Sinusit në fëmijët - shkaqet, simptomat dhe trajtimin


Fëmijët sinusit, mbi të gjitha, një të dhimbshme dhe të pakëndshme për shkak të frymëmarrjes hundës është penguar, nuk është ënjtje e mukozës së hundës, ka dhimbje në sinuseve nofull, dhimbje të forta shpesh fillojnë në një pjerrësi të kokës; shpesh për sëmundjet e temperaturës së trupit, si në këtë kohë qelb në sinus nofullës - një vatër e infeksionit bakterial.

Në vendin e dytë - e rrezikshme, sepse nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë komplikime të tilla si meningjitit, është inflamacion i meninges.


Sinusit (pezmatimi i sinuseve nofullës më shumë) fëmijë - një dukuri mjaft e shpeshtë. Ai është më i prirur për preschoolers dhe studentëve të rinj, në mënyrë që sistemi imun i kësaj kategorie të fëmijëve nuk është aq i fortë sa të rriturit. Dhe në qoftë se fëmija ishte i sinusit, pyetja e parë që prindërit të shikoni për përgjigje: "Si mund ta ndihmojë atë?"

Kurë për sinusit në fëmijë.

Trajtimi i sinusit në fëmijët si të rriturit, duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe të përfshijnë droga të caktuara dhe pritjen, dhe procedurat dhe veprimet që do të përdoren për të forcuar sistemin imunitar lokale. Në raste urgjente mund të aplikohet kirurgji.

Në trajtimin e sinusit tek fëmijët duhet të vijë sundimi i parë - çdo veprim të pavarur pa u konsultuar me një mjek. Sepse vetëm audiologist kompetent do të përcaktojë natyrën e sinusit dhe të përshkruajnë trajtim efektiv, të kryejë procedurat e nevojshme për pastrimin sinuset nofull e qelb akumuluar në to, dhe kjo është trajtimi i parë do të sjellë lehtësim për fëmijën.

Kështu, trajtimi i sinusit, që synojnë veçanërisht në heqjen ënjtje e mukozën e zgavrën e hundës dhe për të siguruar rrjedhjen e mukusit nga sinus nofullës dhe pastaj ju duhet të shkatërrojë arsyen që e ka shkaktuar inflamacion.

Ne trajtimin e sinusit duke përdorur metoda të tilla si:

-- ilaçe (antihistamines që marrin antibiotikët, përdorimin e pikave, kryejnë physioprocedures);

--larja zgavrën e hundës për të hequr zhul, e akumuluar me mikrobe, pluhuri dhe alergeneve dhe larja sinuseve nofull duke lëvizur lëngjeve, të cilat mund të zvogëlojnë jo vetëm ënjtje dhe për të hequr shkarkimin purulent, por të hyjnë direkt në drogë inflamacion qelizore;

--Trajtimi kirurgjik, që është për të kryer birë (birë) sinus nofull, përmes të cilit mund të pompohet nga ajo dhe të vënë fëlliqësirat droga ndaluar inflamacion.

Vasoconstrictor më të zakonshme të përdorura për trajtimin e sinusit në fëmijët është halazolin, naftizin, Rynazolin, nazyvyn, sanorin, ksimelin, farmazolin privojnë fëmijën nga mukozë hundës zgavër. Por, duke përdorur këto pika në trajtimin e sinusit në fëmijë, mos harroni se ata nuk mund të përdoren shpesh dhe për një kohë të gjatë. Nëse është e mundur, është më mirë për të blerë drogë vasoconstrictor në formën e sprays ose aerosols, pasi ato janë më të efektshme për shkak të shpërndara në mënyrë të barabartë.

Përveç këtyre barnave, dhe të emëruar të tjerë të cilët kanë anti-inflamator, efekt antibacterial dhe analgjezik dhe kryejnë trajtim të menjëhershëm. Këto barna janë antibiotikët, Bioparox, izofra dhe të tjerët, si dhe antiseptics protargol, kollarhol. Perfectly provuar Sinuforte - drogës bimor që përmban përbërësit natyral nga tubers e Cyclamen.

Në avancuar naznachantsya fazë sinusit antibiotik terapi, e cila është përdorur më shpesh nga penicilinat dhe cefalosporinat e dytë të gjeneratës së tretë apo macrolides, Amoxicillin.

Përveç medikamente, e përdorur në trajtimin e rrezatimit ultravjollcë sinusit, llambë-SOLLUX, UHF aktual.

Trajtimi i sinusit në fëmijët në shtëpi.

Në një formular të thjeshtë e sinusit pas konsultimit me mjekun tuaj ozhno kryejnë disa procedura në shtëpi. Ju mund, për shembull, të bëjë pambuk turundochky, thith ato Propolisi pomadë dhe futur ato në hundë për 5 minuta. Shumë efektive në trajtimin e sinusit, në bazë të një numri të madh të prindërve janë rrënjosjen në çaj hundë e fëmijës gjelbër ose lëng shtrydhur fllad karrote. Përveç kësaj, mbytje shumë të dobishme në bazë të gatuar "në uniformë" të patates apo alkoolit tretësirë ​​të Propolisi.

Nose varrosur si duhet.

Për efekt maksimal të marrë pika, fëmija hunda duhet të gërmoj si duhet, duke ndjekur kërkesat kryesore për të ndihmuar të kryer procedurën si vijon:

--Vendosi në të fëmijën e parë në njërën anë, lloji në pikatore rënie ose të marrë një shishe (bashkëkohore me pika në kapak shishe përshtatur për strofull) zakapayte atë në atë vrimë hunde, e cila është më poshtë, le të gënjeshtër e fëmijëve në një pozicion nga 1 deri 3 minuta;

--pastaj fëmijën në anën tjetër dhe të përsëritur procedurën.