një përbërje të bukur me orchids në dritare, por një domosdoshmëri e diktuar nga karakteristikat biologjike e lule. Kur keni nevojë për transplantimin Orchids, tenxhere dhe zgjidhni një vazo qelqi transparente diametra të kërkuara. Në fund të vazo qelqi transparente, vendosni gurë dekorative ose detin dhe i hedh ujë në mënyrë që ajo nuk do të arrijë në pjesën e poshtme të tenxhere. Uji do të zhduket dhe bimore frymë lagështi e nevojshme avantazhin e dytë të vazo qelqi - ato reflektojnë dritën mirë, e cila është e rëndësishme.

Kur transplantimit Orchids në shtëpi, ne duhet të marrë parasysh sistemin e rrënjë të Orchids, tenxhere nuk duhet të jetë shumë i ngushtë ose të lirshme, bie në ikjen e poshtme dhe të vendosur butësisht sistemin rrënjë, dhe një substrate të veçantë mbush gjithë hapësirën në dispozicion mbetur në tenxhere. Nuk substrate vtrambovuyte mund të dëmtojë rrënjët.

Përbërja Very nice e brendshme të disa bimëve. Tani dyqane lulesh mund të gjendet trekëndëshi, të rrumbullakta dhe enë ovale, ata nuk duhet të jetë shumë e lartë. Ju mund të vënë ato në tenxhere me bimë, ose Orchids transplantuar në substrate. Tucking Orchids në madhësi apo kontrast të madhësive dhe ngjyrave të ndryshme, këto kompozime do të dekoroj e brendshme e çdo dizajn dhe stil.

Lotim duhur dhe zgjedhja substrate

Shërbyer me lule - nuk ka gjë të tillë në Orchids. Pot një herë në javë duhet të vihet në lavaman dhe bollëk tallaze, ose të vënë atë në një pellg me ujë të substrate kap lagështi, të lejuar me ujë të thahet plotësisht, dhe pastaj kthehet lule në vend. Uji duhet të jetë temperatura e dhomës apo shkurajuan zgjidhur.

Shkrihet ujë, ajo është shumë e thjeshtë: vendosni një shishe plastike në frigorifer, pastaj të shkrihet dhe të marrë të butë dhe uji nuk është vetëm ideal për Orchids, por për të gjitha bimët.

Moisturize Orchids ajrit përreth, spërkatje me ujë nga llak. Shmangni akumulimin e lagështisë në gjethe dhe në veçanti në prizë e një lule. Një substrate mirë për Orchids është kushti më i rëndësishëm. Ju mund të bleni në dyqan apo kuzhinier veten. Ky proces është i gjatë dhe i komplikuar, të jetë i durueshëm dhe të bëjë gjëra të drejtë.


Kushti kryesor - të lehta, i ajrosur, mirë dhe u jep material thithje ujë. Ajo është një përzierje e lëvore pishe dhe myshk thatë. Leh është e rekomanduar për të marrë atë që ndarë nga trungu. Ajo duhet të pres, vlim për 3 orë (të gjithë jashtë për materiale rrëshirë), dhe pastaj të thata në furrë në temperaturë të ulët.

Përgjigja në pyetjen

Mund repot Orchids kur ata lulëzim?

Lule orkide janë shumë delikate dhe nuk pëlqen të jenë të shqetësuar, mos harroni këtë kurrë. Humbje e ngjyrës orkide rekomanduar me forcë që të mos rimbjell, sepse të presë disa javë apo muaj, jo aq e vështirë, dhe rreziku i vdekjes së bimëve është shumë e lartë.

Kur për repot orkide?

Bimë është transplantuar në pranverë ose në fillim të verës, kur rrënjët nuk kanë filluar ende rritjen e tyre aktive. Nëse ju bëni atë me shumë kujdes, mund të transplantuar në çdo kohë kur blooms lule.

Në këtë transplant tenxhere orkide?

Pot zgjidhni transparente dhe 1-2 cm në diametër më shumë se më parë.

Si orkide transplantuar menjëherë pas blerjes?

Këtu ndjekin rekomandimet e përgjithshme. Prisni disa javë dhe në qoftë se centrali nuk lulëzim, mund të transplantuar në mënyrë të sigurtë. Ndiqni këto rregulla të thjeshta dhe të thjeshtë, me kujdes dhe dashuri trajtojnë bimë dhe ata gjithmonë do të kënaqem me ngjyrat e tyre. Good luck në kultivimin këto lule të bukura.