Thonjtë i hyrë në mish Si të shpëtoj


Në shikim të parë, onihokriptoz (emri mjekësore të sëmundjes) - një gjë e vogël, por kjo është një sëmundje e rrezikshme jo vetëm dhimbje kur ecin dhe mund të shkaktojë inflamacion purulent e indeve të buta të kockave dhe gisht. Gozhdë veçanërisht e rrezikshme hyrë në mish mund të jetë për diabetikët - janë në fazën e parë kjo mund të çojë në komplikacione të rënda të tilla si nekroza e indeve.

Përmbajtje

 • Shkaqet
 • Duket sëmundjeve
 • Komplikimet dhe implikimet
 • Të ndihmojnë veten e tyre
 • Trajtimet tradicionale onihokriptoz
 • Masat parandaluese


Shkaqet

Shkaqet e sëmundjes janë shumë të parashikueshme, por për fat të keq, ata shpesh na shoqërojnë në jetën e përditshme:

 • zvogëlimin pahijshme e pjatë gozhdë (a skajet thellë ndërprerje). Kjo sëmundje shkaku në 95% të rasteve. Vetëm pedikyr ekzekutuar siç duhet mund t'ju shpëtojë nga ky problem;
 • këmbët e sheshtë;
 • veshur këpucë të ngushta;
 • Sëmundjet fungale (Onihomikoza);
 • dëmtimi traumatik i këmbëve;
 • predispozicion kongjenitale të sëmundjes (numri i tepërt i indeve të buta të lëkurës gozhdë listë);
 • sëmundjet ortopedike të cilat janë të shoqëruara valhusnoy deformim të gjymtyrëve;
 • pjatë gozhdë deformim;

Duket sëmundjeve

Pjatë hyrë në mish gozhdë në buzë anësore të lëkurës roll gozhdë - një dukuri mjaft të zakonshme. Kjo ndodh më shpesh në gishtin e madh, dhe ajo rritet buzë më të brendshme të gozhdë. Një tipar karakteristik i këtij procesi patologjike është natyra e shpeshtë e, në qoftë se nuk është kompetent për të aplikuar dhe trajtimi i duhur i hyrë në mish gozhdë.

Që nga fillimi i hyrë në mish gozhdë të gishtit nuk shfaqet. Në indet e buta okolonohtevyh rollers përmban një numër të madh të mbaresa nervore të ndjeshme. Pasi buzë të pjatë gozhdë rritet në mënyrë që dëmton këto fibra nervore duke filluar simptomat e para të sëmundjes.


Personi i parë i interesuar dhimbje e shurdhër kur ecin ose kur salcë këpucë. Pas 1-2 ditë, dhimbja bëhet e mprehtë dhe e theksuar, është pulsating në natyrë. Pacienti të shqetësuar në pushim. Ishte pastaj se njerëzit dhe të fillojnë të shikojnë nga afër për këmbët e tyre dhe janë simptomat aq karakteristike.

Edge lit shtrat gozhdë, shikuar ënjtje e tij dhe skuqje. Nëse ju prekni vendet e dëmtuara e vështirë për të bërë për shkak të dhimbjes, ju mund të ndjeheni rritjen e temperaturës lokale. Me kalimin e kohës, ju mund të marrë plagë, indeve ashpërim, qelb dhe kore. E gjithë kjo pasqyron një proces që është aktualisht në indet - inflamacion.

Nëse trajtimi i hyrë në mish toenail mbi gishtin e madh nuk zbatohet në kohë, inflamacion do të përparojë, e cila në fund të fundit mund të çojë në pasoja katastrofike.

Ka tre faza klinike të sëmundjes:

 1. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje, skuqje dhe ënjtje e gishtit prekur.
 2. Bashkohet infeksion, qelbi fillon të rrjedhë nga plaga.
 3. Rritje indeve ashpërim, procesi akut qetësohet dhe fillon inflamacion kronik.

Komplikimet dhe implikimet

Çfarë është buzë rrezikshme vrosshyy e gozhdë? Për të kuptuar këtë, ju duhet të dini se çfarë po ndodh në këtë kohë në trup.

Për trupin e gozhdë i hyrë në mish në lëkurë, nuk është një objekt i huaj. Si pasojë, sistemi imunitar i dërgon "aksident" qelizat e bardha të gjakut (leukociteve) Funksioni kryesor i të cilit rozsmoktaty dhe neutralizuar objekte të huaja. Për të përballuar me problemin që ata prodhojnë substanca që shkrihet indeve për të formuar qelb. Nëse procesi shkoi larg aderuar infeksion, trupi nuk mund të trajtojë veten, atëherë inflamacion purulent përhapet në indet ngjitur.


Rezultati mund të zhvillojnë një abscesi, cellulitis, kriminel, osteomielit dhe madje edhe gangrenë e gjymtyrë të prekur. Komplikime të tilla që kërkojnë kirurgji të menjëhershme, e cila mund të çojë në pasoja katastrofike - amputim të shputë, këmbë ose gjymtyrë të tëra.

Të ndihmojnë veten e tyre

Nëse ju shikoni në këtë problem në fazën e parë të zhvillimit dhe nuk duan të shohin atë tavolinë operativ, ju mund të përjetojnë trajtim i hyrë në mish gozhdë në shtëpi.

Ky masa të thjeshta, por ata janë shumë të efektshme. Qëllimi i tyre kryesor - për të parandaluar infeksionin dhe të mëvonshëm buzë hyrë në mish gozhdë në mish.

Vëzhgoni higjienën personale - larë këmbën tuaj 2 herë në ditë me sapun antibakterial. Gjatë gjithë ditës, të kujdeset për të thatë dhe të pastër këmbët tuaja. A nuk e veshin në këtë kohë këpucë të ngushta dhe këpucë takë të lartë. Më të mirë të përshtatshme sandale.

Ju mund të përpiqen për të hequr një qoshe të vogël që ju upyvayetsya lëkurën. Merr një copë pambuk apo fashë dhe të futur një hapësirë ​​në mes qoshe ngritur dhe të lëkurës. Kjo është për të parandaluar rritje përbrenda mëtejshme. Manipulimi i tillë terapeutike shkakton dhimbje, por e nevojshme. Kursi shtëpi e trajtimit zgjat një deri në dy javë.

Nëse ju nuk e vërejnë përmirësim pas 3 ditësh, atëherë të angazhohen në vetë vonë dhe kanë nevojë për të vizituar një mjek.

Ju duhet të dini disa më shumë detaje. Në asnjë rast nuk do të marrë banjot ngrohta këmbë (një rrjet këshilla të tilla), nëse inflamacion ka karakter purulent. Ngrohjes mund të çojë në një përgjithësim të procesit purulent dhe zhvillimin e celulitit.

Trajtimet tradicionale onihokriptoz

Ka Trajtimi konservativ dhe kirurgjikale onihokriptoz. Metoda dhe taktika varet nga faza e sëmundjes.


Metodë trajtimi konservativ trajtim i ngjashëm në vend dhe mund të përdoret në fazën e parë të sëmundjes. Në të gjitha këto faza është i paefektshëm, shpesh lejon rifillimi.

Trajtimi kirurgjik të sëmundjes shfaqen në rast të:

 • i hyrë në mish fazë pjatë gozhdë 2 dhe 3;
 • inflamacion (paronychia) roll gozhdë.

Metodat e trajtimit kirurgjik onihokriptoz shumë, por më efektive - është operim të vogël (heqja e pjesshme) me zonën e rostkovoyi gozhdë. Gjithë gozhdë larguar në raste të rralla (fungale).

Sot ka një alternativë e madhe për të kirurgjisë - heqja e lazer hyrë në mish toenail. Pas një trajtim i tillë nuk është parë përsëritjen Kjo procedurë pa dhimbje.

Trajtimi i toenails i hyrë në mish mjeteve juridike popullore janë të efektshme në fazën e 2 dhe 3, por me trajtimin konservativ në shtëpi fazën e hershme të bëjë një ndikim pozitiv. Përdorur shpesh për këtë qëllim aloe, sode, gjalpë, mjaltë, qepë.

Masat parandaluese

Për të parandaluar këtë sëmundje në vend të ndjekin rregulla të thjeshta:

 • siç bëjnë Alternative - nuk e prerë gjysmërreth gozhdë dhe vijë të drejtë;
 • trajtimi në kohë i gozhdë Onihomikoza;
 • të kujdeset për higjienën e këmbëve të tua;
 • veshur hapësirë ​​vetëm me një hundë të gjerë dhe këpucë;
 • shmangur lëndimit.

A nuk nënvlerësojnë seriozitetin e kësaj diagnoze, si gozhdë i hyrë në mish. Pasi të tilla një problemki dukje të vogël mund të çojë në pasoja katastrofike. Shko në parandalimin shkak se shumë më e lehtë për të parandaluar sëmundje se sa për të trajtuar atë.