Akupunkturë për humbje peshe qasje delikate ndaj problemeve të mëdha


Jeta moderne - është jo vetëm shumë pajisje, një shumëllojshmëri të Gadgets dhe përfitimeve të tjera të qytetërimit. Kjo mbingarkesë dhe stresi të vazhdueshëm, snacks në arrati dhe mungesa kronike e gjumit, mungesa e ushtrimit dhe problemeve pasuese shëndetësore.

Përmbajtje

 • Lindje - një çështje delikate
 • Efekti i Acupuncture
 • Teknika e
 • Metoda alternative

Mbipesha - një problemi e njeriut modern. Mjekësia moderne perëndimore ofron shumë zgjidhje sipërfaqësore për këtë problem, por duke fituar popullaritet në rritje e tradicionale, provuar me shekuj, teknikat që erdhi nga lindja. Akupunkturë për humbje peshe - një nga metodat e mëposhtme për të ndihmuar lamtumirë të gjatë me mbipeshë.


Lindje - një çështje delikate

Qëndrimi për ushqim dhe problemet e peshë të tepërt ndryshon në botën perëndimore (Evropian) dhe lindore. Sipas kanonet e mjekësisë kineze, humbje peshe suksesshëm është e nevojshme për të balancuar energjinë e trupit.

Për ta bërë këtë ju duhet për të kryer një total prej gjashtë pika:

 • të ushqyerit;
 • normalizimi i proceseve metabolike (eliminimin e shkeljeve);
 • paqe e mendjes dhe një qëndrim pozitiv;
 • gjumë të shëndetshëm çlodhës;
 • Ushtrime të veçanta (duke përfshirë frymëmarrje);
 • trajtimeve spa (përfundon masazh, akupunkturë, trupit).

Acupuncture - pjesa më e rëndësishme e mjekësisë kineze, e cila është bazuar në doktrinën e Qi jetik të energjisë. Ajo qarkullon përmes kanaleve të veçanta të energjisë (meridianet), duke kaluar nëpër të gjitha organet dhe për të siguruar funksionimin normal të gjitha sistemet.

Sistem meridianet përfshin më shumë se 1000 (akupunkturë) pika aktive, të cilat ndikojnë dhe për të arritur efektin e dëshiruar terapeutik (dobësojë apo të forcojë meridian energjisë). Në fakt, akupunkturë - një teknikë unike që stimulon dhe aktivizon burime të trupit të vet.

Efekti i Acupuncture

Acupuncture është përdorur për humbje peshe për shkak të efekteve të mëposhtme:

 • humbja e oreksit;
 • normalizimin e tretjes (output enzimat e tretjes);
 • eliminuar çekuilibër hormonal;
 • rritur lipolysis (avari e yndyrë);
 • normalizimin e metabolizmit;
 • uljen e sheqerit në gjak;
 • Qarkullimi përmirësuar (në organet e sistemit të tretjes);
 • përmirësuar mëlçinë dhe veshkat (rritur detoxification dhe lëngjeve).

Përfitimet e akupunkturë:

 • nuk ka efekte anësore (intolerancës dhe reaksione alergjike);
 • mund te kombinohet me metoda të tjera të korrigjimin e trupit;
 • ka kufizime moshe;
 • Numri minimal i contraindications;
 • ka një efekt pozitiv në të gjithë trupin (forcimin e imunitetit, efekt zbutës).

Akupunkturë për humbje peshe punon në nivele të ndryshme. Akupunkturë mund të stimulojë prodhimin e serotoninës dhe endorphins nga trupi, duke rritur rezistencën ndaj stresit (si ne shpesh heq stresin - si duhet, ushqim). Akupunkturë gjithashtu mund të tregohet për të përmirësuar zorrëve tonin e muskujve, dhe kjo, nga ana tjetër, zvogëlon ndjenjën e urisë. Gjithashtu provoi se akupunktura ndikon hipotalamusi, i cili luan një rol të madh në mekanizmat e formimit të oreksit.

Kundërindikimet për procedurat akupunkturë:

 • shtatzënisë dhe laktacionit;
 • Tumoret malinje;
 • shprehur lodhje;
 • epilepsi;
 • tuberkulozi (formë aktive);
 • Shteti temperaturë;
 • sëmundje të rënda kronike.

Teknika e

Për akupunkturë përdorur veçantë disponueshme (steril!) Hala hollë e gjatesite e ndryshme, e bërë nga çeliku inox mjekësore ose me ari dhe argjendi lidhjeve.

Ka tri komponente kryesore të rezultatit:

 • hala pajisjet skenë;
 • thellësinë e penetrimit dhe drejtimi;
 • Koha në pikën aktive gjilpërë.

Aktualisht, për rezultatet më të mira, të kombinuar akupunkturë me stimulim elektrik (hala kalojë përmes puls të dobët).

Pacienti gjatë një seance mund të ndjehen një ndjenjë e ngrohtësi, mpirje të lehta, ndjesi shpimi gjilpërash ose pulsation në hala injeksion. Ky konstatim tregon pikat aktive saktë.

Në tradicional hollim akupunkturë kineze përdorur tradicionalisht veshët zonës. Besohet se janë të përqendruara pika kryesore përgjegjëse për oreksin. Ear-akupunkturë, ose auriculopuncture, Kina është konsideruar si një metodë shumë efektive për kontrollin e peshës. Akupunkturë stimulon vagus zonën aurikulyarnuyu nervore dhe rrit nivelin e serotoninës. Të dyja këto hapa të rritur tonin e muskujve të lëmuar të stomakut, duke shtypur oreksin

Numri i pikave të përfshira, kohëzgjatja e procedurave dhe numri total i tyre varet nga burimi i pacientit (format dhe shkallën e trashje) dhe rezultatet e pritshme. Specialistë me përvojë në akupunkturë hollim të marr pikët e nevojshme gradualisht, jo në një seancë.

Në rastin klasik, mjeku përcakton e hala 5, 4 nga të cilat korrespondojnë me organe të ndryshme, dhe e fundit - për efekt të relaksimit. Për efekt më të mirë dhe të qëndrueshme të akupunkturë kërkon 10-15 seanca (deri në orë) me një frekuencë prej dy herë në javë. Një kurs i dytë (për efektet e konsolidimit) inkurajoi disa muaj.


Metoda alternative

Në praktikë moderne përdorur gjerësisht modifikimin e akupunkturë klasike:

 1. Metoda Fly (metoda e "një palë vathë ari")
  Veshje zgjatur (deri ne 6 muaj) gjilpërë e veçantë (në formë të vathë për ylli) në pikë që është përgjegjëse për oreksit ne tragus në veshit.
 2. Falevuyu metodë.
  Ndikimi në pikën e hala akupunkturë vesh Mini (deri në 2 mm). Gjilpërë veshur për 15-30 ditë në një pikë që rregullojnë uri dhe ngopje.

Jo një nga këto metoda nuk është konfirmuar nga studimet klinike dhe njihet mjekësi tradicionale si një mënyrë efektive për të reduktuar peshën.

Nëse frika ose mungesa e dëshirës për të dorëzohej për "gjembave", mjekësisë kineze ofron hollim përdorur acupressure. Ndikimi është mbi 4 kushtet aktive:

 • Pika kontrolli oreksi (pranë lob veshit);
 • shpretkë pika PS 6, e cila forcon sistemin e tretjes (këmbën vetëm mbi kyçin e këmbës);
 • Pika bark (në këmbë poshtë kneecap);
 • Pika 9 PS shpretkë, rregullon sasinë e lëngjeve në trup (në këmbë, mbi kyçin e këmbës 7 cm).

Në mënyrë që të humbasin peshë me ndihmën e akupunkturë pa lëndime dhe me një rezultate maksimale, ju lutem referojuni në qendrat e specializuara për mjekët me përvojë. Dhe mos harroni se akupunktura mund të konsiderohet si një metodë shtesë e korrigjimit peshës, imët ju ndihmon të arritur harmoninë.