Si për të trajtuar stomatitit në fëmijët këshilla kryesore dhe këshilla


Shumë shpesh prindërit e rinj ballafaqohen me problem të tillë si stomatiti. Sëmundja me lezionet e mukozës orale sjell shumë probleme, si shumica e fëmijëve dhe nënave dhe etërve të tij. Si për të trajtuar stomatitit e fëmijëve që ajo të jetë e shpejtë, pa dhimbje dhe efektive?

Përmbajtje

  • Arsyet stomatit fëmijën
  • Herpetike stomatit
  • Stomatit fungale në fëmijët
  • Stomatit alergjik

Arsyet stomatit fëmijën


Ka dy grupe stomatit, në varësi të shkakut të ndryshimeve patologjike:

  • infektive;
  • joinfektive.

Sa për fëmijët, ata pothuajse gjithmonë inflamacion i mukozës orale është i infektuar në natyrë, dhe çdo moshë ka patogjene e veta.

Stomatit Infektive në fëmijë:

  • fungale - Më stomatit në foshnjat shkaktuar patogjen të tilla si gjini maja Candida (candidiasis gojë);
  • viral - Provokuar nga viruset e ndryshme, në shumicën e rasteve (90%) e herpes oral shkaktojë viral është një virus;
  • bakterial - Shkaku Ndryshimet patologjike janë bakteret.

Ndër stomatytov noncommunicable izoluar traumatik (lëndimit të vazhdueshëm mukozale, të tilla si protezat). Ajo është e pazakonta të fëmijërisë.

Gjithashtu prodhojnë alergjik apo mëllenjë, është më e zakonshme në mesin e fëmijëve në vendin e tretë pas herpes dhe candidiasis.

Mjekët kanë të izoluar me një grup të sëmundjeve si stomatiti simptomatik. Ata janë manifestime të mesme të sëmundjes themelore. Zhvillimi patologjinë e sistemit të tretjes, sistemit endokrin, sistemin nervor, sëmundjet e sistemit të gjakut (p.sh. B12 defitsintaya anemi, sëmundje të gjakut tumor).

Pra, nuk nënvlerësojnë këtë patologji, si ajo mund të jetë dëshmi e sëmundje të tjera serioze. Më poshtë ne shikojmë në llojet e stomatit, të cilat shpesh ndikojnë në fëmijët.

Herpetike stomatit: karakteristikat dhe parimet e trajtimit

Sëmundje të tilla si herpetike stomatiti është forma më e zakonshme e sëmundjes në të gjitha grupmoshat e fëmijëve. Por fëmijët më të sëmurë të moshës 1 deri në 3. Të gjitha lidhur me sistemin imunitar. Në shumicën e rasteve deri në moshën 1 vjeç dhe antitrupat e marra nga nëna tek fëmija, ka pushuar për të kryer funksionin e tij dhe trupin e fëmijës është plotësisht i pambrojtur nga virusi ftohtë i lënduar.

Infeksioni ndodh me pikat ajrore dhe përmes kontaktit-familje. Një baba i vetëm puthje që është i infektuar me infeksion herpes me simptomat e herpetike stomatiti fëmijëve të zhvilluara.

Herpesviruset janë të përhapura në mesin e njerëzve. Deri në 16 vjet të jetës ata janë të infektuar në 90%. Një tipar i këtyre viruseve është se sapo hyjnë në trup, ata nuk largohen kurrë. Me zbutur e simptomave klinike, virusi herpes nuk është eliminuar, por vazhdon në disa strukturave dhe indet e trupit të njeriut në një gjendje latente, dhe "pret" kushte të përshtatshme për riprodhim.

Pasi të dobësuar mbrojtjet imunitar (ushqyerit e dobët, sëmundje, stresi, lodhje dhe të tjerët.) Virusi pastaj fillon të shumohen dhe të çojë në një rifillim të simptomeve klinike. Kjo shpjegon se stomatit fëmijës ka karakter periodik.

Simptomat

Stomatiti ndodh në tri forma ashpërsi (shkallë të butë, të moderuar dhe të rëndë), në varësi të numrit të zërave që derdhur në gojë dhe praninë e simptomave të zakonshme të dehjes.

Easy formë stomatit ka simptoma, sëmundja fillon me prodromal fenomene - një gjendje e sëmurë lehtë, lodhje, dobësi, grupmoshës fëmijët më të re mund të jetë kapriçioz, të refuzojë për të ngrënë, fjetur shqetësuese. Atëherë temperatura në 37.5 0C dhe ka tifoja artikuj në mukozën orale.

Për forma të butë karakterizuar nga prania e jo më shumë se 5-6 subjekteve patologjike. Procesi mund të vazhdojë si malcim nullesh (inflamacion çamçakëz), cheilitis (dëmtimin brenda buzët dhe cheeks), glossitis (përfshirë në procesin patologjike atë), ose një kombinim i tyre.

Në fillim të mukozës spote të prodhuara kuqe që shpejt të kthehet në fshikëza (blisters mbushur me lëng të qartë të verdhë). Fshikëz duke shpërthyer me zhvillimin e gërryerjet gojë mukozë. Fëmija ankohet për dhimbje, ndjesi djegie në gojë, sidomos në përdorimin e ushqimit, pijeve, procedurat e higjienës. Fëmijët e vegjël janë duke qarë, krejtësisht të refuzojë për të ngrënë.

Sipërfaqja Erozirovannyy gradualisht thahet për të formuar crusts, pas përjashtimit nga e cila është lënë gjurmë.

Srednetyazhelaya dhe forma të rënda të sëmundjes karakterizohet nga simptomat e zakonshme se këtu janë të parat. Foshnja ethe shqetësuar, dobësi të përgjithshme dhe rraskapitje, humbje e oreksit, gjumi probleme, nauze dhe vjellje. Zakonisht në raste të tilla të diagnostikuar infeksion të rrugëve të frymëmarrjes, por skuqje në çdo gjë gojë bie në vend.

Me mesatare ashpërsia formë erozionit të shumës stomatit është 20 copë. Simptomat lokale si shqiptohet.

Në numrin e rëndë erozioni i kalon 20, ata shfaqen jo vetëm në gojë, por në fytyrë, prapa veshëve. Elementet bashkojë së bashku për të formuar një sipërfaqe të madhe erozovanyy. Simptoma të përbashkëta janë shumë të ndritshme. Në raste të tilla, fëmija e nevojshme në spital.

Parimet e trajtimit

Masat terapeutike në herpetike stomatiti përfshijnë terapi të përgjithshme dhe lokale. Trajtimi lokal i stomatiti për qëllim lehtësimin e simptomave lokale (djegie, ënjtje, etj)., Parandalimi i infeksionit dhe shërimin e tyre herët në mëngjes.


Përdorni Propolisi, e cila ka veti antiseptike dhe anti-inflamator dhe decoctions bimëve të ndryshme (p.sh. kamomil) apo Farmaceutikë gatshëm industri që ka të emërojë një mjek. Një shpëlarje e rregullt goja infuzione të tilla në qoftë se fëmija nuk mund të bëjë (shumë të vogla), prindërit duhet të lyej sipërfaqen e plagës këto mjete.

Për herët përdorimit epithelialization mëngjes mjetet keratoplastychni - vaj të veçantë ose vajra bimore (p.sh., detit buckthorn), të cilat smeared rregullisht defekte mukoza.

Në mënyrë terapi antiherpetic shkakësore përdorimin e drogës - Acyclovir. Por ata nuk janë të përshkruara gjithmonë vetëm në formë të rëndë dhe të moderuar të sëmundjes. Doza e në çdo rast duhet të zgjidhni një pediatër bazuar në peshën e formave stomatit, mosha e fëmijës dhe peshën e tij. Tableta Acyclovir lirim, ointments.

Kur simptomat e dehjes emëruar si terapi të përgjithshme simptomatike. Tiny treguar pirja e tepruar (sipërfaqe edhe më shumë i bezdisshëm është plagë) të ngrohtë, por jo të nxehtë dhe pije duhet të jetë neutral (jo thartë). Kaloni luftimin hipertermia, të cilat përshkruajnë paracetamol për fëmijët në dozë të duhur. Cakto vitamina dhe immunomodulators se trupi shpejt mposhti infeksion.

Stomatit fungale në fëmijët

Në mesin e lezioneve kërpudhore e gojës tek fëmijët shpesh ndodh stomatit candidiasis. Maja është oportuniste, që do të thotë se ata mund të jetojnë një kohë të gjatë në mukozës së gojës, në zorrë, gjenitale dhe nuk shkakton asnjë simptomë. Por sapo shqetësuar mbrojtje natyrore (dysbiosis, efektin e faktorëve të shkaktuar, terapi antibiotike, reduktuar fuqinë imunitar), kërpudhave kanë filluar të shumohen dhe do të shkaktojë lezione të ndryshme, duke përfshirë edhe stomatiti kandydoznoy në fëmijë.

Kjo patologji zhvillon kryesisht në fëmijët e vegjël menjëherë pas lindjes. Infeksioni nga kërpudhave është kryesisht nga nëna, i cili është i sëmurë candidiasis vaginale, gjatë lindjes apo përmes kontaktit pas lindjes.

Në fëmijët më të vjetër trëndafil fungale zhvillohet si një komplikacion i terapisë zgjatur me antibiotikë ose në pacientët me mangësi imune (fillore apo të mesme).

Simptomat

Në mënyrë tipike, sëmundja fillon pa u vënë re. Fëmijët ankohen për dhimbje në gllabërim dhe përtypet ushqimin, kruarje, djegie gojën, erë të pakëndshme dhe shije në gojë. Fëmijët e vegjël refuzojë gjoksin, gjumë të keq kapriçioz.

Në provim, goja e tij në mënyrë të qartë të dukshme zonat mucous anormale në formën e ngjyrave pllakë të ndryshme (nga e bardhë në gri pista) që ngjajnë djathë. Ata janë të hiqet lehtë dhe të zbulojë Mukoza kuqe përflakur. Në raste të rënda, bastisje të përhapet dhe të shkrihej me njëri-tjetrin, duke lënë disa erozionit dhe gjakderdhje plagët.

Simptomat lokale varet nga ashpërsia e sëmundjes, si me humbjen herpetike.

Parimet e trajtimit

Trajtimi lokal fillon përpunimin e drogës zonat patologjike antiseptik dhe anti-inflamator. Trajtojnë plagë në shtëpi është e mundur në qoftë se ajo nuk është e rëndë. Aplikoni ngjyra anilinë për trajtimin e mëngjesit, lëng për gargarë sode dhe zgjidhje borik acid.

Cakto dhe etiologjik terapi antifungal, si në nivel lokal dhe sistemike në forma të rënda të sëmundjes. Drogës duhet të emërojë një mjek, bazuar në situatën klinike. Parimet e përgjithshme të terapisë simptomatike të ngjashme me ato në humbjen herpetike.

Stomatit alergjik

Ky lloj i stomatiti tipike për fëmijët e moshës shkollore. Shkaku i saktë i saj nuk është instaluar plotësisht - disa besojnë se ky manifestim alergjik, të tilla si droga, të tjerët - që është pasojë e sëmundjeve gastrointestinale.

Simptomat e mëllenjë janë mjaft tipike. Në mukozën e buzëve dhe sipërfaqen e brendshme të cheeks zhvillim elemente nxituar në formën e AFL (rrumbullakët ose ovale erozionit me të qetë jashtë dhe të poshtme të kuqe). Atëherë ajo është e mbuluar me një film gri që gradualisht shqyer larg dhe fillon shërimin e plagëve. E lidhur shpesh infeksion sekondar bakterial me mëngjes zhvillimit acarohet.

Ky proces është trajtimi i stomatiti fëmijët natyra alergjik përfshijnë:

• në qoftë se alergjen njohur - kontakt ndërprerja me të;

• antihistamines;
• Kur ekzemë - antibiotikët;
• Trajtimi lokal antiseptik i zonave të prekura;
• Terapi e Përgjithshme simptomatike.

Pra, ajo që në fund? Si për të trajtuar trëndafil në fëmijët e vegjël? Përgjigja e saktë është - para së gjithash të konsultoheni me pediatrin tuaj. Vetëm një mjek do të përcaktojë llojin e sëmundjes dhe shkaqet e tij, i cili do të jetë trajtimi i përshtatshëm dhe për të shmangur ndërlikimet e mundshme.