Herpes në buzë - trajtimi dhe parandalimi i sëmundjeve


Kjo sëmundje, përveç herpes mjekësore ose emrin labiale labiale, shpesh të referuara si një ethe apo të ftohtë mbi buzët. Sipas të dhënave të fundit, rreth 95% e popullsisë botërore janë bartës të HSV-1 (virusi herpes simplex). Aktualisht, herpes në buzët, trajtimi i cili është i kufizuar për heqjen e manifestimeve jashtme plotësisht shërueshëm. Të hequr qafe këtë sëmundje të keqe krejtësisht e pamundur, madje edhe sot nuk ka droga ka provuar klinikisht plotësisht shkatërrojnë virusin.


Përmbajtje

 • Parim e virusit
 • Fazat e sëmundjes
 • Trajtimit herpes

Parim e virusit

Virusi që shkakton plagë të ftohtë në korrik, hyn në trupin e njeriut si një fëmijë. Kjo ndodh më shpesh mes moshës tre deri në katër vjeç kur nëna e tij transferohet antitrupa të pushojë për të aplikuar. Infeksioni ndodh me anë të lëngjeve biologjike, të tilla si përmes puthjeve të dashurit me virusin. Pasi në trup, HSV-1 lëviz në mbaresa nervore, që hyn në thellësi të mukozës. Atëherë virusi është ngulitur në ADN-në e qelizave nervore dhe qëndron aty deri në aktivizimin.

Në kohën e imunitetit të dobësuar, e cila mund të shkaktojë jo vetëm një stres të ftohtë apo të gripit, por edhe emocionale, menstruacioneve, lodhje, rrezatimi ultravjollcë të fortë, stresi aktivizon virusin në mënyrë të konsiderueshme.

Pasi aktivizohet, virusi është dërguar përgjatë nervave në lëkurë. Nervat larg nga pleksus trigeminal innervating mishrat, mukozës orale, buzët, earlobes dhe faqet e shpjeguar parimin e lokalizimin e manifestimeve lëkurore e herpes. Dhe dhimbje të shkaktuara nga inflamacioni i indeve nervor në vend të virusit.

Fazat e sëmundjes

Në rrjedhën e sëmundjes dalluar disa faza:

 1. Ndjesi shpimi gjilpërash. Në këtë fazë, personi përjeton kruarje të rënda, dhe dhimbje apo ndjesi shpimi gjilpërash në shfaqjen e etheve. Atëherë nuk ka shumë skuqje. Kështu në vend që atëherë shumë kohë për të trajtuar sores ftohtë në buzë, në këtë fazë është ende e mundur për të parandaluar manifestimet e jashtme, duke përdorur përgatitjet veçanta.
 2. Inflamacion. Kjo fazë karakterizohet nga pamja e shisheve të vogla të mbushura me lëng transparent. Bubble e vështirë dhe e dhimbshme, me kalimin e kohës, rritet saj madhësia, dhe të lëngshme bëhet turbullt.
 3. Identifikimi. Ka një hendek flluska, që nënkupton se përfshin shumë grimcat e virusit, lëng i pangjyrë. Në vend të flluskë ish shfaqet Ulçera, e cila nuk është shumë e dhimbshme. Në këtë fazë personi është më ngjitëse për të tjerët.
 4. Kore arsimi. Kjo është faza finale, e cila është formimi i ulcers kore, nën të cilën ka shërim.

Është e rëndësishme të mbani mend se në çdo situatë për të vepruar. Për trajtimin e sores ftohtë zhvilluar shumë ilaçe mjekësore dhe homeopatik. Përveç kësaj, ka shumë popullore provuar këshilla se si për të trajtuar sores ftohtë në buzë në shtëpi.

E di se manifestimet rikthim herpes mund të shkaktojë:

 • sëmundje fizike;
 • pirja e duhanit;
 • stresi;
 • lodhje;
 • dritë ultravjollcë;
 • dietë të gabuar;
 • helmimi;

Trajtimit herpes

Pa marrë parasysh se çfarë metodë trajtimi është zgjedhur, të jetë i sigurt që të respektojnë rregullat e higjienës personale. Ju nuk mund të prek duart nxituar, pa marrë parasysh se sa të fortë ose kruarje, për të shmangur kontaktin me njerëz të tjerë, veçanërisht fëmijët. Mos u mundoni të hiqni blisters ose crusts për të shmangur bashkuar me lezione të infeksionit sekondar. Gjithashtu duhet të presin nga seksit oral për të shmangur rrezikun e partnerit kontaminimit. Gjithashtu në këtë kohë ju duhet të përdorni një peshqir personal dhe vegla.

Metoda tradicionale

Ndjenja itchy do të thotë se virusi ka filluar të operojë dhe është një sinjal për të përdorur drogë. Trajtimi i herpesit në buzë është aplikuar në plagë e ointments të veçanta që përmbajnë acyklovir. Kjo është bërë mirë duke përdorur shkopinj kozmetike për të shmangur përhapjen e virusit. Por, para dhe pas procedurës duhet të lani duart tuaja tërësisht. Ne nuk mund të lejojmë pështymë për të goditur objekte dhe duart duke prekur sytë tuaj. Përveç kësaj, trajtimi mund të përdoret plotësuese ushqimore që përmbajnë zink ose hidroksitoluen. Është e njohur se pacientët e tillë duhet të përmbahen në dietën e përcaktuar. Dhe njerëzit të cilët shpesh duket sores ftohtë në buzë, trajtimi, përveç ointments të veçanta, nënkupton edhe marrjen e barnave antivirale.

Është e rëndësishme të dini se një shërim të zgjatur të etheve mund të tregojë praninë e sëmundjeve të tjera të rrezikshme, të tilla si HIV - infeksion, tumoret apo Sëmundjet e limfociteve të ndryshme. Prandaj, rifillimi gjata dhe të shpeshta të sëmundjes është e nevojshme që të konsultoheni me mjekun tuaj se si për të trajtuar herpes me rastin tuaj.

Trajtim homeopatik

Skema e trajtimit të zhvilluar gjithmonë në mënyrë individuale dhe mund të rishikohen gjatë trajtimit. Ajo është më shpesh përdoret për të bërë drogë:

 • Rhus toxicodendron - mund të thuhet droga kryesore përbërëse në "flluska" sëmundje të ndryshme.
 • Acidum nitricum ka efekt më të theksuar në nyjet e lëkurës dhe mukozës.
 • Thuja occidentalis
 • Graphit, i cili ka të thata veprimit.

Megjithatë, duhet të mbahet mend se efikasiteti i trajtimit homeopatik nuk e njohin të gjithë.

Përveç kësaj, ajo nuk është studiuar plotësisht, kështu që besimi i tyre shëndetësore apo homeopat për ju.

Si për të trajtuar sores ftohtë në buzë në metodat tradicionale në shtëpi

Mjekësisë tradicionale përfshin shumë receta, më e famshme dhe efektive të cilat janë:

 • vaj bëra nga tre karafil të hudhër, ½ lugë çaji mjaltë dhe lugën hirit të tërë dru;
 • vaj herpema me petals kumak, ose më lëng e tyre, dhe vazelinë. Në raport me njëri-tjetrin lugë çaji lugë gjelle respektivisht;
 • vaj bredhi. Ajo duhet të zbatohet menjëherë pas fillimit të sëmundjes në intervale prej dy orësh. Është e mundur ndjesi djegie butë që kalon shpejt;
 • tretësirë ​​Propolisi. Me atë me kujdes thaj blisters herpes, dhe pas 10 minutash është aplikuar në zonën e prekur ndonjë krem ​​qetësues dhe zbutës;
 • vaj buckthorn detit - dhe promovon shërimin e shpejtë;
 • tul pritja nga lëng i karrota, panxhar krye, mollë dhe majdanoz;
 • panxhar përmbajnë substanca mund të rrisin funksionet mbrojtëse të organizmit në tërësi;
 • alkoolit apo valokordin. Për këtë pacient janë të nevojshme për të bërë ngjyhet vetëm në një nga leshi mjeteve;
 • kripë zakonshëm shpejt do kurë herpes, pasi ajo nuk rritet satchels, shërimin e saj. Aplikoni kjo recetë është fare e thjeshtë: sa më shpesh që është e nevojshme për të vënë një pak kripë për faqen plagë dhe gjithashtu të vënë një majë në gjuhën e saj;
 • vaj bajame i jep një efekt të mirë në luftën kundër infeksionit herpes
 • lëng të freskët e lë aloe. Nga rruga, duke marrë aloe me mjaltë përpara se të hahet, është një parandalimi i shkëlqyer i herpesit;
 • lëng limoni;
 • Brewed fllad qese çaj. Që çaj është një efekt i mirë antiseptik dhe ka tharë;
 • lë Aspen lëng;
 • solucion soda ne formen e locione nxehtë. Megjithatë, kjo metodë është e dhimbshme;
 • akullore, i cili është aplikuar në faqen e pezmatuar;
 • grimcuar ose përtypur thjesht të deklarojë kashopodibnoho degë raspberries, që përmbajnë substanca polyphenolic efekt të dëmshëm mbi virusit herpes.

Besohet se herpes mund të trajtojë duke përdorur filmi me eggshell aplikuar për të pamend vetëm disa minuta. Disa përdoren vet dylli veshit të tyre, dhe disa - lugë të nxehtë zhytur në çaj të fortë. Besohet se herpes mund të djegur jod, por mjekët nuk e rekomandojmë duke bërë këtë, sepse virusi për një trajtim të tillë nuk i përgjigjet, dhe mukoza mund të merrni djegur.

Vendimi mbi atë për të trajtuar sores ftohtë në buzë, çdo person merr e tyre, por që i nënshtrohen rregullave të thjeshta të higjienës dhe të provuar metodat e trajtimit mund të bëjë bezdi minimale.