Kreu Hyperkeratosis shkakton dhe trajtimet


Shumë prej nesh vuajnë nga simptoma të tilla si lëkurë e kokës të thatë dhe zbokth. Ne jemi duke u përpjekur të heqin qafe nga këto karakteristika përmes kozmetikës të ndryshme, njëra ajo ndihmon, të tjerët jo. Por fakti që disa nga këto simptoma janë shumë më serioze se problemi zbokth zakonshëm. Shkaku i mundshëm nga manifestimet patologjike e sindromës, e quajtur kreu hyperkeratosis.

Përmbajtje

 • Çfarë hyperkeratosis dhe ku vijnë nga?
 • Arsyet hyperkeratosis
 • Simptomet e kokës hyperkeratosis
 • Parimet e trajtimit


Çfarë hyperkeratosis dhe ku vijnë nga?

Hyperkeratosis - nje trashje patologjik i shtresës brirë të epidermë. Kjo simptomë nuk është një sëmundje e pavarur, dhe e shoqëron shumë kushte patologjike të lezione të lëkurës.

Struktura e epidermë (pjesa e jashtme e lëkurës) ka disa shtresa që përbëhet nga qeliza të caktuara. Kur shkeljet hyperkeratosis ndodhin në corneum shtrese. Për disa arsye qelizat fillojnë të ndajnë në mënyrë aktive. Normalisht, ky proces është i vazhdueshëm, por zhvishem qelizat e vjetra, dhe vendi i tyre është marrë nga të rinjtë.

Kur hyperkeratosis vërejtur prodhimin e tepërt e proteinave të veçantë - keratin. Kjo substancë grumbullohet në lëkurën ngjet bashku peshore me brirë dhe parandalon departamentin fiziologjik.

Gradualisht duke rritur trashësinë e zonës së prekur, duke shkaktuar shfaqjen e vrazhdësi, buhrystosty. Prandaj hyperkeratosis e kokës ka një formë shumë të keqe. Me kalimin e kohës, zona e prekur shkelur të gjitha funksionet e lëkurës (shkëmbimi i gazit, djersën, sebum) dhe vjen atrofi (nekrozë) e veshje e guaskës. Pasojat e kokës hyperkeratosis - alopecia e pjesshme ose e plotë (humbja e flokëve).

Trashje e epidermë mund të prekë çdo pjesë të trupit, por më shpesh proces ndodh:

 • në këmbë;
 • gjunjëzim;
 • në bërryla;
 • pëllëmbët;
 • në lëkurën e kokës;
 • në presion ose fërkim veshje dhe këpucë.

Arsyet hyperkeratosis

Të gjitha shkaqet e rritur keratinization të lëkurës mund të ndahen në ekzogjene (të jashtëm) dhe endogjen (e brendshme).

Faktorët e jashtëm janë:

 • presion të gjatë dhe të fortë të kokës (p.sh., konstante veshur e kapelë);
 • mosrespektimi i rregullave të higjienës personale;
 • mungesa e elementeve gjurmë dhe vitamina të domosdoshme për procesin normal të ripërtëritjes së qelizave epiteliale në dietën e njeriut (vitamina A, E, zink, acid folik, etj);
 • lëkurë të thatë për shkak të çrregullimeve metabolike të trupit;
 • duke përdorur kozmetike që shkaktojnë thatësi ose alergjike reagime;
 • tretje e vazhdueshme e lëkurës së kokës.

Faktorët e brendshëm janë:

 • mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit;
 • sëmundje tiroide;
 • diabeti;
 • sëmundje kongjenitale të cilat janë të shoqëruara nga sindromi hyperkeratosis (ichthyosis);
 • Sindromi Sezary (sëmundje të gjakut);
 • lloje të ndryshme të herpesit;
 • erythroderma, Keratoderma;
 • psoriasis;
 • çrregullimeve gjenetike keratin në sistemin.

Duke pasur parasysh sa më sipër përshkruar shkaqet hyperkeratosis, të japë një përgjigje definitive për pyetjen nëse për të trajtuar kokës hyperkeratotic në shtëpi nuk është e lehtë. Që nga kjo mund të jetë një shenjë e një përzgjedhje të dështuar të kozmetikës apo sëmundje të rëndë të sistemit të gjakut.

Simptomet e kokës hyperkeratosis

Shpesh hyperkeratosis e kokës është një kohë të gjatë pa u vënë re. Të vetmet ankesa për një kohë të gjatë mund të bëjë lëkurën e thatë në kokë dhe flokët, zbokth, ndarje, flokët e shurdhër dhe i brishtë.

Në disa raste, lëkura bëhet pryobmatsuvanni ashpër dhe të pabarabartë (efekti i letër zmerile), mund të vëzhgojnë pamjen e pimples dhe ngjyra buhorochky vjollcë.
Nëse ju nuk e trajtojnë Keratosis seborrheic nuk eliminojnë shkakun e saj, atëherë progresion tej vijnë ndryshimet atrophic në lëkurën e kokës dhe flokët fillon të bjerë jashtë. Rajonal mund të jetë i pjesshëm (qendrore), ose i përgjithshëm.

Një tipar karakteristik është se flokët në këtë vend nuk do të rritet, sepse të gjitha follicles flokët vdesin.

Kreu Humbjen mund të izolohet, por në shumicën e rasteve i kombinuar me hyperkeratosis pjesë të tjera të trupit.

Nëse dyshoni në hyperkeratosis, atëherë ju duhet të vizitoni mjekët e mëposhtme:

 • Dermatolog (i parë);
 • Trichology;
 • hematologist;
 • neurolog;
 • immunologist.

Parimet e trajtimit

Zvogëlimin dhe trajtimi i hyperkeratosis kokës, kryesisht varet nga shkaku i sëmundjes.

Ju duhet së pari të hiqni të gjithë faktorët e jashtëm që mund të shkaktojnë këtë problem. Ne duhet me kujdes të vëzhgojnë higjienë të mirë personale, kozmetikë marr parasysh jo vetëm llojin e flokëve, por llojin e lëkurës, pasurojnë dietën tuaj me vitamina dhe elemente, trajtimin comorbidities kohë gjurmë.

Në qoftë se një veprim i tillë nuk është e mjaftueshme, atëherë me siguri hyperkeratosis ka arsye shumë serioze. Ajo duhet të kihet parasysh se mjekësia moderne nuk ka kushte efektive të trajtimit të radikale të tilla si shpesh nuk e dinë shkaqet e tyre. Të gjitha trajtimet mund të pezullojë vetëm procesin.

Për të arritur faljen dhe e mbështesin atë duke përdorur një gamë të metodave të ndryshme:

 • respektimin e udhëzimeve dietë;
 • ngritjen e mëlçisë dhe traktin gastrointestinal;
 • vitaminë;
 • Trajtimi dysbiosis;
 • forcimin e imunitetit;
 • të ruajtur peshën normale të trupit;
 • trajtimi i sëmundjeve oportune;
 • regjimit të pijshëm (2.5 litra lëng në ditë).

Për të zbutur lëkurën përkryer glicerinë përshtatshme, mëlçisë cod naftës, vazelinë, vaj pluhur, krem ​​fëmijë. Ka kremra të veçantë i përbërë nga acid laktik. Ajo ka një theksuar aftësitë keratolytic, ju mund të përdorni çdo ditë.

Në acarimit të procesit patologjik përdorur krem ​​kortikosteroid.
Nga mekanik për të hequr keratinization (mekanike dhe peels kimike) duhet të braktiset. Kjo mund të shkaktojë përparimin e sëmundjes dhe kalimin e saj në formë të përgjithësuar.


Në disa raste, heqja e mundshme e sendeve të mëdha me një lazer.

Në pyetjen se a ka mjete efektive popullore për hyperkeratosis, përgjigja është jo. Të gjitha fondet e tilla vetëm mund të bëj një pauzë një kohë të shkurtër, por nuk shërohet.

Nëse keni shenja të hyperkeratosis, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj për këshilla. Një specialist do të përcaktojë arsyet për këtë dhe do të marr program trajtimi për ju.