Parfum grave në modë 2015 - zgjidhni parfum


Ajo do të marrë kohë, dhe ju harroni se çfarë ajo ishte veshur, por era e parfumit të saj do të mbetet gjatë në kujtesën tuaj

Christian Dior

Përmbajtje

 • Një histori pak
 • Aromë Symphony
 • Parfume klasike të modës dhe më të reja
 • Si te zgjidhni aromë?

Unë jam i sigurt se shumë prej jush shikuar filmin kult "Parfum", qëlloi mbi punën eponymous e shkrimtarit francez Zyuskinda. Në odors foto autori i kushton një rol të veçantë në jetën dhe vetëdijen. Ajo sjell erë si armë të veçantë, të padukshme dhe mistike të aftë për të menaxhuar ndërgjegjen njerëzore. Filmi është sigurisht imagjinar, por kjo ide realitet, siç dëshmohet nga një histori të gjatë të parfume.


Një histori pak

Që nga Egjiptit të lashtë, të detyrueshme copë set zonjat kozmetike ishin zonjat parfum. Në shishe parfum të ndryshme të vajrave thelbësore të ndryshme, të cilat janë shkrirë së bashku si një grup koherent të kombinuara, duke krijuar përsosur përbërjen përfundimtare shije, e cila si një perde e mbuluar trupin e gruas.

Egjiptianët atribuohet shpirtrat e pronave të veçanta mistike dhe shpesh përdoren ato në rituale fetare.

Koncepti i parfum erdhi në Evropë në shekullin e 14, dhe në shekullin e 18 vënë në aroma e trupit është bërë një pjesë integrale e të gjitha zonjat laike higjienike dhe zotërinj. Qendra kryesore e parfum përsosmërisë ishte Franca. Parfum frëngjisht dhe sot janë konsideruar cilësi unike, të njohura dhe të mirë.

Shfaqja dhe vetëdija e grave kanë ndryshuar që nga mesjeta, por mënyrat e njerëzve joshje mbetur e njëjtë, është e vështirë të imagjinohet moderne tryezë tualeti grua pa shishkë preferuar Ujë Tualeti. Era - një shok i heshtur i çdo grua që mund t'ju them të gjitha në lidhje me të, për shkak se zgjedhja e një përshtatje të përshtatshme për çdo parfum grua me kujdes, e kuptuar se ka vend për gabim.

Aromë Symphony

Era e parfum, si muzikë që Shimmers dhe tinguj të ndryshëm. Ndërsa ai përhap tij hap gradualisht shënime të reja si simfoni rrjedhshëm.

Ajo është konsideruar se zbulimi i të gjithë ciklin e shije mund të ndahet në tri faza:

 • Shënim kryesore - parfum që dëgjohet kur ju hapni një shishe ose menjëherë pas aplikimit të trupit dhe zgjat për 5-7 minuta
 • Nota e zemrës - aromë kryesor që e shoqëron një grua për 4-6 orë pas aplikimit parfum
 • Pendë - është era që mbetet pas avullimit të përcaktuar kryesisht nga stabiliteti dhe cilësinë e shpirtrave të zgjedhur.

Përbërja aromë të gjitha gratë ekzistuese të mund të ndahen në disa grupe:

 • Fruta dhe agrume fruta, të cilat vunë bazat për vajra esenciale të marra nga fruti i pemëve
 • Perime, bërë duke përdorur vajra esenciale bimore
 • Drusore agrumesh, në bazë të naftës nga leh lisi, resins apo myshk dhe bergamot, temjan, patchouli
 • Lule, bazuar në erë ngjyra të ndryshme
 • Druri, duke përdorur vajra esenciale të pemëve apo shkurreve, të tilla si dru sandali, u rrit bush, kedri, hala, myshk dhe të tjerët.
 • Bimor, me erën e barit apo vjeshtë të freskëta gjethe
 • Fundit
  • Deti, bazuar në vajra esenciale e kastravec, rrushit, shalqi, mollë, ndjenjat kujton erë e detit
  • Ozoni që janë të bazuara në substancat që rrjedhin sintetike që ndryshon freski shtesë dhe butësi të krahasueshme me erën e ajrit, pas një stuhi
  • Imitator lëkurës aromë natyrore me tym aroma e duhanit dhe dëllinjë pemë dhe resins të ndryshme
  • Lindje duke përdorur vajra esenciale të erëza të ndryshme të tilla si anise, karafil, kanellë, vanilje
  • Erë të këndshme me gjalpë kakao, çokollatë, mjaltë ose kokosit
  • Ndihet që dalin nga aroma, parfume ndahen në:

   • Ftohtë dhe ekspresive
   • Ngrohtë dhe e ëmbël

   Parfume klasike të modës dhe më të reja

   Industria moderne parfum vit pëlqen shumë të zonjat të reja bukuroshe. Për të gjitha shtëpitë e modës të njohur lirimin e një aromë të re që plotëson accessory si një koleksion të ri të rrobave, është bërë një çështje prestigji. Çdo parfum i ri pasqyron disponimin e një koleksion të modës apo një plotësues për imazhin popullor, por pavarësisht nga kjo, shumë gra mbeten klasik i vërtetë, për më tepër, aromë legjendar, i cili për dekada mbeti popullor dhe në modë.

   Një nga këto është «Jadore» parfum bestseller nga Christian Dior. Ky parfum nga viti 1999, mbetet në raftet si një nga shijet më të njohura.

   Me kalimin e kohës, prodhuesi ka lëshuar një seri të ujit tualet nën këtë markë, e cila gjithashtu ka një sukses mahnitëse me gratë.

   Era e mrekullueshme e parfum i takon një grupi të flavors fruta lule ftohtë. Ajo përbëhet nga:

   • Shënim kryesore - mandarin, pjepër, bergamot, dardhë, pjeshkë
   • Nota e zemrës - llokum, orkide, zambakut të luginës, violet
   • Pendë - ferrë, mkskus, vanilje

   Ky diamant zotërim parfum që zbukuron gratë të sigurt ngjall një ndjenjë e luksit, romancë dhe patos tërheqëse.

   Një tjetër opsion legjendar dhe disa egër është nga Gucci parfum të quajtur «Gucci Rush 2". Është parfum mjaft i urryer dhe, ndryshe nga «jadore», vetëm njësitë e përshtatshme.

   Ajo është e lidhur direkt me gruan, e cila brenda shkreton energji të pabesueshme seksuale që perepovnyayuchy ajo përhapet në një pendë aromatik që e bën të rrotullohen çdo njeri që e ndjente atë.

   Përbërja shije:

   • Shënim kryesore - zambakut të luginës, fresias dhe trëndafilit
   • Nota e zemrës - zambak, narcis, Gardenia
   • Pendë - myshk, rrush pa fara, lisi myshk

   Tepër erë të fortë dhe të ndritshme, theksoi se edhe paraqitja e një shishe që ka një formë të pazakontë dhe ultra rozë shimmering blu.

   Një parfum i qetë dhe modest i një DolceGabbana parfum «DG Light Blue».

   Në titullin e ngulitur dritës dhe detit të ftohtë kombinuar me zemërim të nxehtë dhe të zjarrtë.

   I përshtatshëm për gratë të lira dhe temperament të cilët janë të sigurt në ankesën e tyre dhe atraktivitetin. Aromë lirua në vitin 2001 dhe ka fituar çmime të shumta.

   • Shënim kryesore - zile, mollë jeshile, kedri dhe limon
   • Nota e zemrës - bambu dhe jasemini
   • Pendë - misk dhe ambergris

   Një aromë klasik, lëshuar në përqendrimet e shpirtrave në vjeshtë 2014 është Chanel «Coco Noir». Çdo madh parfum Coco Chanel ka historinë e vet. Krijimi i parfumierit parfum Jacques Polzh frymëzuar historinë e jetës së Habrieel madhe (emri i vërtetë).

   Kur i dashuri i saj vdiq dhe i vetmi njeri zemërthyer Chanel shkoi në Venedik. Qyteti i dashur ishte në gjendje për të sjellë përsëri në jetë atë këtu filloi një raund të ri të aktivitetit krijuese.

   Shishe parfum të ri është në dispozicion në të zezë - e preferuar ngjyra Mademoiselle madh.

   Shënime bazë e aromë të freskët agrume me shënimin erë dhe zemër të përfaqësuara kadife dhe u rrit upoytelnoy, geraniums, dhe daffodils, erë simfoni përfundojë pendë shënime të Sandalwood, vanilje, myshk dhe temjan.

   Në vitin 2015 raftet popovnyatsya shijet e reja që kanë marrë tashmë shtëpitë e modës të njohur dhe janë duke pritur për lirimin. Tifozët romantike dhe relaksuese scents e markës pakrahasueshëm Nina Ricci shikojmë përpara për të parfum të ri të quajtur «L'Extase».

   Në një intervistë me drejtorin e kompanisë marketingut - një partner Nina Ricci Hoze Manuel Albese, e përshkroi produktin e ri: "Historia është për feminitet dhe ndjenjat, por seksualiteti është dhënë vëmendje të mjaftueshme, kështu që ne kemi vendosur për të vepruar në këtë mënyrë." Shfaqja e aromë të ri pritet në raftet dyqan mars 2015.

   Si te zgjidhni aromë?

   Ndër të ndryshme të shishe ngjyra dhe erë çdo grua dëshiron të gjejë një parfum që i përshtatet asaj si një çelës për të anë të kapëseve, duke theksuar të gjitha palët më të mira dhe tipare zonjë. Për të zgjedhur një parfum që ju duhet të ndiqni disa rregulla:

   • Duke vizituar një dyqan parfum, i kushtoj vëmendje të gjithë gamën, duke kërkuar madje edhe në qoshet më të largëta të raftet.
   • Më të njohura janë fryma me shënime të ndritshme e prodhuesve kryesorë të njohur për këtë mashtrim të marketingut. Ajo duhet të mbahet mend se shënimet e para të erë përfundimisht zhduket dhe aromë mund të zbulojë krejt ndryshe.
   • Një ide e gabuar se në mes testet e shpirtrave të ndryshme duhet të gërhas fasule kafe. Kjo ndërpret mundësinë e zemrës ndjenja e muzikës dhe bën të mundur për të dëgjuar vetëm shënime kryesore. Për të kuptuar më mirë parfum erë të mirë disa pushimet për të pirë një gllënjkë ujë të pastër.
   • Ajo duhet të mbahet mend se ka mjaft erë të urryer në parfum që të gjithë ndihet ndryshe. Për shembull, një shënim mund të gjurmohen lily aromë erë proshutë, dhe vjollcë dhe jasemini pak erë e dukshme e feces.
   • Kur zgjedh një mostër parfum duhet patjetër të vënë atë në lëkurën tuaj, sepse çdo parfum njeri erë ndryshe, për shkak të karakteristikave individuale të sekretimit të gjëndra dhjamor dhe hormonet.
   • Planifikimi një udhëtim në dyqan parfum, ju duhet të përcaktuar se cila aromë është e preferueshme për ju? Freskët, e ëmbël, me aromë, e lehtë? Çfarë erë është absolutisht e papranueshme për ju? Për çfarë qëllimi ju jeni duke kërkuar për aromë - një rritje për një darkë romantike ose ujë i rastësishëm tualet? Duke iu përgjigjur këtyre pyetjeve, është më e lehtë për të zgjedhur opsionet e shumta shpirtërore. Qëndruar në të cilën ne duhet edhe një herë të përpiqemi të thith ato një nga një, duke mbyllur sytë e mi dhe të zhytet në ndjenjën që ju jep një erë të veçantë. Ajo mund të jetë e kujtime të këndshme nga fëmijëria, si shënime shënim për shkak të parfum e nënës së saj apo parfum, të tilla si festat e Krishtlindjeve, ju jeni të zënë në shënimet e mandarinë dhe gjilpërat që janë pjesë e shpirtrave. Dhe ju mund të dalë me imazhin ideal të një njeriu i cili kthehet në atë erë? Pas procedurës, më besoni, ju nuk mund të shkojnë keq me zgjedhjen ...


   Dhe së fundi dua të kujtoj fjalët e parfum Mademoiselle '- si dashnor. Vetëm pasi kaloi natën me të, ju e dini se ju përshtatet apo jo "Coco Chanel.