Higjena rebnka porsalindur dje dhe sot


Çdo sapo nëna nganjëherë ngre pyetje në lidhje me higjienën e fëmijës të porsalindur. Arsyeja kryesore nuk është aq shumë injorancë në subjektin e kujdesit të fëmijëve si polarizimit të opinioneve, imponuar etërit papërvojë i pediatrisë moderne në njërën anë dhe të brezit të vjetër - nga ana tjetër.

Përmbajtje

  • Banje fëmijën tuaj
  • Trajtimi i plagë kërthizës
  • Aplikimi Moisturizers për lëkurën fëmijëve
  • Zvogëlimin thonjtë
  • Larë në mëngjes
  • Share bllokimet
  • Pastrimi veshët
  • Përdorni pelena

Si të lahet, lani mbeturinave, pastrimin veshët, hunda, si të kujdesen për lëkurën e tij - të kuptojnë këto çështje nuk duhet mohuar kompetencë as mjekët, as përvojën e prindërve tuaj.


Banje fëmijën tuaj

Gjyshja ime insiston në banje nipin e saj në ujë të vluar me permanganat kaliumi ose supë bagëti. Mjeku rekomandon duke përdorur ujë të ngrohtë nga tap.

Në të vërtetë, një fëmijë më të vjetër se një muaj nuk kërkon sterilitetin, mangan thatë lëkurën e tij delikate, dhe bimëve mund të shkaktojë iritim (sot fëmijët janë më të ndjeshëm ndaj alergeneve se më parë). Por për të mohuar duke notuar fizibilitetit në ujë të vluar, kur plaga kërthizës nuk e ka shëruar, nuk e bëjnë.

Temperatura e ujit - 36-37 gradë - të definohen termometra, sepse diferenca në tre ose katër gradë nuk mund të ndjehen bërryl nënës sate, por për fëmijën do të jetë shumë i rëndësishëm. Detergjentë - fëmijët xhel, shampoos ose soaps - përdoret jo më shumë se një herë në javë.

Trajtimi i plagë kërthizës

Shumë mjekë e quajnë thjesht mos e prekni shëruese kërthizë porsalindur, duke argumentuar se indet dhëmbëza është shumë e shpejtë, dhe çdo gjë që ishte e nevojshme - të drejtën për një proces në mëngjes menjëherë pas lindjes.

Mjekët e tjerë, duke u fokusuar në përvojën e kolegëve europianë, fshirje përshkruar peroksid hidrogjeni, dhe prindërit tuaj të insistojnë në Zelentsy mirë të vjetër.

Në drejtësi duhet theksuar se shumë mjekë vendet e civilizuara nuk keni dëgjuar për zgjidhje të shkëlqyer gjelbër. Dhe për arsye të mirë. Ajo mbetet një nga agjentët më të mirë antiseptik kundër shumë baktereve - p.sh. Staphylococcus aureus. Në qoftë se trajtimi i shpeshtë me peroksid hidrogjeni mund të vazhdojë procesin e shërimit plagë kërthizës, rozmochuyuchy kore formuar, e gjelbër të shkëlqyer që ka tharë dhe i veprimit do të sigurisht jo më keq.

Në çdo rast, procesi pupochek fëmijën tuaj apo jo - ju vendosni.

Aplikimi Moisturizers për lëkurën fëmijëve

Lëkurës foshnjës ka nevojë për lagështi se lëkura e të rriturve. Gjëndra dhjamor e porsalindur nuk janë themeluar, dhe thatësi e tepërt të çon në dëmtimin e lëkurës që mund të jetë i mbushur me acarim dhe infeksioni.

Pas trajtimit të ujit, sidomos pas larjes me sapun, fëmija lëkurës tashmë e thatë duhet të aplikohet një shtresë e hollë e locion special, krem ​​ose vaj. Nuk ka kuptim të përdorni vaj të zier, ashtu siç bëri më parë - në barnatore dhe dyqane të ketë një zgjidhje të madhe të produkteve të denjë.

Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë gra janë duke kërkuar kujdes në një fëmijë dhe të përdorni vajra bimore natyrore, por për një porsalindur, kjo qasje nuk mund të konsiderohet i saktë. Edhe bimeve me cilësi të lartë janë rritur në kushte të ekologjikisht miqësore pa përdorimin e plehrave kimike, mund të shkaktojë një reaksion alergjik. Vaj mineral, e përdorur për lëkurën e fëmijëve, shumë të pastruar dhe në thelb inerte - ata nuk ndërveprojnë me lëkurë, por vetëm një film i hollë që mbulon atë. Në mënyrë të ngjashme të sigurt dhe të lehtë dhe ata razmyahchat seboreynyye crusts verdhë në lëkurë e kokës, vetullat dhe veshët.

Vendet janë formuar folds natyrore të lëkurës, moisturize është e nevojshme - në të kundërtën, sigurohuni që ata janë të thatë. Në rast të nxituar pelenë, përdorni pluhur tradicionale ose krem ​​që përmban zink, por mos përdorni produkte alkoolit.

Zvogëlimin thonjtë

Disa nënat janë ende duke u përpjekur për të shtie në fëmijët obkusyvat që jo vetëm aesthetically dhe të dëmshme për dhëmbët e tyre, por jo efektive. Toka pabarabartë ënjtje plagosë tej lëkurën delikate.

Trim ato çdo 3-7 ditë pa gërshërë të veçanta mbaron mprehta. Ju mund ta bëni atë kur fëmija ra në gjumë, por në qoftë se ju dëshironi që ajo të jetë nga një moshë të re për të mësuar procedurat e tilla, zgjidhni një kohë kur fëmija është në një humor të mirë, nuk dua të fle dhe ha. Pas dush, thonjtë bëhen edhe më të butë, në mënyrë që të jenë të kujdesshëm - nuk e teproj.

Larë në mëngjes

Mundohuni të mbani të larë një fëmijë të porsalindur në një kohë të caktuar. Shtupë lagur apo leckë fshij fytyrën, qafën, rrudhat në trup.

Zier sytë ujë pije nga qoshe e jashtme të urës, secili duke përdorur një pjesë të ndarë të sfungjer apo fashë sterile.

Share bllokimet

Korja e brendshme sipërfaqe hunda formuar dhe mukusit - kjo është normale, nuk menjëherë të dyshuar të ftohtë fëmijë. Për të lehtësuar frymëmarrje (nga rruga, porsalindurit nuk mund të marr frymë përmes gojës), duhet çdo ditë për të pastruar pasazhe hundës.

Që të filloni të pikoj në çdo vrimë hunde 2-3 pika të zgjidhje kripur, ujë të veçantë të detit ose zgjidhje kripur normale (1 lugë çaji kripë për litër ujë të zier). Kore zbutur lehtësisht zaberutsya turundochku pambuku (copë zgjatur prej pambuku leshi roll dhe dele bishtalec dy herë).

Mos përdorni për këtë qëllim buds pambuku konvencionale - një traumatik dhe sigurisht jo pije qumësht hundëz gjirit - përveç crusts mund të ketë objektivat koloni të mikroorganizmave të dëmshme.

Pastrimi veshët

Në vesh të porsalindur, dhe në shumë tuaj, nuk ka asgjë për të fus. Mjafton pas banje bashkëngjitni copë kanalin e veshit të leshi pambuku që ai zhytur veten ujin e cila mund të marrë brenda. Një manipulim i buds pambuku jo vetëm mund të dëmtojë atë, por edhe të stimulojë prodhimin e dylli veshit, të cilat më pas mund të çojë në formimin e bllokimit të trafikut.

Përdorni pelena - çfarë dhe si?

Gjysmë shekulli i përvojës së pelena e disponueshme janë dëshmia më e mirë që ato të mos rrezikojnë këmbët fëmijës asnjë shtrembërim ose infertilitetit në të ardhmen, nënat e reja si trembë gjyshen konservatore.

Por garzë mund të jetë arsyeja kryesore pelёnochnoho pezmatim i lëkurës, pas kontaktit me feces, kur përdoret në kohë më të ngushta se sa kur përdoret pelena.
Për të parandaluar chafing dhe acarim, përdorim pëlhurë me lajle në mënyrë rigoroze në madhësi dhe për të ndryshuar atë së paku çdo tre orë. Tunduar fëmijën pas çdo akti të jashtëqitjes (vajzë - në drejtim të para për të mbështetur), në raste të tjera të mjaftueshme për të fshirë lëkurës me fshin me lagështi. Dërgo një frymë pak gomar e ajrit të freskët të paktën 5-10 minuta.


Rastësisht, skuqje në mes të porsalindur yahodychkamy - jo gjithmonë chafing. Ajo mund të shkaktohet përmbajnë enzimat ndihmon tretjen e ushqimit në jashtëqitjen, e cila mori në lëkurë, irrituese rëndë të saj. Në raste të tilla, përdorni krem ​​me Panthenol ose në qoftë se fëmija nuk ka alergji, dhe gjyshja ime këmbëngulës në rekomandimet e tyre - fshij zierje përflakur lëkurës e kamomil.

Kuptim të përbashkët - kjo është ajo që duhet të udhëzojë prindërit e rinj, do të procedurave të caktuara higjienike për fëmijën. A nuk sillen sikur dora mbi provimin për titullin e mom mirë. Për shembull, nuk do të kandidojë në ekstrem, duke u përpjekur për të shkatërruar të gjitha bakteret në shtëpi. Pelena përhershëm prohlazhyvanye, ujë të vluar për larje, përdorimi i disinfectants gërryese për pastrim - veprime të tilla mund të, në vend të dëmtojë se sa të mbrojtur nga sëmundja.