Trajtimi i ftohtë të përbashkët në foshnjat


Hundë i lëngshëm (rinitit) në fëmijët dhe të rriturit është jo më shumë se një inflamacion i mukozës së hundës pasazhe. Për fat të keq, kjo shprehje vlen shpesh edhe për foshnjat, dhe madje edhe më i vogël prej tyre - deri në një muaj.

Përmbajtje

 • Dallimet në mes të kalimit të një të ftohtë në foshnjat dhe fëmijët më të vjetër
 • Çfarë ndodh undead
 • Kur të kërkoni ndihmë nga mjeku
 • Fëmijë ndihmës së parë të vitit, kur të ftohtë

Trajtimi i ftohtë të përbashkët në foshnjat - kjo nuk është kaq e thjeshtë. Në vjeshtë dhe dimër të ftohtë - një nga fenomenet më të zakonshme, si individualisht ashtu edhe si një simptomë e ftohjet, sepse prindërit e rinj kanë nevojë të dinë se si të merren me të.


Në qoftë se një i rritur mund të lëvizin Undead "në këmbët e tij", manifestimet e saj janë shpesh të trajtohet, për bebe rinitit - kjo është serioze dhe hundë i lëngshëm në foshnje është e nevojshme për të trajtuar. Në fund të fundit, në qoftë se fëmija zënë hundët, ai jo vetëm që nuk mund të marr frymë, dhe këtu - dhe gjumi. Paaftësia për të marrë frymë normalisht ndikon në procesin e të ushqyerit, gjoksit të vështirë gjiri.

Dallimet në mes të kalimit të një të ftohtë në foshnjat dhe fëmijët më të vjetër

Në foshnjat rinitit shumë rrallë vetëm të izoluar. Shpesh, për shkak të veçantitë e nasopharynx në këtë fazë të jetës, infeksion i hundës shkon poshtë udhë ajrore. Pra, nuk ka vetëm inflamacion i mukozës së hundës dhe fytit gjithashtu. Pra, në qoftë se fëmija juaj vërejtur shkarkimin nga hunda, kjo do të thotë se qafa dhe ajo dhemb, vetëm të thonë se kështu që ai nuk mund.

Një ndërlikim i ftohtë të përbashkët në foshnjat mund të jetë akute otitis media. Kjo ndodh për shkak tub Eustachian lidh veshin e mesëm me nasopharynx, më të gjerë se sa tek të rriturit. Në këtë infeksion lidhje shkuarja atje shumë më e lehtë. Prandaj, hundë i lëngshëm në foshnjat sugjeron trajtim të veçantë.

Lloji undead

Varësisht se çfarë ishte shkaku i ftohtë të përbashkët në një fëmijë pas llojet e tij për shtyp:

 • Rinitit infektive. Arsyeja për këtë sëmundje janë infeksione bakteriale apo virale.
 • Rinitit alergjik. Shkaktojnë alergeneve të ndryshëm pasurinë e vet. Në shumicën e rasteve, foshnjat - alergeneve është marrë në dietë. Kështu ka jo vetëm një të ftohtë, por edhe sytë e përlotur.
 • Rinitit fiziologjike në foshnjat - ndodh në fëmijët nën moshën 10 javëve të jetës. Ajo është e lidhur me faktin se pas lindjes së mukozën e hundës nuk funksionon si duhet - domethënë tepër të thatë ose të lagur. Ky lloj i simptomave të rinitit alergjik ose të ngjashme me infektive - mukusit qartë.
 • Rinitit Vasomotor. Lindin nga problemet me enët e gjakut sipërfaqet mukozës së hundës, mjaft e rrallë në foshnjat.

Kur të kërkoni ndihmën e një mjeku?

Para se të bëni ndonjë veprim në lidhje me eliminimin e rinitit në fëmijën e tyre të porsalindur, duhet të vlerësojë situatën. Si për të kuruar një kullojnë hundët një fëmijë e di pediatrin ose otolaringolog pediatrik. Nëse vëreni simptome të përshkruara më poshtë, për birin ose bijën vetë-kurë ju më shumë gjasa nuk do të jetë në gjendje të:

 • Fëmija nuk dëshiron të foshnjat e gjirit;
 • Në fëmija ka vështirësi në frymëmarrje;
 • Itchy janë të verdhë apo të verdhë-gjelbër;
 • Fëmijë dukej pakëndshme, temperatura e tij e trupit rritet.

Nëse gjendja e fëmijës nuk është i shoqëruar me simptoma, ju mund të më vete për të ndihmuar atë, atëherë ne do të ju tregojnë se si ta trajtoj një kullojnë hundët në foshnjat.

Fëmijë ndihmës së parë të vitit, kur të ftohtë

Trajtimi i ftohtë të përbashkët në fëmijët nën një vit është pak më ndryshe nga se si për të trajtuar fëmijët më të vjetër. Gjëja e parë që ju duhet të bëni - është për të pastruar mukozë nga hunda, pasi fëmija nuk është ende në gjendje të bëjë atë vetë. Në këto raste të vijnë në sopleotsosom ndihmës (nënat e reja quajnë ata "elefantët").

Sopleotsos - një leshi mini-klizmë, me një plastike ose qelqi tip. Këtu është një tip dhe futur në fëmijën flegër, rreth gjysmë centimetër dhe ndarja janë hequr nga hunda, e dardha kundërt fut.

Pika në hundë

Pas pastrimit të hundës pasazhe të sopelek, ju të vazhdojë në fazën e ardhshme - instalacioni. Mos pije hundë nëse diç e tillë një fëmijë të vogël! Zgjidhje të ndryshme, të injektuar në hundë nën presion, mund të dëmtojë vetëm çudi tuaj.


Bury mund të jenë zgjidhje të ndryshme. Mirë të përshtatshme për këtë qëllim një zgjidhje e kripë deti (farmaceutike ose të përgatitur veten) ose kripur normale.
Të prishin hundën e foshnjës, e vënë atë në anën e pasme dhe një tubth pikoj hundëz në buzë (nuk e injektuar thellë!). Kështu, të lëngshme në mënyrë të barabartë të shpërndarë në të gjithë mukozën dhe të mos bien në nasopharynx. Pozicioni i prirur - domosdoshmërisht, sepse pozita në anën e zgjidhjes mund të merrni në zgavrën e veshit të mesëm dhe të shkaktojnë otitis media.

Kur përdorni llak duhet të shohim në atë se fëmija në kohën e spërkatje nuk thith. Kontakt me substancën deri pasazhet hundës mund të shkaktojë vrull e bronke. Gjithashtu, nuk përdorin pikat të cilat ngushtuar enët e gjakut, kështu që ata mund të thyejnë mukozë normale dhe të shkaktojnë astmë.

Fëmijët mund të gërmoj në hundë, qumështin e nënës, për të cilat ai duhet të jetë i holluar në një raport prej 1: 1 me solucion fiziologjik. Më të përshtatshme për këto kamomil qëllime supë.

Laktoglobulin Aplikimi

Trajtimi i ftohtë të përbashkët në fëmijët nën një vit mund të përfshijnë përdorimin e më shumë laktoglobulin si pika hundës. Kjo substancë - imunomodulator përfaqëson një origjinë natyrore, të izoluar nga qumështi. Ajo ka immunomodulatory, anti-inflamator dhe pronat antibacterial. Blej në çdo laktoglobulin farmacisë, holluar ne nje raport prej 1:10 me ujë dhe pikoj fëmijë 5-6 herë në ditë 1-2 bie në secilin hundës.

Futje të mjaftueshme lëngu

Bitum shami dhe 99% të ujit. Prandaj është e nevojshme që të sigurohet marrja adekuate e trupit të fëmijës, nëse fëmija është ushqyer me gji, nëna pleqsh duhet të marrë më shumë lëngje se zakonisht. Nëse fëmija nuk merr sasi të drejtën e zahusteyut fluide hundë dhe mund të jetë e vështirë për të marrë edhe sopleotsosom.

Si për të hequr crusts

Kur ju më në fund arritën të kapërcejnë një të ftohtë, hundë tuaj në crumbs kore mund të formojnë, cila është arsyeja pse ai e ndjen parehati të fortë. Ju duhet për të pastruar hundën e foshnjës me një pambuk shkopinj zhytur në ndonjë vaj fëmijë ose vaj e pusetave pjeshke. Kjo është bërë në mënyrë që të razmyakshey kafe dhe të hiqet me lehtësi. Kjo procedurë duhet të kryhet dhe fëmijët të shëndetshme.

Të mos ketë për të trajtuar një të ftohtë, është më mirë për të parandaluar atë! Është më mirë për të mbajtur parandalimin e rregullt të ftohtë, i cili përfshin ajër të pastër, hedh në dhomë ku fëmija është shpesh dhe pajtueshmërinë me rregullat e higjienës. Një faktor i rëndësishëm është forcim i fëmijëve nën një vit. Kjo në mënyrë të konsiderueshme rrit rezistencën ndaj infeksioneve, hipotermi dhe forcon sistemin imunitar të fëmijës.