Trajtimi i adenoids në fëmijët e metodat konservatore dhe kirurgjike


Nëse fëmija juaj është shpesh i sëmurë, nuk mund të "dal nga shami" dhe të sëmurë, të sëmurë kanë kohë në shkollë, gërhitës, atëherë ka shumë të ngjarë Arsyeja për këtë është adenoids. Trajtimi i adenoids në fëmijë - një problem që shqetëson shumë prindër.

Përmbajtje

 • Cilat janë adenoids
 • Arsyet për përhapjen e indeve limfoid
 • Shenjat e sëmundjes
 • Cili është rreziku i adenoids
 • Çfarë adenoiditis
 • Si diagnostikimin dhe trajtimin zgjidhni

Si ju mund të trajtojë pasojat e mundshme kur operacioni është e nevojshme, dhe kur operacioni mund të shmanget? Këto dhe detaje të tjera të interesuara moms dhe baballarët e fëmijëve të sëmurë. Le të përpiqemi të kuptojmë këtë, në shikim të parë nuk është çështje e vështirë mjekësore.


Cilat janë adenoids?

Edhe pse funksioni primar i adenoids - është për të mbrojtur trupin ndaj depërtimit të baktereve patogjene, në disa raste, vetë këto edukimi mund të shkaktojë gjendje patologjike dhe të japë fëmijën dhe prindërit e tij shumë probleme. Adenoids kryejë funksionin e tij vetëm në fëmijëri, të rriturit nuk janë duke funksionuar.

Adenoids - një bajame nazofaringeale, e cila u rrit në madhësi (hypertrophy). Të përfshira në të fuqishme mbrojtëse trupit pengesë "unaza e faringut Pirogov -. Valdeyera" Aparat faringut limfoide është në formën e një unazë, duke emri i saj. Ai përbëhet nga 6 formacioneve limfoide:

 • 2 bajamet Palatine;
 • 1 gjuhësor;
 • 2 bajamet borisë;
 • 1 nazofaringeale (adenoids).

Kur kontaktuar indeve bajame agjentëve infektivë nasofaringeal në të kanë filluar të jetë formimi i elementeve mbrojtëse përmes autoritetit mund të rritet në madhësi. Ky është një reagim normal. Pas eliminimit të nasofaringeal kthimit inflamacion bajame në madhësinë e saj normale.

Por në disa raste indet limfoide për disa arsye fillon të rritet. Bimësia Adenoid ngjan lafshë gjeli, me një cilësi të butë dhe të zbehtë rozë. Ato janë të vendosura në pjesën e prapme të hundës shkop mund të kryejë të gjithë nasopharynx kube, të zbresë dhe të mbuluar vrimat tub auditory.

Një stres të veçantë në amygdala bie në mosha 3-7 vjeç të fëmijës fëmijë fillon kopshtin e fëmijëve, një shkollë, ku trupi i tij është në mënyrë aktive "njihen" me agjentë të ndryshëm infektivë. Ajo ishte në këtë moshë, dhe të fillojnë problemet që lidhen me rritjen e bajamet nasofaringeal.

Arsyet për përhapjen e indeve limfoid

Telefononi adenoids e fëmijës mund të jenë shumë faktorë. Çdo infeksion në fëmijëri mund të shkaktojë hypertrophy nasofaringeal bajame.

Shpesh adenoids shkaqet:

 • predispozicion gjenetik;
 • sëmundjet inflamatore të fytit, hundës, fytit, veçanërisht në qoftë se procesi është kronike;
 • sëmundjet alergjike te traktit respirator sipërme (rhinitis alergjik, sinusitin, astma, ethet bari);
 • SARS të shpeshta;
 • Sëmundjet që ndodhin me zhvillimin e imunitetit;
 • Shkelja e ajrit higjienike në dhomën ku jeton fëmija (mungesa e lagështisë, ventilim të rralla, pluhur rritur);
 • kushtet e pafavorshme mjedisore.

Arsyeja kryesore për përhapjen e vegetations adenoid ende sëmundje kronike inflamatore e traktin e sipërm respirator. Prandaj është e rëndësishme për të zbuluar një patologji të tillë dhe shërim saj adekuate. Kjo do të mbrojë fëmijën tuaj nga pasojat e sëmundjes dhe nevojën për kirurgji.

Shenjat e sëmundjes

Simptomat klinike të sëmundjes varet nga shkalla e përhapjes së vegetations adenoid. Ka tre gradë hipertropise nazofaringeale bajame:

 • 1 shkallë - Bimësia arritur skajin e sipërm të Hoan (hapje hundës që hapet në nasopharynx).
 • 2 shkallë - Përhapja limfoide kryejnë shumicën e shkop sipërme e hundës dhe të ngushtë Hoan 2/3.
 • 3 shkallë - Bajame Hypertrophied nazofaringeale krejtësisht mbulon raporti choana.

Simptomat adenoids në fëmijët janë mjaft tipike:

 • ndërsa gjumi fëmijën frymë të hapur gojën, gërhitës;
 • Shkelja e hundës frymë pa shenja të një të ftohtë (pa shkarkim nga zgavrën e hundës mund të shfaqet kur ju lidheni infeksionit);
 • progresion i procesit patologjike fëmija fillon të marrë frymë me gojë të hapur dhe gjatë syçeltësi;
 • gjumë i trazuar duke rezultuar në fëmijët ditë ngadaltë, i fjetur, ata ulur përqendrimin, bie performancën shkollore, zhvillimin e qarqeve të errëta nën sytë;
 • me kohëzgjatje të zgjatur në fëmijët në zhvillim shkelje kafkë fytyrës formimin - "fytyrën adenoid" (gjithmonë otvysshaya nofulla e ulët bëhet sy të ngushtë dhe të zgjatur, shije e vështirë është e lartë dhe dhëmbët e ngushta të rriten siç duhet, mbyllje shqetësuar).


Cili është rreziku i adenoids?

Nëse adenoids trajtimit në fëmijët e vegjël nuk e ka filluar në kohë, mund të zhvillojnë komplikime.

Dëgjim të dëmtuar

Presioni në zgavrën e veshit të mesëm qeveriset nga funksionimi tub auditory, e cila hapet në zgavrën e nasopharynx.

Me përhapjen e vegetations limfoide, mbivendosje vrima tub auditory, që çon në pamundësinë për të lidhur dhe presion atmosferik në veshin e mesëm, veshit humbet lëvizshmërinë. Kjo çon në një reduktim, dëgjuar zakonisht jo shumë e theksuar.

Pas eliminimit të shkaqeve të humbjes së dëgjimit, të gjitha simptomat të kalojë, dhe fëmija u kthye në mprehtësi dëgjimit normal. Për shkak të mbivendosjes tub vrima auditory, fëmijët shpesh vuajnë nga otitis media (kushtet e krijuara të favorshme për riprodhimin e infeksionit).

Vështirësi në frymëmarrje

Shpesh, së bashku me rritjen e bajamet nasofaringeal janë zgjeruar dhe bajamet. Indet limfoide në rrugën e ajrit. Gjatë syçeltësi nuk është veçanërisht e shqetësuar për fëmijën. Simptomat fillojnë të shfaqen gjatë gjumit kur fëmija merr një pozicion horizontal. Fëmija shpesh zgjohet për shkak të frikës nga mbytja.

Shpesh SARS

Në kushte normale e ajrit që është thithur, kalon nëpër zgavrën e hundës ku pastruar nga pluhuri, bakteriet dhe papastërtitë e tjera. Mukoza e hundës dhe sinuset paranasal prodhojnë substanca antibacterial dhe antivirale që neutralizoj shumicën e agjentëve infektivë.

Kur adenoids fëmijë frymëmarrje gojë, të gjitha mikrobet që janë në ajër, të kalojë vijën e parë të mbrojtjes së trupit dhe të shpërndara lirshëm në rrugët e frymëmarrjes. Pacientët shpesh zhvillojnë adenoydamy faringjite, tracheitis, fytit, rinitit, bronkit, sinuzit.

Shkelja e strukturës së fytyrës skelet

Siç u përmend, Ekzistenca e vazhdueshme e rritje adenoid çuar në ndryshime tipike kafkë fytyrës ("fytyrën adenoid").

Shkelja e funksioneve të gjuhës

Për shkak të eshtrave të pasakta fytyrës, dalje dhëmbësh, kafshoj fëmija flet disa tinguj të këqija, përveç atij gjithmonë "hundës". Shumë prindër nuk e vërejnë këto ndryshime për shkak mësuar me zërin dhe të folurit e fëmijës së tyre.

Shpesh heqjen e adenoids fëmijët çon në faktin se të gjitha problemet janë zgjidhur me gjuhën vetë, fëmijët fillojnë të shpallë të gjitha letrat.

Rënie në aftësitë intelektuale

Fakti shkencor është se në shkelje të hundës frymë trupin e njeriut humbet 15% oksigjen. Prandaj, një fëmijë me hypertrophy nasofaringeal bajame vërejtur uria kronike oksigjenit të indeve, duke përfshirë të trurit, e cila ndikon funksionet e tij njohëse. Për më tepër, për shkak të fle natën, fëmija i lodhur, duke çuar në aftësinë e zvogëluar të përqëndrohen, të kujtojnë informacion të ri.

Kjo është vetëm hyrja pasojat më të zakonshme. Në disa raste, sëmundja mund të jetë i komplikuar urinim i pavullnetshëm, çrregullime të sistemit të gjakut, mosfunksionim të sistemit nervor, të zhvillimit të pahijshme të gjoksit, një shkelje e veshkave dhe të tjerët.

Adenoydyt

Shpesh, së bashku me rritjen e inflamacionit nasofaringeal bajame mund të shikojnë atë, e cila quhet adenoiditis. Bimësia Adenoid jo vetëm të kontribuojë në shkatërrimin e traktit infektive sipërm respirator, por janë vetë mjedisi i shkëlqyer për mikroorganizmave. Adenoids në fëmijë 2 gradë shpesh të komplikuara adenoiditis.

Simptomet e adenoids bashkohen shenja retronazalnoy të pectoris (adenoydyta).

Pacientët ankohen për:

 • ethe;
 • dobësi e përgjithshme dhe gjendja e keqe;
 • Shkelja e oreksit dhe të gjumit;
 • kollë;
 • dhimbje koke;
 • dhimbje të thellë në hundë, gëlltitjes, të cilat janë të shpërndara në veshët dhe pjesën e pasme të zgavrën e hundës;
 • ndërprerë frymë hundës;
 • mukusit purulent nga zgavrën e hundës dhe pështymë;
 • rritur nyjet limfatike periferike;
 • sëmundja mund të jetë i lidhur me astma.

Pas qetësimin poshtë shenja të inflamacionit akut, disa fëmijë adenoiditis bëhet kronik. Në këtë kohë, gjendja e përgjithshme e fëmijës përkeqësohet dhe simptomat e adenoids të bëhet shumë më e qartë.

Si për diagnozën dhe trajtimin për të zgjedhur?

Diagnoza e vështirë. Në mënyrë tipike, një mjek do të dyshojnë në bazë të adenoids ankesat fëmijës dhe prindërve, pamjen tipike të pacientit historisë së të dhënave.

Por në çdo rast është e nevojshme për të konfirmuar diagnozën duke përdorur metoda objektive.

Metodat:

 • Ekzaminimi gishtin e nasopharynx, ajo është shumë e pakëndshme dhe procedura të dhimbshme për fëmijën, ajo mund të përdoret për të vlerësuar qëndrueshmërinë e rritje limfoide, metodë shumë subjektive e hulumtimit;
 • rhinoscopy pasme (ekzaminimi hundës me një pasqyrë të veçantë) bën të mundur për të vlerësuar shkallën e rritje adenoid, por ky studim edhe frustruese për fëmijën, duke shkaktuar refleks gag;
 • X-rrezet e faring, MRI, CT dhe për të vlerësuar shkallën e sëmundjes;
 • Sot "standard ari" adenoids diagnostike ekzaminim endoskopik është nasopharynx, zgavrën e hundës për të futur fiberscopes fleksibile dhe të hollë, të cilat ngadalë shtyjnë mbrapa e zgavrën e hundës, ajo mund të shqyrtojë Mukoza e zgavrën e hundës dhe nasopharynx, ajo nuk ka lënduar dhe nuk do të shkaktojë një tronditje në një fëmijë ndryshe nga hulumtimet manual.

Parimet e trajtimit

Qasja për të se si të trajtojnë adenoids e fëmijës varet nga shkalla e zgjerimit dhe komplikime (shkelje të frymëmarrjes hundës, otitis, etj).

Sëmundje konservatore mund të trajtohet vetëm në fazën e parë, kur nuk ka shkelje të frymëmarrjes hundës. Ndonjëherë, në qoftë se ju nuk mund të gjeni shkakun adenoids mund të krejtësisht të shpëtoj e problemit, por ajo kërkon shumë durim dhe përpjekje.

Në të gjitha rastet e tjera, ka nevojë për kirurgji - heqjen e adenoids (adenotomyya). Në shumicën e rasteve, trajtimi kirurgjik është plotësisht i privojnë fëmijën e simptomat e sëmundjes dhe pasojave të tij. Ndonjëherë adenoids mund të përsëritet nëse nuk eliminojnë shkakun e sëmundjes. Që gjatë nuk adenonotomii hequr të gjitha bajame nasofaringeal, por vetëm një pjesë e saj hypertrophied, është e natyrshme që influenca e vazhdueshme e faktorit etiologjik, jep rifillimi sëmundjes.

Është e kuptueshme se nuk mund të bëjë kirurgji, trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​që synon eliminimin e rrënjë shkakton ndryshime inflamatore, korrigjimin e statusit imunitar të fëmijës, rehabilitimin e vatrave kronike të infeksionit. Vetëm atëherë do suksesin trajtimi adenoids.

Terapi konservative

Pyetja se si për të kuruar adenoids e fëmijës pa kirurgji, mjekët pyesni prindërit vazhdimisht. Terapi konservative duhet të synojnë eliminimin e inflamacion.

A mjekimit (antibiotikët, anti-inflamator, vasoconstrictor, anti alergjike, inihibitor antiviral, droga immunomodulatory).

Të jetë i sigurt për të kombinuar terapi të drogës me fizioterapi dhe terapi fizike. Duhet rregullisht vizitoni mjekun që të mos humbasë fillimin e komplikacioneve.

Shpesh efektive manifestuar në adenoids homeopati. Qasja homeopatik përfshin efekte në sistemin imunitar me proceset e përmirësuara metabolike në trup.

Ka shumë mjete që janë caktuar pacientët për të hequr qafe të sëmundjes, ata e marrin parasysh moshën e fëmijës dhe shkallën e hypertrophy e bajamet. Në çdo rast është e nevojshme të përdorë shërbimet e një homeopat certifikuar, jo për të vetë-mjekoj. Pohimi se të gjitha mjetet juridike homeopatik janë të padëmshme, në thelb nuk është e vërtetë. Gabimisht mjekësi zgjedhur vetëm mund të përkeqësohet gjendja e fëmijës.

Nëse, pavarësisht kursit të plotë të terapisë konservatore, nuk është një progresion të sëmundjes, nuk ka humbje, sinuzit korrente, faringjiti, otitis dhe sëmundjeve të tjera inflamatore të traktin e sipërm respirator, shkelje hundës frymë dëgjuar, operacioni është ende i nevojshëm.

Kirurgji

Nëse terapia konservative nuk ka prodhuar rezultate pozitive, ajo është caktuar një operacion për të hequr vegjetacionet adenoid. Manipulimet kirurgjikale Dana se 100 vjet. Kjo është kryer në mënyrë ambulatore dhe në spital. Dhimbja mund të jetë dy lokale dhe të përgjithshme (anestezi intravenoze).

Adenotomyya tradicionale kryer një adenotomyya veçantë instrument kirurgjik, nën anestezi lokale. Ky operacion ka shumë të meta:

 • asnjë kontroll vizual mbi manipulimet e vazhdueshme mjekësore;
 • Përhapja limfoide shpesh nuk hiqen plotësisht;
 • Procedura e dhimbshme;
 • në karakteristika të caktuara anatomike të strukturës së traktin e sipërm respirator nuk mund të kryejë operacionin;
 • shpesh shkakton frikë, shok, çrregullime post-traumatike mendore e fëmijës.

Sot adenotomyya tradicionale praktikisht rrëzuar nga praktikat kirurgjike më moderne dhe metodat efektive të trajtimit. Shumica e operacioneve janë kryer nën anestezi të përgjithshme, e cila eliminon çrregullime post-traumatike në fëmijën, duke i dhënë kirurg një shans për të kryer të gjitha manipulimet pa nxitim dhe me saktësi të madhe.

Kirurgji moderne për adenoids:

 • adenotomyya endoskopike (të gjitha manipulimet janë kryer nën mbikëqyrjen e drejtpërdrejtë vizuale e një mjeku me një endoscope fleksibël);
 • aspiratsionnaja adenotomyya (duke përdorur adenotom të veçantë, e cila është e lidhur me thithje, ajo eliminon mundësinë e pjesëve të aspiratës së dëmtimin e indeve dhe zonat fqinje);
 • adenotomyya përdorur teknologjitë sheyvernaya;
 • heqja e vegetations adenoid me një lazer.

Edhe pas heqjes kirurgjikale të adenoids, prindërit nuk duhet të pushojnë. Sepse sëmundja mund të kthehen. Ne duhet të marrë kujdes rehabilitimin e tyre fëmijë, të rritur statusin e saj imunitar, dhe vetëm zakolyuvannya pryuchenyem mënyrë jetese të shëndetshme.