Eukalipt Essential Oil - një ilaç për shëndetin dhe bukurinë


Në vaj esencial të eukalipt aromë të veçantë të freskët të nxjerr atë nga fidaneve dhe gjethet e eukalipt. Për të marrë 4 kg vaj, duhet të rishkruhen për një ton të lëndëve të para.

Përmbajtje

 • Një gamë të gjerë e aplikacioneve
 • Në disa raste, efekti mund të jetë negative
 • Pronat terapeutike e naftës
 • Përdorimi në kozmetikë
 • Flokët elegante me vaj esencial të eukalipt

Përbërja kimike e produktit përfshijnë 4 duzinë komponente, duke përfshirë hlobulol, taninet, acidet, efekte të dobishme në trupin e njeriut në nivel fizik dhe emocional. Me vaj esencial të pasur eukalipt zbatueshëm në zgjidhjen e një sërë problemesh që lidhen me shëndetin e flokëve dhe lëkurës.


Një gamë të gjerë e aplikacioneve

Vaj eukalipt Veprimi në fusha të caktuara të mrekullueshme, ajo mund të rregullojë në trup. Vaj eukalipt Përdorimi mund të jetë duke vepruar në organet nuhatjes që veprojnë në sistemin limbic, përgjegjës për kujtesën, gjendjen emocionale, perceptimin. Aromatics Veprimit për të përfshirë të energjisë-terapi. Me shije, në këtë rast duke përdorur eukalipt eter, është efekti i mundshëm i dobishëm në depresion emocional, humor duke ndryshuar "nga minus në plus".

Pas kontaktit me lëkurë (përdorim të pastër të naftës nuk është e rekomanduar) vaj eukalipt merr në sistemin gjak dhe limfatik, duke kontribuar në shkatërrimin e toksinave, duke siguruar efekt anti-inflamator, një efekt pozitiv në funksionimin e të gjitha organeve.

Në disa raste, efekti mund të jetë negative

Përdorni vaj eukalipt gjatë shtatzënisë nuk është e rekomanduar, veçanërisht e papranueshme për 4 muajt e parë. Gjithashtu, vaj mund të përdoret gjatë trajtimit kimioterapia e kancerit. Ajo mund gjithashtu të jetë origjinalitet që manifestohet reaksione alergjike që tregojnë se përdorimi i eter eukalipt nuk është e nevojshme.

Vaj është i kundërindikuar në hypertensive dhe ata që vuajnë nga periudhave të shkurtra të epilepsisë. Nëse ju jeni një tifoz i trajtimet homeopatik, së bashku me përdorimin e naftës eukalipt, efekti i tyre mund të reduktohet në zero.

Përdorimi i naftës në lejueshme vetëm me recetë, doza nuk duhet të kalojë një rënie në ditë me çaj ose mjaltë.

Pronat terapeutike e naftës

Vaj eukalipt - një e mirë antiseptik, kjo është veti anti infektive, lufton ftohjet. Ajo është e mirë forcon sistemin imunitar, suppresses herpes, hepatit, proceset RVY inflamatore. Gjithashtu shumë efektive puçrra fytyre naftës eukalipt, plagët fytyre, spote moshës. Ai shëron abrasions, djegie të lehta, plagët.

Eukalipt ajrit destabilizuar efekt pozitiv në sistemin nervor, duke aplikuar atë në aroma, ju mund të shpejt të përqëndrohen, të kapërcyer stresin, lehtësimin e tensionit. Vaj aromatike dezinfekton ajrin, neutralizimin odors.


Vaj holluar përdoret për të zgjidhur problemet me dhëmbët, mishrat, për të rifreskuar gojën. Me efekt analgjezik ndihmon dhimbje koke, dhimbje në nyje.

Opsionet për përdorimin e naftës dhe dozimit

 • Llambë aromatike: deri në 5 pika;
 • për larje: deri në 5 pika në lidhje me bazat (kripë pikoj ose vaj me bazë);
 • për të shtuar në vaj masazh, 5 pika në 10 ml bazës;
 • si për bluarje përzierje: 6 pika per 10 ml bazës;
 • Inhalimi: deri në 4 pika në një gotë me ujë, kohëzgjatja inhalimi prej rreth 7 minuta;
 • Kryerja aromamedalonah në 2 pika;
 • si zbahachuvachaekonomichno kozmetikë: 5 pika në 5 ml;
 • në shampo: deri në 5 pika në 20 ml.

Përdorimi në kozmetikë

Në bashkëpunim me komponentët e tjerë të naftës eukalipt mund të përdoret për fytyrën dhe trupin. Kjo zgjidh problemin e lezioneve puçrra fytyre, normalizimin sebum sekretim, dhe japin freskinë e lëkurës.

Përkëdhel lëkurën tuaj me maska ​​natyrale të dobishme që ju kushtojnë me kosto më të lirë se sa homologët e fabrikës, e mbushur me preservatives, dhe efektit pozitiv që ata janë në gjendje të mundë. Para se të përdorni vaj eukalipt, holluar me vaj perimesh 1/1 për të shmangur djegiet dhe reagime negative në formën e tij të pastër është shumë e koncentruar dhe mund të jetë agresive.

Maskë për lëkurës me vaj eukalipt dhe maja

Qëllimi:

Adresuar veprimtarinë e gjëndra dhjamor, hiqni puçrra fytyre, të përmirësojë gjendjen e përgjithshme të lëkurës.

Përbërësit:

 1. 1 lugë gjelle maja
 2. Gjalpë 1 lugë
 3. 1 pikë vaj eukalipt
 4. Ujë 1 lugë gjelle

Shpërndajë maja me ujë, shtoni gjalpë dhe kos, aplikoni në fytyrë për 15 minuta.

Banane dhe eukalipt maskë për lëkurë të thatë

Qëllimi:

Sigurojë tonin e lëkurës dhe njom atë me elemente të dobishme.

Përbërësit:

 1. Banane 1 pc.
 2. 1 lugë vaj vegjetal
 3. Vaj eukalipt 3 pika
 4. Veza e verdhë veze

Shpjegoni banane në perime pikoj vaj eukalipt, vezë e verdhë veze, përzierje me një banane. Përzierje është vënë në të pastër, lëkurë të thatë për 15 minuta.

Vaj eukalipt - obohatytel gjobë për kozmetikë tuaj të preferuar. Vendosja e trupit hidratues krem, provoni ato pikoj disa pika të naftës. Ju jeni të njohur me pronat e saj të dobishme dhe të kuptojë se një veprim i tillë do të përfitojnë lëkurën.

Flokët elegante me vaj esencial të eukalipt

Flokët e bukur - krenaria për çdo zonjat justifikim për të dashurin xhelozia dhe atu në bukuri të seksit të kundërt. Por për të arritur shteti i tyre ideal është shpesh i vështirë, për shkak të karakteristikave individuale ekspozimi i vazhdueshëm ose periodik të faktorëve të dëmshme. Nëse flokët tuaj është i dobët, me rritje të ngadaltë, pa famë, kërkojnë larjen e përditshme dhe këshilla të ndarjes së tyre të çrregullt, vaj esencial i flokëve eukalipt bëhet shpëtimi.

Provo duke shtuar disa pika të naftës në 5 shampo, ky mjet do të ndihmojë të merren me zbokth dhe të forcojë në mënyrë të konsiderueshme e flokëve. Gjithashtu masazh efektive me vaj eukalipt të shtuar, si bazë për 20 minuta para procedurave të banjës, ajo duhet të bëhet me kujdes maksimal për të shmangur sytë dhe nuk shtypni fort në hardhi.

Maskë me Ukreplyayuschaya eukalipt

Qëllimi:

Për të forcuar rrënjët për të shmangur humbjen e tepërt të flokëve, flokët japin një shkëlqim të shëndetshme. Maskë është e natyrshme, shumë efektive, në gjendje të japin butësi e flokëve tuaj dhe të shkëlqejë. Ajo punon në nivelin e trajtimeve profesionale sallon.

Përbërësit:

 1. 3 pika vaj eukalipt
 2. Jojoba naftës 50 ml.
 3. 2 pika vaj rozmarinë
 4. Rodhe naftës 150 ml.

Ju duhet të përzierje të gjithë përbërësit, derdh në një shishe qelqi të errët qelqi, të mbajtur larg nga rrezet e diellit.

Mjetet e nevojshme për të shpërndarë gati në flokë, fshij në lëkurë e kokës, të vënë në një kapelë apo flokëve paketë, ju përdorni dush peshqir në krye, të lënë në flokët për gjysmë ore, pastaj pije. Merrni maskë nja dy herë në javë, vit - muaj dhe vëreni rezultate të mëdha. Flokë të shëndetshëm do të kënaqet të shkëlqejë.

Procedura parandaluese mirë që parandalon zbokth, përmirëson strukturën e flokëve - krehje krehër, i cili aplikuar 2 pika vaj, atëherë celofan flokët mbyll me një peshqir mbi gjysmë ore. Pas flokëve duhet të jetë tërësisht i shpëlarë shampon.

Ju kishte për të parë se si universale vaj eukalipt, përdorimi i tij në kozmetikë jep efekt të dukshëm dëshmi, përdorimi në llambat aromatike ndihmon në parandalimin e ftohjet dhe lehtësimin e stresit, dhe maska ​​për flokët e flokëve ofrojnë butësi dhe të shkëlqejë. Mos të jetë dembel për të bërë maskë të dobishme. Të jetë i shëndetshëm dhe të bukur, cleverly duke përdorur dhuratat e natyrës, të tilla si vaj eukalipt.