Të jetë i shëndetshëm apo si për të rritur imunitetin


Winter - një sezon të diskutueshme. Nga njëra anë - është e ftohtë, akull, orë të shkurtër të ditës, studimet, puna. Në përgjithësi, stresi të vazhdueshëm. Dhe nga ana tjetër - ajër të pastër, cheeks rozë dhe pritjet pushime. Nuk është sekret se koha e Krishtlindjeve paraqet pushime me familjen dhe të takohen miqtë për disa njerëz shmyhannya hundë dëmtuan dhe kollitjes. Si rezultat, në vend të - të cilët shkojnë në shesh patinazhi dhe ju kinopremery preferoni, ka edhe të tjerë - si imuniteti rritje dhe për të përmirësuar shëndetin?

Përmbajtje


 • Si e bën sistemin imunitar
 • Imuniteti Pse dobësuar
 • Ndihma trupin
 • Forcat e natyrës forcave imunitetit
 • Kur dhe si për të trajtuar imunitetin

Clock dhe gjatë gjithë vitit ne jemi të ekspozuar për të sulmuar bakteret dhe viruset që na ndikojnë alergeneve dhe toksina të dëmshme. Lufta vazhdon me sukses të ndryshme. Të ndikojë në aftësinë mbresëlënëse luftuar e agjentëve, ne nuk mund, por të forcuar sistemin imunitar, që është mbrojtja jonë, ajo është problemi mjaft i zgjidhshëm.

Si e bën sistemin imunitar

Detyra kryesore e sistemit imunitar - për të mbajtur mjedisin e brendshëm qëndrueshmëri. Të gjitha të çuditshme, të tmerrshme formuar jashtë apo brenda, ne duhet të shkatërrojë. Nuk janë qelizat e veçanta - qelizat e bardha të gjakut, dhe substanca të natyrës proteinave - antitrupat.

Në themel të gjitha përgjigjet imune është memorie imunologjike. Në takimin e parë me një agjent të huaj (antigjen) antitrupa që nuk përsëriten në të ardhmen do të dëmtojë trupin.

Imuniteti është i lindur (specie), që është e bazuar gjenetikisht. Për shembull, njerëzit imunitet ndaj infeksioneve qentë mbresëlënëse apo macet.

Mbi jetën e imunitetit të fituara ndodh. Llojet e saj:

 1. Pasiv natyror. Kaloi nga nëna tek fëmija nëpërmjet placentës ose qumështit të gjirit.
 2. Natyrore aktive. Pas shfaqet sëmundja.
 3. Artificiale pasiv. Injeksion të serumit (gatshme antitrupa) kundër një patogjen të caktuar ose toksina.
 4. Artificiale aktive. Prodhuar në përgjigje të vaksinës.

Në përgjigje në shkallë të shquar imunitet të përgjithshme dhe lokale, të cilat përfshijnë mekanizma për të mbrojtur të mukozës të sistemit të frymëmarrjes dhe zorrët.

Sipas llojit të antigjenit provokimin e sistemit imunitar është:

 • antibacterial;
 • antitoksik;
 • antivirale;
 • antifungal;
 • Anti;
 • antitumor.

Në sistemin imunitar mund të gjykohet nga rezultatet e immunogram. Ky studim i gjakut venoz, i cili jep një përshkrim të detajuar të të gjitha komponentëve të sistemit imunitar.

Imuniteti Pse dobësuar

Imunitet të fortë reagon ndaj ndryshimeve të vogël në trup në kohë dhe në mënyrë adekuate. Me moshën, funksionet e saj të dobësohet dhe të grumbullohen ndryshime në formën e sëmundjes kronike dhe shenjat e plakjes.

Faktorët që dobësojnë sistemin imunitar:

 • të ushqyerit e dobët;
 • stresi;
 • mungesa e gjumit;
 • pirja e duhanit dhe zakone të tjera të këqija;
 • Efektet toksike (në punë, në shtëpi, mjedisi i pafavorshëm);
 • rrezatimi;
 • Përdorimi i zgjatur i antibiotikëve dhe droga të tjera;
 • sëmundje kronike;
 • mënyrë jetese i ulur.

Shenjat e një sistem të dobësuar imunitar janë:

 • lodhje të vazhdueshme dhe lodhje;
 • infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes shpesh ndodhin 5 herë në vit;
 • Sëmundjet kronike përkeqësuar 4 herë në vit ose më shumë;
 • Infeksioni është e gjatë dhe me komplikime;
 • Shfaqja e sëmundjeve alergjike.

Imuniteti Ndihma

Mënyrë jetese të shëndetshme - jo vetëm një frazë popullor, dhe një arsenal të gjitha mjetet në dispozicion për të rritur imunitetin. Parimet themelore - të thjeshta dhe të njohura për të gjithë.

Ushqim

Një komponent i rëndësishëm i një sistemi të fortë imunitar - zorrë të shëndetshme. Aparat tij limfoide dhe mukoza (rreth 200 sq. Sipërfaqësore M!) Përmban një numër të madh të qelizave të imunitetit.

Përjashtojë nga një dietë të rënda (yndyrore dhe pikante) ushqim dhe ushqim të panatyrshme (tymosur, etj konservuar). Hani shumë fruta të freskëta dhe perime. Jetë i sigurt për të ngrënë e produkteve të qumështit në bazë të baktereve të dobishme. Të kujdeset për microflora zorrëve dhe ajo të kujdeset për ju.

Forcon sistemin imunitar dhe ushqime që përmbajnë kompleks të omega-3 acide yndyrore (disa lloje të peshkut, vaj flaxseed dhe canola).

Aktiviteti forcim dhe fizike - një mjet i shkëlqyer për përmirësimin e imunitetit.

Vrapim, ushtrimi, palestër, yoga, pishinë, sauna dhe procedurë e thjeshtë kalitje (lavazheve vagjinore, qetësohem) forcimin e sistemit të mbrojtjes së trupit është shumë më e besueshme immunomodulators farmaci.

Ndalohet pirja e duhanit dhe alkoolit

Nuk është e qartë. Këto zakone të këqija të lehtë të shndërrohet në kronike dhe kancer. Smoker shkurton jetën e tij aktive me një mesatare prej 10 vjetësh.

Get mjaft gjumë

Shkencërisht provuar se reduktimin gjumë për 1 orë rrit rrezikun e kapjen e ftohtë-virus 3 herë.

Hand Higjena

Është në duart e një numri të madh të mikrobeve dhe qëndrimit të gjatë. Larje me dorë normale me sapun, fshin me lagështi ose të përpunimit, të reduktojnë ndjeshëm kontakt me ta, dhe kështu stresin në sistemin imunitar.

Forcat e natyrës forcave imunitetit

Nuk ka përgjigje metabolizmin në trupin tonë nuk mund të bëjë pa vitamina, shumica e të cilave duhet të vijnë nga jashtë.

Përfitimet e vitaminës C është e njohur për të gjithë, por jo më pak e rëndësishme për sistemin imunitar vitamina A dhe E, si dhe vitamina B kontribut i domosdoshëm për forcimin e sistemit të marrjes imunitar dhe elementët gjurmë, veçanërisht selen, të cilat janë të pasura në perimet me gjethe jeshile gjurmë.


Megjithatë, kushtet klimatike, në shtëpi për pjesën më të madhe të popullsisë sonë, nuk do të lejojë një sasi vjeçare nevojshme të vitaminave nga ushqimi. Prandaj, edhe një person i shëndetshëm ka nevojë për një gamë të vitaminave dhe mineraleve për të rritur imunitetin. Mundësisht, natyrisht, përgatitjet natyrore, jo sintetike.

Një numër i madh i mjeteve për të rritur imunitetin ofron mjekësi tradicionale.

Barëra të dobishme për të forcuar mbrojtjen e trupit janë:

 • Senticosus Eleutherococcus;
 • Aralia Manchu;
 • xhensen;
 • Djalli të lartë;
 • Magnolia kineze hardhi;
 • Saflorovydnaya Leuzea;
 • radiografi trëndafili;
 • echinacea.

Ju mund të përgatisë tinktura, teas dhe concoctions në shtëpi. Ju mund të blej të gatshme drogë farmaci që rrisin imunitetin, në bazë të këtyre bimëve.

Ajo ka qenë prej kohësh i njohur efekte të dobishme në sistemin imunitar të paqëndrueshme të përfshira në qepë, hudhër dhe hudhër të egër. Immunologists rekomandojmë për të ngrënë çdo ditë në karafil pak e hudhër të freskët.

Për të përmirësuar mjetet juridike popullore imuniteti duhet durim dhe këmbëngulje. Efekti i shpejtë i çajit bimor nuk duhet të presë, por me siguri të mbijetuar sezonin e ftohjet me humbje minimale - Tashmë rezultat të shkëlqyer.
Kohët e fundit të njohura dhe janë bërë mjetet juridike popullore homeopatik për të rritur imunitetin. Shumë shpesh përshkruajnë ato të fëmijëve.

Kur dhe si për të trajtuar imunitetin

Ka situata ku rritja vitamina imunitet dhe mjete popullore nuk është e mjaftueshme, dhe kërkon korrigjim farmakologjike. Është e nevojshme për të parë një immunologist mjek në rastet e mëposhtme:

 • ka pak shenja të një sistem të dobësuar imunitar;
 • recurrences të shpeshta herpes;
 • sëmundjet inflamatore të vazhdueshme e kavitetit oral (stomatiti, etj);
 • infeksionet Ent shpeshta (sinusit, bajame dhe etj).
 • periodike lezione të lëkurës pustular;
 • e vështirë për të trajtuar infeksionet urogjenital (klamidia, mycoplasmosis, ureaplasmosis);
 • patologji onkologjike, gjendja pas kimioterapi, radioterapi;
 • Përgatitja për shtatzëninë (nëse kronike).

Pas masave të nevojshme diagnostikuese (immunogram etj) përcaktimi i treguesve dhe contraindications, Dr. marr drogë e nevojshme, të rritur imunitetin, dhe skema e tyre pranimi.

Përbërja (origjinën) immunomodulators të janë:

 1. Origjinë bimore (ekstrakte dhe tinktura e echinacea, xhensen, Aralia, Eleutherococcus, Schisandra, drogës immunal etj).
 2. Ato përmbajnë komponente bakteriale:
  • bronkopulmonare te munal (sëmundjet respiratore);
  • ymudon (në sëmundjet e zgavrën me gojë, faring);
  • IRS-19 (për traktin e sipërm respirator);
  • Ribomunil (me otitis, sinusit dhe patologjisë tjetër Ent).
  • Interferone (viferon, Henferon, hrypferon, interferon rruazë e bardhë njerëzore reaferon thatë, Vellferon, interferon).
  • Tregtisë (stimuluesve) interferon (Amixin, Poludanum, mehosin, neovyr, tiloron).
  • Përgatitja e acideve nukleike (derynat, ridostin).
  • Origjina sintetike (halavit, Imunofan, polyoxidonium, thymogen, Likopid, Glutoxim).
  • Imunoglobulinave (antitrupat janë të përgatitur që përmban mikrobet caktuara ose për disa).

  Droga për rritjen e imunitetit mund të përdoret për qëllime terapeutike dhe profilaktike. Ata duhet të emërojë një mjek.

  Ajo është shumë më e lehtë dhe më e saktë për të filluar duke u kujdesur për shëndetin, dhe - forcimi imunitetit, edhe kur sëmundja nuk është kapërcyer. Kjo është një gabim për të besuar se shqetësimi i vërtetë - ajo immunomodulators blerje të shtrenjta në farmaci, dhe çdo gjë tjetër - nuk është serioze.
  Së pari, "pilula magjike" ende nuk ka dalë, dhe së dyti, mos dëmtojë indiferencën tuaj imunitetit, dhe pastaj ai thjesht nuk do të japë vepër për veten tuaj!